ελληνική μουσική
    592 online   ·  210.830 μέλη

    Τελικός - 4ος Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven

    jorge
    04.06.2015, 00:55

    Εδώ γράφουμε εντυπώσεις, προβλέψεις και τα τραγούδια που ξεχωρίζουμε περισσότερο στον Τελικό, που μόλις ξεκίνησε.

    Η ψηφοφορία ολοκληρώνεται στις 15 Ιουνίου, στις 23:59.

    Καλή ακρόαση σε όλους και ας προσπαθήσουμε να ψηφίσουμε με μόνο γνώμονα το αισθητικό μας κριτήριο. Έχουμε τη δυνατότητα να αναδείξουμε πραγματικά τα καλύτερα τραγούδια. Ας το κάνουμε!


    Grecos85d
    04.06.2015, 09:28

    Παρακληση και οχι προβλεψη, ακριβως οπως ειπε κι ο jorge ας ψηφισει ο καθενας αυτο που του ταιριαζει καλυτερα στα ακουσματα του, αλλα ας αφιερωσει ο καθενας μας το χρονο που αρμοζει σε ολα τα τραγουδια και μετα ας ψηφισει οτι θελει! Αξιζουν ολα τα τραγουδια αν οχι την ψηφο μας,τουλαχιστον την ακροαση μας.


    XrysaMpelousi
    04.06.2015, 12:42
    Μια προσευχη
    DEROS
    04.06.2015, 17:41

    Eιχα καιρο να ασχοληθω, χρονια με το τι συμβαινει εδω μεσα.. χαιρομαι ομως που αυτη τη στιγμη ειμαι εδω...Κι ο λογος ειανι οτι ακουσα καποια υπεροχα τραγουδια...Ασε που ,χεχε, παραλιγο να το παιξω και γιουροβιζιον, ως προς την βαθμολογια... Για να μην μακρυγορω 2 τραγουδια τα λατρεψα γι αυτο και εδωσα 2 ,12αρια... Το ενα ειναι Το ουρανε μην ξημερωσεις...Υπεροχο τραγουδι απο την αρχη μεχρι το τελος ΥΓ Μπαγασα τραγουδιστη(δεν ξερω ποιος ειναι) εχεις αυτο το κατι αγορι μου, μακαρι να πας οσο πιο ψηλα γινεται ΥΓ2 Δεν ξερω ποιος ειναι και το γραφω ξανα για να μην εχουμε σχολια του τυπου, φιλαρακι σου και αλλα τετοια(καλα που δεν μακρυγορω) και το 2 ενα εξισου υπεροχο τραγουδι, στιγμη εμπνευσης για μενα..Φωνη στιχος μουσικη ολα...Δυο κοσμοι διαφορετικοι....


    retired4
    04.06.2015, 20:05

    Μια πρώτη κρίση ακούγοντας την τελευταία δεκάδα από την σειρά κατάταξης. (Θα επανέλθω για τα επόμενα 10 κλπ).

    Ξεχώρισα τα εξής:

    1. Νιώθεις μόνη σου, πολύ όμορφη μπαλάντα με εξαιρετική ενορχήστρωση. Καλοπαιγμένη κι ευχάριστη. Εξαιρετική δουλειά στα έγχορδα. Αν ο ερμηνευτής λεγόταν Δρογώσης ή Φάμελος θα το ακούγαμε συνέχεια στα ραδιόφωνα.

    2. Αθάνατο νερό, ωραία παραγωγή και καλοκαιρινό.Η Μελίνα Τανάγρη πολύ θα θελε να το χε πει και να το χε γράψει.

    3. Σε όνειρα παλιά, πολύ όμορφο κομμάτι αλλά κακή παραγωγή που μάλλον το αδικεί. Κακή μίξη και μάλλον αρκετά όργανα προγραμματισμένα και όχι φυσικά. Ωραίο στιχάκι, εξελισσόμενη ενορχήστρωση και για ελληνικό κομμάτι σχεδόν πρωτοφανές το γεγονός πως υπάρχουν πολλά οργανικά μέρη με μεγάλο ενδιαφέρον.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την retired4, 04-06-2015 20:06 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την retired4, 04-06-2015 20:07 ]


    chrispapazoglou
    04.06.2015, 23:44
    Καλή επιτυχία σε όλους όσους διαγωνίζόνται στον τελικό... Υπέροχη εμπειρία, σαφώς πολύ ψηλός ο πήχης στην φάση αυτή αλλά και στον διαγωνισμό γενικότερα.Τα συγχαρητήρια σε όλους για την κατάθεση ψυχής πάνω από όλα, όπως και στους διοργανωτές για την προσπάθεια τους τόσους μήνες. Καλοτάξιδα όμως να είναι και όλα τα τραγούδια εκτός πεντάδα των γκρουπ...προσωπικά υπάρχουν τραγούδια που τα έχω λιώσει και βρέθηκαν κάτω από την δεκαπεντάδα. Τίποτα δεν πάει χαμένο λοιπόν...
    chrispapazoglou
    04.06.2015, 23:53
    Συνεχίζει να με εξιτάρει το ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟ, η διαφορετικότητα της ΙΘΑΚΗΣ, η γλυκεια ισορροπία από τα ΠΟΣΆ ΠΡΆΓΜΑΤΑ, οι ΔΎΟ ΚΌΣΜΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΊ, το έντονο ΦΟΝΙΚΟ. ΜΕ ΜΙΑ ΚΙΘΆΡΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΥ, ΠΕΘΑΊΝΩ ΞΑΝΑΖΩ...Αυτά για τώρα, ακουστικά και βουτιά στον τελικό ξανά.
    KRISTHESS
    05.06.2015, 09:47

    τα καλύτερα των καλυτέρων λοιπόν..ξεχωρίζω..

    "ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ",

    "ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ",

    "ΡΙΖΙΚΟ",

    "ΜΟΙΡΟΛΟΓΙ",

    "ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΒΡΟΧΗΣ",

    "ΦΟΝΙΚΟ",

    "ΠΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ"

    "ΟΠΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ"

     "ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ"

    "ΧΑΜΕΝΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ"

    Αυτά είναι για μένα τα δέκα κομμάτια που μου έκαναν ένα κλικ παραπάνω. Πολύ δυνατός ο τελικός, καταπληκτικά τραγούδια... Θα μου άρεσε πολύ  να εκδοθεί κάποια στιγμή μία συλλογή με τα 40 του τελικού! Ξέρω ότι είναι δύσκολο..απλά θα μου άρεσε πολύ σαν ιδέα!


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    05.06.2015, 15:15

    Καλησπέρα.  Ο 4ος διαγωνισμός τραγουδιού του Musicheaven μπήκε στην τελευταία φάση, τον τελικό. Προτού γράψω τις εντυπώσεις μου έχω δύο απορίες. Η 1η είναι: το τραγούδι "Μια προσευχή" αποσύρθηκε από τους δημιουργούς του; Η 2η είναι: το τραγούδι "Σε όνειρα παλιά" σε ποιό group διαγωνιζόταν;

    Λοιπόν, ο άρτια διοργανωμένος διαγωνισμός είχε αγωνία, αξιοπρέπεια, ευγένεια, δυναμισμό και κράτησε όσο έπρεπε. Δεν έλειψαν, βέβαια, οι μικροπρέπειες, η αμετροέπεια, οι επιφυλάξεις και η αγένεια. Χαρά στην υπομονή του διοργανωτή.

    Ψήφισα όλα τα τραγούδια του τελικού σύμφωνα με το πόσο ταίριαζαν στα ακούσματά μου και με το χέρι στην καρδιά. Αυτό έγινε γιατί δεν ήθελα να αδικήσω κανένα. Τα τραγούδια που μου άρεσαν περισσότερο είναι: "Μαστίχα", "Ριζικό", "Ε!", "Ονείρου ζωγραφιά" και "Jimmy's Blues".  Εύχομαι όλα τα τραγούδια να είναι καλοτάξιδα και να βρούν το δρόμο, που αγαπούν οι δημιουργοί τους. Ε.Σ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 05-06-2015 15:16 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 05-06-2015 15:38 ]


    jorge
    05.06.2015, 15:26
    1. Ναι
    2. Στο 1ο
    essendream
    05.06.2015, 17:47

    Όταν αποσύρεται ένα τραγούδι, δεν παίρνει τη θέση του το αμέσως επόμενο; Προσωπικά είχα στεναχωρηθεί που έμεινε απ΄έξω ο Οδυσσέας!!! Μα να μπει η ....Ιθάκη και να μείνει απ΄ έξω ο Οδυσσέας της;;;; χαχαχαχα αυτό κι αν είναι!!! Τέλος πάντων, ήθελα επίσης να παρατηρήσω ότι το τραγουδι Παράπονο κάνει συνέχεια διακοπές. Είναι απο δικό μου θέμα ή κάνει και σε άλλους;; Αυτά για την ώρα......

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 05-06-2015 17:49 ]


    essendream
    05.06.2015, 17:53
    Η μπαλάντα Σε όνειρα Παλιά που ήταν όντως υπέροχη και την είχα ψηφίσει μάλιστα με πέντε αστεράκια είχε βγει 13η στο πρώτο γκρούπ. Όντως ΥΠΗΡΧΕ στο πρώτο γκρούπ αλλά πως εξηγείται ότι μπήκε στον τελικό ενώ ήταν 13η και την δείχνει με έναν μυστηριώδη αστερίσκο και χωρίς να λέει τους δημιουργούς της;;; Οτι και αν αποσύρθηκε η 6η θέση απέχει πολύ από την 13η έτσι δεν είναι;;;;
    mary_omikron
    05.06.2015, 18:15
    O "μυστηριώδης αστερίσκος" είναι παραπομπή για την εξήγηση στο τέλος της λίστας.
    essendream
    05.06.2015, 18:22

    Ωωωω τέλεια! Γιατί όπως είχα πει παραπάνω το ψήφισα με πεντάστερο και θα το ξαναψηφίσω γιατί είναι υπέροχη μπαλάντα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 05-06-2015 18:22 ]


    reteos
    05.06.2015, 22:13

    Μου άρεσαν περισσότερο, ως και στη ψηφοφορία των γκρούπ είχα πεί , τα εξής τραγούδια στα οποία φυσικά έδωσα τα πεντάστερα:

    Μοιρολόγι, φονικό , πάρε με μακριά , νιώθεις μόνη σου .

    Εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία και καλοτάξιδα να είναι τα τραγούδια τους. Συγχαρητήρια στους δημιουργούς .  


    extremist
    06.06.2015, 01:50

    Το τραγούδι Παράπονο και το παράπονο της αγάπης ακούγονται με πολλές διακοπές! Γιατί; μήπως είναι μόνο σε εμένα το πρόβλημα; Τα άκουσε κανείς άλλος να μας πει; Είχα αρχίσει να σκέφτομαι πως κόβονταιι επειδή είναι και τα δυό......παραπονιάρικα!!!! {#emotions_dlg.blush}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την extremist, 06-06-2015 01:52 ]


    fontasm
    06.06.2015, 03:34

    Παρόλο που συμμετέχω στον στον τελικό του διαγωνισμού . το  τραγούδι δύο κόσμοι διαφορετικοί είναι ενα απο αυτά που ξεχώρισα!!!!

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fontasm, 06-06-2015 22:18 ]


    STERGIO56
    06.06.2015, 11:24

    Καταρχας θελω να δωσω θερμα συγχαρητήρια στους διοργανωτές για το κουράγιο την υπομονή και την εξαιρετική διοργάνωση.Τα τραγουδια που πήρανε πενταστερο απο μένα ήταν:#Μοιρολογι#,#Παράπονο#,#Κοιτάζοντας πίσω# και τέλος #Το παράπονο της αγάπης#.Συγχαρητήρια φυσικά σε ολα τα παιδιά που συμμετείχαν,και καλή συνεχεια!Εύχομαι και του χρόνου να πραγματοποιηθεί αντίστοιχα όμορφος διαγωνισμός!


    medolover
    06.06.2015, 12:14
    Σαν μουσικός εκτιμώ όλα τα τραγουδια, όχι μονο αυτά που περασαν στον τελικό...Εκείνα ομως που ξεχώρισα απο τον ημιτελικό ακόμα και που θεωρω πως εχουν μεγάλες δυνατότητες να κερδίσουν και στον τελικο αλλα και γενικότερα να διακριθούν και στον χωρο της δισκογραφίας ( με μια ίσως διαφορετική για καποια ενορχήστρωση) ειναι: ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΠΕΘΑΙΝΩ ΞΑΝΑΖΩ.. Υπάρχουν σίγουρα και αλλα τραγούδια εξαιρετικής αισθητικής τα παραπάνω ομως θεωρω πως ως εκπρόσωποι του εντεχνου θα μπορουσαν να διακριθούν... Ευχές για ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ και πολλα συγχαρητήρια σε συμμετέχοντες και διοργανωτές...!!!
    KRISTHESS
    06.06.2015, 13:06

    Παράθεση:

    Το μέλος extremist στις 06.06.2015, 01:50 έγραψε...

    Το τραγούδι Παράπονο και το παράπονο της αγάπης ακούγονται με πολλές διακοπές! Γιατί; μήπως είναι μόνο σε εμένα το πρόβλημα; Τα άκουσε κανείς άλλος να μας πει; Είχα αρχίσει να σκέφτομαι πως κόβονταιι επειδή είναι και τα δυό......παραπονιάρικα!!!! {#emotions_dlg.blush}

    Σε μένα παίζουν κανονικά..δοκίμασε ανανέωση σελίδας.Κάποιες στιγμές συμβαίνει αυτό με κάποια κομμάτια.