ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη
    geoafro
    14.06.2005, 20:56
    Καλησπερα Φιλοι,
    παρακαλω οποιονδηποτε γνωριζει να μου απαντησει.
    Πως καταλαβαινουμε τι μετρο εχει καποιο τραγουδι και αν υπαρχει καποιο οργανο που το δινει, ποιο ειναι αυτο;
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    piterpiano
    14.06.2005, 21:13
    Το μετρο ενος τραγουδιου υποτιθεται οτι το ξερεις πριν το παιξεις!Απο κει και περα,μετραει και η εμπειρια που εχεις στο να καταλαβαινεις με το που ακους ενα τραγουδι το μετρο του.Παντως υπαρχουν πολλοι που θεωρουν ενα τραγουδι 4/4 ως 2/4 και το αντιθετο επειδη απλα 'βγαινει' στον χρονο.

    Τον ρυθμο τον δινει σε μια μετριου μεγεθους ορχηστρα,ενω αν δεν υπαρχει αυτος οι μουσικοι συννενοουνται με τις φωνες τους(ενα δυο τρια καιιιιιιιιιιιιιιιιιιι)


    Υ.Γ.(παντως να ομολογησω οτι δεν καταλαβα το πρωτο σκελος της ερωτησης ακριβως...)
    Mystic
    14.06.2005, 22:43
    when you walk is 4/4 1..2...3..4 there is no way to walk in 9/8 try to have a melody in your head of 4/4 and u see how the beat is exacly in time.
    KRITIKOS
    15.06.2005, 04:44
    υπάρχει και ο μετρονόμος αλλα όπως είπαν και οι προηγούμενοι η εμπειρία ειναι οτι καλύτερο
    XrysaOikonomaki
    19.07.2006, 17:27
    Τα κρουστά. Τα κρουστά δίνουν το μέτρο. Και τον ρυθμό τον καταλαβαίνεις, όταν μπουν τα κρουστά, συνήθως το αργότερο στο τέταρτο μέτρο, αν έχει εισαγωγή χαοτική. Τώρα αν δεν έχει κρουστά, ντράμς κ.λπ, τότε κάποιο από τα όργανα θα δείς ότι κρατάει το ρυθμό. Συνήθως η κιθάρα.
    last_impression
    21.07.2006, 21:11
    Το μέλος XrysaOikonomaki στις 19-07-2006 στις 17:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τα κρουστά. Τα κρουστά δίνουν το μέτρο. Και τον ρυθμό τον καταλαβαίνεις, όταν μπουν τα κρουστά, συνήθως το αργότερο στο τέταρτο μέτρο, αν έχει εισαγωγή χαοτική. Τώρα αν δεν έχει κρουστά, ντράμς κ.λπ, τότε κάποιο από τα όργανα θα δείς ότι κρατάει το ρυθμό. Συνήθως η κιθάρα.





    egw pali exw mia eylogi aporia...sthn periptwsi-lew egw twra-pou den exoume krousta i kithara pws briskoume to ermo to metro?
    profanws sikwnoume ta xeria psila zitwntas gia boitheia...
    uNick
    21.07.2006, 21:20
    Το μέλος last_impression στις 21-07-2006 στις 21:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    sthn periptwsi-lew egw twra-pou den exoume krousta i kithara pws briskoume to ermo to metro?
    profanws sikwnoume ta xeria psila zitwntas gia boitheia...


    Θα ήταν μια σκέψη, αλλά δεν νομίζω να έρθει τέτοια βοήθεια από ψηλά... τουλάχιστον όχι όταν είμαι απασχολημένος...

    Πέρα από την πλάκα... σε τέτοιες περιπτώσεις σημασία έχει (όπως σου είπαν και πιο πριν) η ικανότητα και η εμπειρία του μουσικού... την αίσθηση του μέτρου την έχεις ή δεν την έχεις!
    challenger_4
    21.07.2006, 22:49
    Καταρχάς για πιο είδος μουσικής μιλάς? Κλασική, ελληνική λαϊκή, ροκ? Από είδος σε είδος ψιλοδιαφέρει ο τρόπος που θα βρεις το μέτρο, αν εξαιρέσεις τη λογική της διαίσθησης.
    XrysaOikonomaki
    21.07.2006, 23:52
    O challenger έχει μια πολύ σωστή απορία. Πράγματι, για ποιο είδος μουσικής μιλάς;
    movflower
    22.07.2006, 06:42
    paizei rolo kai o palmos pisteuw an akoueis to kommati, tha ton katalaveis, ektos apo tis leptes diafores.
    ontws kalh h aporia gia to poio eidos mousikhs.

    last_impression
    22.07.2006, 15:21
    Το μέλος XrysaOikonomaki στις 19-07-2006 στις 17:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τα κρουστά. Τα κρουστά δίνουν το μέτρο. Και τον ρυθμό τον καταλαβαίνεις, όταν μπουν τα κρουστά, συνήθως το αργότερο στο τέταρτο μέτρο, αν έχει εισαγωγή χαοτική. Τώρα αν δεν έχει κρουστά, ντράμς κ.λπ, τότε κάποιο από τα όργανα θα δείς ότι κρατάει το ρυθμό. Συνήθως η κιθάρα.



    ma egw opws kai kaneis allo edw mesa den milisa gia kapoio sigekrimeno eidos mousikis opws den milise kai kaneis allo edw!
    anaferthika mono sto parapanw minima pou mou dimiourgise apories sxetika me to pws telika briskoume to metro s ena kommati

    XrysaOikonomaki
    23.07.2006, 00:54
    Κοίτα, όταν κάποιος δεν έχει θεωρητική κατάρτιση, δυστυχώς δεν μπορεί να βρει το μέτρο τις περισσότερες φορές. Μόνο σε πολύ απλοϊκούς ρυθμούς μπορείς να βρεις το μέτρο. Σε κλασικά ροκ ή ποπ κομμάτια, με κλασικό σχήμα που περιέχει ντραμς, άντε και σε ελληνικά τραγούδια με ρυθμό χασάπικο ή ζεϊμπέκικο, δηλαδή σε κομμάτια όπου ο παλμός είναι πολύ έντονος. Τώρα, εδώ στην περίπτωσή σου δεν ξέρω αν ο όρος "παλμός" σου είναι γνωστός. Αν δεν σου είναι γνωστός, και η μουσική που ακούς δεν είναι κάτι από τα παραπάνω, δύσκολα θα βοηθηθείς χωρίς να πάρεις γνώσεις.
    alagi_katestimenou
    23.07.2006, 17:09
    και εγώ πιστεύω οτι το μέτρο τις περισσότερες φορές δίνεται απο τα κρουστά!!!
    αλλά και τα κρουστά χρειάζονται το μπάσο για να δώσουν μέτρο και ρυθμό σε μία μελωδία!!!!

    προσωπική μου άποψη!@!!
    JaNick
    23.07.2006, 19:07
    Οντως...!!! Ο καθηγητής μου, μου είπε οτι αν το μπάσο χάσει το ρυθμό τον χάνουν και τα drums...Αν κάποιος θέλει να μου εξηγήσει τι είναι ο παλμός θα με ενδιέφερε πολύ...Φέτος τελείωσα ταχύρυθμο τμήμα θεωρίας (δηλαδή Α' Β' Γ' θεωρίας σε μία χρονιά) αλλα στα ρυθμικά δεν είχαμε δώσει τόση βάση...
    alagi_katestimenou
    24.07.2006, 15:04
    Το μέλος JaNick στις 23-07-2006 στις 19:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οντως...!!! Ο καθηγητής μου, μου είπε οτι αν το μπάσο χάσει το ρυθμό τον χάνουν και τα drums...Αν κάποιος θέλει να μου εξηγήσει τι είναι ο παλμός θα με ενδιέφερε πολύ...Φέτος τελείωσα ταχύρυθμο τμήμα θεωρίας (δηλαδή Α' Β' Γ' θεωρίας σε μία χρονιά) αλλα στα ρυθμικά δεν είχαμε δώσει τόση βάση...




    φιλε μου είναι ενδιαφέρον αυτό που κάνεις,προχώρα...
    μάλλον πρέπει πρώτα να ψάξεις αν υπάρχει κάποιο topic με αυτό το θέμα(παλμός)
    η κάποιο σχετικό με αυτό και να ανταλάξεις εκεί μέσα τις απόψεις σου,,αμα δεν βρείς άνοιξε εσύ ένα topic με αυτό το θέμα,μάλλον πρέπει να βρείς κάποιους μουσικούς όμως να σου λύσουν αυτήν την απορία!!!
    να εισαι καλά
    XrysaOikonomaki
    24.07.2006, 16:45
    Πράγματι ο μπασίστας με τον ντράμερ αλληλοεξαρτώνται. Αλλά εδώ εσύ ρωτάς πως να βρίσκεις τον παλμό σε κομμάτια που ακούς από cd, ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ.

    Εφόσον έχεις κάνει θεωρία, σου θυμίζω:

    Το κλάσμα που βρίσκεις στην αρχή του πενταγράμμου σου δείχνει πόση χρονική διάρκεια περιέχει το κάθε μέτρο. Ο παλμός σου είναι ο αριθμητής του κλάσματος. Παράδειγμα, στα 4 τέταρτα, ο παλμός σου είναι ακριβώς αυτό. Οι τέσσερις χτύποι των τεσσάρων τετάρτων. Ακόμα και αν στο μέτρο έχουμε ένα ολόκληρο, ο παλμός σου είναι τέσσερις χτύποι, τέσσερα τέταρτα. Για τους μικτούς και τους σύνθετους χρόνους, αντιστοιχούν οι χτύποι που έχεις μάθει. Αν δεν τους θυμάσαι κάνε ένα σκάλισμα στο βιβλίο της θεωρίας σου. Τώρα από τη θεωρία στην πράξη, αυτό που λείπει είναι η πρακτική εξάσκηση και δεν μπορείς να την κάνεις σε ένα γκρουπ με αρχάριους που ο ένας κυνηγάει τον ρυθμό του άλλου. Πρέπει καταρχήν να ακούσεις μουσική και να ψάξεις να βρεις τον παλμό σε κάθε κομμάτι. Αν έχεις κάνει σολφέζ, θα βοηθηθείς πολύ χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο, δηλαδή να προσπαθήσεις να μετρήσεις το κομμάτι με τις κινήσεις του χεριού. Επίσης να παίζεις μουσική χρησιμοποιώντας μετρονόμο.

    Θυμίσου επίσης για τα ισχυρά και τα ασθενή μέρη του μέτρου.

    Ο ντράμερ συνήθως κλείνει ένα ρυθμικό σχήμα για το μέτρο. Τώρα ο μπασίστας, μπορεί να παίζει και αντιχρονιστικά και να μη βοηθάει τόσο. Το αποτέλεσμα των δύο, άλλες φορές βοηθάει, άλλες όχι. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Υπάρχουν μουσικοί που δεν έχουν τόσο έντονο τον ρυθμό μέσα τους. Αν έτσι νιώθεις,ότι κι εσύ δυσκολεύεσαι στο ρυθμό, ξεκίνα από τραγούδια που ο ρυθμός είναι πολύ έντονος προκειμένου να τονωθεί το ρυθμικό στοιχείο μέσα σου.
    piterpiano
    27.07.2006, 02:54
    προφανως βοηθαει η εμπειρια του μουσικου αλλα εννοειται οτι ο μουσικος πρεπει να ξερει και το κομματι που θα παιχτει!!!

    δεν μπορει καποιος οσο εμεπειρος και να ειναι να παιξει το perfect stragners των Deep Purple χωρις προβα.

    το ρυθμικο σχημα αλλαζει συνεχως 4/4 & 5/4 & 4/4 και παει λεγοντας..

    τωρα τα ελληνικα κομματακια δεν θελουν ιδιαιτερη πειρα,τα χερια 'φευγουν' σχεδον αυτοματα στα ρυθμικα μερη οτι οργανο και να παιζει ο μουσικος αφου ειναι καρμπον μεταξυ τους..