ελληνική μουσική
    795 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Σάκης Ρουβάς θα ερμηνεύσει Αξιον εστί - Θεοδωράκη/Ελύτη

    Orfeus
    19.04.2015, 21:12

    "Μη παρακαλώώώώώ σας μηηηηη...."

    Έγραψε στη σελίδα του στο facebook ο Παντελής Θαλασσινός όταν πληροφορήθηκε περί Ρουβά και "’ξιον Εστί".



    mary_omikron
    19.04.2015, 21:21

    Σιλλάκι δεν αντιλαμβάνομαι τι σχέση έχουν οι στίχοι της Τσώτου και πού κολλάνε με τον Σάκη Smile 

    Και για να τελειώνω με την "πολεμική" μου, ο Σάκης μέχρι τώρα μας έχει δώσει ένα φυσικό εκ γενετής κάλλος, μια επιμελέστατα δουλεμένη εξωτερική εμφάνιση μέσω άσκησης, μια εξαιρετική προετοιμασία και αποτέλεσμα σε ακροβασίες επί σκηνής, πάρα πολλές θεαματικές παρουσίες σε γιουροβίζιον μήντια και συναυλίες, μια καλή (άντε να συμφωνήσω εδώ) φωνή.... αλλά  πότε μας έδωσε έστω την υποψία οτι ασχολήθηκε ουσιαστικά και με την ίδια επαγγελματικότητα που τον διακατείχε τόσα χρόνια στα προηγούμενα και εντρύφησε σε Ευρυπίδη ώστε να διδάξει τραγωδία στην Επίδαυρο ή σε ανώτερα είδη μουσικής ώστε να  ερμηνεύσει Θεοδωράκη και μάλιστα το Αξιον εστί? 

    Τι να περιμένει κανείς δηλαδή απ΄αυτό όσο καλοπροαίρετος κι αν είναι? Ο ίδιος έχει αντιληφθεί με τι αποφάσισε να καταπιαστεί?

    Αυτά και θα περιμένω τα σχετικά videos που σιγουρα θα κυκλοφορήσουν... δεν ξέρω αν θα πρέπει να περιμένω και καμμιά βράβευση πάλι από το starsystem όπως ξαναείδαμε στο πρόσφατο παρελθόν. Ολα πιθανά.


    sven
    19.04.2015, 21:46

    Μαίρη,

    κάποια πράγματα η ίδια η ζωή και ο χρόνος τα καθιστά τόσο μοναδικά που η οποιαδήποτε παρέμβαση μοιάζει με βεβήλωση και μαγάρισμα...

    Θυμάμαι που είπες κάποια φορά, σε μία από τις υπέροχες εκπομπές σου για το ρεμπέτικο τραγούδι, πως σε συγκινούν και σε αγγίζουν αφάνταστα τα διάφορα "χρατς" των παλιών δίσκων των 78 στροφών. Η όποια διασκευή με τη βοήθεια της σύγχρονης τεχνολογίας, όσο τέλεια και αν είναι, μεταδίδει πολύ διαφορετικά και λιγότερα, θάλεγα, συναισθήματα, συνειρμούς και θύμησες...

    Το ίδιο ισχύει, αν "βελτιώσεις" και "αποκαταστήσεις", με τη βοήθεια σύγχρονων προγραμμάτων επεξεργασίας φωτογραφίας, μια παλιά και γεμάτη από τα σημάδια του χρόνου οικογενειακή φωτογραφία...

    Ας τολμήσει ο γονιός ενός δίχρονου παιδιού να αντικαταστήσει την κουρελιάσμένη συγκεκριμένη κουβερτούλα του ή το ξεχαρβαλωμένο και βρώμικο λούτρινο αρκουδάκι/κουκλάκι του με τη χαρακτηριστική οσμή, με ένα καινούργιο ανάλογο αντικείμενο που δεν αντιπροσωπεύει ΤΙΠΟΤΑ για το παιδί. Θα σπαράξει από κλάμα και από την έλλειψη...

    Ο νοών νοείτο....


    sillia
    19.04.2015, 21:56

    Όλοι έχουμε δικαίωμα σε ο,τιδήποτε έστω κι αν αυτό μας υπερβαίνει ! Το δικαίωμα του πράττω συνειδητά με κίνδυνο να εκτεθώ ανεπανόρθωτα δεν μας το στερεί κανένας !Όλοι (οι Μεγάλοι) έγιναν γιατί τολμούσαν κάθε φορά να πηγαίνουν ένα βήμα παραπέρα !Δεν έμειναν στάσιμοι !Δεν επαναπαύτηκαν στις δάφνες τους !Ο Μπιθικώτσης δεν έμεινε στο "μίλησε μου μίλησε μου δεν σε φίλησα ποτέ μου"........ και ο Καζατζίδης "το δικό μου πάπλωμα είναι για δυο άτομα" !

    Γιατί ο κ.Ρουβάς να μείνει στην μακαρονάδα ?

    Η ουσία στο στίχο είναι ... όλοι είμαστε πλασμένοι απο την ίδια λάσπη !Και θα συμπλήρωνα εγώ ...όλοι είμαστε πλασμένοι για κάτι καλύτερο ...φτάνει να το συνειδητοποιήσουμε όσο είμαστε σε δημιουργική φάση !

    Ο Παντελής Θαλασσινός το έγραψε ε?

    Καλά ...πες του !

    Καλή συνέχεια !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 19-04-2015 22:01 ]


    mary_omikron
    19.04.2015, 22:00

    Αυτής της άποψης είμαι Σάββα, σωστά το εντόπισες (αν ήταν δυνατόν να σου ξεφύγει εσένα Smile).... όσο για την "κουβερτούλα" πρόσφατα ένας Νανούριος (απο το νάνι=μαξιλάρι, αλλά σε αρσενικό γένος) παραδόθηκε με καινούργιο εξωτερικό "φουστανάκι" αλλά το ίδιο εσωτερικό περιεχόμενο σε μιά νύφη.... προίκα!!!

    Και ο νοών νοείτω {#emotions_dlg.lol}


    BandofBounty
    19.04.2015, 22:22

    Μ' αυτά και μ' αυτά, με κάνατε να φτιάξω μακαρόνια με κιμά σήμερα...ήρθε και το έτερον τρεισήμισι να ταιστεί και στο τέλος μου την είπε κιόλας..."θες πολλές μακαρονάδες ακόμη, για να γίνεις Ρουβάς αγόρι μου"

    Λοιπόν, αρκετά με τον Sakis...ας τραγουδήσει και Καβάφη σε μουσική Σοπέν. Αυτός ο άνθρωπος, έχει καταστήσει τα 3/4 του αντρικού πληθυσμού..."ανεπαρκή". Αν θέλει να κάνει το ίδιο και με τους μουσικούς...μαγκιά του!

    Εγώ προσωπικά, θα ασχοληθώ μαζί του ξανά όταν θα έχει αποφασίσει επιτέλους, τι είδους κοινό θέλει να έχει!

    ...και μέχρι τότε (δλδ. ποτέ) δεν ξαναφτιάχνω μακαρόνια με κιμά...(σιχτιρ πια)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BandofBounty, 19-04-2015 22:23 ]


    sirinakisgiorgos
    20.04.2015, 08:26

    Μετά τα μακαρόνια με κιμά το ’ξιον εστί είναι μαλακτικό για το στομάχι.

    Σαν πατσάς τα ξημερώματα !!  Αυτό το παιδί με την φόρα που έχει πάρει

    τον βλέπω Πρόεδρο Δημοκρατίας (τρέμε Προκόπη), όσο για πρωθυπουργό

    δεν το συζητάω τον Τσιπράκο τον έχει για πρωινό. Ζωή σε μας.


    VA505
    20.04.2015, 08:42

    Αγαπητοί φίλοι.  Παρόμοια κριτική δέχτηκε και ο Χίωτης όταν τον έβαλε ο Θεοδωράκης να παίξει στην συμφωνική ορχήστρα. Νομίζω ότι οι περισσότεροι γνωρίζετε την αρνηση των υπολοιπων μουσικών να παίξουν μαζί του. και όμως ο Θεοδωράκης επέμεινε, και απο τότε έγινε αποδεκτό και το μπουζούκι σαν ενα αξιοπρεπές μουσικό όργανο ισάξιο των υπολοίπων απο τους τότε υποστιρικτές της "Ποιότητας"

    Επίσης ο Μπιθικώτσης, χαρακτιρίστικε ειρωνευτικά σαν Σερ τοτε απο τον Ψαθά όταν τραγουδούσε Θοδωράκη. και όμως ο Μπιθικώτσης κράτησε το ειρωνευτικό επίθετο και έγινε πραγματικά, ο ΣΕΡ του ελληνικου τραγουδιού.

    Το Αξιον εστί είναι ένα αριστούργημα, και δεν πρόκειτε να "χαλάσει" αν το τραγουδήσει ο Σάκης ή ο όποιοσδήποτε. Προσωπικά, θα χαρώ πάρα πολύ αν δώ τις Ρουβίτσες να τραγουδάνε άξιον εστί, έστω και αν δεν το έχουν ξανακούσει (που πιστεύω ότι οι περισσότερες δεν το εχουν ξανακούσει) και έστω και αν νομίζουν ότι ειναι η καινούργια κομματάρα του Σάκηηηηή ......  Καλό θα τους κάνει, κακό δεν θα τους κάνει.

    Τον Σάκη στην Επίδαυρο, δεν θα τον κρίνω γιατί δεν έχω τις γνώσεις να τον κρίνω.  Αλλα σαν τραγουδιστής ... έχει καλή φωνή. Και αυτό το γνωρίζει και ο Μίκης.   Οπότε, ας τον κρίνουμε απο το αποτέλεσμα.


    Hastaroth
    20.04.2015, 12:21

    Ο πραγματικός καλλιτέχνης δέν βασίζεται σε κάποιο star system γιά να χτίση την καριέρα του με εύκολα τραγουδάκια και shows ώστε να είναι διάσημος πρίν καταπιαστή με κάτι πιό ποιοτικό.Ξεκινά εξ αρχής επιλέγοντας τον δύσκολο δρόμο τής καταξίωσης μέσα από την ποιότητα,δουλεύοντας με υπομονή και επιμονή πάνω σ'αυτό και ξέροντας πως θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι ν'αναγνωριστή η προσπάθειά του.

    Πότε το έκανε αυτό ο κ.Αναστάσιος (το λέω σωστά Orfeus ; ) Ρουβάς;

    Πότε τον ακούσαμε,άγνωστον ακόμη στο μουσικό στερέωμα,να ερμηνεύη κάποιο μουσικό έργο που να απαιτή ειδικές φωνητικές,ερμηνευτικές και τεχνικές ικανότητες και σοβαρή ενασχόληση μ'αυτό;Εγώ τουλάχιστον δέν θυμάμαι κάτι τέτοιο.Μιά ζωή τον άκουγα να λέη πόπ τραγουδάκια (που ο Τζών Μοδινός -άν θυμάμαι καλά- είχε πεί κάποτε "εγώ αυτά μπορώ να τα πώ με το κεφάλι κάτω και τα πόδια επάνω").Μιά ζωή τον θυμάμαι ν'απασχολή με τίς πράξεις του τον κόσμο τού lifestyle,να φιγουράρη σε κουτσομπολίστικα περιοδικά και,ενίοτε,να κάνη τούμπες επί σκηνής.Κι'αφού έγινε διάσημος με όλα αυτά,τώρα ξαφνικά βγαίνει να παίξη αρχαία τραγωδία και να τραγουδήση "Αξιον Εστί".....

    Και το επόμενο βήμα του ποιό θα είναι;Να μάς ρίξη καμμιά άρια απ'το Cosi fan tutti;

    ΥΓ.Ο κιμάς μέσα στα μακαρόνια αφ'ενός χαλάει την γεύση,αφ'ετέρου σφηνώνεται ανάμεσα στα δόντια.Και τέλος,προέρχεται από τον θάνατο ανωτέρων θηλαστικών,τα οποία είναι έμβια όντα έχοντα ενσυναίσθηση (δηλ.συνείδηση τής ύπαρξής τους,αισθάνονται χαρά,πόνο καί φόβο).Συνεπώς να τρώτε μόνο μακαρόνια με σάλτσα ντομάτα (και τυράκι επάνω). 


    jorge
    20.04.2015, 12:34
    Ποιό τραγούδι του Ρουβά προσεγγίζει, κατά τη γνώμη σας, το ύφος, την αισθητική και τις ερμηνευτικές ή έστω τραγουδιστικές απαιτήσεις του ’ξιον Εστί; Έτσι για να δούμε πόσο κοντά έχει φτάσει ο Ρουβάς σε αυτό που καλείται να ερμηνεύσει. Είναι όντως τόσο μακριά ή μήπως έχει κάνει ήδη κάποια βήματα που αγνοούμε; Φρέντυ;
    Orfeus
    20.04.2015, 12:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20.04.2015, 12:21 έγραψε...

    Πότε το έκανε αυτό ο κ.Αναστάσιος (το λέω σωστά Orfeus ; ) Ρουβάς;



    Σωστά το λες. Αναστάσιος είναι το μικρό του όνομα.  


    Hastaroth
    20.04.2015, 12:46

    Ακόμη κι'άν έχη κάνει "κάποια βήματα",θα έπρεπε το αποτέλεσμά τους να έχη εμφανιστεί σε πρόσφατα τραγούδια του.

    Εντάξει,θυμάμαι πως είχα δεί ένα βιντεοκλίπ του που τραγουδούσε αυτό το κομμάτι με τα πολλά "I knew" στο refrain (μού διαφεύγει ο τίτλος του αυτήν την στιγμή αλλά είναι πασίγνωστο κομμάτι),πλήν όμως δέν είδα ν'απαιτή ειδικές ικανότητες γιά να το πή ένας που δηλώνει επαγγελματίας τραγουδιστής-το έχω ακούσει και από άλλους σε πολύ καλύτερες εκτελέσεις.Και επιπλέον είναι και σε διαφορετικό μουσικό ύφος...


    Orfeus
    20.04.2015, 13:04

    I know, I know, I know, I know...

    (Ain't No Sunshine)


    sillia
    20.04.2015, 13:44

    Για να το ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο σε ό,τι με αφορά δεν υπερασπίζομαι τον τραγουδιστή Ρουβά ...το δικαίωμά του να το τολμήσει υπερασπίζομαι όπως το έχουν κάνει κι άλλοι να έχουν αγγίξει τον μουσικό Παρθενώνα με χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία !

    Για να τραγουδήσει ή να απαγγείλει κάποιος μεγάλους συνθέτες και ποιητές πρέπει να έχει τανκ βιογραφικό?

    Ποιός υπογράφει την αποτυχία εκ των προτέρων?

    Τόσο πια !!!!


    jorge
    20.04.2015, 14:02

    Για να τραγουδήσει μεγάλους συνθέτες θα πρέπει να έχει προσεγγίσει, έστω και κατά το ήμισυ, το είδος που πρόκειται να ερμηνεύσει, εκτός αν πρόκειται για διασκευή. Υπάρχει κάποιο τραγούδι του που να το θεωρείς όχι βέβαια ισάξιο, αλλά έστω διαχρονικό ή εξαιρετικό;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 20-04-2015 14:02 ]


    Chrysanna
    20.04.2015, 14:20

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 20.04.2015, 14:02 έγραψε...

    Για να τραγουδήσει μεγάλους συνθέτες θα πρέπει να έχει προσεγγίσει, έστω και κατά το ήμισυ, το είδος που πρόκειται να ερμηνεύσει



    Γιατί;

    Για λόγους πρακτικούς όπως η απόδοση/ερμηνεία ή για λόγους "ηθικούς";


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 20-04-2015 14:22 ]


    sillia
    20.04.2015, 14:28

    ΟΧΙ ΚΑΝΕΝΑ... Αλλά δεν θεωρώ τον ίδιο άφωνο και ανίκανο να ερμηνεύσει ναι ένα τόσο μεγάλο έργο !

    ’κουσα τον Χατζή ...στο της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ κι έπαθα ...Εγω καλύτερα θα το έλεγα !

    Το έργο ανήκει στην ιστορία ΜΑΣ ...Η ιστορία γράφτηκε απο ΕΜΑΣ !ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ!Ποιος απαγορεύει να την τραγουδήσουμε ή να την απαγγείλουμε !


    sillia
    20.04.2015, 14:38

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 20.04.2015, 14:19 έγραψε...

    Την καλύτερη παρουσίαση/ανάλυση, αυτής της ΙΕΡΟΣΥΛΙΑΣ, και τα εγκυρότερα σχόλια, που με αντιπροσωπεύουν, πλήρως, θα τα βρείτε, εδώ!   http://theodorakism.blogspot.gr/2015/04/blog-post_19.html>

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mingrelia, 20-04-2015 14:29 ]



    mingrelia μου με όλο τον σεβασμό ηρωποιούμε πολύ εύκολα και άλλο τόσο εύκολα ισοπεδώνουμε αν κάτι μας κάτσει στραβά!

    Γι αυτό πιο πάνω αναφέρθηκα στις πολιτικές κολοτούμπες του κ.Θεοδωράκη !Κι αυτό μια μορφή ιεροσυλίας είναι σε όσους τον πίστεψαν!Σαν συνθέτη δεν τον αμφισβητώ !

    Οκ ...


    sillia
    20.04.2015, 14:48

    Δεν έχω το δικαίωμα εγώ ν'απαγγείλω Καβάφη και Σεφέρη?

    Τι υπερασπιζόμαστε εδώ τώρα γιατί έχω μπερδευτεί λίγο !

    Να το απαγγείλω μπορώ να το τραγουδήσω όχι ?


    PetrosTser
    20.04.2015, 15:17

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 20.04.2015, 14:19 έγραψε...

    Την καλύτερη παρουσίαση/ανάλυση, αυτής της ΙΕΡΟΣΥΛΙΑΣ, και τα εγκυρότερα σχόλια, που με αντιπροσωπεύουν, πλήρως, θα τα βρείτε, εδώ!   http://theodorakism.blogspot.gr/2015/04/blog-post_19.html>

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mingrelia, 20-04-2015 14:29 ]



    Η κατακλείδα[-ορισμός-του-λογικού-άλματος] του παρατιθέμενου λινκ: "Αν τραγουδήσει ο Ρουβάς το ’ξιον Εστί θα έχουμε παραδεχτεί ότι η Χούντα νίκησε." Ρε παιδιά... ειλικρινά τώρα... δεν νομίζετε ότι έχουμε ξεφύγει; Αν ορίσουμε την "Χούντα" με μία κάποια ευρύτητα, δηλαδή ως έλλειμμα δημοκρατίας με ό,τι αυτό σημαίνει (γιατί εγώ έτσι το καταλαβαίνω, εκτός κι αν ο Σάκης είναι μπροστάρης σε κάποιο επικείμενο πραξικόπημα το οποίο αγνοώ), νομίζω όλοι γνωρίζουμε πως δεν περιμέναμε τον Σάκη να τραγουδήσει το ’ξιον Εστί για να πούμε ότι υπάρχει τέτοιο έλλειμμα. Και κάτι ακόμα: χωρίς να θέλω προφανώς να υποβιβάσω την αξία του έργου, δεδομένου ότι για έναν μέσο Έλληνα του 2015 το έργο στο σύνολό του είναι κατά πάσα πιθανότητα άγνωστο, πέραν ίσως κάποιων γνωστότερων κομματιών του, μου φαίνεται το λιγότερο εκτός τόπου και χρόνου να το θεωρούμε εθνικό σύμβολο που αντιπροσωπεύει τον λαό και μάλιστα "τελευταίο προπύργιο". Στην τελική των τελικών, ας ήταν κομμάτι της επίσημης παιδείας μας. Η βερσιόν του Σάκη δεν πρόκειται να το υποβιβάσει περισσότερο - πώς να γίνει κάτι τέτοιο άλλωστε όταν ο μέσος νέος για παράδειγμα δεν το γνωρίζει καν; Και τελευταίο (πλην κάπως άσχετο) πριν ξεφυσήξω, καλά είναι τα σύμβολα (μερικές φορές - όχι και πολλές) αλλά χρειάζονται και πράξεις.