ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.833 μέλη

    Tι drums να αγοράσω με 450 ευρώ

    thseven4
    16.05.2015, 23:12

    γεια σας!

    αρχισα μαθηματα drums και θα ηθελα να παρω ενα αξιοπρεπως set το πολυ με 450 ευρω.ειδα στο amazon ειχε pearl με 

    500 δολλαρια και παραξενευτηκα.οριστε το url : http://www.amazon.com/Pearl-Roadshow-RS525WFC-C707-Metallic/dp/B00NJVS34W/ref=sr_1_15?s=musical-instruments&ie=UTF8&qid=1431806871&sr=1-15

    τι λετε θα ακουγονται αξιοπρεπως  και επισης τι set μου προτεινετε εσεις με αυτα τα λεφτα.ξερω οτι με αυτα τα χρηματα δεν μπορω να παρω κατι τελειο.απλα θα ηθελά ενα σετ που να ακουγεται αξιοπρεπως. μελλοντικα σκεφτομαι να βαλω δερματα στα drums μου για να ακουγονται πιο καλα.θα ηθελα οπωσδηποτε και την γνωμη σας.


    Hastaroth
    17.05.2015, 15:01

    Το βασικό μειονέκτημα τού ν'αγοράσης μουσικά όργανα γενικώς μέσω τών διαφόρων sites τού εξωτερικού είναι πως δέν μπορείς να δής και ν'ακούσης το όργανο πρίν το αγοράσης.Και άν μετά την αγορά διαπιστώσης ότι δέν σε ικανοποιεί,μπαίνεις στην διαδικασία να βρής κάποιον να το "ξεφορτωθής",αλλιώς τα σέρνεις μαζί σου σάν άδικη κατάρα....

    Δέν θα σού συνιστούσα να κάνης κάτι τέτοιο.Προτιμώτερο είναι να πάς σε κάποιο μαγαζί μουσικών οργάνων στην πόλη που μένεις,να δής και να δοκιμάσης τα σέτ που έχει εκεί και ν'αποφασίσης.Πάρε μαζί σου και τον δάσκαλο που σε διδάσκει,θα σού φανή πολύ χρήσιμος με τίς συμβουλές του (οι οποίες θα σε βοηθήσουν και αργότερα,όποτε χρειαστή ν'αλλάξης σέτ,επειδή θα ξέρης πλέον πώς να διαλέγης και τί να προσέχης σε κάθε νέο σέτ που θα θελήσης να πάρης).

    Τα μουσικά όργανα είναι κάπως σάν τα φάρμακα-αυτό που είναι "καλό" γιά έναν άλλο μπορεί εσένα να σού ακούγεται "μάπα" και αντιστρόφως.Επίσης να έχης υπ'όψιν σου ότι με τα κατάλληλα "δέρματα" και σωστά κουρδισμένα ένα μέτριο σέτ μπορεί να έχη πολύ καλύτερο ήχο από ένα πανάκριβο σέτ που όμως έχει κακής ποιότητας "δέρματα" και δέν είναι κουρδισμένο σωστά.Δέν ισχύει όμως το ίδιο στα "πιατίνια" (cymbals),τα οποία πρέπει να είναι οπωσδήποτε καλής ποιότητας διότι ούτε κουρδίζονται ούτε μπορείς να βελτιώσης το κράμα τους. Αυτά όλα-και άλλα πολλά-θα σού τα δείξη ο δάσκαλός σου.


    tago
    17.05.2015, 16:04
    Σωστός ο βετεράνος!
    essendream
    17.05.2015, 16:19

    Σωστός ο Αλβέρτος! Αν μένεις Αθήνα,πηγαινε Εμανουήλ Μπενάκη 32! Μπορεις να δεις στο www.drumworld τα προϊόντα τους που γενικά  είναι  καλής ποιοτητας και σε προσιτές τιμές και μετα να πας από κει και να τα δοκιμάσεις κιόλας!! Εγώ έχω πάρει απο εκεί bongo και djembe και ήταν μια χαρά η ποιότητά τους! Αυτός που το έχει ήταν εξυπηρετικότατος και το κλίμα γενικά της επιχείρησης με ενέπνευσε αρκετά ώστε να το συστήνω και σε άλλους!!! Το μαγαζί έχει μόνο κρουστά έτσι ειδικεύεται σε αυτό και προφανώς να μπορεί να σε ενημερώσει και για άλλες μάρκες που θα μπορεί να σου φέρει με παραγγελία όπως έφερε το δικό μου μικρούλι djembe!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 17-05-2015 16:21 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 17-05-2015 16:23 ]