ελληνική μουσική
    662 online   ·  210.833 μέλη

    11 Ιουνίου 2015 επίσημη επαναλειτουργία της ΕΡΤ

    mary_omikron
    09.06.2015, 16:19

    Το πρόγραμμα της ΕΡΤ την πρώτη μέρα επαναλειτουργίας της

    Το πρόγραμμα της ΕΡΤ την πρώτη μέρα επαναλειτουργίας της - Media

    Ανοίγει τα ξημερώματα της Πέμπτης 11 Ιουνίου και επίσημα η ΕΡΤ. Δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα όπως έχει προγραμματιστεί για την ημέρα επανέναρξής της.

    Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του Real στις 6 το πρωί της Πέμπτης, θα προβληθεί βίντεο με την ανάκρουση του εθνικού ύμνου, παράδοση που… έσβησε επί Δημοσίας Τηλεόρασης και ΝΕΡΙΤ, ενώ θα ακολουθήσει η αλλαγή του λογοτύπου στο αριστερό πάνω μέρος της οθόνης, από το «Ν» της ΝΕΡΙΤ, σε ΕΡΤ.

    Εκείνοι που θα εγκαινιάσουν το νέο πρόγραμμα, θα είναι το δίδυμο Νίκου Αγγελίδη και Βασιλικής Χαϊνά, που παρουσίαζαν την αντίστοιχη εκπομπή στην ERTopen. Στις 8 ακολουθεί η εκπομπή της Μαριλένας Κατσίμη και του Γιάννη Δάρρα, που επιστρέφουν έπειτα από 2 χρόνια στην ΕΡΤ, ενώ στην εκπομπή από τις 10 ως τις 12 παραμένει ο Φάνης Παπαθανασίου, με συμπαρουσιάστρια πλέον την Μάριον Μιχελιδάκη.

    Τα δελτία ειδήσεων στις 12 και τις 3 έχουν αναλάβει η Ντένια Σαρακίνη και ο Αντώνης Αλαφογιώργος, ενώ στο δελτίο των 6 που μετατρέπεται από ωριαίο σε μισάωρο παραμένει η Αντριάννα Παρασκευοπούλου. Αμέσως μετά το πρώτο μεσημβρινό δελτίο, σκυτάλη παίρνει η εκπομπή «Μένουμε Ελλάδα», ενώ από τις 4μμ ως τις 6μμ είναι προγραμματισμένο πολιτιστικό μαγκαζίνο με τους Ανδρέα Ροδίτη και την Ελέχη Χρονά.

    Στις 8 η Μαρία Κονταξή και ο Παντελής Γκόνης παρουσιάζουν εκπομπή με διεθνείς ειδήσεις, ενώ στις 9 ξεκινά το κεντρικό δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ με παρουσιαστή τον Πάνο Χαρίτο.

    Ιδιαίτερα την Πέμπτη όμως, έχει προγραμματιστεί εκπομπή που θα διαρκέσει από τις 7 ως και την έναρξη του κεντρικού δελτίου στις 9 με τίτλο «η ΕΡΤ επιστρέφει» με καλεσμένους αλλά και ζωντανές συνδέσεις με τον προαύλιο χώρο του ραδιομεγάρου, όπου την ίδια ώρα θα πραγματοποιείται συναυλία των Μουσικών Συνόλων της ΕΡΤ.

    Πιθανότεροι παρουσιαστές είναι η Μαριλένα Κατσίμη και ο Αντώνης Αλαφογιώργος, ενώ το ειδικά διαμορφωμένο πρόγραμμα της Πέμπτης κλείνει με την προβολή ντοκιμαντέρ του Γιώργου Αυγερόπουλου «Το χαμένο σήμα της Δημοκρατίας», το οποίο αφορά όλο το ιστορικό του «μαύρου» στην ΕΡΤ. Θα ακολουθήσει συζήτηση στο στούντιο.

    Πηγή: Real.gr 


    Chrysanna
    09.06.2015, 16:34
    Η συγκίνηση είναι μεγάλη! Ανακτούμε την ταυτότητα μας ως Έθνος!
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    09.06.2015, 16:39

    Καλησπέρα. Ευχάριστα νέα, αρκεί η λειτουργία της ΕΡΤ να είναι ορθολογιστική και χωρίς περιττά έξοδα. Το χαράτσι όμως στη ΔΕΗ θα εξακολουθήσει να πληρώνεται. Ες αναμονή λοιπόν της επαναλειτουργίας της. Ε.Σ. 


    loukas76gr
    09.06.2015, 17:59

    Αν η νέα ΕΡΤ μπορέσει να ενσωματώσει επιτυχώς όσα έχει αποκομίσει τα δύο χρόνια του 'μαύρου' (αυτοδιαχείριση, ανεξαρτησία, αμεροληψία, μακρυά από τις παθογένειες σε διοικητικό, οικονομικό και πολιτικό επίπεδο) και να λειτουργήσει ως πραγματικά ανεξάρτητος ενημερωτικός, ψυχαγωγικός και πολιτιστικός/πολιτισμικός φορέας που θα απευθύνεται στους απανταχού 'Ελληνες και φιλέλληνες εντός κι εκτός συνόρων, τότε θα μπορούμε να μιλάμε για επιτυχημένο σχήμα τηλεόρασης/ραδιοφώνου.

    Ας ελπίσουμε ότι 'το χαμένο σήμα της Δημοκρατίας' θα αρχίσει να επανέρχεται και όχι μόνο στις οθόνες και τα ραδιόφωνά μας... 

    Εν αναμονή λοιπόν του αγαπημένου μας της-ΕΡΤ,

    καλή επανεκκίνηση! Smile

    Υ.Γ. Για αρχή είναι ευχάριστο το ότι λειτούργησε η ιστοσελίδα της ( http://company.ert.gr/ ), με τα στοιχεία επικοινωνίας, κάτι το οποίο δεν είχαν πράξει ΔΤ - ΝΕΡΙΤ - Υπουργείο Οικονομικών/Ραδιοτηλεόρασης στο 'σκιώδες' και τάχα 'ανεξάρτητο' μεταβατικό φορέα της προηγούμενης διετίας.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την loukas76gr, 09-06-2015 18:02 ]


    jorge
    09.06.2015, 19:16
    Τα άκρα είναι απορριπτέα. Και το "μαύρο" και ο άκρατος συνδικαλισμός και οι προσλήψεις των "νεκρών-της-ΕΡΤ". Λογική και συνετή διαχείριση, με τους καλύτερα καταρτισμένους. Αυτό χρειάζεται. Μέχρι να το δούμε αυτό, όλα θα παραμένουν συμβολικά και ύποπτα. Άντε να δούμε...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 09-06-2015 19:16 ]


    mary_omikron
    09.06.2015, 19:37

    Το μαύρο δεν μ΄άρεσε. Χαίρομαι που ανοίγει ξανά, θέλω να υπάρχει κρατική ραδιοφωνία/τηλεόραση όσο δυνατόν χωρίς αμαρτίες παρελθόντος....

    Προσυπογράφω το  "άντε να δούμε.... "


    KRISTHESS
    09.06.2015, 20:11
    Τη ...Eurovision... τη διασφαλίσαμε ?
    Chrysanna
    09.06.2015, 20:35
    Το ότι περιμένουμε διαφορετικό αποτέλεσμα απ' τους ίδιους ανθρώπους ή ακόμα χειρότερα, περιμένουμε την λύση απ' αυτούς που δημιουργσαν το πρόβλημα, δεν τιμάει την νοημοσύνη κανενός! Αν ήθελα η ΕΡΤ να είναι υγιής και "καθαρή" θα το έκαναν απ' την αρχή. Δεν θα περίμεναν όλο αυτό το πανηγύρι.
    mary_omikron
    10.06.2015, 22:52

    Με μια μεγάλη συναυλία την Πέμπτη στις 20.00, οι πύλες του Ραδιομεγάρου της Αγ. Παρασκευής θα ανοίξουν για τους πολίτες που στήριξαν και στηρίζουν την ΕΡΤ στη νέα ιστορική της περίοδο.

    Τα Μουσικά Σύνολα της ΕΡΤ, υπό τη διεύθυνση του Στάθη Σούλη, θα παρουσιάσουν μια ξεχωριστή συναυλία στο προαύλιο του Ραδιομεγάρου, ενώ στην εκδήλωση θα δώσουν το δικό τους «παρών» σημαντικοί Έλληνες καλλιτέχνες.

    Επί σκηνής θα βρεθούν ο Θάνος Μικρούτσικος με την Αφροδίτη Μάνου και τον Κώστα Θωμαΐδη, η Λαϊκή Ορχήστρα Χρήστος Λεοντής υπό τη διεύθυνση του ίδιου του συνθέτη και με τη σύμπραξη της Ιωάννας Φόρτη και του Ζαχαρία Καρούνη, ο Γιώργος Ανδρέου με την Ελένη Τσαλιγοπούλου, οι Encardia, ο Κώστας Λειβαδάς, ο Απόστολος Ρίζος και ο Νίκος Ζιώγαλας. Η συναυλία θα μεταδοθεί ζωντανά και από το Δεύτερο Πρόγραμμα της ΕΡΑ. 

    http://www.stokokkino.gr/article/1000000000010373/Giorti-stin-ERT-aurio-duo-xronia-meta-to-mauro---to-neo-spot-kai-to-programma


    Hastaroth
    12.06.2015, 09:41

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 09.06.2015, 16:39 έγραψε...

    Καλησπέρα. Ευχάριστα νέα, αρκεί η λειτουργία της ΕΡΤ να είναι ορθολογιστική και χωρίς περιττά έξοδα. Το χαράτσι όμως στη ΔΕΗ θα εξακολουθήσει να πληρώνεται. Ες αναμονή λοιπόν της επαναλειτουργίας της. Ε.Σ. 



    Αποψή μου είναι πως η όποια «δημόσια τηλεόραση» πρέπει να είναι συνδρομητική.Δηλαδή πληρώνεις μια συνδρομή και παίρνεις έναν αποκωδικοποιητή με τον οποίο θα μπορής να βλέπης ΕΡΤ (ή όπως αλλιώς θα την λένε),όπως ακριβώς γίνεται για όλα τα συνδρομητικά κανάλια.Κι’αυτό γιατί όπως έχουν τώρα τα πράγματα,σημαντικό ποσοστό των εσόδων της «δημόσιας τηλεόρασης» (που προέρχονται,ως γνωστόν,από το ποσό που πληρώνουμε «για ΕΡΤ» μαζί με τον λογαριασμό της ΔΕΗ) καταβάλλονται από ανθρώπους που δεν λαμβάνουν τίποτε σε ανταπόδοση-είτε διότι πρόκειται για επιχειρηματίες που δεν έχουν τηλεοράσεις στις επιχειρήσεις τους,είτε για ιδιώτες που για τους χ,ψ λόγους δεν έχουν δέκτες τηλεόρασης στο σπίτι τους.Δέν είναι δυνατόν όλοι αυτοί να πληρώνουν για μια υπηρεσία που δεν παίρνουν από το κράτος.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    12.06.2015, 10:02

    Καλημέρα. Χτες παρακολούθησα το μεσημεριανό πρόγραμμα της ΕΡΤ1 και ήταν εμφανής η συγκίνηση και η αμηχανία των εκφωνητών, των σκηνοθετών και λοιπών συντελεστών. Δεν συμφωνώ με τον Αλβέρτο ότι η ΕΡΤ πρέπει να είναι συνδρομητική, γιατί δεν θα υπήρχε κόσμος να παρακολουθεί ένα "κλειστό"κανάλι. Τα έσοδα μπορεί να προέρχονται από τις διαφημίσεις ή από διαφανή επιχορήγηση από το κρατικό προϋπολογισμό. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε τρια μικρής ακροαματικότητας κανάλια. Ε.Σ.


    Hastaroth
    12.06.2015, 12:38

    Δεκτόν να προέρχωνται τα έσοδα τής ΕΡΤ από διαφημίσεις,με δύο όρους:

    1.Να μήν πληρώνουμε ΚΑΙ "τέλος υπέρ ΕΡΤ" σε άσχετους λογαριασμούς διότι έτσι,όπως είπα και πιό πρίν,πληρώνουμε συλλήβδην όλοι οι πολίτες,ακόμη κι'όσοι δέν έχουν δέκτη-και συνεπώς δέν τους παρέχεται η υπηρεσία "τηλεοπτική ενημέρωση/ψυχαγωγία" από την εν λόγω ΕΡΤ.

    2.Ο χρόνος προβολής τών διαφημίσεων να είναι λογικός.Οχι ημίωροι ορυμαγδοί διαφημίσεων κάθε δέκα λεπτά προγράμματος (με την δικαιολογία "όσο πιό πολλές διαφημίσεις,τόσο περισσότερα τα έσοδα").Ενας λογικός χρόνος διαφημίσεων είναι 2-3 διαφημίσεις ανά μία ή μιάμιση ώρα προγράμματος-και μάλιστα χωρίς οι διαφημίσεις να διακόπτουν τίς εκπομπές αλλά να προβάλλωνται μετά το τέλος μιάς εκπομπής και πρίν την αρχή τής επόμενης.Θα κοστίζουν πιό ακριβά στον διαφημιζόμενο,αλλά θα ξέρη αυτός ότι την διαφήμισή του θα την δή πολύ περισσότερος κόσμος,που θα προτιμήση να δή την ΕΡΤ με τίς ποιοτικές της εκπομπές και τον σεβασμό της πρός τον θεατή σε αντίθεση με τα ιδιωτικά κανάλια που δίνουν περισσότερη έμφαση στο πόσες διαφημίσεις θα προβάλουν (και καλά κάνουν.ώς ένα σημείο,αφού τον ιδιοκτήτη τους τον ενδιαφέρει να βγάλη περισσότερα λεφτά).Ετσι θα αναβαθμιστή και η ιδιωτική τηλεόραση αφού θα πρέπη να προσαρμόση την διάρθρωση τού προγράμματός της ώστε να είναι ελκυστική γιά τον θεατή και συνεπώς θα προσφέρη μεγαλύτερη "θεαματικότητα" στους διαφημιζόμενους.Αλλωστε οι πολλές συνεχόμενες διαφημίσεις κουράζουν (και τελικώς εξοργίζουν και απομακρύνουν) τον θεατή και δέν κάνουν καλό στους διαφημιζόμενους διότι η διαφήμιση καθενός απ'αυτούς "χάνεται" μέσα στον ωκεανό τών υπολοίπων και δέν περνάει το μηνυμά της στον θεατή.

    Τέλος υπενθυμίζω ότι,γενικώς,καμμία δημόσια επιχείρηση δέν χρειάζεται να είναι ελλειμματική γιά να επιτελή τον σκοπό της.Απλώς πρέπει να έχη συνετή διαχείριση ώστε να πετυχαίνει ισοσκελισμένους ισολογισμούς-δηλαδή όσα έξοδα έχει,να προέρχωνται από ίσα έσοδα.Ακριβώς όπως ένας ζωντανός οργανισμός δέν πρέπει ούτε να τρώη πολύ και να κινήται λίγο (διότι παχαίνει),ούτε να τρώη λίγο και να κινήται πολύ (διότι αδυνατίζει και τελικώς πεθαίνει).....

     


    tallos
    12.06.2015, 18:06
    Εδώ στη Γερμανια πληρωνουμε 53 ευρω το τριμηνο για τηλεοραση και ραδιοφωνο και είναι υποχρεωτικο να εχεις τηλεοραση.Διαφημησεις δεν εχουν τα κρατικα καναλια.
    essendream
    12.06.2015, 20:12

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 12.06.2015, 18:06 έγραψε...

    Εδώ στη Γερμανια πληρωνουμε 53 ευρω το τριμηνο για τηλεοραση και ραδιοφωνο και είναι υποχρεωτικο να εχεις τηλεοραση.Διαφημησεις δεν εχουν τα κρατικα καναλια.

    Υποχρεωτικό να έχεις τηλεόραση!!!! Τι άλλο θα ακούσουνε τα αυτάκια μου!! Αλλά στη Γερμανία μόνο τέτοιοι φασιστικοί νόμοι θα υπάρχουν πάντα!! Μήπως σας υποχρεώνουνε να βλέπετε και ειδήσεις;;; Τους κάνετε και περίληψη του δελτίου για να τους πείσετε πως τις είδατε σαν καλά παιδιά που είστε;;; Καλά για την συνδρομή των 53 ευρώ υπάρχει και σε Αγγλία Γαλλία απ΄όσο ξέρω κάτι ανάλογο αλλά όχι να  υποχρεώνεσαι να  έχεις τηλεόραση!!! Πάντως καλό θα ήταν να θεσπιστεί ξεκάθαρα ποιός έχεις τηλεόραση και ποιός όχι όπως έχεις θεσπιστεί και με το κινητό τηλέφωνο, και όντως να επιβαρύνονται μόνον αυτοί που έχουν τηλεόραση μέσω της ΔΕΗ!! Σε λίγο θα γίνουν κι άλλες αυξήσεις σε ρεύμα και θα.... ψαχνόμαστε..... γιατί θα ζούμε στα σκοτάδια για οικονομία!!!


    KRISTHESS
    13.06.2015, 12:23

    Όλοι αυτοί που "κόπτονται" πάντως για την ΕΡΤ ..αμφιβάλλω αν στις τηλεθεάσεις θα της δίνουν και πάλι άνω του 3%. Ντε και καλά ποιοτική, αλλά στην πραγματικότητα κανείς σχεδόν δεν ασχολιόταν ούτε θα ασχοληθεί μαζί της. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Η ειρωνία δε ειναι, ότι ειμαι σίγουρη πως ,κάποιοι που κάποτε την έβριζαν, τώρα την έχουν αναγάγει σε Θεό. Αλλά η πλάκα είναι ότι αμφιβάλλω κι αν οι ίδιοι θα την παρακολουθούν περισσότερο από ότι την παρακολουθούσαν. Όσο για την αντικειμενική ενημέρωση..αυτό μένει να αποδειχτεί. Ας είναι καλά βεβαίως προγράμματα όπως η Eurovision και κάποια αθλητικά  που θα συνεχίσουν να έχουν τη μερίδα του λέοντος στις τηλεθεάσεις και που ανεβάζουν τη θέση της στην τηλεοπτική "αρένα".Άντε και ο Σάκης Αρναούτογλου που θα λέει τον καιρό. 

    Υ.Σ. Κάποιοι επίσης που βρίζουν τα "τσοντοκάναλα", θά'θελα να' μουν από καμιά γωνιά να τους δω να παίζουν την ΕΡΤ από το πρωί ως το βράδι..και τι στον κόσμο {#emotions_dlg.rolleyes}. Προσωπικά πιο πολύ με καίει αν θα ανέβη ο λογαριασμός της ΔΕΗ..όπου εκεί θα μου υπενθυμίζει ότι υπάρχει η ΕΡΤ και πρέπει που και που να δικαιολογώ τα χρήματα που πληρώνω για τη λειτουργία της. Φυσικά καλώς λειτουργεί και πρέπει να λειτουργεί ως φωνή της Ελλάδας αλλά προσωπικά ποτέ δεν έβλεπα τόσο τηλεόραση και ούτε πρόκειται να αλλάξω τις συνήθειές μου για χάρη της Smile. Χαλάλι λοιπόν και τα  "τσοντοκάναλα" όσο και η ΕΡΤ σε όσους αντέχουν αυτό το χαζοκούτι{#emotions_dlg.wacko}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 13-06-2015 12:38 ]


    Hastaroth
    14.06.2015, 15:35

    Κύριε adaptsound,εξακολουθείς να είσαι troll(ey),οπότε μάλλον πρέπει να σε βάψουμε κίτρινο-μώβ και να σε περιφέρουμε στους δρόμους με μιά ταμπέλα "Van't Hool" στο κούτελο.

    Σε ποιό Ευρωπαϊκό κράτος η δημόσια τηλεόραση εισπράττει αναγκαστικές συνδρομές από όλους τους πολίτες αλλά προβάλλει ΚΑΙ διαφημίσεις (από τίς οποίες εισπράττει επίσης λεφτά),είπαμε;

    Εγώ πάντως προτιμώ το σύστημα τών ΗΠΑ.Εχει μόνο ιδιωτικά κανάλια.Σε ταράζουν στίς διαφημίσεις βεβαίως,αλλά άν δέν έχης τηλεόραση στο σπίτι σου ή δέν (θέλεις να) "πιάνης" τηλεοπτικά κανάλια στον υπολογιστή σου,δέν πληρώνεις μία.

    Διότι έτσι λέει η λογική.Πληρώνεις ένα ποσόν και παίρνεις την αντίστοιχη υπηρεσία ή το αντίστοιχο προϊόν.Δέν λέει "πληρώνεις ένα ποσόν και δέν παίρνεις τίποτε".

    Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;

    Διότι άν διαφωνήτε,να μού δίνη κι'εμένα έκαστος από εσάς από ένα ταλληράκι τον μήνα,έτσι,γιά πλάκα......


    Hastaroth
    14.06.2015, 18:42

    Παράθεση:
    Σε όλα τα ευρωπαικά κράτη υπάρχει δημόσια τηλεόραση που και διαφημίσεις έχει και επιδοτείται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο από το κράτος.

    1.Πώς είσαι τόσο σίγουρος;

    2.Αν έχη διαφημίσεις,γιατί να επιδοτήται από το κράτος;

    Αν επιδοτήται από το κράτος,γιατί να έχη διαφημίσεις;

    Δέν το καταλαβαίνεις ότι δέν μπορεί ο κόσμος να πληρώνη γιά να βλέπη διαφημίσεις;

    Δέν το καταλαβαίνεις ότι δέν μπορεί ο κόσμος να πληρώνη ακόμη κι'άν δέν τού δίνης τίποτε;

    Παράθεση:
    Για ένα ταληράκι το μήνα, έχετε δημόσιο αγαθό όπως όλες οι ευρωπαικές χώρες.

    Δέν έχω τηλεοπτική συσκευή στο σπίτι μου,οπότε δέν έχω και πρόσβαση σ'αυτό το "δημόσιο αγαθό".Γιά ποιόν λόγο λοιπόν είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω αυτό το "ένα ταληράκι το μήνα";(δηλαδή 5x12=60 ευρώ,ήτοι δύο μηνιαίες κάρτες απεριορίστων διαδρομών με τα ΜΜΜ,που προφανώς μού είναι πιό χρήσιμες αφού όντως κάνω χρήση τών μέσων αυτών,σε αντίθεση με το "δημόσιο αγαθό" τής τηλεόρασης,τού οποίου ΔΕΝ κάνω χρήση.

    Δέν θα'πρεπε να πληρώνουμε ΜΟΝΟ τα δημόσια αγαθά τών οποίων κάνουμε χρήση;

    (Τώρα βεβαίως,εδώ που τα λέμε,και η αστυνομική προστασία είναι ένα "δημόσιο αγαθό" το οποίο πληρώνω,αλλά δυό φορές που χρειάστηκα την αστυνομία δέν ήταν παρούσα γιά να αποτρέψη τους κακοποιούς που επιχείρησαν να με πνίξουν,ενώ την μοναδική φορά που ο ίδιος-με την βοήθεια ενός πολίτη-έπιασα έναν που μού είχε επιτεθεί και μού είχε αρπάξει το τσαντάκι μου,στο αστυνομικό τμήμα όπου τον πήγα,τον πήραν μέν στο κρατητήριο,αλλά την επομένη μού δήλωσαν τηλεφωνικώς ότι "ήταν σεσημασμένος και τού κάναμε δικαστική απέλαση" καθ'ότι ήταν Ρουμάνος.Πού το ξέρω όμως εγώ ότι δέν τον άφησαν ελεύθερο;Τα πράγματά μου όμως-κινητό,φωτογραφική μηχανή με φωτογραφίες μέσα,πορτοφόλι με λεφτά,ταυτότητα και κάρτες-τα έχασα....)

    Νά όμως και δυό άρθρα τής "Καθημερινής" που με κάνουν να αναρωτιέμαι άν καλώς (;) είχε πέσει τότε το "μαύρο" στην τότε ΕΡΤ

    http://www.kathimerini.gr/819244/opinion/epikairothta/politikh/h-ert-paramenei-aspromayrh

    http://www.kathimerini.gr/819236/opinion/epikairothta/politikh/h-ert-oi-amvlwseis-kai-mia-gnwrimh-8liyh

    ΥΓ.Αν με ξαναπής "μνημούνι" θα σε πώ "βρωμοκομμούνι".Κάνει και ομοιοκαταληξία.

    ΥΓ.

    Παράθεση:
    Που είδες να σε ταράζει στις διαφημίσεις η ΕΡΤ;

    καί 

    Παράθεση:
    Στην άλλη ερώτηση, κάντε μια σύγκριση στο προιόν που πληρώνετε στην ΕΡΤ και στο προιόν που πληρώνετε έμμεσα στα ιδιωτικά κανάλια. Η διαφορά είναι προφανής.

    Πρίν από τρία χρόνια,λόγω ενός ατυχήματος,έμεινα αναγκαστικά κλινήρης επί σχεδόν δυόμιαη μήνες.Μιά γειτόνισσα μού δάνεισε μιά τηλεοπτική συσκευή που είχε-αφού εγώ δέν είχα-και έτσι είχα την ευκαιρία να κάνω συγκρίσεις μεταξύ ιδιωτικών καναλιών και "τού αγαπημένου μου τής ΕΡΤ" (που έλεγε και το σχετικό σλογκανάκι).Και βεβαίως,εκ περιεργείας ορμώμενος κάποια μέρα χρονομέτρησα τίς διαφημίσεις τής "δημόσιας" ΕΡΤ και κάποιων ιδιωτικών καναλιών.Ε,λοιπόν,στίς ζώνες "υψηλής ακροαματικότητας",το "διαφημισαριό" (κατά το "σκουπιδαριό") που έπεφτε από την ΕΡΤ δέν υπολειπόταν αισθητώς απ'το ίδιο "διαφημισαριό"τών ιδιωτικών καναλιών.Μέχρι που βάφτιζαν "εκπομπές" τίς διαφημίσεις τύπου "δείτε από την ΕΡΤ"-δηλαδή την διαφήμιση τών εκπομπών που επρόκειτο να δούμε στην συνέχεια.Και,βεβαίως,μετά από μιά τέτοια "εκπομπή" ακολουθούσε ένας ορυμαγδός διαφημίσεων.

    Νά ξαναθυμίσω επίσης ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ,άρα δέν λαμβάνω "προϊόν" από την ΕΡΤ ώστε να είμαι υποχρεωμένος να τής το πληρώσω.


    tallos
    14.06.2015, 19:12
    Τα γερμανικα κρατικα ακναλια δεν εχουν διαφημησεις,βασικα εγω μονο το καναλι της βορειας γερμανιας βλεπω αλλα συμπεραίνω πως και τα υπολοιπα δεν θα εχουν διαφημησεις.
    tallos
    14.06.2015, 19:14
    επισης εδώ το κομπιουτερ το χρεωνουν ως Ραδιοφωνο.
    tallos
    14.06.2015, 20:45
    53 ευρω το τριμηνο ειπαμε.Ποια χαζα πρεπει να κοψω δεν καταλαβα.