ελληνική μουσική
    915 online   ·  210.851 μέλη

    Γελοίοι στίχοι από το Έντεχνο

    spiroos
    10.01.2008, 21:50
    Αν θέλετε να σταματήσετε αμφότεροι τη προσωπική κόντρα εδώ. Ξέρετε γιατί, δεν χρειάζεται να τα λέμε. Ευχαριστούμε.

    Απόψεις περί του θέματος ευπρόσδεκτες.
    termites
    10.01.2008, 22:12
    Καλα ρε Χαρη...ακομα με τετοιους τυπους ασχολεισαι????Παρεμε απο δω....και φωναξε τη θεα του σκοταδιου να πιουμε κανενα καφεδακι μαζι της μπας και βγαλουμε κανενα καινουργιο τραγουδι...
    Α ξεχασα να σου πω οτι τον Ιουλιο εισαι προσκεκλημενος στη συναυλια που θα κανουμε στο γηπεδο του Παναθηναικου.Μαχαιριτσας και Τερμιτες.Φιλια απ ολους μας και κανε μου μια χαρη...στειλε μου εκεινα τα τραγουδια που ειπαμε.
    Παυλος Κικριλης

    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 10-01-2008 στις 21:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος στις 10-01-2008 στις 18:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 08-01-2008 στις 23:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 08-01-2008 στις 21:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 08-01-2008 στις 13:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 07-01-2008 στις 17:13 έγραψε...

    ''Μέχρι να πάρεις παγωτό σε βρίσκει ο χειμώνας ''

    . . . χμμμ . . .

    Αγαπητέ sea_like_eyes μάλλον θέλει να πει πως ψάχνοντας να βρει φράγκα για παγωτό τον βρήκε ο χειμώνας …
    η ήταν πολύ μακριά το παγωτατζίδικο και μέχρι να πάει χειμώνιασε…
    η ήταν καλοκαίρι και ξεκίνησε για να πάρει ένα παγωτό και σταμάτησε στο τσιπουράδικο του Κυρ Αλέκου να πει ένα γεια και πλακώθηκε στα ούζα , έγινε φέσι τον πηρέ ο ύπνος και όταν ξύπνησε είχε χειμωνιάσει οπότε..τι να το κάνει το παγωτό μες το κρύο…
    ποιος ξέρει τι να συνέβη τελικά…δεν θα το μάθουμε ποτέ!!!


    Μαλιστα...εδώ εχουμε ένα στιχουργό που "τη λέει" σε έναν άλλο στιχουργό... δεν έχουμε πάρα να περιμένουμε να γίνει μέλος ο στιχουργός που έγραψε αυτό το τραγούδι και να αρχίσει να σχολιάζει τους στίχους του καφετζόπουλου...σα δε ντρεπόμαστε λέω έγώ.... θέλετε κύριε καφετζόπουλε να πάρω έναν - έναν τους στίχους σας και να τους ξεσκίσω στο blog μου?
    Δεν το έχω σε πολύ...

    /
    Πετάξετε τη μάσκα της ανωνυμίας σας και ελάτε να συζητήσουμε “αγαπητέ” Kinezes_trexoun_gimnes
    β/
    πολύ θα χαρώ να ξεσκίσετε τους στίχους μου στο μπλοκ σας …θα έχουμε και τους δικούς σας από κάτω να κάνω το ίδιο;
    Η μήπως γράφετε μόνο για χριστουγεννιάτικα ημερολόγια;
    γ/
    επειδή δεν με ξέρετε μάλλον καθόλου μάθετε πως δεν είμαι από τα παιδάκια που συνδιαλέγεστε !
    Κρατήστε λοιπόν τις απειλές σας για κάτι τυπάκια του Κολωνακίου που “μασάνε” και το τελευταίο άτομο του πλανήτη που θα μου επέβαλε λογοκρισία είστε εσείς !
    δ/
    όσο για το «δεν ντρεπόμαστε…»κάντε το κουστουμάκι να το φοράτε τις γιορτές !α…να μην ξεχάσω…go get a life
    τα …σέβη μου περιπλανώμενε κριτή των κριτικών.




    α)Πετάξετε τη μάσκα της ανωνυμίας σας ( να πετάξω και την κάπα μου? Ποιος χρησιμοποιεί τέτοιες εκφράσεις εκτός από τους πρωταγωνιστές στα Μεξικάνικα σηριαλ? μα ήταν τώρα αυτή φράση? ) και ελάτε να συζητήσουμε “αγαπητέ” Kinezes_trexoun_gimnes ( “αγαπητέ” λυπάμαι αλλά εδώ που ήρθατε να χορέψετε κάτω από αυτό το καθεστώς συζητάμε...)

    β)πολύ θα χαρώ να ξεσκίσετε τους στίχους μου στο μπλοκ σας …θα έχουμε και τους δικούς σας από κάτω να κάνω το ίδιο;
    Η μήπως γράφετε μόνο για χριστουγεννιάτικα ημερολόγια; ( παλιό αστείο μεταξύ στιχουργών ..και χτύπημα κάτω από τη μέση...ναι έγραψα κάποια στιγμή σε ημερολόγια αλλά έπρεπε να ζήσω και δεν περίμενα ποτέ κάποιος να μου το χτυπήσει αυτό... δεν ήταν αυτό το όνειρό μου... το όνειρό μου ήταν να γράψω για τον Πασχάλη! Και άλλες τέτοιες φωνάρες.... )

    γ)επειδή δεν με ξέρετε μάλλον καθόλου μάθετε πως δεν είμαι από τα παιδάκια που συνδιαλέγεστε ! (ενώ εσείς που με ξέρετε καλά, ξέρετε και τα παιδάκια που συνδιαλέγομαι...έλα μ***ί στον τόπο σου... Εδώ πλήττετε τον κοινωνικό μου περίγυρο.... χωρίς λόγο... τέλος πάντων μάλλον είστε εν βρασμό.... )
    Κρατήστε λοιπόν τις απειλές σας για κάτι τυπάκια του Κολωνακίου που “μασάνε” και το τελευταίο άτομο του πλανήτη που θα μου επέβαλε λογοκρισία είστε εσείς ! ( τώρα αυτό το ξέσπασμα μου θυμίζει λίγο τους Εβραίους που μόλις τους δυσκολέψεις κάπου σε λένε Ναζί, αντισημίτη κτλ... ετοιμάζεστε να γράψετε πολιτικό στίχο ή κανένα μανιφέστο και φοβάστε μη σας λογοκρίνει κάποιος? Από μένα ελεύθερα... )

    δ)όσο για το «δεν ντρεπόμαστε…»κάντε το κουστουμάκι να το φοράτε τις γιορτές! ( αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα... να κάνω κουστουμάκι τη φράση που είπα? ... δηλαδή το λέμε αυτό? Λέμε .... “άκου μεγάλε... αυτή τη κουβέντα που είπες να την κάνεις κουστούμι να τη φοράς” μάλλον θα φταίει που περιφέρομαι στο Κολωνάκι και δεν τα ξέρω αυτά.. θα κατατάξω και αυτή σας τη φράση με το “πέταξε τη μάσκα της ανωνυμίας” ... ) α…να μην ξεχάσω…go get a life ( εγώ είμαι μέλος ενάμιση χρόνο και τα post μου στα forum είναι μετρημένα στα δάχτυλα.... εσείς σε 3 μήνες έχετε ξεπεράσει και τους διαχειριστές .... αυτό θα πει ελεύθερος χρόνος... εγώ να αποκτήσω ζωή?)
    τα …σέβη μου περιπλανώμενε κριτή των κριτικών. ( κριτική ήταν αυτό αγαπητέ ? Το “περιπλανώμενε” ήταν ωραία πινελιά... άμα ο άνθρωπος είναι intellectual...)
    Α.. να μην το ξεχάσω....και τα δικά μου σέβη...

    Αργείτε…αργείτε πολύ αγαπητέ Kinezes_trexoun_gimnes να απαντήσετε!!! Μήπως γιατί χρειάστηκε καιρό να επεξεργαστείτε το κείμενο;;;

    Η αλήθεια είναι πως σας παρεξήγησα…μάλλον δεν κατάλαβα το χιούμορ σας στην πρώτη τοποθέτηση σας και σας πήρα στα σοβαρά!!!
    Τώρα όμως ξέρω!!!
    Επιτρέψετε μου λοιπόν να σας δώσω κάποιες επιπλέων πληροφορίες για μένα ώστε να μην χάνετε το χρόνο σας στη αναζήτηση των.

    α/ στο Μεξικάνικο σήριαλ που πρωταγωνιστώ υπάρχει μια θέση κενή …ενδιαφέρεστε;

    β/ εκτός από τον Πασχάλη έχω γράψει και για τον Αντύπα (μη μου πείτε ότι το ξέρατε αυτό; με συμπαθήσατε λιγάκι τώρα;)
    …αλήθεια τα χρήματα από τα ημερολόγια είναι καλά;

    γ/ ναι πέσατε μέσα ! Αυτή τη στιγμή ετοιμάζω το μανιφέστο για τη Δημοκρατία του Αζερμπαϊτζάν και χρειάζομαι βοήθεια …τι λέτε;; νομίζω πως θα τα καταφέρετε!

    δ/ δυστυχώς έχω καιρό να πάω στο Κολωνάκι , αλλά αν χρειαστείτε διευθύνσεις από Κηφισιά ευχαρίστως …χρησιμοποιήστε το όνομα μου ,θα σας κάνουν καλές τιμές !

    ε/ έχετε δίκιο…έχω κάνει πολλά σχόλια στα forum… νόμιζα πως ήταν forum για μουσικούς …που να ξέρω ότι κυκλοφορούν και διάφορα άλλα είδη…

    Τέλος : χρόνια έψαχνα την ταυτότητα μου… εσείς την ανακαλύψατε !!!
    Είμαι intellectual…να το κέρδος μου από τη συμμετοχή μου σ’ αυτή τη κοινότητα!!!
    Κάλλιο αργά παρά ποτέ…
    Είμαι χαρούμενος που λύθηκε η παρεξήγηση μεταξύ μας!!!



    Tren
    10.01.2008, 22:48
    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 10-01-2008 στις 21:00 έγραψε...


    Τέλος : χρόνια έψαχνα την ταυτότητα μου… εσείς την ανακαλύψατε !!!
    Είμαι intellectual…να το κέρδος μου από τη συμμετοχή μου σ’ αυτή τη κοινότητα!!!
    Κάλλιο αργά παρά ποτέ…
    Είμαι χαρούμενος που λύθηκε η παρεξήγηση μεταξύ μας!!!








    Χαρη


    Δεν θα μπορουσε να λειπει ο Μαρτης απο τη Σαρακοστη

    Συγνωμη κιολας αλλα αμα συμφωνω ,συμφωνω και εκτος θεματος.

    Τα γυαλια μου παρακαλω........ ωραιαααα τωραααααα!


    Εφυγα !!!
    Socrates-Pantelis
    14.01.2008, 17:41
    Για προσέξτε αυτό:

    "Σου στέλνω μήνυμα μ'ένα ταμ ταμ να μαγειρεύεις με βιτάμ"
    και λίγο παρακάτω :"μας εκτελούνε με σφαίρες ντουμ ντουμ και εμείς ξεπουλιόμαστε στο γιουσουρούμ"

    Στεκόμαστε στον πρώτο στίχο και μιλάμε για γελοιότητα(αν και ο Ασιμος γελοιότητες δεν έψαλλε και κάποιο νόημα θα χει το παρόν δίστιχο. Την επόμενη φορά που θα πάτε ΣΜάρκετ ή ανοίξετε την ΤV θυμηθείτε το,κλείνει η παρένθεση) και δεν μας προβληματίζει ο δεύτερος στίχος περί απεμπόλησης στο γιουσουρούμ,αφου εκουφετιαστήκαμε προηγουμένως και με ντουμ ντουμ.
    Δεν μπορώ να γελάσω με αυτους τους στίχους λυπάμαι. Με προβληματίζουν.

    Ωστόσο η ερώτηση μου ισχύει. Τι μουσική ακούτε όσοι απαξιώνεται το έντεχνο;

    Ευχαριστώ.

    mmmyrto
    14.01.2008, 19:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Socrates-Pantelis στις 14-01-2008 στις 17:41 έγραψε...

    Για προσέξτε αυτό:

    "Σου στέλνω μήνυμα μ'ένα ταμ ταμ να μαγειρεύεις με βιτάμ"
    και λίγο παρακάτω :"μας εκτελούνε με σφαίρες ντουμ ντουμ και εμείς ξεπουλιόμαστε στο γιουσουρούμ"

    Στεκόμαστε στον πρώτο στίχο και μιλάμε για γελοιότητα(αν και ο Ασιμος γελοιότητες δεν έψαλλε και κάποιο νόημα θα χει το παρόν δίστιχο. Την επόμενη φορά που θα πάτε ΣΜάρκετ ή ανοίξετε την ΤV θυμηθείτε το,κλείνει η παρένθεση) και δεν μας προβληματίζει ο δεύτερος στίχος περί απεμπόλησης στο γιουσουρούμ,αφου εκουφετιαστήκαμε προηγουμένως και με ντουμ ντουμ.
    Δεν μπορώ να γελάσω με αυτους τους στίχους λυπάμαι. Με προβληματίζουν.


    Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτά που λες γι' αυτό ζητώ συγνώμη που έγραψα αυτόν τον στίχο.... Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι όταν είχα πρωτοακούσει αυτό το τραγούδι μου είχε κάνει εντύπωση και μου είχε φανεί αστείος.... Και πάλι συγνώμη...
    Socrates-Pantelis
    14.01.2008, 19:30
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmyrto στις 14-01-2008 στις 19:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Socrates-Pantelis στις 14-01-2008 στις 17:41 έγραψε...

    Για προσέξτε αυτό:

    "Σου στέλνω μήνυμα μ'ένα ταμ ταμ να μαγειρεύεις με βιτάμ"
    και λίγο παρακάτω :"μας εκτελούνε με σφαίρες ντουμ ντουμ και εμείς ξεπουλιόμαστε στο γιουσουρούμ"

    Στεκόμαστε στον πρώτο στίχο και μιλάμε για γελοιότητα(αν και ο Ασιμος γελοιότητες δεν έψαλλε και κάποιο νόημα θα χει το παρόν δίστιχο. Την επόμενη φορά που θα πάτε ΣΜάρκετ ή ανοίξετε την ΤV θυμηθείτε το,κλείνει η παρένθεση) και δεν μας προβληματίζει ο δεύτερος στίχος περί απεμπόλησης στο γιουσουρούμ,αφου εκουφετιαστήκαμε προηγουμένως και με ντουμ ντουμ.
    Δεν μπορώ να γελάσω με αυτους τους στίχους λυπάμαι. Με προβληματίζουν.


    Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτά που λες γι' αυτό ζητώ συγνώμη που έγραψα αυτόν τον στίχο.... Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι όταν είχα πρωτοακούσει αυτό το τραγούδι μου είχε κάνει εντύπωση και μου είχε φανεί αστείος.... Και πάλι συγνώμη...



    ωχ! Μην ζητάς συγγνώμη καλέ. Είναι πραγματι αστείος δηλ σατιρικός. Και γω γελάω όταν τον ακούω. Αστείος όμως και σατιρικός. Όχι γελοίος. Αλλο πραγμα αυτό.
    mmmyrto
    14.01.2008, 19:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Socrates-Pantelis στις 14-01-2008 στις 19:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mmmyrto στις 14-01-2008 στις 19:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Socrates-Pantelis στις 14-01-2008 στις 17:41 έγραψε...

    Για προσέξτε αυτό:

    "Σου στέλνω μήνυμα μ'ένα ταμ ταμ να μαγειρεύεις με βιτάμ"
    και λίγο παρακάτω :"μας εκτελούνε με σφαίρες ντουμ ντουμ και εμείς ξεπουλιόμαστε στο γιουσουρούμ"

    Στεκόμαστε στον πρώτο στίχο και μιλάμε για γελοιότητα(αν και ο Ασιμος γελοιότητες δεν έψαλλε και κάποιο νόημα θα χει το παρόν δίστιχο. Την επόμενη φορά που θα πάτε ΣΜάρκετ ή ανοίξετε την ΤV θυμηθείτε το,κλείνει η παρένθεση) και δεν μας προβληματίζει ο δεύτερος στίχος περί απεμπόλησης στο γιουσουρούμ,αφου εκουφετιαστήκαμε προηγουμένως και με ντουμ ντουμ.
    Δεν μπορώ να γελάσω με αυτους τους στίχους λυπάμαι. Με προβληματίζουν.


    Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτά που λες γι' αυτό ζητώ συγνώμη που έγραψα αυτόν τον στίχο.... Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι όταν είχα πρωτοακούσει αυτό το τραγούδι μου είχε κάνει εντύπωση και μου είχε φανεί αστείος.... Και πάλι συγνώμη...



    ωχ! Μην ζητάς συγγνώμη καλέ. Είναι πραγματι αστείος δηλ σατιρικός. Και γω γελάω όταν τον ακούω. Αστείος όμως και σατιρικός. Όχι γελοίος. Αλλο πραγμα αυτό.




    oomarioo
    21.01.2008, 19:05
    Καλά αυτό το θεματάκι, βγάζει πολύ γέλιο. . . Πραγματικά...
    Ένας στίχος που γελάω είναι "Φεύγω για Τουμπάι, bye μωρό μου bye.
    Φεύγω για Τουμπάι, μαζί σου άλλο δεν πάει.
    Πάω στα "εμιράτα" να χω ένα χαρέμι...
    κι όχι να χω μία για να με πεδαίυει"...
    Super, έτσι???
    Το χω βάλει και Υπογραφή μου!πλάκα έχει...

    blackdragon
    31.01.2008, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 23-10-2006 στις 02:09 έγραψε...

    Εμένα πάλι γιατί το σεντόνι του Κότσιρα μου φαίνεται "κάπως";
    Όλο το τραγούδι γενικότερα....
    "έχω το σεντόνι σου, το σεντόνι σου...." απαπαπαπαπα!




    Συμφωνώ απόλυτα !!!!!! Μα ο Κότσιρας ;;;
    gikostas
    31.01.2008, 18:53
    Λοιπόν παιδιά ξεκολάτε το μυαλό σας.Υπάρχει καλό και κακό τραγούδι.Δεν σημαίνει ότι βαφτίζοντας κάποιο έντεχνο όλα είναι Ο.Κ. Υπάρχουν και εμπορικά κομμάτια που έχουν πάρα πολύ καλούς στίχους.Δηλαδή του Νταλάρα το με λένε Πόπη έχει ωραίο στίχο;Mην τρελλαθούμε.Και άλλα πολλά κομμάτια του έντεχνου ρεπερτορίου έχουν πολύ χάλια στίχο.Μάθετε να ξεχωρίζετε τα κομμάτια ανεξάρτητα από την κατηγορία που θέλουν κάποιοι να τα κατατάξουν.Να σημειωθεί ότι ακούω την έντεχνη μουσική και ότι είμαι αρκετά επιφυλακτικός με τα ποπ,λαικά,λαικοπόπ κτλ.Κάποια πράγματα όμως θα πρέπει να τα βλέπουμε και να μην μας δουλεύουν κάποιοι βάζοντας διάφορες ετικέτες στην μουσική.Η μουσική χωρίζεται σε καλή και κακή.ΤΕΛΟΣ...
    motorpsycko
    12.04.2008, 14:41
    Το πιο κουφο το ακουσα πριν δυο μηνες στο ραδιο δεν ξερω πια τραγουδουσε και δεν εμαθα γιατι μολις ακουσα το"Ρουφηξα μια τζουρα κι εκανα μανουρα" με επιασε νευρικο γελιο και δεν εδωσα σημασια παραπερα. Δυστυχως πλεον οι "σοβαροι στιχοι " ειναι γελοιοι και πολυ υποδεεστεροι αλλων σατυρικων.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : motorpsycko στις 12-04-2008 14:42 ]


    marylin
    12.04.2008, 14:57
    Τράβηξα μια τζούρα κι έκανα μανούρα ε?

    Δέσποινα Βανδή - Φοίβος.

    Δεν αναφέρονται όμως σε αυτού του είδους τραγούδια αλλά σε πιο "ποιοτικά"

    Το τι θεωρεί βέβαια ο κάθε ένας μας "ποιοτικό" έντεχνο κλπ. είναι σχετικό....


    guevara
    17.10.2012, 09:13

    ''Σου αγορασα λουλουδια απο Πακιστανο/στην προταση του γαμου εσυ μου ειπες ''no''