ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη

    Ο Σάκης Ρουβάς θα ερμηνεύσει Αξιον εστί - Θεοδωράκη/Ελύτη

    KRISTHESS
    19.04.2015, 13:54
    άει γεια σου. Τά'πε όλα η Μαίρη. Αυτή είναι η ουσία.
    KRISTHESS
    19.04.2015, 14:00
    Εγώ αν ήμουν Ρουβάς και ο ίδιος ο Θεοδωρακης να μου το πρότεινε..θα αρνιόμουν. Ακριβώς επειδή θα είχα αυτογνωσία και θα ήξερα ότι μπορώ να πάω μέχρι ενός ορίου και βάσει του παρελθόντος μου. Δεν πηγαίνεις από τα μακαρόνια με κιμά..κατευθείαν στην επίδαυρο και στο άξιον εστί στα 42 σου..κάνε κάποια χρόνια πρωτότυπες ποιοτικές δουλειές κι αν δεις ότι σε παίρνει και αφού έχεις χτίσει ένα υπόβαθρο..προχωράς.. ’λματα με αποκλειστικά τις δημόσιες σχέσεις , σε εκθέτουν στα μάτια του κόσμου. Κι αν είσαι έξυπνος ..τότε θα το δεις. Η Χρυσούλα Διαβάτη όταν τον κατέκρινε ..τελικά δεν είχε άδικο νομίζω.
    Orfeus
    19.04.2015, 14:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 19.04.2015, 13:52 έγραψε...

    Γιατί η επιλογή του Ρουβά είναι βλασφημία ενώ η άδεια του Θεοδωράκη δεν θεωρείται προδοσία στον βωμό της εμπορικότητας;



    Με πρόλαβες! 


    freddieKrueger
    19.04.2015, 14:49

    Προσωπικά δεν μου αρέσει να ακούω το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ.Δε μ άρεσε.Προσβάλλω κάτι?

    Θα με σταυρώσετε?

    Θα με πείτε ανίδεο?Χωρίς γούστο?Χωρίς μουσική παιδεία?

    Φυσικα!

    Πως τόλμησα να κρίνω αρνητικά εγω μια κουτσουλιά,αυτον τον μουσικό ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ και να πω ανοιχτα την αποψη μου?

    Προσωπικα λοιπον δε με συγκινει το οτι ειναι λαικο ορατοριο που παντρεψε τη βυζαντινη με τη λαικη μουσικη κτλ κτλ

    Θα μιλησω απλα:Δε με συγκινει.Δε λεω ψεμματα.

    Απο την αλλη ποτε δεν ημουν φαν του Ρουβα και οποτε ακουγα τραγουδι στο ραδιο αλλαζα σταθμο.

    Ομως διαολε δεν ειναι μονο...μακαρονια με κιμα...εσας αυτο σας εμεινε γιατι...πεινατε???...γιατι...σας αρεσουν???

    για χιλιους λογους που λεει και ενας αλλος τζανκ ποπ λαικος τραγουδιστης της πλακας.

    Ειναι και αυτο ο Ρουβας

    Μια καταπληκτικη φωνη με πολλες δυνατοτητες απο εναν ομορφο ανθρωπο.

    Αυτα παιδες.

    Με καθε σεβασμο στην αντιθετη αποψη.

    Ας γινουμε λιγο πιο ελαστικοι.

    Ο ιδιος ο Θεοδωρακης ειναι και οχι για αποκλειστικα εμπορικα ωφελη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 19-04-2015 14:51 ]


    Orfeus
    19.04.2015, 15:09

    Τους Παρθενώνες είτε τους κοιτάς είτε δεν τους κοιτάς, είναι εκεί! 


    Chrysanna
    19.04.2015, 15:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 19.04.2015, 14:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 19.04.2015, 13:52 έγραψε...

    Γιατί η επιλογή του Ρουβά είναι βλασφημία ενώ η άδεια του Θεοδωράκη δεν θεωρείται προδοσία στον βωμό της εμπορικότητας;



    Με πρόλαβες! 



    Slim, fit και αίλουρος Cool


    KRISTHESS
    19.04.2015, 15:23

    Φρέντι μου..σ'αγαπάω σ'εκτιμάω... αλλά καταπληκτική φωνή το Ρουβά δεν τον λες. Σωστό φωνητικά ναι. Κατά τα άλλα μια ζωή τον έβλεπα ως την ελληνική κακή απομίμηση του Μάικλ Τζάκσον με λίγο από Ελβις Πρίσλεϊ.. Αλλά ο καθένας μπορεί να τον βλέπει όπως νομίζει .. και όπως είπε και κάποιο μέλος..ας μην είχε κοιλιακούς,ομορφιά και καλό μάνατζερ ..και θα σού'λεγα αν θα έκανε ποτέ καριέρα..μόνο με τη φωνή του ...Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 19-04-2015 15:24 ]


    jorge
    19.04.2015, 15:36
    Μια απλή φωνούλα ο Ρουβάς. Θα προσκυνούσα τον Μίκη αν τολμούσε να έκανε την πρόταση στη Νατάσσα Μποφίλιου. Εκεί ναι με 1000.
    freddieKrueger
    19.04.2015, 15:39

    Κριστίν μου η εκτίμηση και η αγάπη είναι αμοιβαία,αλλά...

    ακόμη και κακή απομίμηση ενός...Michael Jakson-του Κing of Pop,με λίγα στοιχεία από Ελβις...δλδ

    King Of Rock δεν νομίζω πως είναι κι άσχημα έτσι?

    Ο Ρουβάς αποθεώθηκε απλα για τοςυ λαθος λογους.

    Η φωνη του Κορκολη ειναι απλα σωστη.Η του Θανου Μικρουτσικου,γιατι ειναι ταλαντουχοι μουσικοι και αν μη τι αλλο ξερουν να πατουν σωστα στις νοτες.Ομως απο φωνητικες ικανοτητες ειναι μετριοτατοι.

    Επισης ο Μπιθικωτσης,αν και υπηρετεί άλλο είδος ειναι κατωτερος φωνητικά...κι όμως ειναι!!!Πετροβοληστε με κι εδω!!

    Ο Κότσιρας επισης δεν εχει τιποτα αξιολογο παραπανω,ενω ο Μπασης εχει πιο ζεστη χροια...

    Αυτα Κριστυ μου...

    Όσο για τα υπολοιπα παιδια,τα οποια επισης σεβομαι:

    Ορφεα μου δεν αμφισβητω την πολιτιστικη αξια του ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ για να βαλουμε καποια πραγματα στη θεση τους.

    Αυτη ειναι αναγνωρισμενη...

    Κι ακομη δε περιοσσοτερο οταν το ασμα αυτο μπει στις ανασες ολο και πιο πολλων...

    Ο Παρθενωνας ειναι ενα αξιολογοτατο δημιουργημα,ενα κτισμα με πολλη ιστορια και συμβολο πολιτισμου...

    Μακαρι να τολμουσε η νεολαια μας να χτισει νεους Παρθενωνες...μακαρι να ρισκαρε...

    Παντως για να ευθυμισουμε και λιγο-το να τρως μακαρονια με κιμα με θεα την Ακροπολη ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!

    χαχαχα


    sillia
    19.04.2015, 15:39

    Προσωπικά διακρίνω έναν ευγενέστατο άνθρωπο με ανοιχτούς ορίζοντες που του αρέσει να τολμά και να δοκιμάζεται σε διάφορους τομείς πέρα απο την μακαρονάδα με κιμά στην εφηβική του ηλικία !

    Δεν το βρίσκω καθόλου κακό !Το αντίθετο θα έλεγα !

    Τα ίδια έγραφαν και όταν τόλμησε ο Πάριος να τραγουδήσει Θεοδωράκη και τα μάζεψαν μετά την επιτυχία του !

    Και πλείστα άλλα παραδείγματα στο παρελθόν !Αν το έκανε ο Νταλάρας και πάλι κάτι θα είχαμε να πούμε την στιγμή που το βάζο με το νερατζάκι ανήκει κι αυτό στο παρελθόν κι ας είμαστε (εμεις) που τα πετούσαμε !

    Τώρα έχουμε τον Ρουβά ...αύριο κάποιον άλλο γιατί θα τολμήσει και αυτός να αγγίξει τον Παρθενώνα (πολύ σωστά εκφράστηκε ο Χρήστος )του Θεοδωράκη !

    Γιατί έχουμε ξεχάσει τι έλεγαν και γι αυτόν ..... μέχρι εδω ας μην συνεχίσω !


    Chrysanna
    19.04.2015, 16:43

    Ο Ρουβάς μεγάλωσε στην εποχή του φαίνεσθαι, όταν τα περισσότερα αγόρια θέλουν να γίνουν bar-man, τα κορίτσια μοντέλα και όταν το να είσαι "πανελίστας" έγινε επάγγελμα. Όταν αποφάσισε ν' ασχοληθεί με το τραγούδι, το star system δεν ασχολούνταν - και δεν ασχολείται - μαζί σου αν δεν είχες τις πλάτες ενός manager, ασχέτως ταλέντου ή ικανοτήτων. ’ρχισε να γίνεται γνωστός και να κάνει καριέρα την εποχή που αν σ' έπιανε το μεσημεριανό του Star, οι πωλήσεις του προϊόντος σου χτυπούσαν κόκκινο εν μία νυκτί. Ο Ρουβάς και το κάθε παιδί που μεγαλώσει σ' αυτές τις συνθήκες, δεν φέρουν ευθύνη. Και αυτοί και οι συνθήκες, είναι δικά μας προϊόντα.

    Όταν ο Ρουβάς αποφασίζει να βγει απ' αυτό το τούνελ και ν' απομακρυνθεί απ' τον, ομολογουμένως επιτυχημένο, manager του, όλοι πέφτουν να τον φάνε. Με ποιο δικαίωμα απαρνιέσαι το Star System που σ' εφτιαξε και αποφασίζεις ν' αυτονομηθείς; Όταν ο Ρουβάς αρχίζει να πειραματίζεται με την υποκριτική, όλοι πέφτουν να τον φάνε. όταν ο Ρουβάς αποφασίζει ν' ακουμπήσει το ’γιο Δισκοπότηρο του ’ξιον Εστί, όλοι πέφτουν να τον φάνε.

    Αλλά...

    Όταν ο Θεοδωράκης επιτρέπει την εκτέλεση του ’ξιον Εστί από έναν "ελαφρύ αοιδό", δεν το αναφέρουμε καν. Όταν ο Σαββόπουλος τραγουδάει με την Καλομοίρα, χαμογελάμε όλοι χαριτωμένα.

    Προφανώς το club των εντέχνων και ποιοτικών έχει κλείσει χρόνια τώρα. Αλεξίου, Γαλάνη, Ιωαννίδης, Πρωτοψάλτη, Κραουνάκης κλπ. Δεν επιτρέπεται καν να το κοιτάξεις πόσο μάλλον να σκεφτείς ότι ίσως γίνεις κι εσύ ένας απ' αυτούς. Είναι η παραδοσή μας, η ιστορία μας, οι βάσεις, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Και όλος αυτός ο δογματισμός απ' αυτούς που δεν θα έχουν καμία συμμετοχή στην παράδοση και την ιστορία των μελλοντικών γενεών. Στο μέλλον, οι ( πόσες; ) τελευταίες γενιές θα είναι ένα κενό στην Ιστορία που δεν θα έχουν προσφέρει τίποτα. Όταν όλοι αυτοί πεθάνουν, τι θα γίνει το Έντεχνο; Θα είναι κι αυτό ένα κομμάτι της Ιστορίας του οποίου την αίγλη θα οικειοποιηθούμε, για να είμαστε κριτές των πάντων;

    Ο Ρουβάς δεν είναι του γούστου μου μουσικά αλλά εκτιμώ το ότι ναι μεν εκμεταλεύτηκε τις συνθήκες για να φτιάξει ένα όνομα αλλά όταν τα κατάφερε, αυτονομήθηκε. Εκτιμώ το ότι προσπαθεί παρ' όλο που έχει ακούσει τα πιο προσβλητικά σχόλια. Εκτιμώ το ότι επιμένει και όχι για οικονομικούς λόγους. Κατά πάσα πιθανότητα έχει λύσει το οικονομικό πρόβλημα της οικογένειας για τα επόμενα ποοολλά χρόνια.

    Υπογραφή
    Μία του εντέχνου {#emotions_dlg.smartass}


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 19-04-2015 16:45 ]


    Orfeus
    19.04.2015, 17:01

    Αφού ο Μίκης δίνει την άδειά του (το διορθώνω σε: αποδέχεται την επιλογή), εμάς δεν μας πέφτει λόγος. Όλα όσα λέμε είναι υποκειμενικά.
    Στο κάτω-κάτω, ποιος είναι αυτός που βάζει τα όρια; Ποιος καθορίζει ποιος θα το πει, ποιος δεν θα το πει και δεν μπορεί καν να το αγγίξει;    

    Φαντάζεστε αύριο να το συμπεριλάβει στο ρεπερτόριό του ο Καρράς, ο Τερζής, ο Αντύπας ή ο ...Τερλέγκας;  

    Υπογραφή
    Ένας του ατέχνου {#emotions_dlg.smartass} 


    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 19-04-2015 17:13 ]


    sven
    19.04.2015, 17:07

    Διαβάσατε κάπου πως ο ίδιος ο Μίκης πρότεινε ή έδωσε άδεια να τραγουδήσει το "’ξιον εστί" ο Σ. Ρουβάς; ΟΧΙ!!!!!

    Ο Δήμος Σμύρνης είναι αυτός που πρότεινε -για λόγους που δεν γνωρίζω- το Σάκη. Και, φυσικά, ο Μίκης, που τον γνωρίζω πολύ καλά προσωπικά, δεν θα έβαζε ποτέ βέτο σε μια τέτοιου είδους επιλογή και, μάλιστα, σε μια εκδήλωση προς τιμήν του. Απλά, αποδέχθηκε την επιλογή. Είναι ευγενέστατο άτομο και, ασχέτως του τι μπορεί να πιστεύει, δεν έχει κρίνει ποτέ προσωπικά κάποιον καλλιτέχνη. Σε μια τέτοιου είδους εκδήλωση, άλλωστε, το σημαίνον δεν είναι ποιος τραγουδά... 

    Αυτά προς αποκατάσταση της αλήθειας και της ορθοκρισίας...


    sillia
    19.04.2015, 19:32

    Kαλά έκανε ο Δήμος Σμύρνης και το πρότεινε καλά έκανε ο ευγενικός Θεοδωράκης και το δέχτηκε καλώς αποφάσισε και ο Ρουβάς να το τολμήσει να το κάνει ....όπως και να το δούμε θέλει θάρρος και τόλμη ΚΑΚΩΣ εμεις κάνουμε που του την πέφτουμε λες και μπήκε στο ναο του Σολομώντα και άρχισε να γκρεμίζει !

    Και  ο τρόπος που απαντάς καλέ μου sven είναι σαν να προσπαθείς να βγάλεις την ρετσινιά - απόφαση  απο τον κ.Θεοδωράκη και να την κολλήσεις στον Δήμο Σμύρνης !Μη τζιζ !

    Ας θυμηθούμε τα κατεβατά που έγραφαν για τον κ.Θεοδωράκη όταν περνούσε με επίσημες χειραψίες όλες τις πόρτες του κοινοβουλίου και είχε καλύψει γεωγραφικά όλες τις πλευρές των βουλευτικών εδράνων !

    Δεν είμαι του άτεχνου γενικά !


    mary_omikron
    19.04.2015, 19:56

    Καλή η προσπάθεια όλων των υπέρμαχων του "τολμηρού" Σάκη, αλλά ο Σάκης είναι Σάkης  και ο Θεοδωράκης/Ελύτης/Μπιθικώτσης/Κατράκης είναι κάτι άλλο. 

    Οσο για το Αξιον Εστί είναι μοναδικό  για έντεχνους άτεχνους μυημένους αμύητους σχετικούς ή άσχετους είτε μας αρέσει και το ακούμε είτε δεν μας αρέσει... είναι και θα είναι πάντα όπως καταγράφηκε στο πετσί μας απ΄την ηχογράφηση του 1964 όσες προσεγγίσεις κι αν έγιναν απο κει και πέρα από οποιονδήποτε...


    Chrysanna
    19.04.2015, 20:03

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 19.04.2015, 19:56 έγραψε...

    Καλή η προσπάθεια όλων των υπέρμαχων του "τολμηρού" Σάκη, αλλά ο Σάκης είναι Σάkης  και ο Θεοδωράκης/Ελύτης/Μπιθικώτσης/Κατράκης είναι κάτι άλλο. 



    Εννοείται!

    Γιατί όμως να κάνεις μία σύγκριση που είναι εκ των πραγμάτων άδικη και γιατί να την κάνεις προκειμένου ν' αποτρέψεις τον "μικρό" να κάνει την προσπάθεια του; Γιατί να μην αντιμετωπίσουμε αυτό το κάτι άλλο έναν στόχο που θα ωθήσει τους υπολοίπους προς την βελτίωση;


    sillia
    19.04.2015, 20:17

    Μαίρη σε όλων την μνήμη έχει μείνει η ιστορική και εξαιρετική πρώτη ηχογράφηση του 1964!Ιστορικά έχει δεθεί με την εποχή του έτσι κι αλλιώς !

    Αυτό δεν σημαίνει ότι οι επόμενες γενιές δεν θα τολμήσουν να αναφερθούν μουσικά σ'ένα έργο επειδή ένας μέγας Μπιθικώτσης έχει γράψει το όνομά του σε αυτό με ανεξίτηλα γράμματα !

    Όταν ένα έργο το προσεγγίζεις με τον πρέποντα σεβασμό το αποτέλεσμα δεν είναι ποτέ κακό ή τουλάχιστον τόσο κακό!

    Δεν θεωρώ τον κ.Ρουβά τόσο αφελή να θέσει την κεφαλήν του επι πίνακι προς τέρψιν και βρώσιν του φιλοθεάμονος και φιλόμουσου κοινού !

    Δεν είμαι ρουβίτσα δεν υπήρξα ποτέ ....αλλά μ'αρέσουν τα μακαρόνια και με κιμά !


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 19-04-2015 20:25 ]


    mary_omikron
    19.04.2015, 20:17

    Χρυσάννα και Σίλλια, δεν έχει το υπόβαθρο για να ακουμπήσει....θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σας για την προσπάθεια του μικρού αν ξεκινούσε τα "Θεοδωρακικά" του με το δέκα δέκα ανεβαίνω τα σκαλιά... ή με την Μαργαρίτα Μαργαρώ....εδώ όμως πρόκειται για σαμθινγκ άδερ....

    Αποψή μου Innocent


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 19-04-2015 20:19 ]


    KRISTHESS
    19.04.2015, 20:32
    Αν είναι να βοηθήσει ο Σάκης..στη βελτίωσή μας ..ως ανθρώπων... ε τι να πω τότε.. Να θυσιαστούμε Χαλάλι. Ας πει και το ’ξιον Εστί.. ας πει και κάτι σε ρεμπέτικο ή δημοτικό. Αξίζει και εκεί να δοκιμάσει.. προς όφελος δικό μας ..μπας και θυμηθούμε..τις ρίζες μας!!
    sillia
    19.04.2015, 20:55

    Η ιστορία γράφει και όπως λέει κι ένα ασμα του Χατζή σε στίχους Σώτιας Τσώτου ..

    Μη μας περιφρονάς, μη μας περιφρονάς

    γράψε βρε ιστορία δυο λόγια και για μας.

    Γράψε για μας τους ταπεινούς και τους ανώνυμους της πλάσης

    σκαλί είμαστε για τους τρανούς οι θεατές στις παρελάσεις.

    Αν δεν υπήρχαμε εμείς, πως θα ξεχώριζαν οι άλλοι;

    Αν δεν υπήρχαν οι μικροί πως θα υπήρχαν οι μεγάλοι;

    Αρνήσου το αν μπορείς, αρνήσου το αν μπορείς

    από την ίδια λάσπη πλαστήκαμε κι εμείς.

    Για μας δεν νοιάζεται κανείς, είμαστε τ’ άγραφο το χιόνι

    μας ξέρουν πέντε συγγενείς, η μάνα μας και οι γειτόνοι.

    Παρεμπιπτόντως έχει τραγουδήσει και ο Χατζής το ..."Της δικαιοσύνης ... ήλιε νοητέ "

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 19-04-2015 20:58 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 20-04-2015 13:45 ]