ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Διαγωνισμός είναι ανέντιμος;

    Popi-Nikolaou
    04.05.2015, 00:22

    Παρακολουθουσα τελευταια λεπτα την βαθμολογια και ειδα το τραγουδι  ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ  να βρισκεται στην 5νταδα 12 παρα 1 λεπτο . Και ξαφνικα  στις 12 βρεθηκε στην ογδοη θεση  ενω ειχε διαφορα ψηφων με τα αμεσως πισω στην σειρα τραγουδια. Ποτε δεν ειδα τον διαγωνισμο ως αξιοκρατικο διαγωνισμο και τωρα απλα βεβαιωθηκα οτι ολα ειναι μια κομπινα. 

    Συγνωμη ΑΛΛΑ ετσι δεν παμε μπροστα! 

    με εκτιμηση 

    Ποπη Ι Νικολαου 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 04-05-2015 00:44 ]


    mary_omikron
    04.05.2015, 00:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Popi-Nikolaou στις 04.05.2015, 00:22 έγραψε...

    Παρακολουθουσα τελευταια λεπτα την βαθμολογια και ειδα το τραγουδι  ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ  να βρισκεται στην 5νταδα 12 παρα 1 λεπτο . Και ξαφνικα  στις 12 βρεθηκε στην ογδοη θεση  ενω ειχε διαφορα ψηφων με τα αμεσως πισω στην σειρα τραγουδια. Ποτε δεν ειδα τον διαγωνισμο ως αξιοκρατικο διαγωνισμο και τωρα απλα βεβαιωθηκα οτι ολα ειναι μια κομπινα. 

    Συγνωμη ΑΛΛΑ ετσι δεν παμε μπροστα! 

    με εκτιμηση 

    Ποπη Ι Νικολαου 



    Πολύ εύκολα δεν χρησιμοποιείτε την λέξη κομπίνα? Το γεγονός οτι πολλοί περιμένουν και ψηφίζουν τελευταίες στιγμές και το αποτέλεσμα διαμορφώνεται -ακριβώς επειδή είναι ψηφοφορία μελών- σας διαφεύγει?

    Για ποιό λόγο, με ποιό κίνητρο και για ποιό συμφέρον της σελίδας να κατεβάσει το δικό σας τραγούδι? Θέλω απάντηση.

    Συμφωνώ απόλυτα οτι έτσι με αβάσιμες υποθέσεις που εκφράζονται σαν βεβαιότητα δεν πάμε μπροστά !!!


    jorge
    04.05.2015, 00:48

    Οι ιστορίες συνωμοσίας είναι ενδιαφέρουσες.

    Θα σας καλούσα όμως πριν βγάλετε τα συμπεράσματά σας, να διαβάσετε τους όρους και συγκεκριμένα αυτό:


    11. Εκτός από τους παραπάνω τρόπους "προστασίας" της αξιοπιστίας του Διαγωνισμού, έχει αναπτυχθεί αλγόριθμος εντοπισμού ύποπτων ή κακόβουλων ψήφων, με δυνατότητα χειροκίνητης αφαίρεσής τους έπειτα από σχετικό έλεγχο. Πιθανή μείωση μιας βαθμολογίας μπορεί να οφείλεται σε εντοπισμό κακόβουλης ψήφου.


    BandofBounty
    04.05.2015, 00:49

    Παρακολούθησα την τελευταία ώρα, την εξέλιξη της βαθμολογίας και το συγκεκριμένο τραγούδι 1 ώρα πριν ήταν εκτός 5άδας. Σταδιακά, άρχισε να μαζεύει πολλούς πόντους από το fb. Προφανώς, δεν κρατήθηκαν ούτε τα προσχήματα και ο φύλακας - άγγελος (λέγε με αλγόριθμο) έκανε την δουλειά του προστατεύοντας αυτούς που δεν αγχώνονται ιδιαίτερα με το θέμα "πρόκριση".

    Μια χαρά μπροστά πάμε...Η μουσική είναι το θέμα!


    jorge
    04.05.2015, 00:55
    Χαίρομαι BandOfBounty.
    mary_omikron
    04.05.2015, 00:58

    Κι εγώ έβλεπα το τραγούδι να ειναι στην 7η θέση και απότομα ανέβηκε....και μετά τον έλεγχο βεβαίως κατέβηκε εκει που πρέπει...

    Για την απότομη άνοδο όμως ούτε κουβέντα............ κατά τα άλλα μας βολεύει ο διαγωνισμός "μετά βεβαιότητας είναι κομπίνα" !!!


    panosdk
    04.05.2015, 01:09

    Παιδία το τραγούδι ειναι δικό μου και όχι της κυριας νικολάου όπως θα σκέφτεστε. Δεν νομίζω να έγινε ακύρωση στο τέλος απο όσο είδα, ουτε εμείς είμαστε το παράδειγμα του ψηφοθήρα που θέλετε να εννοηθεί. Απλα προφανώς αρκετοί κρατούσαν της ψήφους τους για την τελευταία στιγμή. Πλήρως κατανοητό απο εμένα και έληξε το θέμα. Την άποψη μου για τον διαγωνισμό την έχω πεί και απο εκεί και πέρα ευχαριστώ τους διοργανωτές και όποιον ψήφισε και δεν ψήφισε. Παρακαλώ όμως πολυ να προσέχετε εκφράσεις περι προσχημάτων κλπ κλπ. Αν υπάρχει θέμα με ψηφοθηρία ας μας το πει ο διοργανωτής. Αν στείλαμε ποτε μηνύματα σε κάποιον απο εδω μέσα η ενοχλήσαμε με τον οποιοδήποτε τρόπο θα θελα να το ξέρω. Το να το πούμε σε μερικούς φίλους που έχουμε ελάχιστους είναι δικαίωμά μας πιστευώ έτσι;

    Μην αφήνετε να εννοούνται άσχημα πράγματα απο την στιγμή που επώνυμα συμμετέχουμε κάπου. Ελπίζω να καταλαβαίνετε την θέση μου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 04-05-2015 01:10 ]


    mary_omikron
    04.05.2015, 01:15
    Η κυρία Νικολάου εκ μέρους ποίου έλαβε θέση με τον εντυπωσιακό τίτλο "είναι ο διαγωνισμός ανέντιμος" και "βεβαιότητα κομπίνας" ? Απορία.
    jorge
    04.05.2015, 01:18
    Πάνο δεν έχω εικόνα του αν υπήρξε ψηφοθηρία ή όχι. Η διοργάνωση δεν ασχολείται με τέτοια ζητήματα, μια και δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να βγάλει κανείς άκρη.Ηταν ο ίδιος ο καλλιτέχνης που επιδίωξε την ψηφοθηρία; Κάποιος fan; Κάποιος τρίτος που δεν τον ξέρουμε; Ήταν κάτι τυχαίο; Ήταν μια παρέα 10 ατόμων που ψήφισαν τελευταία στιγμή και τους άρεσε πολύ το τραγούδι; Δεν μπορούμε να ξέρουμε και θα ήταν άδικο να κατηγορήσουμε τους συντελεστές για ψηφοθηρία.

    Γι' αυτό λοιπόν έχουμε αναπτύξει τον αλγόριθμο, για να μην ασχολείται κανείς με τέτοια ζητήματα. Νομίζω τα παιδιά παραπάνω στρέφονται κατά της κυρίας που κατηγόρησε το MusicHeaven, όχι κατά του τραγουδιού ή των συντελεστών του. Σε ευχαριστώ για την ψύχραιμη αντιμετώπιση, το εκτιμώ.
    mary_omikron
    04.05.2015, 01:24

    Ακριβώς για τον τρόπο που εκφράστηκε για το MH η δική μου αντίδραση... Δέκα χρόνια εδώ μέσα ξέρω πώς λειτουργεί και οτι δεν έχει συμφέροντα ανεβοκατεβάσματος τραγουδιών.

    Πάνο τίποτα εναντίον σου ή και για το τραγούδι, ειλικρινά.... {#emotions_dlg.beer} 

    οι λέξεις που χρησιμοποιήθηκαν ήταν το έναυσμα.


    panosdk
    04.05.2015, 01:26
    Η κυρια νικολάου λοιπόν είναι μια στιχουργός γνωστή της στιχουργού που έγραψε το τραγούδι που συμμετέχω. Δεν την ήξερα και εγω μέχρι τώρα.Αν εννοείς οτι την έβαλα εγώ, ειλικρινά λυπάμαι. Είναι η άποψη της και σεβαστή. Για μένα έκανε λάθος γιατί η θέση που πήραμε είναι πάρα πολύ καλή και όπως έχω πει σε κάποιο άλλο post ο διαγωνισμός είναι αξιοκρατικότατος. Αλλα δεν μπορώ να ελέγχω ποιος θα παραπονεθεί και γιατί. Περισσότερα μπορεί να σας πει η ίδια. Λοιπόν αν υπάρχει κάποια καταγγελία απο τον διαχειριστή ειμαι εδώ να την ακούσω. Κατα τα άλλα δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να συζητήσουμε το οτιδήποτε.
    BandofBounty
    04.05.2015, 01:43

    Το παρακάτω υποθετικό παράδειγμα θα μπορούσε και μπορεί να είναι στο μέλλον, πραγματικό:

    Ο φίλος μου ο Γιάννης, που ξέρει την πορεία μου στην μουσική, επιθυμεί διακαώς να με στηρίξει. Παρακολουθεί επί 10 ημέρες την βαθμολογία και με διαφημίζει όπου μπορεί. Βλέπει με λύπη του κάποια στιγμή ότι μένω εκτός για λίγους πόντους κι αρχίζει τηλέφωνα, μηνύματα κλπ. Αν και του έχω πει ότι δεν με απασχολεί η πρόκριση, αυτός το θεωρεί καθήκον του γιατί με νοιάζεται...κοινώς, έχασε το δάσος και βλέπει το δέντρο. Τελικά, καταφέρνει και βρίσκει καμιά 10αριά άτομα την τελευταία στιγμή (οι οποίοι ψήφισαν με το άγχος στο στόμα μόνο εμένα και οι πιο ψύχραιμοι και μερικά από τα "ακίνδυνα").

    Αυτό εννοώ με τα προσχήματα κι έχω αρχίσει ήδη εκστρατεία στους λίγους που γνωρίζουν, να πράξουν με γνώμονα το γούστο τους, προκειμένου να μην με εκθέσουν αφενώς, αφετέρου να διαπιστώσω την πραγματική δυναμική μου.

    Σε καμια περίπτωση, δεν πάει κάπου συγκεκριμένα το μυαλό μου και δεν έδειξα τον δημιουργό του εν λόγω τραγουδιού, ως ψηφοθήρα.

    Συγχαρητήρια πάντως, για την στάση σου Πάνο.


    panosdk
    04.05.2015, 01:58

    Σε ευχαριστώ ειλικρινά γιατι είπες αυτο που έγινε στην πραγματικότητα. Προσπάθησα να περάσω στους συνεργάτες μου οτι δεν έχουμε να κερδίσουμε ή να χάσουμε τίποτα είτε βγούμε πρώτοι είτε τελευταίοι. Πραγματικά ευχαριστήθηκα που ένα κομμάτι που το γραψα μόνος μου στο σπίτι μου με μηδέν ευρό budget βγήκε 8ο. Είναι για μένα μεγάλη τίμη. H στιχουργός μου προφανώς έδειξε μεγαλύτερο ζήλο αλλά και πάλι δεν έχουμε πολλούς φίλους. Η ειρωνία ειναι οτι γράφωντας αυτα τα λόγια έχω ήδη πάρει μύνημα προσωπικό για να ψηφίσω κάποιον απο εδω μέσα από το καινούργιο γκρούπ. Γιαυτό θα θελα να προσέχουμε τι λέμε. Γιατί ποτέ δεν στείλαμε μηνύματα. Ποτέ δεν γράψαμε στο chat το οτιδήποτε. Ίσως λίγο παραπάνω ζήλος όπως είπαμε μέσω φίλων.

    Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις αυτό το μήνυμα και να διορθώσεις έστω και την υποψία υπονοούμενου προς το μέρος μου. Μακάρι παιδιά να γινόμασταν πετυχημένοι με έναν διαγωνισμό η ψηφοθηρίες. Αλλού είναι τα ζόρια. Καλη συνέχεια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 04-05-2015 01:59 ]


    Popi-Nikolaou
    04.05.2015, 09:54

    Kαλημερα σας και καλη βδομαδα!  

    Διαβασα ολες τις απαντησεις. Δεν γνωριζα καν τον μουσικο του τραγουδιου παρα μονο μετα αυτη την αναρτηση που εκανα και που φυσικα δεν συμφωνει μαζι μου αλλα ουτε και η στιχουργος που ειναι φιλη μου σημφωνησε . Εμενα δεν μ απασχολει αν συμφωνουν η οχι  .Αυτο σημαινει για οσους δεν καταλαβαν οτι: για να εκφρασω αποψη και να παρω θεση δεν συζητω ουτε ζητω την αδεια κανενος. 

    Στον διαγωνισμο συμμετειχαν πολλοι φιλοι μου και συνεργατες σε αλλα γκρουπ. Ξερω καλα οπως  ξερετε καλα οτι  στην πενταδα δεν περνανε τραγουδια που αξιζουν αλλα τραγουδια αναλογως των γνωρημιων και των προσπαθειων των δημιουργων τους. Κατω απο την θεση της φιλης μου υπαρχουν τραγουδια που θα επρεπε να ειναι στην πενταδα . Σε ολες τις πενταδες στα γκρουπ που περασαν φαινεται καθαρα οτι ο διαγωνισμος ειναι <φταιχτος>.

    Οχι κανενας δεν κρατα ψηφους για το 12 παρα 1 λεπτο. Πρακτικα δεν προλαβαινει να ψηφισει . 

    Ας με διαγραψουν οι διαχειριστες της σελιδας αλλα η αληθεια ειναι μια . Το τραγουδι της φιλης μου< πεταχτηκε > στην ογδοη θεση με καποιο τροπο και φυσικα οχι εντιμο. 

    Ναι χρησιμοποιω την λεξη <κομπινα>  γιατι  μονο ετσι διαμορφωνονται αποτελεσματα στο 12 παρα1.

    Οτιδηποτε αλλο το ακουω βερεσε και δεν το πιστευω.

    Δεν συμμετειχα ποτε και ουτε προκειται στο μελλον .

    Και λογικα οι αντιδρασεις που βλεπουμε δεν μελων που επιασαν πατο. Οποιος δεν θελει να  δεχτει αληθειες και βλεπει συνωμοσιες  μονο αστειο μπορω να τον χαρακτηρισω. 

    Καλημερα σας και δεν εχω σκοπο να  απαντησω ξανα γιατι οτι ηταν να πω το ειπα και οι διαχειριστες ας με συγχωρεσουν αλλα ετσι ειμαι εγω ευθυτατη και ωμη στον λογο μου.

    mary_omikron Aν εσυ λειτουργεις με καθοδηγηση αλλων εγω οχι. Οτι κανω ειναι δικη μου και μονο δικη μου αποφαση. 

    Ευκολο να κατηγορειται δυσκολο να δειτε την ουσια.

    Καλη σας μερα με εκτιμηση 

    Ποπη Ι Νικολαου

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Popi-Nikolaou, 04-05-2015 10:13 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Popi-Nikolaou, 04-05-2015 10:17 ]


    mary_omikron
    04.05.2015, 10:54

    Αρμοδιότερος από εσάς κ. Νικολάου είναι ο συνθέτης του τραγουδιού Panosdk ο οποίος και απάντησε αποστομωτικά διαχωρίζοντας την θέση του από την δική σας αυτόκλητη παράνοια. 

    Με ένα μήνα στο ΜΗ μάθατε τα πάντα και έχετε και ατεκμηρίωτη άποψη!!! Συναρπαστικό!!!

    Ναι, τελευταία στιγμή ψηφίζουν πολλοί και προλαβαίνουν να το κάνουν γιατί έχουν ήδη ακούσει άπειρες φορές τα τραγούδια και έχουν κρατήσει σημειώσεις με την βαθμολογία που προτίθενται να δώσουν. Ετσι λειτουργούμε εμείς εδώ, αυτά που -ίσως- γνωρίζετε από άλλους διαγωνισμούς ΔΕΝ γίνονται εδώ, είτε το πιστεύετε είτε όχι. Αλλωστε και το τραγούδι που υπεραμύνεστε ήταν στην 7η θέση και τελευταία στιγμή ανέβηκε για λίγο στην πεντάδα, πράγμα που σημαίνει οτι κάποιοι το ψήφισαν ακριβώς τις τελευταίες στιγμές που εσείς αμφισβητείτε. 

    Καθοδηγητές δεν υπάρχουν στο ΜΗ οπότε κι εγώ (επειδή αναφέρεστε ονομαστικά σε μένα) λειτουργώ με δικές μου αποφάσεις... με την μόνη διαφορά οτι οι δικές μου είναι σοβαρές και ανάλογης βαρύτητας των 10 χρόνων παρουσίας στο ΜΗ εν αντιθέσει με τις δικές σας που είναι λανθασμένες και εκτός κλίματος, λόγω της περιστασιακής και τυχαίας παρουσίας σας. Δεν γνωρίζετε ούτε το ύφος ούτε το ήθος ούτε την διαφορετικότητα του ΜΗ.

    Γράψατε : "Ευκολο να κατηγορειτε δυσκολο να δειτε την ουσια" και συμφωνώ απόλυτα, αυτό κάνετε εσείς.

    Οσο για την "εκτίμηση" που μας απευθύνετε με την καλημέρα σας, κρατείστε την για τον εαυτό σας. Θα σας χρειαστεί.

    ΥΓ. Κρίμα που χωρίς να σας το ζητήσει κανένας από τους  συντελεστές κάνετε ζημιά σε ένα τόσο όμορφο τραγούδι {#emotions_dlg.sad}


    Orfeus
    04.05.2015, 11:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Popi-Nikolaou στις 04.05.2015, 09:54 έγραψε...

    [...]

    Οχι κανενας δεν κρατα ψηφους για το 12 παρα 1 λεπτο. Πρακτικα δεν προλαβαινει να ψηφισει . 

    [...]



    Στο συγκεκριμένο γκρουπ (5ο)  εγώ ψήφισα μία ώρα πριν λήξει η προθεσμία. 


    Chrysanna
    04.05.2015, 11:16

    Αγαπητή κ. Νικολάου,

    Έχετε απόλυτο δίκιο!

    Ο διαγωνισμός είναι καθ' ολοκληρίαν βασιμένος σε μικροκομματικά συμφέροντα, η σελίδα συμμετείχε στην ανάδειξη του ΣΥΡΙΖΑ στις τελευταίες εκλογές και ευθύνεται για το φαινόμενο του θερμοκηπίου.

    Εμπιστευτικές πηγές λένε πως ο ιδιοκτήτης της σελίδας είναι εγκάθετος Τζιχαντιστής.

    Αν και εφόσον προχωρήσετε στην αποκάλυψη και τιμωρία των υπευθύνων, θέλω να με υπολογίσετε ως συνοδοιπόρο και συναγωνίστρια σας. Έχουμε όλοι χρέος να επαναφέρουμε την διαφάνεια σε παγκόσμιο επίπεδο.

    Με τιμή,
    Χρυσάννα Σ.


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 04-05-2015 11:18 ]


    nikchiot
    04.05.2015, 12:23
    Παιδιά καλημέρα και από εμένα! Το μοναδικό που θέλω να πω είναι ότι στεναχωριέμαι που άνθρωποι της μουσικής και των τεχνών κάνουν λόγο για "κομπίνες" "συμφέροντα" κ.τ.λ. σε έναν διαγωνισμό όπου δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ουσιαστικό συμφέρον και μοναδικό ΕΠΑΘΛΟ είναι η ακρόαση και η ανταλλαγή απόψεων για τα αγωνιζόμενα μουσικά κομμάτια. Είναι κρίμα να διαβάζεις κατεβατά απόψεων και απαντήσεων για ένα τόσο στενάχωρο ζήτημα. Φανταστείτε μας να συμμετέχουμε (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί συμμετέχω) σε μεγαλύτερους διαγωνισμούς τύπου Eurovision. Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν εκεί....Ας συνέλθουμε όλοι και απλά ας απολαύσουμε το λόγο που είμαστε εγγεγραμμένοι σε αυτό τον ιστότοπο. Τη μουσική δηλαδή. Με κάθε καλή πρόθεση, Χιώτογλου Νίκος
    panosdk
    04.05.2015, 15:42
    Κλειδώστε το θέμα αν θέλετε γιατί όλοι γίναμε κατανοητοί σε αυτά που θέλαμε να πούμε. Δεν μου αρέσει σαν εικόνα το τρολλάρισμα απο πάνω. Δεν υπάρχει καμια ανάγκη να κοροιδεύουμε εναν άνθρωπο που δεν γνωρίζουμε και που κάνει μια καταγγελεία.
    jorge
    04.05.2015, 15:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Popi-Nikolaou στις 04.05.2015, 09:54 έγραψε...

    Ξερω καλα οπως  ξερετε καλα οτι  στην πενταδα δεν περνανε τραγουδια που αξιζουν αλλα τραγουδια αναλογως των γνωρημιων και των προσπαθειων των δημιουργων τους.

    Η επιρροή των "γνωριμιών" ήταν το ερέθισμα για να αναπτυχθεί ο αλγόριθμος ελέγχου ψήφων (διαβάστε στους όρους περισσότερα)

    Παράθεση:

    Σε ολες τις πενταδες στα γκρουπ που περασαν φαινεται καθαρα οτι ο διαγωνισμος ειναι φταιχτος.

    Μάλλον εννοείτε φτιαχτός. Η αλήθεια είναι πως έχουμε πολλούς φίλους και θέλουμε να τους "βολέψουμε". Είναι λίγο ταλαιπωρία να το κάνουμε αυτό σε κάθε γκρουπ και τελευταία στιγμή, αλλά μπρος στη δόξα τι είναι ο πόνος...

    Παράθεση:

    Οχι κανενας δεν κρατα ψηφους για το 12 παρα 1 λεπτο. Πρακτικα δεν προλαβαινει να ψηφισει . 

    Η "κάλπη" κλείνει στις 12 ακριβώς. Αρκετοί ψηφίζουν το τελευταίο λεπτό.

    Παράθεση:
    Το τραγουδι της φιλης μου< πεταχτηκε > στην ογδοη θεση με καποιο τροπο και φυσικα οχι εντιμο. 

    Πως γίνεται να το γνωρίζετε αυτό; Γνωρίζετε με ποιό τρόπο ψηφίστηκε το τραγούδι τα τελευταία λεπτά; Προφανώς ναι. Για πείτε μας λοιπόν. Πως γνωρίζετε οτι οι ψήφοι που πήρε ήταν "δίκαιοι";

    Παράθεση:

    Ναι χρησιμοποιω την λεξη <κομπινα>  γιατι  μονο ετσι διαμορφωνονται αποτελεσματα στο 12 παρα1.

    Τα αποτελέσματα διαμορφώνονται από ανθρώπους σαν κι εσάς, μέχρι τις 12 ακριβώς. 

    Παράθεση:

    Οτιδηποτε αλλο το ακουω βερεσε και δεν το πιστευω.

    Πίστευε και μη, ερεύνα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 04-05-2015 16:13 ]