ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Με την Ελλάδα εγώ ξυπνάω και κοιμάμαι

    lampistsak
    25.06.2015, 12:22

    Ένα ωραίο Βιντεο  για να το παρακολουθήσει ο Κάθε  Έλληνας 


    Link

    ">

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 25-06-2015 13:26 ]


    freak
    25.06.2015, 13:19

    Απο τα σχολια, ξεχωρισα αυτα τα δυο:

    • "οι ξενοι σας φταινε ρε ηλιθιοι ραγιαδες η εσεις που για ενα πιατο φαι,μια θεση στο δημοσιο κι ενα γ*μημενο ρουσφετι ψηφιζατε αυτους που σας διναν τα ψιχουλα που ζηταγατε; η μοιρα καθε ρουφιανου αυτη ειναι, ο ξεπεσμος" .
    • "Κάποια στιγμή, οι νομίζοντες ευατούς προοδευτικούς και άλλα φαιδρά, οφείλουμε να διακρίνουμε την φιλοπατρία, που κάλλιστα μπορεί να συμπορεύεται με οικουμενική θέαση των πραγμάτων, από τον χυδαίο και ευτελή εθνικισμό, που τρέφεται με ανυπόστατες φαντασιώσεις, εμμονές συνομωσιολογίας  και τυφλές προκαταλήψεις κατά λαών κοντινών και μακρινών"  

    Και δυστυχως ειναι τα πιο αληθοφανη...


    Hastaroth
    26.06.2015, 08:37

    Οπως και αυτά τα δύο:

    “Τον μόνο που πρέπει να φοβηθεί ο Έλληνας είναι ο εαυτός του, ο μεγαλύτερος εχθρός της χώρας του! Ρίξτε μια ματιά γύρω σας...”

    “malakies menoume sto parel8on me to ti ekanan oi arxaioi ellines prin 2 xiliades ++ xronia kai emeis koimomaste akoma anti na kanoumekati san kai aftous...  kai meta apo alla 2 xiliades xronia gia tous arxaious 8a milane... an den kanoume emis kati...”


    Chrysanna
    26.06.2015, 11:47

    Γιατί:

    1. Όλοι οι εθνικιστές είναι και χριστιανοταλιμπάν;

    https://yt3.ggpht.com/-BD0aZgjKt_8/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAAAA/EFApXfWO-mY/s100-c-k-no/photo.jpg

    2. Όλοι οι εθνικιστές και χριστιανοταλιμπάν, δεν ξέρουν ορθογραφία;

    3. Οι περισσότεροι εθνικιστές και χριστιανοταλιμπάν, αντιμετωπίζουν με άρνηση την προσωπική υγιεινή;

    Ερωτήσεις που φαίνονται χιουμοριστικές αλλά εκφράζουν πολυετείς απορίες μου.

    Όταν μία δυσλειτουργική κοσμοθεωρία ή μία ανεπαρκής νοημοσύνη παρουσιάζει μοτίβο και κοινά χαρακτηριστικά, πρέπει να προβληματιζόμαστε. Νομίζω.


    Hastaroth
    26.06.2015, 12:39

    Ο Εμίρ Κουστουρίτσα (άν θυμάμαι καλά-ή μήπως ήταν ο Γκόραν Μπρέγκοβιτς;) είχε πεί παλιότερα ότι εθνικιστής δέν είναι αυτός που αγαπά την πατρίδα του,αλλά αυτός που μισεί τίς πατρίδες τών άλλων.

    Αυτός που αγαπά την πατρίδα του λέγεται φιλόπατρις (γιά να μήν ξεχνάμε και τα Ελληνικά μας δηλαδή) και δέν έχει κανένα πρόβλημα με τίς πατρίδες τών άλλων.Οπως έγραψε και ο δεύτερος τών σχολιαστών που παραθέτει ο freak,ο φιλόπατρις συνδυάζει την αγάπη πρός την πατρίδα του με την οικουμενική θεώρηση τών πραγμάτων,δηλαδή αισθάνεται ότι εκτός απ'την πατρίδα του,αποτελεί ταυτοχρόνως μέλος μιάς παγκόσμιας κοινωνίας (αυτό θα μάς είναι πολύ χρήσιμο όταν μάς επισκεφτούν κάποτε κάποιοι εξωγήινοι...).

    ΥΓ.Οι περισσότεροι-άν όχι όλοι-οι εθνικιστές δέν ξέρουν κάν σωστά Ελληνικά.Τρανταχτό παράδειγμα αυτό το "εγέρθητος" που είχε ξεστομίσει προσφάτως μέλος γνωστού εθνικιστικού κόμματος (ονόματα δέν λέμε,υπολήψεις δέν θίγουμε {#emotions_dlg.happycrazy})


    Chrysanna
    26.06.2015, 12:59

    Adaptsound μάλλον σου ξέφυγε το Γιατί στην αρχή του μηνύματος μου.

    Θεωρώ πως η απάντηση και στα τρία ερωτήματα είναι αδιαπραγμάτευτα "Ναι".


    Konstantinosoa
    26.06.2015, 13:31

    Σχετικά με το άστοχο ερωτηματολόγιο:

    1. Όλοι οι εθνικιστές είναι και χριστιανοταλιμπάν;

    https://yt3.ggpht.com/-BD0aZgjKt_8/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAAAA/EFApXfWO-mY/s100-c-k-no/photo.jpg

    Αγνοείς παντελώς τον εθνικιστικό χώρο. Η μεγάλη σχετική πλειοψηφία σήμερα, οι "Ελληναράδες" που λέει και ο Καργάκος, δεν πηγαίνουν στην Εκκλησία, απορρίπτουν την Παλαιά Διαθήκη, ασχολούνται κατά 90% με τον αντισημιτισμό και αναγάγουν κάθε πιθανό και απίθανο που βρίσκεται στα δημόσια πράγματα ως κρυφο-εβραίο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Ελευθέριος Βενιζέλος, γνωστός οπορτουνιστής και καταστροφέας του Βόρειου και Ανατολικού Ελληνισμού, δεδομένος αντισημίτης και φίλος του Μουσολίνι και του Κεμάλ (ο οποίος ήταν το πρότυπο του Χίτλερ), χαρακτηρίζεται απο όλους ως εβραϊκής καταγωγής. Παθολογική κατάσταση, όχι όμως διαφορετική από τ ανιστόρητο πολλών εθνομηδενιστών του διεθνιστικού σοσιαλισμού.

    2. Όλοι οι εθνικιστές και χριστιανοταλιμπάν, δεν ξέρουν ορθογραφία;

    Σε γενικές γραμμές, οι Χριστιανοί μια χαρά τα πήγαιναν με την ορθογραφία. Ειδικά οι ένθεοι Χριστιανοί, διαβάζουν καθημερινά, δεν είναι το πρόβλημά τους η ορθογραφία. Τα σημερινά, όμως, σχεδόν ανύπαρκτα ελληνικά σχολεία, βγάζουν συνέχεια αποφοίτους ανορθόγραφούς, που γράψιμο γι΄αυτούς είναι το chat και τα lan παιχνιδια. Ως προς τους φιλο-μπλόγκερς του εθνικοσοσιαλισμού, γνωρίζοντας πολλούς απο αυτούς, στο μεγάλο τους ποσοστό είναι άτομα που δεν έχουν ανώτερη εκπαίδευση. Ωστόσο υπάρχουν δύο ειδών ανορθογραφίες: Αυτή που προκύπτει απο το μορφωτικό επίπεδο και αυτή που προκύπτει απο στρατευμένη ακαδημαϊκή προσπάθεια και τυπικά αναγνωρίζεται. Οι πρώτες συστηματικές απόπειρες κακοποίησης της ελληνικής ορθογραφίας ξεκίνησαν επί Στάλιν στη Σοβιετική Ένωση, προ του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου και των διώξεων του 1937, με σχετικές ορθογραφικές μεταρυθμίσεις. Π.χ.: καταργήθηκαν τα πολλά "ι" (ει, υ,η, οι) και έμεινε μόνο το ''ι''. Καταργήθηκαν τα διπλά σύμφωνα, καλή ώρα σαν σήμερα με το Γιάνη με το ένα ''ν''. Οι τάσεις αυτές υπήρξαν στη συνέχεια επίσημη γραμμή στην αριστερά.

    3. Οι περισσότεροι εθνικιστές και χριστιανοταλιμπάν, αντιμετωπίζουν με άρνηση την προσωπική υγιεινή;

    Παρότι είναι φασιστικό να τσουβαλιάζουμε έτσι εύκολα μέλη πολιτικών κομμάτων και τάσεων, την φήμη αυτή, του αντισυστημικού τρόπου ζωής στην ένδυση και στην υγιεινή άλλος την έχει. Κάτι που αναμφίβολα στην νεο-αριστερά των γιάπηδων με τζην και των υπουργών με τις πλάτες του μπαμπά και των τυροπιτάδων (σε αυτό το θέμα εύγε στην Ένωση Γυναικών του ΣΥΡΙΖΑ) και των πολλών μηδενικών στην τράπεζα δεν ισχύει. Στις παλαιότερες γενιές με το ξύρισμα υπήρχαν θέματα σε μια μερίδα χριστιανών γυναικών που αφιερώνονταν στο Θεό. Για τώρα δεν είμαι βέβαιος.

    Αναφορικά με το δυσλειτουργική κοσμοθεωρία, θα ήταν καλύτερο να γίνεις πιο σαφής.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 26-06-2015 13:32 ]


    Hastaroth
    26.06.2015, 14:28

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 26.06.2015, 12:42 έγραψε...

    Υπάρχει και ο εθνικισμός όπως εκφράζεται από τον Ίωνα Δραγούμη που είναι απολύτως υγιής.

    Παραδείγματος χάριν:

    «Αγαπώ πάρα πολύ τον άνθρωπο για να γίνω στενός σοσιαλιστής. Αγαπώ πάρα πολύ τον άνθρωπο για να γίνω στενός πατριώτης. Αγαπώ πάρα πολύ τον άνθρωπο για να νοιώσω τον εαυτό μου άτομο. Από άνθρωπος μιας τάξης με ορισμένα συμφέροντα τάξης, γίνομαι σοσιαλιστής με την πλατιά έννοια, και θέλω μια καινούρια οικονομία της κοινωνίας μου και των άλλων κοινωνιών. Από στενός πατριώτης, γίνομαι εθνικιστής, με τη συνείδηση του έθνους μου και όλων των άλλων εθνών, γιατί οι διαφορές των εθνών πάντα θα υπάρχουν, και έχω τη συνείδησή τους και χαίρομαι που υπάρχουν αυτές οι διαφορές, που με τις αντιθέσεις τους, με τις αντιλήψεις τους, υψώνουν την ανθρώπινη συνείδηση και ενέργεια. Από άτομο γίνομαι άνθρωπος.»

    [ τροποποιήθηκε από τον/την adaptsound, 26-06-2015 12:46 ]

    Ολα αυτά θα μπορούσε ο Δραγούμης να τα γράψη στο ημερολόγιό του με μιά μονάχα πρόταση:"είμαι ανθρωπιστής".

    Αλλά φαίνεται ότι το μελάνι παραήταν φτηνό εκείνη την εποχή και όποιος έχει πολύ μελάνι γράφει ολόκληρα κατεβατά....

    Δυστυχώς οι σήμερον αποκαλούμενοι "εθνικιστές" έχουν διαστρεβλώσει αυτόν τον όρο-και σ'αυτούς προφανώς αναφερόταν ο Μπρέγκοβιτς.


    BandofBounty
    27.06.2015, 20:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 26.06.2015, 11:47 έγραψε...

    Γιατί:

    1. Όλοι οι εθνικιστές είναι και χριστιανοταλιμπάν;

    https://yt3.ggpht.com/-BD0aZgjKt_8/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAAAA/EFApXfWO-mY/s100-c-k-no/photo.jpg

    2. Όλοι οι εθνικιστές και χριστιανοταλιμπάν, δεν ξέρουν ορθογραφία;

    3. Οι περισσότεροι εθνικιστές και χριστιανοταλιμπάν, αντιμετωπίζουν με άρνηση την προσωπική υγιεινή;

    Ερωτήσεις που φαίνονται χιουμοριστικές αλλά εκφράζουν πολυετείς απορίες μου.

    Όταν μία δυσλειτουργική κοσμοθεωρία ή μία ανεπαρκής νοημοσύνη παρουσιάζει μοτίβο και κοινά χαρακτηριστικά, πρέπει να προβληματιζόμαστε. Νομίζω.



    1. ...γιατί ο βουδισμός τους πέφτει κομματάκι μακριά (και είναι και ακατανόητος)

    2. ...εδώ ακόμη δεν μπορούν να καταλάβουν την αναγκαιότητα ύπαρξης της γραφής 

    3. ...το νερό είναι πολύτιμο (και η περιοχή της μασχάλης, δυσπρόσιτη)


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    29.06.2015, 09:13

    Ομιλεί ο κύριος adaptasound,ο οποίος σε ένα blog απευθυνόμενος πρός εμένα επαναλαμβάνει δίς την προσβολή τού Πάνου Καμμένου "στα τέσσερα εσύ",με την οποία υπονοεί πως όποιος δέν συμφωνεί με τίς απόψεις του είναι "υποτελής" στους ξένους δανειστές μας.

    Ο εν λόγω κύριος adaptasound λοιπόν,επικρίνει τους άλλους γιά διχαστική συμπεριφορά,την οποία ο ίδιος εκφράζει με προσωπικές προσβολές αντί επιχειρημάτων.

    Με τούτα και μ'εκείνα πάντως,δέν κατάφερα ν'ακούσω το συγκεκριμένο άσμα.Οι στίχοι του βεβαίως είναι συγκινητικοί,αλλά αμφιβάλλω άν η πλειοψηφία όσων τους διάβασαν ή άκουσαν γνωρίζουν το έργο τού Γκάτσου ή τού Κάλβου ή-έστω-τού Σεφέρη και όχι απλώς τα ονόματα τών συγκεκριμένων ποιητών.

    ΥΓ.Ο Γεώργιος Σεφεριάδης (aka Σεφέρης) εκτός από ποιητής ήταν και διπλωμάτης,διατελέσας πρέσβυς τής Ελλάδας σε διάφορες χώρες.Ως εκ τούτου,ταξίδευε εξόδοις τού κράτους,οπότε ο στίχος του "όπου κι'άν πάω η Ελλάδα με πληγώνει" θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και "όπου κι'άν πάω η Ελλάδα με πληρώνει",όπως ευστόχως είχε επισημάνει και ο εκδότης τής Καθημερινής Γεώργιος Βλάχος,που είχε την ιδιαιτερότητα να προφέρη το "ρ" ώς "γ"....


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης