ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Είμαι ποιητής - Πως μπορώ να βγάλω χρήματα;

    Antonis1210
    18.05.2015, 04:21

    Παιδιά είμαι ένας ποιητής πολύ καλός αλλα δεν ξέρω πως μπορώ να βγάλω χρήματα απο τα ποιήματα που βγάζω που να τα πουλήσω και τέτοια 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 18-05-2015 11:07 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    essendream
    18.05.2015, 16:55

    Φίλε  μου χωρίς να θέλω καθόλου να σε αποθαρρύνω η τέχνη σβήνει στην Ελλάδα και η ποίηση επίσης!!

    Για να βγάλεις λεφτά από τα ποιήματά σου χλωμό το βλέπω, παρ΄όλο που δεν πρέπει ποτέ να σταματάμε να ονειρευόμαστε και να ακολουθούμε τα όνειρά μας! Μπορείς όμως να κάνεις κάτι που κατά κάποιον τρόπο να ..... πλησιάζει στην ποίηση!

    Μπορείς να γράφεις στίχους για μελοποίηση ή στη πιο χειρότερη των περιπτώσεων (που αυτή ειναι όντως η τελευταία σου εναλλακτική γιατί δεν ξέρω αν τα κανάλια θα σε αφήσουν σε χλωρό κλαρί να επιβίωσεις) είναι να γίνεις δημοσιογράφος και να παρουσιάζεις την καθημερινή πραγματικότητα με ποιητική διάθεση!!! Αν τα καταφέρεις, σίγουρα θα είμαι φανατική σου αναγνώστρια γιατί μέχρι τώρα ανοίγω τις ειδήσεις κι αποκτώ αυτοκτονικές τάσεις!!!!

    Πάντως ένα πράγμα είναι σίγουρο! Μην το βάζεις κάτω! κυνήγα τα όνειρά σου και ακόμα κι αν δεν βγάλεις χρήματα από αυτά τα όνειρα. Ότι και αν γίνει,  θα έχεις τουλάχιστον επενδύσει την δημιουργική σου ενέργεια σε κάτι υπέροχο, πρωτότυπο και δημιουργικό που θα κάνει και τους άλλους να χαμογελούν και να ονειρεύονται!!! Κι αν νομίζεις πως αυτό είναι λίγο....ΓΕΛΙΕΣΑΙ!!! Είναι ηπιο επείγουσα ανάγκη της εποχής μας!! {#emotions_dlg.clap}

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}


    sven
    18.05.2015, 17:23

    Αγαπητέ μου,

    και μόνο το ερώτημά σου -με τον ωμό, για να μην πω χυδαίο, τρόπο που  τίθεται- για μια ύψιστη μορφή τέχνης με διαβεβαιώνει πως (παραφράζοντας τους στίχους ενός καταπληκτικού τραγουδιού του αείμνηστου Ν. Παπάζογλου) "όχι μόνο ποιητής δεν είσαι, αλλά ούτε καν στιχάκι..."...

    Σε οποιαδήποτε περίπτωση -είτε επειδή θέλεις να προβοκάρεις (το πιθανότερο...) είτε επειδή δεν διαθέτεις καν, απ΄ό,τι φαίνεται, τα στοιχειώδη που διακρίνουν ένα άτομο φιλοδοξεί να γράψει ποιήματα, απευθύνσου για σιγουριά σε καμιά Πάολα, Ζ. Μελά και λοιπούς για τα δέοντα...

    Άκου, είμαι ποιητής...!!!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    20.05.2015, 12:19

    Κι'εμείς πώς θές να το ξέρουμε;

    Υπάρχουν πολλά "ψώνια" που συμπεριφέρονται ακριβώς όπως η φανταστική Ντούβρα-είχαμε σχετική εμπειρία πρό καιρού από έναν που αντέδρασε αρνητικώτατα σε κριτική δίσκου του από τον Orfeus,με ύβρεις και προπηλακισμούς.Και δέν ήταν καθόλου φανταστικό πρόσωπο,υπήρχαν μάλιστα βιντεάκια εμφανίσεών του στο youtube.

    Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι κάτι παρόμοιο και ο "ποιητής πολύ καλός" που άνοιξε το παρόν θέμα.Κανένας πραγματικός καλλιτέχνης δέν μιλάει/γράφει έτσι γιά τον εαυτό του.Εδώ ο προσφάτως εκλιπών B.B.King στα 85 του έλεγε "προσπαθώ να γίνω ακόμα καλύτερος"-και ήταν ήδη ο καλύτερος Blues κιθαρίστας στον κόσμο....


    mary_omikron
    20.05.2015, 12:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20.05.2015, 12:19 έγραψε...

    Κι'εμείς πώς θές να το ξέρουμε;

    αρχική > e-Περιοδικό > ΜusicHeaven Comedy

    Hastaroth
    20.05.2015, 14:55

    Yes...Μέσα σε 5 λεπτά "ξεσκάσματος" απ'την δουλειά (διότι ταυτοχρόνως κάνω και δουλειά στο γραφείο) περιμένεις να δώ εδώ μέσα τα πάντα λεπτομερώς;Αυτά τα κάνω το βράδυ στο σπίτι...

    Anyway...


    GiannisMad
    24.05.2015, 01:14

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiannisMad, 30-06-2015 21:17 ]