ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Τι τρεχει με τις βαθμολογιες των τραγουδιών;

    Angelika93
    09.04.2015, 22:00

    Εχουν μειωθει ψηφοι απο πολλα τραγουδια,για παραδειγμα ενα κομματι με 142 βαθμους απο ΜΗ και 1000 απο FB εχει πεσει στους 100 και 131 αντιστοιχα.Τι συμβαινει;;;;;;;


    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 12-04-2015 23:36 ]


    KRISTHESS
    09.04.2015, 23:54
    είναι αλλαγές εξαιτίας αλγόριθμου με σκοπό να αποφευχθούν 'κακόβουλες' ή κατευθυνόμενες ψήφοι που πιθανόν εντοπίστηκαν.
    Angelika93
    10.04.2015, 00:53
    Εμενα μου εφυγε η ψυχη για να διαδωσω το τραγουδι μου και να το φτασω 6ο και αυτοι μπαινουν και σβηνουν τις ψηφους ριχνοντας με στα ταρταρα επειδη απλα ειχα πολλες ψηφους απο το facebook;;;; Νομιζα πως εφ'οσον επιτρεπεται η ψηφοφορια μεσω fb,το δικαιωμα να διαδωσεις το κομματι σου ειναι αναφαιρετο.Προφανως εκανα λαθος και τσαμπα ονειρα για δικαιο παιχνιδι.
    KRISTHESS
    10.04.2015, 01:34

    Σκοπός  σου δηλαδή .. ήταν να το φτάσεις 6ο ή να κερδίσεις το διαγωνισμό??Αν σού 'φυγε η ψυχή να παρακαλάς για ψήφους , ζητώντας να σε στηρίξουν.. τότε κακώς σού'φυγε. Ειλικρινά απορώ τι συμπέρασμα θα έβγαζες με ψεύτικες ψήφους από συμπάθεια ή υποχρέωση προς στο πρόσωπό σου.Δεν είναι διαγωνισμός για το ποιος κάνει την καλύτερη εκστρατεία και διάδοση της δημιουργίας  του προς άγραν ψήφων..αλλά τραγουδιού.Απορώ που απορείς.. όταν απλά το ομολογείς Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-04-2015 01:48 ]


    BandofBounty
    10.04.2015, 02:44

    Τι να πω κι εγώ, που την "έστησα" έξω από τον ΟΑΕΔ και κάθε άνεργος που έβγαινε, του έδινα 50 € κι ένα χαρτάκι με οδηγίες πως να με ψηφίσει μέσω φου-μπου...κι αν δεν είχε φου-μπου, ένα 2ο χαρτάκι με οδηγίες, πως να φτιάξει λογαριασμό στο φου-μπου...

    Εσένα σου 'φυγε η ψυχή, εμένα καμιά χιλιάδα ευρώπουλα... (+ τα έξοδα για τα χαρτάκια)

    Μαντάρα μου τα έκανε τα σχέδια για διεθνή καριέρα, αυτός ο αλογόριθμος...

    Ξανά..Έλεος!

    (τι στο καλό γίνεται σήμερα...μαζεμένα σκάσανε...)


    mary_omikron
    10.04.2015, 06:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelika93 στις 10.04.2015, 00:53 έγραψε...

    Εμενα μου εφυγε η ψυχη για να διαδωσω το τραγουδι μου και να το φτασω 6ο και αυτοι μπαινουν και σβηνουν τις ψηφους ριχνοντας με στα ταρταρα επειδη απλα ειχα πολλες ψηφους απο το facebook;;;; Νομιζα πως εφ'οσον επιτρεπεται η ψηφοφορια μεσω fb,το δικαιωμα να διαδωσεις το κομματι σου ειναι αναφαιρετο.Προφανως εκανα λαθος και τσαμπα ονειρα για δικαιο παιχνιδι.

    Αρχικά να επισημάνω οτι δεν πρόκειται για παιχνίδι αλλά για διαγωνισμό, και πόσο "δίκαιο" θα το θεωρούσες έναντι εσού αν κάποιος άλλος -με τον ίδιο δικό σου τρόπο αλλά ικανότερος από σένα στην "διάδοση"- συγκέντρωνε π.χ. 3500 ψήφους? Εχει συμβεί σε προηγούμενο γκρουπ.

    Ο διοργανωτής καταβάλει τεράστια προσπάθεια και αναλώνει πάρα πολύ χρόνο για να διατηρήσει το αδιάβλητο και την ακεραιότητα του διαγωνισμού από φαινόμενα όπως αυτό που περιγράφεις και η ομολογία σου είναι απόδειξη για το πόσο απαραίτητος ήταν ο αλγόριθμος.


    kwstasagas
    10.04.2015, 09:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelika93 στις 10.04.2015, 00:53 έγραψε...

    Εμενα μου εφυγε η ψυχη για να διαδωσω το τραγουδι μου και να το φτασω 6ο

    αααχ .... διαβάζοντας τις πρώτες λέξεις του ποστ σου, "λαχταρούσα" να διαβάσω παρακάτω : "εμένα μού έφυγε η ψυχή να γράψω το τραγούδι", ή αλλιώς "εμένα μού έφυγε η ψυχή για να την βάλω μέσα στο τραγούδι που έγραψα" ... Κι αν το 93 στο nickname σου είναι το έτος γεννήσεώς σου [1993] θα με έκανες να μονολογήσω : "να ένας νέος άνθρωπος που με κάνει να αισιοδοξώ για ένα καλύτερο αύριο" ...

    Όμως ... με αυτά που διάβασα μετά απ' αυτές τις πρώτες λέξεις ... με απογοήτευσες, Angelika93 .... με απογοήτευσες .....  


    berry2925
    10.04.2015, 10:43
    Και πόσο δίκαιο είναι να γίνετε αλλαγή στη μέση της ψηφοφορίας? Και αφού δεν θέλατε το Facebook γιατίτο ββάλατε στο παιχνίδι? και ποιος μου λέει εμένα ότι όλα τα παλιά μέλη του mh δεν ακολουθούν μια κοινή γραμμή για το ποιο τραγούδι θα ψηφίσουν? Και ποιος είναι αυτός που θα κρίνει αν οι ψήφοι του Facebook μπαίνουν από οίκτο ή συμπάθεια προς το πρόσωπο του διαγωνιζομενου
    berry2925
    10.04.2015, 10:47

    Και γω σου λέω ότι όλοι όσοι ψήφισαν το τραγούδι στο Facebook το γουστάρουν τρελά? ξέρετε εσείς κάτι για το αντίθετο? Τέλος πάντων δικό σας το παιχνίδι παίξτε το όπως θέλετε. ... αλλά μη μας λέτε ότι μας ψηφίζουν και από συμπάθεια η υποχρέωση. .. έλεος. ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την berry2925, 10-04-2015 10:48 ]


    Dimatha
    10.04.2015, 12:04

    Ρε παιδιά, καλά για τους άλλους, αλλά εμένα το τραγούδι ήτανε προτελευταίο με 52 ψήφους (όλε!) και είχα δεκα ψήφους διαφορά απο το τέλος. Ειλικρινά σας μιλάω, δεν το διαφήμισα πουθενά σε κανένα. Δν έχω facebook, δν είμαι και απο τους πιο κοινωνικούς τύπους εδω στο ΜΗ. Τώρα είμαι τελευταίος με 40 και την ίδια στιγμή ο προτελευταίος έχει φύγει έξι πόντους μπροστά, πήρε δλδ τεσσερις ψήφους. Αρα δν ειναι οτι διεγραφησαν ψήφοι μου "κακοπροαίρετοι" (που πραγματικά δν το έχω πει πουθενα, ουτε στον καλυτερο μου φίλο, ουτε στην κοπέλα μου, πουθενά) αλλα και οτι δώθησαν και 4 ψήφοι στον τελευταίο. Τουτέστιν, και με σεβασμό στον προτελευταίο, τι παίζει με τους ψήφους οεο; Ένα όνειρο είχα κι εγώ, να βγω προτελευταίος στον διαγωνισμό με την αξία μου κι αυτό το όνειρο χάνεται χωρις να εχω καταλάβει το γιατί.... κλαψ κλαψ {#emotions_dlg.sad}


    thripas
    10.04.2015, 12:18
    Φιλε berry επρεπε να βαλεις "αλγοριθμο" στους φιλους σου για το πως θα ψηφισουν!!! Μα ειμαστε σοβαροι ρε παιδια? Μπορει να ελεγξει ο καθενας πως θα ψηφισουν οι φιλοι του στο fb??? Μπορω να απαιτησω απο καποιον να τους ψηφισει ολους?? Η μηπως επρεπε να το κρατησω κρυφο οτι συμμετεχω?? Ο διαγωνισμος ποναει πολυ κι αυτο που εγινε ηταν μεγαλη αδικια γιατι δεν ειπωθηκε πουθενα. Ας ξεραμε εξαρχης οτι δεν υπαρχει fb να μην το πουμε σε κανεναν! Παντως, εστω κι ετσι τα τραγουδια σιγουρα φτασανε σε περισσοτερα αυτια κι αυτο ειναι το σημαντικοτερο ολων.
    berry2925
    10.04.2015, 12:36
    Φίλε thripas συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , το σημαντικό είναι ότι άκουσαν τα τραγούδια μας... όλα τα άλλα. ...
    berry2925
    10.04.2015, 12:36
    Φίλε thripas συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , το σημαντικό είναι ότι άκουσαν τα τραγούδια μας... όλα τα άλλα. ...
    Angelika93
    10.04.2015, 12:50
    Οσοι μου την πεσατε για να με φατε,παρακαλω καταλαβετε οτι μολις το ειδα επαθα ενα χοντρο σοκ και εκανα ωρες να συνελθω απο τη στεναχωρια και την απογοητευση.Κοπιασαμε ολοι πολυ για αυτο το τραγουδι και με το χερι στην καρδια σας λεω πως ολοι οι ψηφοι ηταν εντιμοι και αληθινοι.Απλα το διεδωσα σε ολους μου τους φιλους και μαζευτηκαν πολλοι ψηφοι ικανοι να μας φτασουν ψηλα.Δεν σκιστηκα για να κερδισω,σκιστηκα για να ακουστει η δουλεια μας.Απλα με ενοχλησε η αδικια και μαλιστα στην εκπνοη του διαγωνισμου,οταν αποτομα μας πεταξαν απο εκτους στην 20φευγα θεση και ενω ακομα και τωρα μας ψηφιζει κοσμος η βαθμολογια συνεχως μειωνεται (ηταν 111,πηγε 115,ξαναεγινε 111).Τα πρωτα 4 κομματια ειναι αθικτα,πολλα ακομα αλλαξαν θεση μαζι με το δικο μου,οπως για παραδειγμα το "Ατακτη Αγια".Με συγχωρειτε αν φανηκα καπως πριν αλλα ημουν τρομερα σκασμενη και λυπημενη.Αυτα ειχα να πω.Καλη επιτυχια σε ολους.Αν δεν θελανε ψηφους του facebook,ας μην το βαζανε καν.
    KRISTHESS
    10.04.2015, 12:57

    φίλε Βerry ελπίζω να ξέρεις τι σημαίνει "κατευθυνόμενη ψήφος". Και φυσικά αν ρίξει κανείς μια ματιά στο facebook και αναζητήσει κάποια πράγματα.. καταλαβαίνει..

    4 Απριλίου στις 11:37 π.μ. · Τροποποιήθηκε · 

    Απο σήμερα μπορείτε να μπείτε στο παρακάτω link και να ψηφισετε το τραγούδι μας "Ατακτη Αγία". στίχους έγραψε η.............και μουσική ο ................... όσο πιο πολλα αστέρια (5) τοσο πιο καλα..

    5 Απριλίου στις 8:34 μ.μ. · 

    Το τραγούδι μας "Ατακτη Αγία" σε Μουσική ................. και στίχους .....................συμμετέχει σε διαγωνισμό τραγουδιού. Χτες ήμασταν στην πρώτη θέση, σήμερα όμως πέσαμε στη δεύτερη... Όσοι μπορείτε να δώσετε ένα χεράκι ας μπείτε στο παρακάτω link και δώστε μας ένα 5αστερο ψήφο... Τα πρώτα 5 περνάν στο τελικό... Ευχαριστούμε...

    6 Απριλίου στις 2:12 μ.μ. · 

    Το τραγούδι μας "Ατακτη Αγία" σε Μουσική ................... και στίχους .......................... συμμετέχει σε διαγωνισμό τραγουδιού. Όσοι μπορείτε να δώσετε ένα χεράκι ας μπείτε στο παρακάτω link και δώστε μας ένα 5αστερο ψήφο... Τα πρώτα 5 περνάν στο τελικό... Ευχαριστούμε.... συνδεόμαστε μέσο facebook βρίσκουμε την Άτακτη Αγια μαρκάρουμε 5 αστερια και μετά κατεβαίνουμε κάτω στη σελίδα και πατάμε την κόκκινη μπάρα που λέει να περαστεί η ψήφος μας...

    Υ.Σ. Τα στοιχεία αφαιρέθηκαν για ευνόητους λόγους.

    Υ.Σ.2 Το ποιος παρακαλεί για.. συμπάθεια και όχι μόνο .. είναι ξεκάθαρο.. Smile Παρ'όλα αυτά καλή επιτυχία στο κομμάτι σας...(δε βλέπω βεβαίως να συμβιβάζεστε με λιγότερο από..5άστερο..Smile)

    Υ.Σ.3 Χάθηκε βρε αδερφέ να προσθέσετε μία τόσο δα εκφρασούλα του στυλ ..."ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ..ψηφίστε το κομμάτι..αλλά.. ακούστε και τα υπόλοιπα τραγούδια και αν θεωρήσετε το δικό μας καλύτερο..ψηφίστε μας?" ..με πολλή πολλή αγάπη και φυσικά .. συμπάθεια. Smile


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 10-04-2015 13:44 ]


    sillia
    10.04.2015, 14:00

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 10.04.2015, 12:57 έγραψε...

    φίλε Βerry ελπίζω να ξέρεις τι σημαίνει "κατευθυνόμενη ψήφος". Και φυσικά αν ρίξει κανείς μια ματιά στο facebook και αναζητήσει κάποια πράγματα.. καταλαβαίνει..

    4 Απριλίου στις 11:37 π.μ. · Τροποποιήθηκε · 

    Απο σήμερα μπορείτε να μπείτε στο παρακάτω link και να ψηφισετε το τραγούδι μας "Ατακτη Αγία". στίχους έγραψε η.............και μουσική ο ................... όσο πιο πολλα αστέρια (5) τοσο πιο καλα..

    5 Απριλίου στις 8:34 μ.μ. · 

    Το τραγούδι μας "Ατακτη Αγία" σε Μουσική ................. και στίχους .....................συμμετέχει σε διαγωνισμό τραγουδιού. Χτες ήμασταν στην πρώτη θέση, σήμερα όμως πέσαμε στη δεύτερη... Όσοι μπορείτε να δώσετε ένα χεράκι ας μπείτε στο παρακάτω link και δώστε μας ένα 5αστερο ψήφο... Τα πρώτα 5 περνάν στο τελικό... Ευχαριστούμε...

    6 Απριλίου στις 2:12 μ.μ. · 

    Το τραγούδι μας "Ατακτη Αγία" σε Μουσική ................... και στίχους .......................... συμμετέχει σε διαγωνισμό τραγουδιού. Όσοι μπορείτε να δώσετε ένα χεράκι ας μπείτε στο παρακάτω link και δώστε μας ένα 5αστερο ψήφο... Τα πρώτα 5 περνάν στο τελικό... Ευχαριστούμε.... συνδεόμαστε μέσο facebook βρίσκουμε την Άτακτη Αγια μαρκάρουμε 5 αστερια και μετά κατεβαίνουμε κάτω στη σελίδα και πατάμε την κόκκινη μπάρα που λέει να περαστεί η ψήφος μας...

    Υ.Σ. Τα στοιχεία αφαιρέθηκαν για ευνόητους λόγους.

    Υ.Σ. Το ποιος παρακαλεί για.. συμπάθεια και όχι μόνο .. είναι ξεκάθαρο.. Smile Παρ'όλα αυτά καλή επιτυχία στο κομμάτι σας.



    Σε ό,τι έγραψες δεν υπάρχει κάτι που να καταδικάζει το τραγούδι !Δεν έχει πουθενά στους όρους ψηφοφορίας απο FaceBook οδηγίες προς ναυτιλομένους !Κι εγω να είχα στείλει τραγούδι το ίδιο θα έκανα!Δηλ βάλαμε μέσα τους φίλους του φεις για να μας ψηφίσουν μόνο του ΜΗ?

    Σελίδα φτιάχνουμε και στέλνουμε σε όλους όσους έχουμε στην φιλική μας λίστα ειδοποίηση ..... "κάντε μας λαικ"!Σωστό?

    Ας ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα τουλάχιστον έτσι όπως τα καταλαβαίνει το φτωχό μου μυαλό και εννοείται είμαι έτοιμη για τα κόκκινα χεράκια σας !

    Απο την αρχή που διάβασα ότι άνοιξαν οι πύλες για να μπουν οι διαδυκτιακοί μας φίλοι του FB ήταν αναμενόμενο ότι αυτοί που έχουν περισσότερους φίλους θα είχαν και το προβάδισμα!Δεν μπήκε πουθενά όρος που να λέει ......συμμετοχή θα έχουν μόνο αυτοι που έχουν μέχρι 500 φίλους !Εκεί θα είχαμε μια ισορροπία! Σωστό?

    Αν εγώ που συμμετέχω στον διαγωνισμό στην λίστα μου έχω μόνο 100 φίλους όσο υπέροχο να είναι το τραγούδι μου δεν θα με στείλουν στον πάτο της βαθμολογίας οι άλλοι που υπερέχουν σε φίλους?

    Θα με στείλουν και αδιάβαστη μάλιστα !

    Επειδή λοιπόν απο την αρχή κάποιοι προβλέψαμε όλο αυτό που θα γινόταν και δυστυχώς δεν πέσαμε έξω ...έπρεπε να βρεθεί ένας κώδικας δικαίου που να προστατεύει  έντιμα το τραγούδι που έχει 100 φίλους με αυτό που έχει όσους οι κόκκοι της άμμου !

    Τον είπανε αλγόριθμο !Ούτε ξέρω πως λειτουργεί και πως σκανάρει και βρίσκει κακόβουλες φήφους !

    Κάποια στιγμή ναι θα 'θελα να μάθω!

    Προς το παρόν δείχνω εμπιστοσύνη στην αρχή της διοργάνωσης !Είναι ο 4ος Διαγώνισμός και όπως οι προηγούμενοι έτσι και αυτός τουλάχιστον για μας θα είναι μια γιορτή και θα μείνει μια γιορτή τραγουδιού!

    Τα τραγούδια που αξίζουν θα ξεχωρίσουν ακόμα κι αν είναι βαθμολογικά στην τελευταία θέση !

    Καλή Ανάσταση !

    υ,γ Δεν έχω τίποτα με τις ψήφους του φεις  του twitter του zoo...  με την λογική που λέει όποιος έχει τους περισσότερους γίνεται κυβέρνηση τα έχω...κι επειδή εδω δεν βγάζουμε κυβέρνηση αλλά τραγούδια επιθυμία μου είναι όλα να έχουν ίση μεταχείρηση και ίδιο σεβασμό ...ακόμα και το πιο φάλτσο !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 10-04-2015 14:31 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 10-04-2015 14:37 ]


    thripas
    10.04.2015, 14:37
    Αγαπητη KRISTHESS τα συγχαρητηρια μου που κατατροπωσες την "ατακτη αγια". Φαινεται οτι ενοχλουσε πολλους που επι 6 μερες ηταν σταθερα στην πρωτη 4αδα. Σε ενημερωνω λοιπον οτι εγω ειμαι ο συνθετης του τραγουδιου και φυσικα και ενημερωσα τους φιλους μου οτι συμμετεχω στον συγκεκριμενο διαγωνισμο και οποιος ηθελε ας με ψηφιζε. Δεν "παρακαλαμε" και δεν εχουμε αναγκη κανεναν κι εγω κι ο τραγουδιστης και η στιχουργος. Απλα αγαπαμε αυτο που κανουμε και θελουμε να το διαδωσουμε οσο μπορουμε, να φτασει σε οσα περισσοτερα αυτια γινεται.. Μας κινει την περιεργεια ομως το γεγονος πως τα 4 απ τα 5 τραγουδια της 5αδας δεν επηρεαστηκαν απο κανεναν αλγοριθμο και μονο η ατακτη αγια ειχε "κακοβουλες ψηφους". Και ποιος ειναι αυτος που θα κρινει τη βουληση του κοσμου ως κακη? κι αφου την κρινει γιατι διεξαγει ψηφοφορια? Εμεις λοιπον οντως εχουμε πολλους φιλους στο facebook, αλλα δεν εχουμε τα κολλητιλικια του Musicheaven που απαιτουνται.. Θα μας βολευε αλλωστε το 90%, μη σας φοβιζει το 10% απ τα "παρακαλια".. Συγγνωμη, αλλα θελαμε να παιξουμε επι ισοις οροις... Και κατι τελευταιο: δε μπορεις να προσβαλεις τη δουλεια και το μερακι καποιων ανθρωπων, οποιο κι αν ειναι το αποτελεσμα καλο η κακο, αρεστο σε σενα η οχι. Απ την 1η μερα ειχες καποιο προβλημα με το συγκεκριμενο κομματι... Αυτα!
    kwstasagas
    10.04.2015, 14:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Dimatha στις 10.04.2015, 12:04 έγραψε...

     Τουτέστιν, και με σεβασμό στον προτελευταίο, τι παίζει με τους ψήφους οεο; Ένα όνειρο είχα κι εγώ, να βγω προτελευταίος στον διαγωνισμό με την αξία μου κι αυτό το όνειρο χάνεται χωρις να εχω καταλάβει το γιατί.... κλαψ κλαψ {#emotions_dlg.sad}



    χα χα ... φοβερός ο φίλος ... άπαιχτος !!! ωραίοςςςς .... [ο αυτοσαρκασμός είναι γνώρισμα του ξύπνιου και ακομπλεξάριστου ανθρώπου .... ] .....


    ntarlas18
    10.04.2015, 14:51
    Στημενο ειναι .. ξεκολατε.. ειναι τυχαιο που οσοι ηταν στην πενταδα δεν κούνησα θεση ενω αυτοι που ηταν απο την εκτη εως την δεκατη θεση τους εριξαν στην 20 και βαλε ?? κρίμας πάντος.. το musicheaven και το the voice στο ίδιο τσουβάλι.. μονο που στο the voice κάνεις και κανα κονε ..
    DespinaAlexopoulou
    10.04.2015, 15:01


    Η αληθεια ειναι οτι και εγω χθες οταν εβλεπα τα αποτελεσματα της ψηφοφοριας, εμεινα εκπληκτη με τη διαφορα ψηφων ΜΗ. και fb. Για να εχεις 1000 ψηφους περιπου απο οπου και αν τους εχεις σημαινει οτι ψηφιζουν το τραγουδι σου περιπου 100 ατομα με περιπου 5 αστερια. Βεβαια τετοιες βαθμολογιες μονο απο fb πιστευω θα μπορουσαν να επιτευχθουν. Ετσι δεν ειναι; Εκτος και αν υπηρχε ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ και τοτε ευνοητο θα ηταν (κατα την αποψη μου παντα) να ψηφιστει απο τα ολα μελη του ΜΗ .

    Το να διαδοθει οτι ενα τραγουδι συμμετεχει στο διαγωνισμο φανταζομαι οτι δεν ειναι κακο, αλλωστε για ποιο λογο συμμετεχουν και μελη του fb στην ψηφοφορια;  Η διαφημηση της συμμετοχης του τραγουδιου ειναι διαφημηση και για το διαγωνισμο και για ολα τα τραγουδια κλπ, να μην επαναλαμβανω αυτα που αλλοι εχουν πει πριν απο μενα.  Το να πιστευεις στο τραγουδι σου  και να λες στους φιλους σου "παιδια εκει ακουγεται το τραγουδι μου , αν θελετε, μπειτε να το ακουσετε και αν σας αρεσει βαλτε μου κανενα αστερακι " αυτο ειναι απολυτως θεμιτο παντα κατα την αποψη μου και θα ηταν μια υγιης διαφημιση για ολους. Τωρα αν θελεις να δεις την πραγματικη αξια του τραγουδιου σου δεν το λες σε κανενα και οτι καταφερεις καταφερες. Εχεις την ηθικη ικανοποιηση οτι οποιο αστερακι κερδισες ηταν αστερι αληθινο. (Βεβαια με αυτον τον τροπο δε γινεται καμμια διαφημιση πουθενα και σε κανενα και ο κυκλος δε διευρυνεται). Ο καθενας λειτουργει οπως νομιζει και οπως ταιριαζει στον ιδιο.

    Η ερωτηση μου ειναι ομως η εξης και απευθυνεται στον δημιουργο του αλγοριθμου με απολυτο σεβασμο στη προσπαθεια του να κρατησει τις ισορροπιες: Αφου υπαρχει αλγοριθμος και  οντως λειτουργει (εκ του αποτελεσματος κρινοντας) γιατι δεν αρχισε να εφαρμοζεται απο την εναρξη της ψηφοφοριας του 3ου ομιλου αφου ειχε ηδη εφαρμοστει αποτα μισα του δευτερου ομιλου;  θεωρω οτι το σκοτσεζικο ντους των συμμετεχοντων  ειναι αρκετα οδυνηρο. Ηδη η αγωνια τους για το αποτελεσμα δεν ειναι αρκετη;  Εκτος και αν ο αλγοριθμος μπορει να λειτουργησει  μονο μετα απο καποιες μερες. Σιγουρα παντως λειτουργει ως μηνυμα ...

    Καλο Μεσημερι.