ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη

    Επανασύνδεση των Pink Floyd

    vouliakis
    14.06.2005, 13:23
    Όταν ο σκοπός είναι ιερός, τότε οι προσωπικές διαφορές μπορούν -και πρέπει- να παραμερίζονται. Αυτό, άλλωστε, αποδεικνύουν περίτρανα οι Pink Floyd.



    Τα ιδρυτικά μέλη του συγκροτήματος Ρότζερ Γουότερς και Ντέιβιντ Γκίλμουρ έπειτα από 24 χρόνια αποφάσισαν να δώσουν τα χέρια και επανασυνδεθούν για να συμβάλλουν στην προσπάθεια ανακούφισης των φτωχότερων χωρών της Αφρικης.

    Το διάσημο συγκρότημα συμμετέχει λοιπόν στην πρωτοβουλία του Μπομπ Γκέλντοφ, υπό τον τίτλο Live 8, και -σύμφωνα με το Βήμα- στις 2 Ιουλίου αναμένεται να εμφανιστεί στη συναυλία που θα γίνει στο Χάιντ Παρκ του Λονδίνου.

    «Όπως ο περισσότερος κόσμος, έτσι και εγώ θα προσπαθήσω να πείσω τους οκτώ ηγέτες να διαγράψουν το χρέος και να απαλύνουν τη φτώχεια του Τρίτου Κόσμου» δηλώνει ο Ντέιβιντ Γκίλμουρ, προσθέτοντας: «Oι όποιοι τσακωμοί του Ρότζερ με το συγκρότημα φαίνονται σήμερα μηδαμινοί μπροστά στη σοβαρότητα του γεγονότος».

    Το Live 8 -δηλαδή η σειρά συναυλιών σε Λονδίνο, Παρίσι, Βερολίνο, Ρώμη και Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ- διοργανώνεται με αφορμή τη σύνοδο της G8 (δηλαδή των ηγετών των οκτώ πλέον ανεπτυγμένων χωρών του πλανήτη) στη Σκωτία.

    Όπως ξεκαθαρίζουν οι διοργανωτές, παρόλο που υπήρξε πολιτική συμφωνία για τη διαγραφή των χρεών 18 φτωχών χωρών, οι συναυλίες όχι μόνο θα πραγματοποιηθούν, αλλά στο πρόγραμμα προστέθηκε και το Εδιμβούργο. Εκεί θα εμφανιστούν μεταξύ πολλών άλλων οι Travis, οι Snow Patrol και η Ντάιντο.

    Όσο για τη συναυλία στο Λονδίνο, το ενδιαφέρον του κόσμου είναι τεράστιο. Oι γραπτές αιτήσεις για την απόκτηση των εισιτηρίων έφθαναν ώς την Κυριακή τα δύο εκατομμύρια, ενώ μόνο 150.000 τυχεροί θα μπορέσουν να βρεθούν στο Χάιντ Παρκ εκείνη την ημέρα.

    Πηγή: news.in.gr

    GL
    14.06.2005, 14:07
    Επιτελους ξανα μαζι Roger......we love you!




    επισυναπτόμενα: roger waters 3.JPG 
    GL
    14.06.2005, 14:23




    επισυναπτόμενα: roger.w 2.JPG 
    rivera
    14.06.2005, 16:22
    Πολυ το χαρηκα αυτο.
    Εγω παντως εχω τους δισκους των floyd μεχρι το
    final cut που βγαλανε ολοι μαζι το 1981.
    Orfeus
    14.06.2005, 16:53
    Όχι Πέτρο....

    Το "Final Cut", ΔΕΝ το έβγαλαν όλοι μαζί.

    1: Ο Rick έχει ήδη απολυθεί από τον Roger και ΔΕΝ συμμετέχει στον δίσκο.

    2: Ο Dave συμμετέχει σε ελάχιστα σολιστικά μέρη και ΔΕΝ συμμετέχει καθόλου στο συνθετικό ή στο στιχουργικό μέρος.

    3: Τα τύμπανα είναι προσχεδιασμένα και όπου είναι αληθινά (σε δύο τραγούδια μόνο), ΔΕΝ παίζει ο Nick, αλλά ο Ray Cooper και o Andy Newmark.



    Υ.Γ.
    Και να συμπληρώσω, ότι ο δίσκος είναι του 1983.

    No Guru, No Method, No Teacher...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 14-06-2005 16:55 ]
    GL
    14.06.2005, 18:46
    Οι Pink Floyd δεν έχουν παίξει ζωντανά από το 1994 και την περιοδεία που έκαναν για το promotion του δίσκου τους, The Division Bell. Ο Γουότερς εξάλλου, είχε εγκαταλείψει την μπάντα από το 1983, ενώ υπήρχε μεγάλη κόντρα με τον Γκίλμουρ. Ο τελευταίος, σημείωσε στο site των Pink Floyd πως θέλει να κάνει ότι μπορεί προκειμένου να στρέψει το βλέμμα των ηγετών των 8 πλουσιότερων χωρών του πλανήτη, στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χώρες του τρίτου κόσμου. Συμπλήρωσε επίσης, πως οι διαφορές του Γουότερς με το γκρουπ, μπαίνουν στην άκρη για ένα τέτοιο σκοπό. Αξίζει να σημειωθεί πως για αρκετούς μήνες υπήρχαν φήμες για το reunion των Pink Floyd, αφού φέτος συμπληρώνονται 30 χρόνια από την κυκλοφορία του Wish You Were Here.

    πηγη..
    rockroll.gr


    shine on you crazy diamond



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 14-06-2005 18:50 ]
    TheAuthority
    21.06.2005, 16:56
    3erete pioi alloi 8a pai3oun mazi me tous Floyd sthn synaulia?


    GL
    04.07.2005, 13:28
    Εχει μολις κλεισει το comfortably numb και ελαβε τελος η εμφανιση των Floyd στο Live 8,στο Λονδινο...
    Ενα εκστασιασμενο κοινο 200.000 ατομων και εκατομυριων τηλεθεατων παραληρει απο κατω.
    Με ενα νευμα ο Roger παρακινει τον David,τον Nick και τον Rick να ερθουν ολοι μαζι κοντα και να αγκαλιαστουν υστερα απο 24 χρονια...
    Λενε οτι οσα φερνει μια στιγμη δεν τα φερνει ο χρονος ολος και μερικες φορες ειναι προτιμοτερο να ζεις τις στιγμες παρα να αναπολεις τον νοσταλγικο χρονο....

    Για τα τραγουδια που ακουστηκαν στο live 8,καθως και για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια σχετικα με την εμφανιση τον Pink Floyd,οποιος θελει ας επικοινωνισει μαζι μου μεσω π.μ.....
    soloffor7
    04.07.2005, 13:54
    Νιώθω τυχερός που μαγνητοσκόπησα τη συναυλία, τυχερός που ξύπνησα σήμερα το πρωί και 'τρέχοντας' στο fast forward να δω ποιοί ενίσχυσαν το εγχείρημα του Geldoff έπεσα πάνω στους γκριζαρισμένους Floyd που αντάλλασαν ματιές στη σκηνή και γέμισαν θυμωμένες αναμνήσεις το πρωινό μου...
    DONT FORGET TO LIVE8
    Orfeus
    04.07.2005, 14:07
    Quote:

    Το μέλος GL στις 04-07-2005 στις 13:28 έγραψε:

    Για τα τραγουδια που ακουστηκαν στο live 8, καθως και για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια σχετικα με την εμφανιση τον Pink Floyd, οποιος θελει ας επικοινωνισει μαζι μου μεσω π.μ.....





    Γιατί μέσω Π.Μ. βρε GL?????

    Τι είναι; Κρατικά Μυστικά;
    Πες τα εδώ να τα μάθει ο κόσμος...

    Papillon
    04.07.2005, 14:45
    paides xarika afantasta me tous floyd.akousa kati sxolia apo gnwstous tou tupou" einai perissotero gia emporikous logous ktl" alla den edwsa thn paramikrh shmasia.ekatsa kai tous apolausa.alla provlhmatistika.tha mporesoun pragmatika na kanoun kati???akoma kai oi pink floyd........tous aggizoun tous G8 tetoia??alhtheia ti mousikh pisteuete oti akoun??mallon wagner apocalypse now !!
    let's hope
    GL
    04.07.2005, 14:56
    Nαι βρε Ορφεα οκ!......

    Λοιπον....για οσες πληροφοριες θελετε και για τα τραγουδια που ακουστηκαν απευθυνθητε στην διευθυνση
    www.pinkfloyd.gr
    το οποιο ειναι το site των fun του group στην ελλαδα.
    Ακομα υπαρχουν μαγνητοφωνημενες συνεντευξεις του Gilmour και του Μaison για την εμφανιση αυτη,εαν θελετε να τις κατεβασετε απο το fun club!

    Eπισης:Εχω ηδη τα τραγουδια των Floyd που ακουστηκαν προχθες,οποιος τα θελει ας μου πει και θα τα εχει με email,η με αλλο τροπο,η αλλιως μπορει να τα κατεβασει απο το site που σας εγραψα πιο πανω......

    Ευχαριστω!
    GL
    06.07.2005, 03:13









    GL
    06.07.2005, 17:17
    Χορχε συγνωμη προκαταβολικα αν σπαταλαω τον χωρο του τοπικ με φωτογραφιες(το κανω oμως με τον τροπο που μας υπεδειξες..),εαν υπαρχει προβλημα πες μου.
    Παντως το γεγονος της επανενωσης των floyd ειναι ενα σημαντικο γεγονος και πιστευω οτι πολλα παιδια εδω θα θελαν αυτο το φωτογραφικο υλικο....
    Πες μου αν κανω λαθος που βαζω τις φωτο εδω.....
    Thanks......






    kifa
    06.07.2005, 20:54
    Τους Ακούω από μικρό παιδί...Τους λάτρεψα με την μουσικότητα που μου μετέδωσαν...με έκαναν μουσικό χωρίς να το ξέρουν ....αλλά , γενικά δεν προτιμώ τα ξαναζεσταμένα φαγητά...... Αυτά τα γράφω ακούγοντας το Division Bell....τι album θεε μου!!!!!


    Orfeus
    06.07.2005, 21:06
    Το Division Bell ήταν πράγματι πολύ καλή δουλειά, σε αντίθεση με το A Momentary Lapse of Reason.


    GL
    06.07.2005, 23:03
    Quote:

    Το μέλος kifa στις 06-07-2005 στις 20:54 έγραψε:

    Τους Ακούω από μικρό παιδί...Τους λάτρεψα με την μουσικότητα που μου μετέδωσαν...με έκαναν μουσικό χωρίς να το ξέρουν ....αλλά , γενικά δεν προτιμώ τα ξαναζεσταμένα φαγητά...... Αυτά τα γράφω ακούγοντας το Division Bell....τι album θεε μου!!!!!






    Kαμια φορα ομως Κωστα οταν το ψυγειο μας ειναι αδειο απο φρεσκα υλικα τοτε το φαγητο της προηγουμενης μερας που μας εχει απομεινει φανταζει σαν η ιδανικοτερη λυση για να γεμισουμε το αδειο μας στομαχι....

    Και αφηνοντας τις παρομοιωσεις και τις μεταφορες για το συγκεκριμενο σχημα θελω να πω τα εξης....
    Η αντοχη στον χρονο ενος συγκροτηματος ειναι σε συναρτηση με την διαχρονικοτητα της μουσικης τους εκφρασης και της εν γενει δυναμικης τους...
    Οταν αμεσως μετα το live8 οι πωλησεις των δισκων των Floyd ανεβηκαν κατα 1300% αυτο σημαινει κατι....Αυτο σημαινει οτι ο νεαρος μουσικοφιλος ανακαληψε κατι "φρεσκο" σε αυτους τους παππουδες,κατι το οποιο δεν μπορει να του προσφερει η σημερινη μουσικη σκηνη....
    Παρατηρωντας την σκηνικη τους παρουσια προχθες αναλογιστηκα το ποσο σημαντικο ειναι να εισαι αυθεντικος,δεν παρουσιασαν κατι το καινουργιο,απλα τον εαυτο τους...και αυτο εκτιμηθηκε....
    Συμφωνω και με την αποψη του φιλου μου του Χρηστου του Παπαμιχαλη,σε μια προχθεσινη μας κουβεντα, οτι πρεπει τωρα με την επανενωση τους να τους δουμε και σε μια νεα δουλεια τους για να τους κρινουμε και με τα δεδομενα της εποχης μας...
    Ομως κλεινοντας θα εκφρασω το εξης φιλολογικο ερωτημα...
    Ποτε οι Pink floyd συμβαδιζαν με την εποχη τους???
    Γνωμη μου ειναι οτι το μυστικο της επιτυχιας τους τοσα χρονια ειναι οτι ποτε δεν "πατουσαν" εποχη τους!!!

    Αρα Κωστα μου πιστευω οτι δεν ειναι ξαναζεσταμενο φαγητο και επισης συμφωνω με την αποψη σου για το Division Bell!!!

    kifa
    07.07.2005, 04:17
    χαίρομαι που οι απόψεις μας για τους floyd είναι ίδιες...μονο που...

    1. Δεν αμφέβαλλα για τη διαχρονικότητα των τραγουδιών..
    2. Δεν στάθηκα στο χωροχρόνο διότι κι εγώ πιστευω οτι εγραφαν μουσική πολύ πιο μπροστά από την εποχή τους..
    3. Συμφωνώ με το Χρήστο απόλυτα...

    Απλά...μήπως θα ήταν καλύτερο να τοποθετούσαμε την λέξη "επανεμφάνιση" αντί για "επανασύνδεση"...Γιατί το λέω αυτό...Γιατί η λέξη ¨δίάλυση" για μένα λέει πολλά..... γιατί κάποιο σχήμα όταν "σπάει" υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που συνέβη αυτό και γιατί όταν group οπως οι Pink floys θέλουν να ξεχωρίζουν από τη μάζα ( όπως το κάνανε με τα τραγούδια τους και τη δισκογραφία τους ) η "επανασύνδεση" τους ( για μένα προσωπικά ) τους χαλάει το profil.......

    εκεί κολλάει το ξαναζεσταμένο φαγητό....


    rivera
    07.07.2005, 15:28
    Kifa συμφωνα με αυτα που δηλωσες πιο πανω,στο beach party θα σου ζητησω να πεις το wish you were here.
    kifa
    07.07.2005, 15:33
    Quote:

    Το μέλος rivera στις 07-07-2005 στις 15:28 έγραψε:

    Kifa συμφωνα με αυτα που δηλωσες πιο πανω,στο beach party θα σου ζητησω να πεις το wish you were here.






    Εννοείται !!! και Βέβαια θα το πούμε μαζί ... ε; ...

    Παρε μια ΚΡΥΑ ΜΑ ΝΕΝΕ και φύγαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!!!!!!!!!!!!!