ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Τελικός - 4ος Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven

    delta66
    15.06.2015, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος chrispapazoglou στις 15.06.2015, 14:28 έγραψε...

    Κάποιες φορές δεν είναι όπως φαίνονται τα πράγματα πάντως...διαπιστώθηκε ότι ακόμα και τελευταία στιγμή δεν παίζει ο Player τα κομμάτια, η δεν αφήνει να ψηφίσουν το σύστημα ούτε μέσω fb. Δεν έχετε άδικο αλλά είναι και μεγάλο κρίμα αν το σκεφτείς για κάποιες συμμετοχές που έφτασαν ως εδώ. συγνώμη πάντως για το θάρρος!!! Ότι και να πείτε όμως έχετε δίκαιο...

    Αν δεν το παιζει ο player δλδ, με το ΠΜ θα ξεκολλησει και θα το παιξει ή θα ξεκολλησει το FB?

    Δικαιολογιες.

    Το κομματι σου παιζει κανονικα.

    Τα παραπονα σου για οποιαδηποτε δυσλειτουργια με ΠΜ στον admin, οχι στα μελη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 15-06-2015 15:53 ]


    vasilispoul
    15.06.2015, 16:03

    Εχει κορυφωθεί η αγωνία στον τελικό, καλή συνέχεια και επιτυχία σε όλους . Θα ήθελα τώρα που ειναι ζεστό το θέμα να κάνω μια πρόταση για τον επόμενο διαγωνισμό όσον αφορά τον περίφημο αλγόριθμο.

    Πιστευω ότι θα ήταν καλύτερα να υπάρχει αλγόριθμος "αποδοχής" ψήφου και όχι "κακόβουλος" και "απόρριψης" κάτι που προδιαθέτει αρνητικά έναν ψηφοφόρο-αξιολογητή όσο και τον δημιουργό που βλεπει ψηφους συγγενών και πολύ φίλων του να χάνονται λόγω υπερβάλλοντος .. ζήλου.

    Με λίγα λόγια θα μπορουσε να υπήρχε ο εξής απλός περιορισμός τύπου "πυραμίδα" για να γίνει δεκτή η ψήφος από το σύστημα, πλήρως ξεκάθαρα και μέσα στους όρους,  γεγονός που θα μειώσει κάπως τις αντιδράσεις.

    α) Τουλάχιστον 1 πεντάρι (σε αστέρια)

    β) Τουλάχιστον 2 τεσσάρια

    γ) Τουλάχιστον 3 τριάρια

    δ) Τουλάχιστον 4 δυάρια

    ε) Τουλάχιστον 5 μονά αστέρια

    στ) Το max ψήφων σε κάθε κατηγορία αστεριών να είναι 10.

    Με αυτο τον τρόπο γίνεται και καλύτερη αξιολόγηση και δικαιότερη αφού δεν παρασέρνεται ο "φαν" από τον πειρασμό για "μονοκούκι" ψήφους, αφετέρου ξέρει ο καθένας τον τρόπο που γινεται δεκτή η αξιολόγησή του. Και τελικά κατ΄ελάχιστο ψηφίζονται 15 τραγούδια, που πιστευω ότι βρισκονται και στα προκριματικά όσο δυσκολα κριτηρια κι αν βάλει κάποιος.

    ΥΓ. Είναι πραγματικά ενοχλητικά τα Π.Μ. κοπυπέιστ τύπου "γειά, αν θες ψηφισε αυτο γιατί εμένα μου αρέσει" από άτομα μάλιστα που δεν γνωρίζεις καθόλου. Και μάλιστα αυτα τα π.μ.-σπαμ τις περισσότερες φορές φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vasilispoul, 15-06-2015 16:45 ]


    chrispapazoglou
    15.06.2015, 16:03
    Δεν είμαι άνθρωπος που παραπονιέμαι... γενικότερα!!! Επίσης δε μιλάω μόνο για το κομμάτι μου. Πόσο περισσότερο θές να ακούσεις ότι έχεις δίκαιο για τα μηνύματα τέτοιου είδους... Κάποιες καταστάσεις έχουν περισσότερες συνιστώσες για να ωθήσουν κάποιους σε ορισμένες ενέργειες. Άλλες πιο αθώες, άλλες πιο διερευνητικές άλλες πιο επιτακτικές. Κακώς για όλα τα είδη και συμφωνώ για άλλη μια φορά μαζί σου.
    essendream
    15.06.2015, 16:30

    Καλησπέρα και καλή τύχη...Κατά μία έννοια αυτό είναι ένα ψηφοθηρικό μήνυμα όπως θα το έβλεπαν πολλοί. Εγώ το βαπτίζω σαν πρόσκληση να ακούσετε και να στηρίξετε το ταξίδι της ΙΘΑΚΗΣ αν σας αρέσει το διαφορετικό στον υπέροχο αυτό διαγωνισμό. Ευχαριστώ και συγνώμη για τον χρόνο σας...

    Το παραπάνω μήνυμα έλαβα σήμερα για ένα τραγούδι που ειναι έτσι κι αλλιώς στην πέμπτη θέση!! Η ψηφολαγνεία  σε όλο της το μεγαλείο!! Εδώ γίνεται χαμός τόσους μήνες και την τελευταία στιγμή μερικοί δεν αρκούνται καν στην .... πέμπτη θέση!!! 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 15-06-2015 16:34 ]


    essendream
    15.06.2015, 16:31
    O συγκεκριμένος ισχύριζεται παραπάνω ότι....δεν παραπονιέται κιόλας!!!!
    BandofBounty
    15.06.2015, 16:47

    Νομίζω έχουμε πέσει σαν τα κοράκια πάνω σε κάποιον, που αν μη τι άλλο, παραδέχτηκε "ότι και να πείτε, έχετε δίκιο" αποδίδοντας την πράξη του σε παρόρμηση της στιγμής.

    Άλλοι έχουν φερθεί διαφορετικά προς το χειρότερο...Ε, ας μην το τραβάμε άλλο.


    Chrysanna
    15.06.2015, 16:51

    Παράθεση:

    Το μέλος BandofBounty στις 15.06.2015, 16:47 έγραψε...

    Νομίζω έχουμε πέσει σαν τα κοράκια πάνω σε κάποιον, που αν μη τι άλλο, παραδέχτηκε "ότι και να πείτε, έχετε δίκιο" αποδίδοντας την πράξη του σε παρόρμηση της στιγμής.

    Άλλοι έχουν φερθεί διαφορετικά προς το χειρότερο...Ε, ας μην το τραβάμε άλλο.



    Cool


    chrispapazoglou
    15.06.2015, 16:51
    Ενα ευγενικό προσωπικο μύνημα που μπορείς και να αγνοησεις παντελώς. Δεν καταλαβαίνω την επίθεση. Και επειδή ηδη Συμφωνώ με τη λάθος προσέγγιση μου ηδη στα πρωτα 10 μηνύματα το σταμάτησα. Όσο τελικά μπορεί να θέλω εγώ να βοηθήσω μια κατασταση να προβληθεί ευγενικά όμως και προσωπικά χωρίς να απαιτω τίποτα, απλα να ακουσεις κάτι εαν θέλεις....άλλο τόσο τρεφεσαι και εσύ με την προβολή σου και την φιλοδοξία σου να ξεχωρισεις, όταν ίσως δεν τα κατάφερες με άλλο τροπο. Είχα τους λόγους μου για αυτά τα λιγοστά άσχετα προσωπικά μηνύματα και το ανέφεραν πρωτα απο ολους για το λογο αυτό και το σταμάτησα.
    essendream
    15.06.2015, 16:58
    Μα αγαπητέ μου, εγώ δεν συμμετέχω σε αυτόν τον διαγωνισμό με κανένα τραγούδι ούτε είμαι παράγοντας κάποιου τραγουδιού!!! Για ποια φιλοδοξία μιλάς;; Για την φιλοδοξία κάποιας που δεν είναι καν μουσικός;;;
    chrispapazoglou
    15.06.2015, 17:06
    Συνεχίζεις όμως να θες όλα τα φώτα επανω σου. Για αυτή τη φιλοδιξια άλλον αναφέρομαι όταν απο την πρωτη στιγμη δημοσια παραδεχθηκα το λάθος σκεπτικό της πράξης μου, άσχετα αν είχα λόγους. Ας αφήσουμε όμως τα μικροπρεπη αυτά και ας αφήσουμε σε ησυχία τον κοσμο που δεν γουσταρει τις καταστάσεις αυτές. Και εγώ μαζί με αυτους και το έχω αποδείξει με τα ποστ μου όταν έγινε το θέμα με τις αρχικές περικοπές βαθμών. Δημοσίως ξαναναναφερομαι σε λάθος σκεπτικό μου που στο κάτω κάτω έγινε την τελευταια μέρα για 10 μηνυμητα, και όπως αλλους που το κανουν απο την πρωτη μέρα. Μπορω να σου δείξω ποσά τέτοια μυνήματα έχω δει τοσα χρόνια και απλα και όμορφα απάντησα στον αποστολέα Ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά ψήφισα ηδη. Υπάρχει και αυτός ο τροπος να απαντησεις.
    jorge
    15.06.2015, 17:08
    Κλείνει η παρένθεση, συνεχίζουμε με τα τραγούδια που μας αρέσουν (προτάσεις και σχόλια για τον αλγόριθμο σε άλλα topics, όχι εδώ)
    Kalliopiliopoulou
    16.06.2015, 00:01

    Ως δημιουργός του Μοιρολογιού θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσοι πίστεψαν – στήριξαν και αγκάλιασαν το τραγούδι μου… Ο αρχικός στόχος της συμμετοχής μου ήταν να ακουστεί το Μοιρολόγι για να μπορέσω να δω και τι απήχηση μπορεί να έχει όσο γίνεται α ν τ ι κ ε ι με ν ι κ ά. Έπειτα ήρθε και η πρόκριση στον τελικό – όπου εκεί πλέον ήθελα να πάω στο live! Όπως και οι περισσότεροι και τώρα ήρθε μία θέση στην 3άδα…: πράγμα που με κάνει να θέλω να βελτιώνομαι συνεχώς τόσο για μένα όσο και για όλους εκείνους που μπόρεσα να αγγίξω… Όσο για το θέμα του ‘‘αλγόριθμου’’ εκτιμώ πως όταν λαμβάνουμε μέρος σε έναν διαγωνισμό – θα πρέπει να λαμβάνουμε υπ’ όψιν όλες τις παραμέτρους – να σκεφτόμαστε τα χειρότερα σενάρια – και ΑΝ νομίζουμε ότι αντέχουμε - βάζουμε το δημιούργημά μας σε αυτή την αναμέτρηση και παραμένουμε μέχρι το τέλος αλλιώς δεν συμμετέχουμε καθόλου. Στην προκειμένη περίπτωση εκτιμώ πως η ύπαρξη του αλγόριθμου ήταν απαραίτητη από την στιγμή που μπήκε και το facebook στην μέση… Θεώρησα σωστό να σταματήσω να γράφω την άποψή μου για τα κομμάτια του διαγωνισμού από το 8ο γκρουπ καθώς εκεί άρχισε και η δική μου συμμετοχή. Τώρα λοιπόν που όλα τελείωσαν θα ήθελα να αναφέρω εκείνα τα δημιουργήματα του τελικού που ξεχώρισα με τυχαία σειρά:
    Όπως αλλάζουν οι εποχές
    Το παράπονο της αγάπης
    Πόσα πράγματα
    Αναστάσιμο
    Φυλακισμένες ελπίδες
    Ριζικό
    Βρέχει
    Φονικό
    Παράπονο
    Χίλιες φορές
    Δυο κόσμοι διαφορετικοί
    Jimmy’s Blues
    Μαστίχα (εσύ είσαι η αιτία που δεν τρώω πρωινό)
    Ρωτάω
    Γενικότερα αξιολόγησα σχεδόν όλα τα κομμάτια. Το ‘‘Με ξέχασες’’ δεν το στήριξα τόσο στον τελικό λόγω του αείμνηστου και ήδη καταξιωμένου Αντώνη Βαρδή – κι θεώρησα πως ΑΝ τυχόν περάσει στην 20άδα – θα έπρεπε σίγουρα να περάσει και το 21ο κομμάτι. Ωστόσο θα πρότεινα (αν ήδη δεν το έχει σκεφτεί και το Musicheaven) να γίνει με το καλό μία μνεία στον αγαπημένο Αντώνη Βαρδή στο Live. Επιπροσθέτως να πω ότι από το 8ο γκρουπ μου άρεσε & η ‘‘Ζωή’’ καθώς και οι ‘'Θάλασσες’’. Θα μπορούσα να συνεχίσω τον μονόλογο – αλλά εκτιμώ ότι τα περισσότερα ειπώθηκαν.. Όπως και να’ χει όλα τα τραγούδια χωριστά έχουν ήδη αρχίσει να κερδίζουν το δικό τους κοινό και είναι και αυτό μία νίκη Και πάλι ένα μεγάλο *ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ* για το αγκάλιασμα- το μοίρασμα, *ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ* την διοργάνωση του MusicHeaven και τον jorge για την ευκαιρία της περαιτέρω προβολής αλλά ΚΥΡΙΩΣ για το γεγονός ότι ήρθα σε επαφή με αξιόλογους ανθρώπους/ μουσικούς συνοδοιπόρους με τους οποίους θα κρατήσω επαφή κι έξω από το site. Συγχαρητήρια σε όοολους τους συμμετέχοντες από τον πρώτο του 1ου ομίλου ως και τον τελευταίο του 8ου γκρουπ γιατί όλοι τους εναπόθεσαν ένα μέρος της ψυχής τους… Καλό καλοκαίρι σε όλους & ραντεβού στο live με το καλό!!!!   

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kalliopiliopoulou, 16-06-2015 00:46 ]


    mary_omikron
    16.06.2015, 00:09

    Συγχαρητήρια στην τριάδα που κέρδισε στον 4ο Διαγωνισμό και θερμό ευχαριστώ σε όλους ανεξαιρέτως τους δημιουργούς που έλαβαν μέρος και μας χάρισαν ένα συναρπαστικό εξάμηνο!!!!! Καλή συνέχεια και πρόοδο σε ο,τι κάνετε όλοι σας {#emotions_dlg.biggrin}


    chrispapazoglou
    16.06.2015, 00:09
    Θερμά συγχαρητήρια στα τρία πρώτα κομμάτια. Προσωπικά το ριζικό και μετά το μοιρολόι πραγματικά είχαν όλο το πακέτο...ερμηνευτικά, στιχουργικά, σύνθεση, επεξεργασία...Μπράβο και στον κόσμο που επέλεξε και τα ανέβασε στην κορυφή. Πάρα τις λεπτομέρειες από την Πέμπτη θέση ευχαριστώ όλους τους συνταξιδευτές της ΙΘΑΚΗΣ. Συγχαρητήρια σε όλους από τον πρώτο έως τον 331 που κατέθεσαν δημόσια την ψυχή τους μέσα από τις δημιουργίες τους. Και εις αλλά με υγεια!!!
    sillia
    16.06.2015, 00:21

    Συγχαρητήρια σε όλα τα τραγούδια που πήραν μέρος στον τελικό !

    Σε αυτόν τον διαγωνισμό γνωρίσαμε αρκετά όμορφα τραγούδια με αποτέλεσμα να μείνουν πολλά εκτος ....εντος όμως για εμας που τα αγαπήσαμε !

    Συγχαρητήρια στα πρώτα αλλά και σε αυτό που πήρε την 39η θέση "Κυριες και κυριοιιιιιιιιιιιιιι Σας ευχαριστούμε θερμά !


    chrispapazoglou
    16.06.2015, 00:21
    Θα ήθελα όμως και το ΑΝΑΣΤΑΣΊΜΟ κάπου εκεί πανω...από την πρώτη στιγμή με πήρε μαζί του και με σήκωσε...
    fontasgreece
    16.06.2015, 00:24
    Συγχαρητήρια σε όλες τις συμμετοχές του τελικού και μπράβο σε αυτούς που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις. Έχω άλλη άποψη σχετικά με τη τελική κατάταξη, αλλά τη κρατάω για τον εαυτό μου.
    extremist
    16.06.2015, 00:25

    Πέραν του Mε μια Κιθάρα τα όνειρα του που το είχα εξ΄ αρχής ξεχωρίσει, χάρηκα που ανέβηκαν και τραγούδια σαν το Aλλεγκρία, το σε όνειρα παλιά, και το Παράπονο της Αγάπης που ήρθε όγδοο!! Άκουσα τραγούδια που δεν περίμένα να ακούσω και τα χάρηκα πραγματικά! Ακόμα και οσα δεν προκρίθηκαν όπως η Τελετή, Οι πρώτες οι Σελίδες, Οδυσσέας με συγκίνησαν βαθύτατα και θα ήθελα πολύ να έχω την ευκαιρία να τα ακούω ξανά και ξανά!!! Ευχαριστώ όλους τους δημιουργούς από τα βάθη της καρδιάς μου! {#emotions_dlg.clap}


    PetrosTser
    16.06.2015, 00:30

    Καλησπέρα στην παρέα και συγχαρητήρια και από εμένα σε όλους τους δημιουργούς που μοιράστηκαν μαζί μας τα κομμάτια τους... και ιδίως σε όσους επέδειξαν και μία άλφα αξιοπρέπεια κατά την διάρκεια του διαγωνισμού χωρίς να καταφεύγουν σε ψηφοθηρικά μηνύματα ή συκοφαντικά - και εντέλει αχάριστα - ποστ εδώ στο φόρουμ... Όπως και να 'χει, ο Διαγωνισμός αυτός έδωσε στον κάθε έναν από εμάς την ευκαιρία να ανακαλύψει καινούρια ακούσματα, ακούσματα εκτός μουσικής βιομηχανίας, σε μία κατά το δυνατόν άψογη διοργάνωση, στον βαθμό που μπορώ να κρίνω. Συνεπώς ένα μεγάλο μπράβο στο MusicHeaven και τον jorge και ένα ευχαριστώ για μία τέτοια δύσκολη προσπάθεια σε καιρούς που πραγματικά χρειάζονται παρόμοιες διοργανώσεις, που να ρίχνουν δηλαδή το κέντρο βάρους στην μουσική και όχι σε άλλα ανούσια και τετριμμένα. Ανυπομονούμε για το λάιβ! {#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 16-06-2015 00:31 ]


    SakisKouroupos
    16.06.2015, 00:34
    Συγχαρητήρια σε όλα τα διακριθέντα και μη τραγούδια του διαγωνισμού. ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΣ ! Νο. 23 από 33 !! Στο τελευταίο λεπτό !!! Πολύ συμβολικός τίτλος, κάτι όπως …¨ Οι πρώτες οι σελίδες ¨. Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές.Μία καταπληκτική μπαλάντα, που έπρεπε να υπάρχει στο ΜΗ, αλλά.. εκτός συναγωνισμού. Φίλε, Αντώνη Βαρδή, ελπίζω εκεί που πήγες, να υπάρχει η πραγματική δικαίωση, σε αντίθεση με τον άδικο και μάταιο ετούτο τόπο. Γεια σου φίλε Αντώνη.