ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.833 μέλη

    Κακόβουλη ψήφος

    Agathevorka
    15.05.2015, 14:43

    Ηθελα να ρωτήσω κατά πόσον κάποιος διακιούται να ψηφίσει μόνο ένα τραγούδι.

    Και αν ναι, αυτό θεωρείτε κακόβουλη ψήφος;;


    Chrysanna
    15.05.2015, 16:52

    Κακόβουλη ψήφος... το νέο trend της εποχής!

    Φοριέται απ' όλους.!

    Cool


    KRISTHESS
    15.05.2015, 17:19

    Φυσικά και δικαιούται

    Τα ερωτήματα που προκύπτουν ωστόσο είναι τα παρακάτω:

    Α) Γιατί θέλει να ψηφίσει μόνο ένα τραγούδι? Αν θέλει να το ακούσει, ας κάνει αναζήτηση στο youtube να ανεβάσει και τα views του. Που να συνδέεται και να αποσυνδέεται εδώ. Είναι κόπος..

    Β) Θέλει να στηρίξει μόνο ένα? Αν ναι γιατί? Αυτό δεν υποκρύπτει δόλο?

    Γ) Υπάρχει περίπτωση να του αρέσει μόνο ένα? Ε δε νομίζω.

    Δ) Τι βαθμό θα βάλει σ'αυτό το μοναδικό τραγούδι? 1, 2 ή 12 και στα υπόλοιπα ένα ωραιότατο 0?Γιατί αν βάλει 1..ποιος ο λόγος να ψηφίσει μόνο ένα και να σπαταλήσει φαιά ουσία?

    Δ) Από την άλλη..αν του αρέσει, όπως θεωρητικά μπορεί να συμβεί, μόνο ένα..δεν είναι κουφό να δώσει μόνο σ'αυτό το 12άρι του και στα υπόλοιπα μηδέν ή και κανά ποντάκι σε κανά δυο από αυτά.. έστω για το θεαθήναι? Η λογική λέει ότι και εδώ υπάρχει κίνητρο.

    Ε) Πως ανακάλυψε αυτό το τραγούδι ? Του το πρότειναν να το ακούσει? Το άκουσε από μόνος του και του έδωσε το 12άρι του ..τελείως τυχαία? 

    ΣΤ) Αυτό το ΜΟΝΑΔΙΚΟ τραγούδι που θα βαθμολογηθεί με 12άρι απέχοντας μίλια προφανως από τα υπόλοιπα.. το έχει γράψει ο Θεός ή ένας κοινός θνητός? 

    Ζ) Τα υπόλοιπα είναι ΤΟΣΟ πατάτες.. που δεν αξίζουν ούτε ένα ψηφουλάκι?

    Η)Τι IQ μπορεί να έχει ο δημιουργός του ώστε να επηρεάσει τον ψηφοφόρο και να τον προσανατολίσει μόνο σε ένα κομμάτι?

    Θ)Το τραγούδι ανήκει σε συγγενή Α' βαθμού? Είναι στενού φίλου?Εραστή? ή της θείας μου της χίπισσας?{#emotions_dlg.blink}..Αλήθεια..το άκουσε  και του άρεσε πραγματικά το κομμάτι..ή έκανε χατήρια?

    Ι) Γιατί μπήκες στον κόπο να ανοίξεις θέμα περί της "κακόβουλης" ψήφου? Έχεις σκοπό να ψηφίσεις ένα τραγούδι μόνο και θέλεις να το διασφαλίσεις? Ή από τα 331 έχεις ξεχωρίσει μόνο ένα?{#emotions_dlg.confused1}

    Αν απαντήσεις μόνος/μόνη σου τα παραπάνω.. ε πιστεύω να κατανοήσεις το  τι εστί κακόβουλη ψήφος.{#emotions_dlg.yes}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 15-05-2015 17:43 ]


    KRISTHESS
    16.05.2015, 12:10

    Και μιλώντας περί κακόβουλες καταστάσεις..λυπάμαι που θα κάνω αυτό που θα κάνω παρακάτω. Αν οι διαχειριστές κρίνουν ότι δεν πρέπει, ας διαγράψουν το παρόν μήνυμα. Αλλά..ΤΟΝ ΑΡΑΠΗ ΚΙ ΑΝ ΤΟΝ ΠΛΕΝΕΙΣ,ΤΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣ.

    Αυτό μου εστάλη πριν λίγο. Δεν θα το δημοσιοποιούσα, αλλά το ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ.. με ενόχλησε πολύ. Ε λοιπόν ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ. Προσωπικά θα αδιαφορήσω και δεν θα το ψηφίσω.Να είσαι καλά κοπελιά που μου χάλασες τη διάθεση. Αυτό μπορεί να μη λέγεται κακόβουλη ψήφος, λέγεται όμως ..κακόβουλη ψηφοθηρία.

    16.05, 07:21GEORGIAKOMBOU
    16.05.2015, 07:21TO ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΝΑΣΑ ΚΑΙ ΠΝΟΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΤΗΡΙΞΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ.ΤΡΟΠΟΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΨΗΦΙΣΕΙ1. ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ MUSIC HEAVEN ΑΠΟ ΤΟ FB η ΣΤΟ www.musicheaven.gr ΕKEI ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ 4ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΠΑΤΗΣΤΕ ΠΑΝΩ.2. ΜΕΤΑ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ FB ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΤΕ ΠΑΝΩ3. ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΤΕΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ EMAIL KAI TON KΩΔΙΚΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕ ΣΤΟ FB4. ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ 1 Η 2 ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΥΠΟΧΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΑΣΑ ΚΑΙ ΠΝΟΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΛΕΜΕΣΙΑΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ 5 ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ5. ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΕΛΑΣ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΚΟ ΟΡΘΟΓΩΝΙΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩς Η ΨΗΦΟς ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ.
    16.05.2015, 07:21

    Συνειδητοποιείς ,φαντάζομαι , ότι μόλις...  "αυτοκτόνησες" το κομμάτι σας.

    Υ.Γ.  Για ρίξτε και μία ματιά και στο παρακάτω.. μετά από αυτό.. όχι που θα μου ξέφευγε...http://dialogos.com.cy/blog/me-axiosis-katerchete-to-tragoudi-anasa-pnois/

    Υ.Γ.2 Έχω μία απορία επίσης ..που ίσως δικαιολογεί και το ποστ μου εδώ.. Το μέλος που άνοιξε το Θέμα περί Κακόβουλης ψήφου..λέγεται Αγάθη Βορκα.. αν διακρίνω καλά.. Παρεπιπτόντως.. όταν το αναζητώ  στο google.. μου το συνδέει με Κύπρο.. από όπου κατάγονται και οι δημιουργοί του τραγουδιού.. Μπορεί βεβαίως να είναι και σύμπτωση..Είναι? Ιδού η απορία..{#emotions_dlg.confused1}..

    Υ.Γ.3.. και σε συνέχεια της έρευνας..τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο..Στο youtube το κανάλι που προβάλλει το συγκεκριμένο κομμάτι..φανταστείτε ..ποιανού είναι... Agie Vorka 
    https://www.youtube.com/watch?v=fDAx1s3rwNU&spfreload=10Link

    > ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Πόσο μεγάλη κουτοπονηριά μπορεί να υπάρχει..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 16-05-2015 13:05 ]


    loukas76gr
    16.05.2015, 14:39

    Εγώ πάλι αν το ψηφίσω κατόπιν ακρόασης, αμερόληπτα, σαν να μην έχω διαβάσει αυτό το θέμα και όλα τα σχετικά site στα οποία έχουν παροτρύνει η κα Κόμβου και η κα Βόρκα, δε θα πράξω καλά λες Kristhess & Mingrelia;

    Τι θα βαθμολογήσουμε τελικά; Το τραγούδι ή το ήθος των συντελεστών του;


    loukas76gr
    16.05.2015, 15:00

    Η λέξη 'αμεροληψία' εννοείται Mingrelia ότι λαμβάνει υπόψιν όλα τα μέρη που εμπλέκονται επί ίσοις όροις, στη συγκεκριμένη πείρπτωση τα τραγούδια.

    Εγώ ξαναρωτώ: Δε θα πράξω λες καλά αν δώσω, κατά την κρίση μου, κάποια αστέρια και σε αυτό το τραγούδι;


    KRISTHESS
    16.05.2015, 15:10

    Οχι Λουκά μου. Το τραγούδι όσο καλό και να είναι, εφόσον μου ζητά να το βαθμολογήσω στο διαγωνισμό με τη λέξη ΠΡΕΠΕΙ, επειδή θεωρώ ότι προσβάλλει τη νοημοσύνη μου, δε θα επιβραβευσω με τίποτα την τακτική του. Εφόσον στρώνει έτσι , έτσι και θα κοιμηθεί. Ο στόχος του δεν είναι ανιδιοτελής και ως εκ τούτου δε θα τον επιβραβεύσω, έστω κι αν ίσως μου αρέσει το κομμάτι. Αποτελεί επιβράβευση του ΑΘΕΜΙΤΟΥ ανταγωνισμού.Κι αυτό με ξεπερνάει. Δικαίωμα του καθενός να κάνει αυτό που θέλει. Εφόσον όμως αυτός το θεωρεί σωστό, τότε θεωρώ σωστό και γω να μην το ψηφίσω καν. Εσύ, αν θέλεις, ψήφισέ το.Εμένα δεν με ρώτησε αν μου αρέσει, αλλά μου το επιβάλλει και μου δίνει οδηγίες να υποτιμήσω τα υπόλοιπα κομμάτια. Είναι τουλάχιστον γελοία η λογική αυτή και δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια, σαν να μην έχει συμβεί τίποτα. Δεν καταδικάζω το τραγούδι, αλλα την τακτική της συμμετοχής του στο Διαγωνισμό.Μια τακτική προμελετημένη ..που όπως φάνηκε ξεκίνησε ακριβώς πριν την ψηφοφορία με το ποστάρισμα νέου θέματος περί κακόβουλης ψήφου εδώ. Η συμμετοχή του λοιπόν θα λογιστεί ως  ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ για μένα. Σαν να μην το είχε υποβάλει ποτέ. Κατά τα άλλα εύχομαι στο τραγούδι κάθε επιτυχία.. αλλά εκτός του Διαγωνισμού.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 16-05-2015 15:34 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    16.05.2015, 16:03

    Τι απογοήτευση αυτές οι μεθοδεύσεις για οπαδικές κατευθυνόμενες ψήφους!!!! {#emotions_dlg.thumbdown}


    tallos
    16.05.2015, 17:08
    Διαφημηση γινεται για όλα τα προιοντα,κι η Αλεξιου και ο Νταλάρας κ.τ.λ. διαφημηζουν τα ΣΙ ΝΤΙ τους.Μη χαλνατε τη ζαχαρενια σας.Ακουστε,αξιολογηστε,ψηφηστε.
    mary_omikron
    16.05.2015, 17:14

    Η διαφήμιση είναι θεμιτή στο εμπόριο, στον διαγωνισμό είναι έκκληση για ψήφο ρουσφέτι, ειδικά με τους τρόπους που είδαμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 16-05-2015 17:16 ]


    essendream
    16.05.2015, 17:18

    H διαφήμιση είναι διαφήμιση και η δυσφήμιση μια  ακόμα καλύτερη διαφήμηση!!! Ευχαριστώ  την Χριστίνα που το έφερε στο προσκήνιο έστω και με αυτόν τον τρόπο..... νομίζω ότι αυτό το τραγουδάκι της GeorgiaCombou μου είχε ξεφύγει!! Θα πάω να  το ακούσω!!! {#emotions_dlg.happycrazy}


    loukas76gr
    16.05.2015, 18:22

    Νομίζω ότι η καλύτερη τύχη για αυτό το τραγούδι θα είναι εκεί που πραγματικά αξίζει. Αν είναι χαμηλά, ας μείνει εκεί. Αν είναι στη μέση το ίδιο. Αν τα πάει καλά, γιατί όχι;

    Δεν ξέρω αν είναι στους κανόνες του διαγωνισμού, η ανήθικη, 'αντισυναδελφική' συμπεριφορά των δημιουργών του, αυτή που θα διώξει το κομμάτι από το διαγωνισμό. Ένα ban(άκι), πάντως για να μην ξεχνιόμαστε, καθαρίζει... Θυμίζει λίγο τους 'κανόνες' του δωματίου επικοινωνίας, όταν τα μέλη του ΜΗ παρεκτρέπονται...

    Γι' αυτό το θέμα θα πρέπει να αποφασίσει η ιστοσελίδα και να το λάβει υπόψιν της σε μελλοντικούς διαγωνισμούς.


    MusicHeaven.gr
    16.05.2015, 18:56
    Δεν υπάρχει κάτι να αποφασίσει, διότι δεν απαγορεύεται αυτό που έγινε.
    KRISTHESS
    16.05.2015, 19:05

    Μόνο που με αυτή την μεθόδευση..πως μπορεί κανείς να καταλάβει ποια είναι η θέση που του αξίζει?Με παρακάλια και καθοδήγηση για ψήφους?Με κάποιο τρόπο η παράτυπη συμπεριφορά θα πρέπει να τιμωρείται. Η ανοχή δίνει πάτημα για χειρότερα.Προσωπικά, αν μπορούσα, θα το απέκλεια μετά από αυτό από το διαγωνισμό προς παραδειγματισμό.Και αφού αυτό θα λογιστεί πολύ σκληρό και δεν είναι εφικτό να γίνει..τότε προσωπικά θα βρω άλλο τρόπο.. σε ατομικό επίπεδο. Αν δεν έχεις τη λογική να καταλάβεις κύριε δημιουργέ και θέλεις να σε ψηφίζουν σώνει και καλά, για να κερδίσεις, λες και ποιος ξέρει τι θα κερδίσεις..όχι μόνο ως καλλιτέχνης δε λογίζεσαι για μένα, αλλά όπως είπε και η Μαίρη παραπάνω... ως έμπορος. Και για να θέτουμε τα πράγματα στη θέση τους.. ως ΛΑΔΕμπορος. Γιατί.. και "λαδώνεις" και μετά μου βγαίνεις και .."λάδι" .. αν κρίνω από τις αντιδράσεις κάποιων μελών .. περί διαφήμισης. Όποιος θέλει, ας το ψηφίσει λοιπόν. Προσωπικά δεν είμαι πρόβατο και δεν μου αρέσει η καθοδήγηση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 16-05-2015 19:09 ]


    PetrosTser
    16.05.2015, 19:11

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 16.05.2015, 19:05 έγραψε...

    Με κάποιο τρόπο η παράτυπη συμπεριφορά θα πρέπει να τιμωρείται.


    Ρε παιδιά, γι' αυτό δεν υπάρχει ο αλγόριθμος; Οι κακόβουλες ψήφοι δεν θα ληφθούν υπ'όψιν. Από εκεί κι έπειτα, η καμπάνια που θα ακολουθήσει ο καθένας είναι προσωπική του επιλογή, δεν απαγορεύεται από κάπου και το συγκεκριμένο περιστατικό που υπέπεσε στην αντίληψή σου δεν αποκλείεται να έχει το αντίστοιχό του και σε άλλα κομμάτια, που έχεις ήδη ψηφίσει χωρίς να γνωρίζεις την στάση που ακολούθησαν οι δημιουργοί τους. So what? Διαγωνισμός Τραγουδιού είναι, τα τραγούδια είναι η ουσία. Από την στιγμή που υπάρχει και ο αλγόριθμος είμαστε μια χαρά από κάθε άποψη!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 16-05-2015 19:12 ]


    KRISTHESS
    16.05.2015, 19:14
    Σωστό κι αυτό. Αλλά η κατάμουτρη κοροϊδία Πέτρο ενοχλεί. Και σε αυτό το επίπεδο κανείς ως τώρα δεν με ενόχλησε. Δεν μπορούν να καταλάβουν οι δημιουργοί ένα πράγμα. Τα τραγούδια που αξίζουν , θα βρούν το δρόμο τους και θα φτάσουν ψηλά, χωρίς παρακάλια και υποδείξεις.
    PetrosTser
    16.05.2015, 19:18

    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες Κριστίν! Κι εμένα με ενόχλησε το μήνυμα που δέχτηκα. Αν σε ενόχλησε τόσο ώστε να μην το ψηφίσεις, μην το ψηφίζεις. Ο καθένας θα πράξει όπως επιθυμεί. Αν η κοινότητα αποφασίσει να αποδοκιμάσει μία τέτοια καμπάνια, έχει καλώς. Αλλά τι άλλη τιμωρία να του επισύρουμε; Η γνώμη της κοινότητας σε συνδυασμό με την δράση του αλγόριθμου είναι νομίζω το πιο κοντινό που μπορούμε να έχουμε σε ένα δίκαιο αποτέλεσμα.


    mary_omikron
    16.05.2015, 21:57

    Ηδη στο #17 απάντησε ο διοργανωτής οτι δεν απαγορεύεται, οπότε δεν υφίσταται περίπτωση "τιμωρίας".

    Ο τρόπος όμως που το χειρίστηκαν είναι επιλήψιμος και αντιδεοντολογικός, γιατί εκστρατεία και μηνύματα με προτροπές όπως "πρέπει" λειτουργούν αρνητικά και ενοχλητικά και ο καθένας πράττει όπως το εισπράττει.