ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Σχετικά με τις αμοιβές των καθηγητών στα ωδεία

    Igoresse
    14.06.2015, 22:27

    Ερώτηση: πόσο αμοίβεται η διδακτική ώρα σε ειδικό μάθημα οργάνου σε ωδείο; Επίσης, πόση είναι η διδακτική ώρα; 40λεπτο, 50λεπττο ή μια ολόκληρη ώρα; Επίσης, υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που ορίζει τη διάρκεια της διδακτικής ώρας σε ωδείο ή καλλιτεχνική σχολή;

    Ευχαριστώ


    CROSS
    14.06.2015, 22:46

    Δεν είναι στάνταρ η αμοιβή.Εξαρτάται απο το ποσό που πληρώνει ο μαθητής.Ένα ποσοστό αυτού,παίρνει ο καθηγητής.Για την ώρα,πάλι εξαρτάται.Συνήθως είναι 40λεπτο για τα όργανα,αλλά αυτό μπορεί να σπάσει σε 2 20λεπτα εάν  ο μαθητής είναι πολύ μικρός σε ηλικία ή γενικότερα εντελώς αρχάριος.Αλλά δεν είναι στάνταρ ουτε κι αυτό.Αναλόγως το ωδείο και τους ''εσωτερικούς'' του κανόνες.Εαν έχεις την ευκαιρία να διδάσκεις σε ωδείο(πραγμα εξαιρετικά δύσκολο)μην σε απασχολεί το οικονομικό.Δεν μετριούνται όλα με τα χρήματα.Πάνω απ'όλα είναι το να κάνεις αυτό που σου αρέσει.Εγώ θα το έκανα και δωρεάν!


    Igoresse
    15.06.2015, 10:55
    Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ξέρεις, κάπως πρέπει να ζήσουμε κιόλας. Εγώ βιοπορίζομαι από αυτό το πράγμα. "Αν έχεις την ευκαιρία να διδάσκεις σε ωδείο [...]". Τι πάει να πει αυτό; Φυσικά και την έχω και θα πρεπε να την έχω, με τις σπουδές και την εμπειρία που έχω. Θα πω και ευχαριστώ δηλαδή που εργάζομαι για κάτω από 5 ευρώ την ώρα για εξειδικευμένη εργασία; Ξέρεις, όσο εμείς παίρνουμε αυτά τα χρήματα, τα οποία θα γίνουν ακόμη λιγότερα, το ψωμί, το γάλα και η βενζίνη εξακολουθούν να έχουν τις ίδιες τιμές. Και όσον αφορά τη διδακτική ώρα αποκλείεται να επαφίεται στην κρίση του καθενός ωδείου, γιατί τότε θα υπήρχε πλήρης ασυδοσία. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχει κάπου γραμμένο πόση είναι η διδακτική ώρα και αυτό ψάχνω να βρω.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    15.06.2015, 13:33

    Καλημέρα, Igoresse και Cross. Αναζήτησε μέσω διδαδικτύου την ιστοσελίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και άντλησε τις τις πληροφορίες που θέλεις από εκεί. Παλαιότερα θυμάμαι ότι υπήρχε ειδικό τμήμα για τα ωδεία και τις μουσικές σχολές. Μετά την ενοποίηση του με το υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων δεν γνωρίζω εάν εξακολουθεί να υπάρχει το τμήμα ωδείων. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης