ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.830 μέλη

    Ακούγεται έστω κάπως καλά η φωνή μου;

    TimNt
    27.03.2015, 12:52

    Γεια σας, εγινα προσφατα μελος του φορουμ.Θελω να ακουσει καποιος τη φωνη μου(αν το θελουν και τα αυτια του δεν ξερω :P).Θα κλεισω σε λιγο καιρο τα 19.Εχω τρελα με το λαικο τραγουδι (γνησιο λαικο, οχι σκυλαδικο) και καθομαι και τραγουδαω καραοκε οταν μπορω.Μπροστα σε αλλους δε μου αρεσει να τραγουδαω, γιατι ντρεπομαι για το πως θα ακουστω.Τουλαχιστον οχι δυνατα οπως σπιτι μου, κι αν το χω κανει καμια φορα, ρωταω πως ακουγομαι και εννοείται πως μεταξυ φιλων δεν υπαρχει η αντιστοιχη σοβαροτητα.Γι αυτο θελω να μου πειτε σοβαρα αν ακουγομαι ή οχι.Να πω οτι δεν ξερω καποιο μουσικο οργανο και δεν εχω ασχοληθει ποτε με μουσικη.Παρα μονο τετοια καραοκε.Εχω καμια βαση; Ή καμια κυριολεκτικα; Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να μην ξευτυλιζω τραγουδωντας ,τη μουσικη που μου αρεσει.

    Συγγνωμη αν σας κουρασα.(Το ξερω οτι το ξεκινησα χαλια το τραγούδι :P)

    http://www.dailymotion.com/user/timnt/1


    AlfaWolf
    28.03.2015, 17:41

    Φιλέ TimNt η γνωμη μου ειναι, οτι χρειάζεσαι δουλειά αν θέλεις να τραγουδάς σε κόσμο,

    Τονικά δεν πατάς στις σωστές νότες, αλλα και (λίγο) χρονικά θα έλεγα.

    Αν όμως σ αρέσει πραγματικά να τραγουδάς κι έχεις επίμονη & υπομονή, δούλεψε το !!!

    Έχω δει άλλες περιπτώσεις πολύ πιο δύσκολες από την δική σου που απέδωσαν.

    Καλη σου συνέχεια ότι κι αν κάνεις.


    reteos
    29.03.2015, 00:57

    Kαλησπέρα TimΝt και μπράβο σου που έχεις  τη τόλμη να τραγουδήσεις δημοσίως  και να ζητήσεις  τη γνώμη των ακροατών.

    Θα σου πώ ανεπιφύλακτα την γνώμη μου.(Μην με παρεξηγήσεις).

    1) Η φωνή σου είναι συμπαθητική.

    2) Δεν “πατάς”  σωστά στις νότες , αλλά  μεγαλύτερο πρόβλημα  εντοπίζω στον ρυθμό από τον οποίο  ξεφεύγεις λίγο (όπως λέει και ο φίλος ο Νικόλας). Αυτό το ΛΙΓΟ όμως είναι η αιτία, που  για να επανέλθεις αλοιώνεις τις χρονικές αξίες των νοτών. Αυτό δυστυχώς σε «χαλάει» ακόμα περισσότερο  .  

    Διάλεξες ένα τραγούδι που έχει αρκετές απαιτήσεις .

    Αν θές τη γνώμη μου ,πιάσε πιο «βατό» ρυθμό , από τον Ζειμπέκικο. Προτείνω Χασάπικο. Είναι ευκολότερος για «ξεκίνημα».

    Σου εύχομαι καλή συνέχεια και είμαι σίγουρος πως , εφόσον αγαπάς το τραγούδι, θα πετύχεις. 


    TimNt
    29.03.2015, 11:17

    Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2.Θελω απ οτι φαινεται αρκετη δουλεια...


    reteos
    29.03.2015, 11:25
    Νάσαι καλά ΤimNt . Όλοι μας θέλουμε δουλειά. Η μουσική είναι ατελείωτη. ΄Οπως σου είπα η φωνή σου είναι καλούτσικη και πιστεύω πως με εξάσκηση θα γίνει καλύτερη. Συνέχισε να κάνεις αυτό που ,όπως είπες, αγαπάς . Είναι πολύ όμορφο.
    KoGi
    29.03.2015, 16:40
    Τραγουδάς σε λάθος τόνο.
    vocalesque
    02.04.2015, 00:51

    Καλημέρα Τιμ και σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη που δείχνεις στο φόρουμ αυτό προκειμένου να σου πούμε την άποψή μας. 

    Κατ' αρχήν όπως είπε και άλλο μέλος, συγχαρητήρια για το θάρρος σου και για την προσπάθειά σου.  Μετά θα συμφωνήσω με το ότι χρειάζεσαι δουλειά τονικά και χρονικά, και θα σου πω πως έχεις μία πολύ όμορφη και ώριμη χροιά. 

    Να σε ενημερώσω πως όπως έλεγε η διάσημη φωνοπαιδαγωγός και ερευνήτρια της φωνής Jo Estill, " η φωνή δεν είναι κάτι που έχουμε, είναι κάτι που κάνουμε". 

    Η φωνή όπως αυτή βγαίνει από το σώμα μας, είναι το αποτέλεσμα πολλών μηχανισμών που συνεργάζονται. Η δουλειά της φωνητικής είναι να μας βοηθήσει να ελέγχουμε αποτελεσματικότερα τον φωνητικό μηχανισμό και άρα να βελτιώσουμε την φωνή που "κάνουμε". 

    Τονικά λάθη διορθώνονται στο τραγούδι, μέσα από την διαδικασία της ουσιαστικής ακοής. Ισως θα πρέπει να μάθεις να ακούς με "νέα αυτιά" και να δίνεις βάση σε λεπτομέριες που ίσως τώρα σου περνάνε απαρατήρητες. 

    Εφ όσον δεν έχεις ασχοληθεί με την μουσική δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις από τον εαυτό σου. Για έναν περίεργο λόγο οι άνθρωποι πιστεύουν πως θα πρέπει αυτομάτως να τραγουδάνε σωστά.  Γιατί δεν περιμένουν να ζωγραφίζουν χωρίς να έχουν ασχοληθεί με τη ζωγραφική αλλά περιμένουν να τραγουδάνε, ποτέ δεν το κατάλαβα. 

    Να συνεχίσεις να τραγουδάς γιατί το αγαπάς και ειναι δικαίωμά σου. Ολοι οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να τραγουδάνε όπως όλοι οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να μιλάνε.  Τόσο απλά. 

    Το τραγούδι επίσης είναι ψυχοθεραπία, μας βοηθάει να είμαστε ισορροπημένοι, για αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό να συνεχίσεις. 

    Μία σχέση εμπιστοσύνης με μία δασκάλα φωνητικής θα σε βοηθήσει πολύ. Τόσο στο να καταλάβεις τι είναι αυτό που πρέπει να κάνεις, όσο και στο να εξελιχθείς μουσικά και να αποκτήσεις ουσιαστική μουσική κατανόηση. 

    Εάν έχεις ερωτήσεις, είμαι στη διάθεσή σου. 

    Να είσαι πάντα καλά και να τραγουδάς πάντα! 

    ____

    Το τραγούδι είναι η χαρά της ζωής, Vocalesque