ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη

    Επιλογή Μίκτη και Απορίες σχετικά με το θέμα

    AntisAfent1996
    11.05.2015, 21:45

    Αναρωτιόμουν :''Αν αγοράσω έναν μίκτη για να μπορώ να συνδέω το επαγγελματικό μικρόφωνο που έχω για να κάνω ηχογραφήσεις... Θα μπορώ να κάνω καλής ποιότητας ηχογραφήσεις ή θα έχω προβλημα με την κάρτα ήχου ??? Αναρωτιέμαι η ποιότητα θα είναι επαγγελματική ????

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AntisAfent1996, 11-05-2015 21:47 ]


    JASONTRI
    12.05.2015, 18:32

    Αγαπητε φιλε η (επαγγελματικη ποιοτητα) απαιτη επαγγελματικα μηχανηματα επεξεργασιας και καταγραφης του ηχου σε ολη την αλυσιδα παραγωγης (ηχογραφηση.επεξεργασια μιξη μαστερινκ) οπως καλωδια, μικροφωνα, προενισχυτες μικροφωνων. καταγραφεις ηχου (recorders) και καρτων ηχου. Εκτος αυτου μια επαγγελματικη ηχογραφηση και ενα ολοκληρωμενο επαγγελματικο αποτελεσμα απαιτη και ειδικους χωρους με τις προβλεπομενες κατασκευες ηχομονωσης ηχοαποροφησης και ανακλασεων απο ειδικο μηχανικο ηχου κατασκευης studio.

    Επισης απαιτουνται επαγγελματικες γνωσεις ηχοληψιας,

    Παρολα αυτα μπορης να εχεις ενα καλο ως αριστο αποτελεσμα αν αφιερωσης κυριως χρονο και λιγα χρηματα προκειμενου να στησης ενα μικρο home studio οπου θα κανης τις ηχογραφησεις σου Σε αυτο που ρωτας σχετικα με την κονσολα που θελεις να αγορασης ισως εχεις καλυτερο αποτελεσμα . Αλλα εγω θα σου ελεγα να ξεκινησης το δικο σου home studio πρωτα με ττην αγορα μιας καλης καρτας ηχου και μετα ενος καλου πυκνωτικου μικροφωνου πολλάπλων χρησεων για την ηχογραφηση φωνης και ακουστικων οργανων, και φυσικα εναν καλο  υπολογιστη και διαφορα προγραμματα για recording, mixng, editing. mastering . Eυχομαι καλες ηχογραφησεις !!!!!!


    JASONTRI
    12.05.2015, 19:11
    Συμπληρωματικα σε οσα ανεφερα παραπανω,για ενα επαγγελματικο αποτελεσμα ο (ηχοληπτης)θα πρεπει να διαθετη εκτος των αριστων γνωσεων και αριστη ακοη αυτο που λενε golden ears
    AntisAfent1996
    12.05.2015, 20:06
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!