ελληνική μουσική
    547 online   ·  210.833 μέλη

    Καλές Σχολες φωνητικής Αθήνα?

    lovetosing
    11.07.2015, 06:41

    Γειά σας, Θα ήθελα να αρχίσω τραγούδι, είμαι μικρή-16 αλλά δεν πηγαίνω σχολείο και θέλω να αρχίσω μαθήματα φωνητικής ,αλλά το θέμα είναι ότι το μόνο που βρήσκω είναι ωδεία είτε σε φάση -εργαστήρια παιχνίδι και μλκιες- είτε να έχει μόνο όργανα και πολύ λιγο φωνή.Εγώ ενδιαφέρομαι καθαρά για : 
    Φωνή(μοντέρνο), Performing, Θεωρία, και γενικά ότι έχει να κάνει με φωνή,αλλά και με performing (που μπορει να περιλαμβανει χωρό κτλ)
    Δεν έχω θέμα χρημάτων,αλλά δεν θέλω να τα χαλάσω σε κάτι που δεν είναι σοβαρό και που θα σπαταλάω την ώρα μου.Θέλω να πάω κάπου που να το παίρνουν στα σοβαρά (σόρρυ αν ακούγομαι κάπως λεγοντας τα αυτά αλλα έχω ακούσει ιστοριες με 'ωδεία' που ξόδεψαν τόσοι λευτά και είχαν αποτελέσματα μην πω) 
    Θέλω να γνωρίζουν απο μοντέρνογιατί για αυτό ενδιαφέρομαι.

    Ευχαριστω πολύ!!!


    sakisfot
    12.07.2015, 22:26
    ethniko odeio..h kaliteri sxoli..!!!
    NasosHarmony
    20.07.2015, 21:46
    Για δες την σχολή pmtp...
    MARIAXANIA
    11.05.2016, 21:14
    pmtp καλύτερα μην πας. Ότι πιο εμπορικό υπάρχει. Αττικό Ωδείο. Καινούργια καθηγήτρια και πολύ καλή!
    DanaeAthanasiadou
    14.05.2016, 14:06
    Ούτε Εθνικό, ούτε Αττικό....Στο πρώτο δουλεύω και ξέρω και από το δεύτερο έχω μαθητές που φύγαν από κει.
    MARIAXANIA
    15.05.2016, 20:33
    ενδεχομενως να εφυγαν ομως μιλησα για καινουργια καθηγητρια
    count
    16.05.2016, 01:10
    studiophonetics
    angel11
    19.05.2016, 23:16
    Το fame studio και τα ιεκ φωνητικής νομ.ιζω ειναι καλά σε αυτα που ζητάει.Και εγω κατι τετοιο θα ήθελα .
    Nikos1312
    22.05.2016, 19:42

    Παράθεση:

    Το μέλος lovetosing στις 11.07.2015, 06:41 έγραψε...

    Γειά σας, Θα ήθελα να αρχίσω τραγούδι, είμαι μικρή-16 αλλά δεν πηγαίνω σχολείο και θέλω να αρχίσω μαθήματα φωνητικής ,αλλά το θέμα είναι ότι το μόνο που βρήσκω είναι ωδεία είτε σε φάση -εργαστήρια παιχνίδι και μλκιες- είτε να έχει μόνο όργανα και πολύ λιγο φωνή.Εγώ ενδιαφέρομαι καθαρά για : 
    Φωνή(μοντέρνο), Performing, Θεωρία, και γενικά ότι έχει να κάνει με φωνή,αλλά και με performing (που μπορει να περιλαμβανει χωρό κτλ)
    Δεν έχω θέμα χρημάτων,αλλά δεν θέλω να τα χαλάσω σε κάτι που δεν είναι σοβαρό και που θα σπαταλάω την ώρα μου.Θέλω να πάω κάπου που να το παίρνουν στα σοβαρά (σόρρυ αν ακούγομαι κάπως λεγοντας τα αυτά αλλα έχω ακούσει ιστοριες με 'ωδεία' που ξόδεψαν τόσοι λευτά και είχαν αποτελέσματα μην πω) 
    Θέλω να γνωρίζουν απο μοντέρνογιατί για αυτό ενδιαφέρομαι.

    Ευχαριστω πολύ!!!



    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα καλό ωδείο. Το πρόγραμμα σπουδών σε ένα οποιοδήποτε αξιόλογο ωδείο θα περιλαμβάνει (α) ιδιαίτερα μαθήματα φωνητικής με έναν πιστοποιημένο δάσκαλο, (β) μαθήματα μουσικής θεωρίας σε τάξη και (γ) συμμετοχή σε συναυλίες και μουσικόθεατρικά δρώμενα που διοργανώνονται στο τέλος της χρονιάς για να αποκτήσουν οι σπουδαστές εμπειρία μπροστά σε κοινό. Φυσικά, το να μάθεις να τραγουδάς δεν είναι κάτι εύκολο και δεν έρχεται από τη μία μέρα στην άλλη. Απαιτεί μεγάλη αφοσίωση και έναν δάσκαλο με τον οποίο θα έχεις πολύ καλή επικοινωνία.


    ChrisDs
    04.07.2016, 00:59

    Μακριά από τα Studio ΙΕΚ και λοιπά ανέκδοτα.

    Όποιος θέλει να ασχοληθεί με την φωνητική η καλύτερη επιλογή είναι σε ωδείο, ειδικά σε αυτά που έχουν παράδοση χρόνια στην φωνητική όπως πχ το Ελληνικό.


    Αλλά πάντα προσοχή στον καθηγήτη-καθηγήτρια που θα βρείτε. Ακόμα και μέσα στο ίδιο ωδείο καθηγητής από καθηγητή έχει τεράστια διαφορά. Μην διστάσετε να δείτε πολλούς είτε στο ίδιο ωδείο είτε σε άλλα.

    Θέλει ψάξιμο και οι καλοί καθηγητές - καθηγήτριες είναι δυσεύρετοι/ες για να μην πω οτι δεν μετριούνται ούτε στα δάχτυλα του ενός χεριού στην Ελλάδα.



    Reginafanlangie
    24.09.2019, 17:12
    mousiki dimiourgia Athinon!!!!!!!!!!!!!!!! tha me thumitheite!
    ANNAKARMA
    19.01.2020, 16:42
    μπορεις να διαλέξεις οποιο ωδείο θέλεις αλλα απο δάσκαλο, πάντα συμβουλεύω κ τους μαθητές μου , αλλα και τους μαθητές της σχολής μας, κάποιον που να σε εμπνέει κ να τον έχεις ακούσει ζωντανά! θα χαρούμε να έρθεις και να γνωρίσεις την ομάδα μας με δωρεάν δοκιμαστικό μάθημα! καλή επιτυχία!
    roula88
    04.02.2020, 17:35

    Όπως αναφέρθηκε κάποιος προηγούμενος το ωδείο Μουσική Δημιουργία Αθηνών έχει εξαιρετικούς καθηγητές πολύ προσεκτικούς με τη φωνή και κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά. Και σε λογικά δίδακτρα ( να το λέμε και αυτό)