ελληνική μουσική
    643 online   ·  210.830 μέλη

    Γελοίοι στίχοι από το Έντεχνο

    ph
    13.06.2005, 12:15
    Παρακολουθώντας την ενδιαφέρουσα συζήτηση για εξωφρενικούς στίχους από το σκυλάδικο, αναρωτιέμαι αν έχετε εντοπίσει ποτέ γελοίους ή εξωφρενικούς στίχους από το λεγόμενο έντεχνο. Η απορία αυτή μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας την άποψη ενός μέλους που λέει πως ηλίθιοι στίχοι υπάρχουν μόνο στο σκυλάδικο και στην ποπ μουσική. Και σας ρωτώ... σηκώνει παρωδία η ποιητική αδεία που εξαντλείται στο λεγόμενο έντεχνο?

    Ας δώσω ένα παράδειγμα.

    ''Ανοιξα μανταρίνι και σε θυμήθηκα...''

    Δηλαδή αν άνοιγες μπανάνα?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-10-2006 19:56 ]


    xristos
    13.06.2005, 12:23
    Quote:

    Το μέλος ph στις 13-06-2005 στις 12:15 έγραψε:


    Παρακολουθώντας την ενδιαφέρουσα συζήτηση για εξωφρενικούς στίχους από το σκυλάδικο, αναρωτιέμαι αν έχετε εντοπίσει ποτέ γελοίους ή εξωφρενικούς στίχους από το λεγόμενο έντεχνο. Η απορία αυτή μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας την άποψη ενός μέλους που λέει πως ηλίθιοι στίχοι υπάρχουν μόνο στο σκυλάδικο και στην ποπ μουσική. Και σας ρωτώ... σηκώνει παρωδία η ποιητική αδεία που εξαντλείται στο λεγόμενο έντεχνο?

    Ας δώσω ένα παράδειγμα.

    ''Ανοιξα μανταρίνι και σε θυμήθηκα...''

    Δηλαδή αν άνοιγες μπανάνα?






    Το topic έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον, αν μείνουμε όμως σε πραγματικά κακούς στίχους του έντεχνου...

    Ο συγκεκριμένος στίχος που αναφέρεις με συγχωρείς, αλλά δεν νομίζω ότι χωράει στην κατηγορία "γελοίοι". Πόσες φορές μια μυρωδιά σου έχει φέρει στο νου κάποιον ή σου έχει θυμίσει κάτι. Σ' αυτό ακριβώς αναφέρεται και ο στίχος...

    Έχω όμως κάτι για εσάς:

    ..Η αγάπη είναι τζάμπα
    είπε και ο Σαι Μπάμπα
    η αγάπη είν' λαχτάρα
    λέει ο Νταλάι Λάρα...


    manblaz
    13.06.2005, 12:27
    Quote:

    Το μέλος ph στις 13-06-2005 στις 12:15 έγραψε:


    Παρακολουθώντας την ενδιαφέρουσα συζήτηση για εξωφρενικούς στίχους από το σκυλάδικο, αναρωτιέμαι αν έχετε εντοπίσει ποτέ γελοίους ή εξωφρενικούς στίχους από το λεγόμενο έντεχνο. Η απορία αυτή μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας την άποψη ενός μέλους που λέει πως ηλίθιοι στίχοι υπάρχουν μόνο στο σκυλάδικο και στην ποπ μουσική. Και σας ρωτώ... σηκώνει παρωδία η ποιητική αδεία που εξαντλείται στο λεγόμενο έντεχνο?

    Ας δώσω ένα παράδειγμα.

    ''Ανοιξα μανταρίνι και σε θυμήθηκα...''

    Δηλαδή αν άνοιγες μπανάνα?





    Αν ηταν γελειος ο παραπανω στιχος που εγραψες αγαπητε φιλε, τοτε ολο το τραγουδι θα ειχε πολλες πιθανοτητες να ηταν γελειο.......

    Αλλα μαλλον δεν ειναι.......

    Πολλές φορές σε ξέχασα μα δε σ’ αρνήθηκα

    Ένας ξενύχτης άνεμος πέρασε την αυγή
    μαζί με τ’ άρωμά σου και σκόνισε τη γη

    Τα καλντερίμια γέμισε με άσπρα γιασεμιά
    και σαν το τζάμι εράγισε του δρόμου η ερημιά

    Άνοιξη στο χειμώνα λύπη μες στη χαρά
    μ’ ένα χαμόγελό σου άνοιγα τα φτερά

    ph
    13.06.2005, 12:37

    Οκ, το υπόλοιπο είναι θεσπέσιο και συμφωνώ με το φίλο που λέει πως μια μυρωδιά μπορεί να σου θυμίσει κάτι αγαπημένο. Αλλά επειδή στο λεγόμενο έντεχνο είναι πιο δύσκολο να βρεις κοτσάνες (υπάρχουν όμως) κι επειδή αυτή τη στιγμή δεν μου ερχόταν άλλη, είπα να πειράξω ένα γνωστό έντεχνο στίχο. Εξάλλου και στην αντίστοιχη συζήτηση για το σκυλάδικο γίνονται τέτοιες απόπειρες. Πρότασή μου είναι να λειτουργήσουμε κι εδώ κάπως έτσι, για όσους στίχους το σηκώνουν φυσικά.

    Θυμάμαι τη συγχωρεμένη Μαλβίνα που ενοχλείτο πολύ με το ''κυκλάμινο, κυκλάμινο, στου βράχου τη σχισμάδα... κι αν το τιράξεις μια, κι αν το τιράξεις δυο''...

    Κι αν το τιράξεις δώδεκα?
    xristos
    13.06.2005, 12:43
    ...Δεν είναι καθόλου δύσκολο και στο έντεχνο να βρεις άπειρες κοτσάνες...

    Τη μύτη σου τρυπάς με σκουλαρικι
    Κι αν σου 'ρθει φλας χτυπάς και τατουάζ
    Τι θέω εγώ μ' αυτό το πιτσιρίκι;
    Φιρί - φιρί το πας να κάνω μπάι - πας...

    Στίχοι: Μυρτώ Κοντοβά
    Ερμ.: Δημήτρης Μπάσης

    ...θα χάσω είχα πει, μα κερδίζω.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: xristos on 13-06-2005 12:44 ]
    ph
    13.06.2005, 12:48

    Ο Μπάσης, που τον ανέφερε ο Χρήστος (έχει τραγουδήσει τέτοιο πράμα!!!???!!!), έχει τραγουδήσει και αυτό, σε κάποιο τραγούδι, πάει κάπως έτσι (δεν το θυμάμαι καλά)...

    ''ρίξε τακουνιά στη μοναξιά μου''
    Astron
    13.06.2005, 13:03
    Κάθε τραγούδι πρέπει να κρίνεται με βάση το στόχο του.
    Αυτό το τραγούδι του Μπάση είναι χιουμοριστικό και είναι από το νέο δίσκο του.
    Προφανώς δεν έχει νόημα να κρίνουμε ένα σατιρικό ή χιουμοριστικό τραγούδι ως γελοίο.

    Γελοίο είναι ένα τραγούδι που το "παίζει" σοβαρό αλλά βγάζει τα αντίθετα αποτελέσματα.
    Δεν ξέρω αν ο Χατζηγιάννης θεωρείται έντεχνος, αλλά πολλά από τα τραγούδια του θεωρώ ότι έχουν αστείο στίχο.
    ph
    13.06.2005, 13:05
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 13-06-2005 στις 13:03 έγραψε:

    Κάθε τραγούδι πρέπει να κρίνεται με βάση το στόχο του.
    Αυτό το τραγούδι του Μπάση είναι χιουμοριστικό και είναι από το νέο δίσκο του.
    Προφανώς δεν έχει νόημα να κρίνουμε ένα σατιρικό ή χιουμοριστικό τραγούδι ως γελοίο.

    Γελοίο είναι ένα τραγούδι που το "παίζει" σοβαρό αλλά βγάζει τα αντίθετα αποτελέσματα.
    Δεν ξέρω αν ο Χατζηγιάννης θεωρείται έντεχνος, αλλά πολλά από τα τραγούδια του θεωρώ ότι έχουν αστείο στίχο.


    Ναι αλλά και το χιούμορ και η σάτιρα, δεν είναι υπεράνω κριτικής.



    xristos
    13.06.2005, 13:10
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 13-06-2005 στις 13:03 έγραψε:

    Κάθε τραγούδι πρέπει να κρίνεται με βάση το στόχο του.
    Αυτό το τραγούδι του Μπάση είναι χιουμοριστικό και είναι από το νέο δίσκο του.
    Προφανώς δεν έχει νόημα να κρίνουμε ένα σατιρικό ή χιουμοριστικό τραγούδι ως γελοίο.

    Γελοίο είναι ένα τραγούδι που το "παίζει" σοβαρό αλλά βγάζει τα αντίθετα αποτελέσματα.
    Δεν ξέρω αν ο Χατζηγιάννης θεωρείται έντεχνος, αλλά πολλά από τα τραγούδια του θεωρώ ότι έχουν αστείο στίχο.






    Για πόσους αιώνες το χιούμορ θα είναι η δικαιολογία για τα σκουπίδια που τρώμε στη μάπα;;;;;


    ph
    13.06.2005, 13:15

    Ναι αυτό ήθελα να πω με το προηγούμενο μήνυμά μου, που δεν κατάφερα να στείλω σωστά. Υπάρχει καλό και κακό χιούμορ. Καλή και κακή σάτιρα. Χιούμορ έκανε κι ο Ζαμπέτας. Και ήταν διασκεδάστικότατος. Ο στίχος αυτός όμως της Κοντοβά, δημιουργεί μια... μια... καταθλιπτική ελαφρότητα. !
    T_A_Z_Z
    13.06.2005, 15:00
    Quote:

    Το μέλος ph στις 13-06-2005 στις 12:15 έγραψε:


    Παρακολουθώντας την ενδιαφέρουσα συζήτηση για εξωφρενικούς στίχους από το σκυλάδικο, αναρωτιέμαι αν έχετε εντοπίσει ποτέ γελοίους ή εξωφρενικούς στίχους από το λεγόμενο έντεχνο. Η απορία αυτή μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας την άποψη ενός μέλους που λέει πως ηλίθιοι στίχοι υπάρχουν μόνο στο σκυλάδικο και στην ποπ μουσική. Και σας ρωτώ... σηκώνει παρωδία η ποιητική αδεία που εξαντλείται στο λεγόμενο έντεχνο?

    Ας δώσω ένα παράδειγμα.

    ''Ανοιξα μανταρίνι και σε θυμήθηκα...''

    Δηλαδή αν άνοιγες μπανάνα?





    Kathe allo para astios einai o pio panos stixos. Sigkekrimena o Loudovikos Ton Anogion grafei sxetika me afto to stixo:

    Ta Xristougenna toy 1994 sti Nea Makri se mia parea filon, mia poliagapimeni, sti sinexeia, fili mou, anikse ena mantarini, pige sto mati tis kai dakrise. "Afto to dakri ithela na einai gia mena", tis eixa pei tote kai gelasame...
    Istera apo xronia girisa piso to daniko dakri anigontas ego ena mantarini.



    Astron
    13.06.2005, 19:54
    Quote:

    Το μέλος ph στις 13-06-2005 στις 13:15 έγραψε:


    Ναι αυτό ήθελα να πω με το προηγούμενο μήνυμά μου, που δεν κατάφερα να στείλω σωστά. Υπάρχει καλό και κακό χιούμορ. Καλή και κακή σάτιρα. Χιούμορ έκανε κι ο Ζαμπέτας. Και ήταν διασκεδάστικότατος. Ο στίχος αυτός όμως της Κοντοβά, δημιουργεί μια... μια... καταθλιπτική ελαφρότητα. !





    Καλά σου δημιούργησε κατάθλιψη αυτό το τραγούδι; Επειδή θεώρησες το χιούμορ του κακό; Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί;
    Επίσης είναι άδικο να κρίνουμε ένα τραγούδι με σκέτο τον στίχο, χωρίς να έχουμε ακούσει μελωδία. Η μελωδία πολλές φορές δίνει το κλίμα μέσα στο οποίο πρέπει να ερμηνευτούν οι στίχοι.

    Το συγκεκριμένο τραγούδι (απ' το δίσκο του Μπάση) αφορά έναν μεγαλύτερο που τα έχει φιάξει με μια κατά πολλά χρόνια μικρότερη, και ο κόσμος της του φαίνεται εντελώς αλλόκοτος.
    Θυμίζει ως προς τη θεματολογία το Ρίτα-Ριτάκι δηλαδή αν και το δίνει με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο.

    Ο λόγος που κρίνεις το Ζαμπέτα διαφορετικά νομίζω ότι είναι ακριβώς το ότι είναι μύθος του λαϊκού τραγουδιού.
    Όμως το θυμάσαι το τραγούδι του με τον αράπη "τον ταμ ταμ ταμ" που έλεγε; Φαντάζεσαι να το κρίναμε με την αυστηρότητα που έκρινες το τραγούδι του Μπάση; Και πες μου μετά ποιο είναι πιο σοβαρό.
    (από Ζαμπέτα ειδικά υπάρχουν άπειρα παραδείγματα)


    Για μένα γελοίο στίχος είναι όταν σε ένα τραγούδι που θέλει να βγάλει συναίσθημα στο βγάζει εντελώς πεζά και κοινά, με τρόπο που να καταφέρνει το αντίθετο.

    Για παράδειγμα απ' τον νέο δίσκο του Νταλάρα, είναι ένα τραγούδι που έχει πολύ ωραία μελωδία το "Βραδιές με ακτινοβολία". Η θεματολογία του είναι επίσης καλή. Ο τρόπος όμως που δίνει το νόημά του είναι σχεδόν αυτοκτονικός για το τραγούδι ... Ιδού:

    "Και χάσαμε τα μαγικά μας καλοκαίρια
    τη νύχτα που 'πεφταν τ' αστέρια
    σωπάσαμε....
    (μέχρι δω όλα καλά)

    Και μπήκαμε σε μια βαθιά μελαγχολία
    βραδιές με ακτινοβολία δεχτήκαμε"


    αυτό το "βραδιές με ακτινοβολία δεχτήκαμε" μου μοιάζει σα να χει μπει εκεί καθαρά για την ομοιοκαταληξία και ακούγεται κακόγουστο. Άσε που θυμίζει άσκηση Φυσικής.
    Αυτό ως τυχαίο παράδειγμα, αλλά υπάρχουν και πολύ χειρότερες περιπτώσεις...

    ph
    13.06.2005, 20:01

    Το χιούμορ του Ζαμπέτα μου είναι αποδεκτό, όχι μόνο επειδή είναι ένας μύθος του ελληνικού τραγουδιού, που έχει αφήσει μαγικές μελωδίες για όλα τα χρόνια της ζωής μας, αλλά επειδή είχε αυθεντικότητα. ΄Ολοι, λίγο πολύ, ξέρουμε τι ήταν ο Ζαμπέτας, πως μιλούσε, πως με βαθιά λαικότητα έδινε αλήθεια, πότε στην πλάκα, και πότε μέσα από ταξίδια αισθαντικά.

    Σήμερα, το εύθυμο, το χαριτωμένο ή το χιουμοριστικό τραγούδι σ' ένα δίσκο, είναι επιτηδευμένο πολλές φορές. Βάλαμε ζειμπέκικο, βάλαμε χασάπικο, τσιφτετέλι, έχει και μπαλάντες ο δίσκος, βάλε κι ένα τρα λα λα. ΄Αλλο λοιπόν το χιούμορ του Ζαμπέτα κι άλλο της Κοντοβά. Και δεν είναι μόνο ζήτημα μύθου
    Astron
    13.06.2005, 20:38
    Είναι εξ ορισμού άνιση η σύγκριση.
    Και δεν έχω λόγω να αμφισβητήσω την αυθεντικότητα της συγκεκριμένης στιχουργού.
    megaloserwtikos
    23.10.2006, 01:26
    Εγώ θεωρώ πολύ αδύναμο το σημείο που η Χαρούλα λέει ''δυό φιλαράκια έκανες και θέλεις να τα φας''... στο''φίλοι'' από την οδό Νεφέλης.
    movflower
    23.10.2006, 01:57
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 23-10-2006 στις 01:26 έγραψε...

    Εγώ θεωρώ πολύ αδύναμο το σημείο που η Χαρούλα λέει ''δυό φιλαράκια έκανες και θέλεις να τα φας''... στο''φίλοι'' από την οδό Νεφέλης.




    γιατί; επειδή λέει τα σύκα σύκα; (αν πρόσθετα και τη σκάφη σκάφη θα ήμασταν στην κατηγορία σκυλάδικο, το ξέρω )
    sea_like_eyes
    23.10.2006, 02:08
    movflower...θυμισε μου τον τιτλο του νεου album της αλεξιου..

    maspa
    23.10.2006, 02:09
    Εμένα πάλι γιατί το σεντόνι του Κότσιρα μου φαίνεται "κάπως";
    Όλο το τραγούδι γενικότερα....
    "έχω το σεντόνι σου, το σεντόνι σου...." απαπαπαπαπα!
    sea_like_eyes
    23.10.2006, 02:13
    ενω το ''λεει λεει''..........ουφφφφφφφφ δεν μπορω......
    maspa
    23.10.2006, 02:50
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 23-10-2006 στις 02:13 έγραψε...

    ενω το ''λεει λεει''..........ουφφφφφφφφ δεν μπορω......



    Όχι το προτιμώ τοο "λέει λέει"(μάλιστα δεν καταλαβαίνω σε ένα σημείο τι λέει! "σε ψηλά πατώματα τραγουδάει"????Ποτέ δεν κατάλαβα!)

    Όμως το σεντόνι και το άλλο που λέει(πάλι του κότσιρα) "έλα να φύγουμε από το Σάββατο ως τη Δευτέρα"? Γενικά ο πρότελευταίος δίσκος του κότσιρα αν και θεωρείται έντεχνος είχε τέτοιου ύφους τραγουδάκια.