ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.846 μέλη

    ΙΕΚ Μουσικής Τεχνολογίας;;;;;

    eleniliggri
    15.06.2005, 17:40
    γεια σας ειμαι 21 ετων και σκεφτομαι να παω σε ιεκ μουσικης τεχνολογιας. αξιζει τον κοπο? αν ναι μου προτεινετε καποιο??


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 15-06-2005 17:49 ]
    vouliakis
    15.06.2005, 18:17
    Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι το ΙΕΚ Ακμή...
    mrdrummergr
    15.06.2005, 18:22
    Καλησπέρα, μια και αναφέρεσαι σε έναν πολύ σπουδαίο τομέα...μήπως έχεις την δυνατότητα να σπουδάσεις στο Εξωτερικό;

    Αν όχι τώρα, σκέψου το γι'αργότερα τουλάχιστον.

    Καλή Τύχη



    Σκεπτικός, σκωπτικός, σκαπτικός ένδον ίσθι.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: mrdrummergr on 15-06-2005 18:25 ]
    KRITIKOS
    16.06.2005, 01:37
    απ ΄οτι ξέρω και γω τα ακμή είναι τα καλύτερα
    ELENAPAPARIZOU
    18.06.2005, 00:58
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΝΑΚΑ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.ΤΑ Ι.Ε.Κ ΑΚΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΟΧΙ ΟΤΙ Ο ΝΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟΣ ΑΛΛΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ.
    fame_musician
    18.06.2005, 23:16
    Γειά σου!
    Σου προτείνω αναμφισβήτητα το ακμη.
    Είναι το καλύτερο στην ελλάδα και μαλιστα με πολύ μεγάλη διαφορά. πίστεψε με και δεν θα το μετανιώσεις.
    ruffstuff
    19.06.2005, 20:22
    Υπάρχουν τμήματα ηχοληψίας τα οποία έχουν και μαθήματα μουσικής τεχνολογίας
    και τα τμήματα μουσικής τεχνολογίας που έχουν και μαθήματα ηχοληψίας.
    Διαλέγεις πού θέλεις να εκβαθύνεις περισσότερο.

    Νά ξέρεις οτι τέτοια σχολή πραγματικά σοβαρή δέν θα βρείς στην πιάτσα...sorry!!Οπότε θα πρέπει να καταβάλεις μεγάλη προσπάθεια απο μόνος σου.

    Ρίξε μια ματιά και'δώ,
    http://www.sae.edu.gr/


    g_m
    07.03.2006, 04:51
    multimedia-ηχοληψία ΟΜΗΡΟΣ και μόνο ΟΜΗΡΟΣ www.omiros.gr
    Kwn_na
    07.03.2006, 09:27
    Και εγώ προτείνω το ΙΕΚ ΑΚΜΗ , οι εγκαταστάσεις είναι πιο καλές σε σχέση με όλα τα
    άλλα.Απέφυγε τα ωδεία γιατί πέρα από την έλλειψη των εγκαταστάσεων οι καθηγητές του
    δεν είναι τόσο εξειδικευμένοι στον τομέα αυτό.
    anastasisk
    21.03.2006, 17:12
    Χμμμμ Το θέμα πραγματικά είναι μεγάλο και λιγάκι "παρεξηγημένο"...Λοιπόν "σπουδάζω" απο τον Ιανουάριο 2006 στο Μόναχο της Γερμανίας στην Music Support Group (MSG rec.) μουσική παραγωγή (απο βοηθός ηχολήπτη,ηχοληψία,παραγωγή,σύνθεση και management).Ο λόγος που ήρθα στο εξωτερικό,εκτός των άλλων,είναι και ήταν μπας και βρω μία άκρη μπας και "γλυτώσω" απο της Ελλάδας τα δρώμενα (λιγάκι περισσότερη οργάνωση,προγραμματισμό,διαφορετική κουλτουρα στη μουσική κλπ κλπ (μην ρωτήσεις αν τα βρήκα γιατι πολύ απλά είναι πολύ νωρίς να σου απαντήσω).Απο την μικρή θητεία στην εκπαίδευσή μου αυτη έχω διαπιστώσει οτι σε αυτού του είδους τις σχολές παίρνεις ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ (δώσε βάση σε αυτο παρακαλώ).Είναι καθαρά λοιπόν θέμα δικό σου για το τί ζητάς απο τον εαυτό σου αλλα και για την υπόλοιπη ζωή σου.Θα ήθελες λοιπόν τις βάσεις και εν συνεχεία να ψαχτείς μόνος σου?Το είχες ως χόμπι και θα συνεχίσεις έτσι?Υπάρχουν πολλά παρακλάδια γιάυτου του είδους τις σχολές...Σίγουρα θα σε βοη8ήσει σε κάτι πάντως... (όπως π.χ σε βοηθάει και το internet και τα βιβλία και πάρα πολλά αλλα) και όπως κατάλαβες δεν θα ήθελα να μακρυγορήσω γιατι ΠΑΝΩ απ'όλα είναι δικό σου θέμα.Σου εύχομαι να βρείς την άκρη όπως και να 'χει γιατι ΟΝΤΩΣ είναι πολύ ενδιαφέρον το όλα σκηνικό.Πάντως να ξέρεις οτιδήποτε θελήσεις (και μπορώ να στο δώσω),είμαι δίπλα σου.Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!
    Bruto
    24.03.2006, 00:03
    Quote:

    Το μέλος anastasisk στις 21-03-2006 στις 17:12 έγραψε:

    Χμμμμ Το θέμα πραγματικά είναι μεγάλο και λιγάκι "παρεξηγημένο"...Λοιπόν "σπουδάζω" απο τον Ιανουάριο 2006 στο Μόναχο της Γερμανίας στην Music Support Group (MSG rec.) μουσική παραγωγή (απο βοηθός ηχολήπτη,ηχοληψία,παραγωγή,σύνθεση και management).Ο λόγος που ήρθα στο εξωτερικό,εκτός των άλλων,είναι και ήταν μπας και βρω μία άκρη μπας και "γλυτώσω" απο της Ελλάδας τα δρώμενα (λιγάκι περισσότερη οργάνωση,προγραμματισμό,διαφορετική κουλτουρα στη μουσική κλπ κλπ (μην ρωτήσεις αν τα βρήκα γιατι πολύ απλά είναι πολύ νωρίς να σου απαντήσω).Απο την μικρή θητεία στην εκπαίδευσή μου αυτη έχω διαπιστώσει οτι σε αυτού του είδους τις σχολές παίρνεις ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ (δώσε βάση σε αυτο παρακαλώ).Είναι καθαρά λοιπόν θέμα δικό σου για το τί ζητάς απο τον εαυτό σου αλλα και για την υπόλοιπη ζωή σου.Θα ήθελες λοιπόν τις βάσεις και εν συνεχεία να ψαχτείς μόνος σου?Το είχες ως χόμπι και θα συνεχίσεις έτσι?Υπάρχουν πολλά παρακλάδια γιάυτου του είδους τις σχολές...Σίγουρα θα σε βοη8ήσει σε κάτι πάντως... (όπως π.χ σε βοηθάει και το internet και τα βιβλία και πάρα πολλά αλλα) και όπως κατάλαβες δεν θα ήθελα να μακρυγορήσω γιατι ΠΑΝΩ απ'όλα είναι δικό σου θέμα.Σου εύχομαι να βρείς την άκρη όπως και να 'χει γιατι ΟΝΤΩΣ είναι πολύ ενδιαφέρον το όλα σκηνικό.Πάντως να ξέρεις οτιδήποτε θελήσεις (και μπορώ να στο δώσω),είμαι δίπλα σου.Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!



    Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά.Να ξέρεις ότι οι γνώσεις σου θα εκτιμηθούν περισσότερο στο εξωτερικό παρά εδώ.Ένα πολύ βασικό που πρέπει να προσέξεις πριν ξεκινήσεις είναι κατα πόσο ανοιχτόμυαλος είσαι στην μουσική"διαφορετική κουλτουρα στη μουσική κλπ κλπ" ,γιατί άμα έχεις στο μυαλό σου ένα συγκεκριμένο ύφος μουσικής θα απογοητευτείς.Μην ξεχνάς ότι έδω για να ανέβεις σε αυτόν τον τόμεα (οικονομικά) θα πρέπει να ηχογραφείς αρκετές μπούρδες (σκυλάδες,ατάλαντους,σποτάκια κλπ) και κατα κύριο λόγο ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΜΟΥΣΙΚΗ.Άμα δεν την γουστάρεις ή την σιχαίνεσαι, θα σε κουράσει γρήγορα η τέχνη που θες να ασχοληθείς.Όσο για την επαγγελματική αλληλεγγύη,δύσκολα τα πράγματα,ο καθένας για την πάρτυ του,με το τσιμπιδάκι τους τα βγάζεις,λες και κρατούν κίτρινους φακέλους(γιατί τόση υπεροψία ρε παιδιά?),γιάυτό να ψάχνεσαι όσο περισσότερο μπορείς μόνος σου,όπως είπε και ο Anastasik "σε αυτού του είδους τις σχολές παίρνεις ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ" .Έχω τελειώσει την SAE σχολή ηχοληψίας επαγγελματικών προδιαγραφών υποτίθεται, τσέκαρε www.sae.com,ίσως έχει τον καλύτερο ηχητικό εξοπλισμό απο κάθε άλλη ιδιωτική σχολή στην Ελλάδα.Όσο θυμάμαι τις ορολογίες και το πόσο ανάλυση είχε πέσει στο θέμα "ήχος" σε αυτην την σχολή,γελάω όταν ακούω κάποιον σκυλά να λέει "βάλε και άλλη ηχώ!"ή όταν λέω τις λέξεις σε κάποιον συνάδελφο όπως "routing matrix" ή "signal path" και με κοιτάει σαν χαζός.Άπο τους 20 ηχολήπτες που γνώρισα απο τότε που αποφοίτησα μέχρι τώρα,οι 15 το πρώτο πράγμα που μου είπαν όταν μιλήσαμε ήταν: "10 χρόνια κάνω αυτην την δουλειά!" "5 χρόνια ξεπατσάρω(απο την λέξη patch) τώρα!" και όλα αυτά με ύφός Καίσαρα,που άμα πάνε στην Γερμανία,αυτομάτως θα ονομαστούν "βοηθός ηχολήπτη".Αποφάσισα μετά απο όλο αυτό το τσίρκο να κάνω το επάγγελμα χόμπι, να ηχογραφώ περιστασιακά πράγματα που γουστάρω, και να βρώ άλλη δουλειά.Έίναι περίεργο να κάνεις την τέχνη επάγγελμα,μήπως την σκοτώνεις?



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bruto στις 24-03-2006 02:48 ]
    anastasisk
    24.03.2006, 00:41
    Bruto συμφωνώ κι εγώ με την σειρά μου για όλα όσα είπες.Ένα από τα θέματα που με απασχολούν αυτό το εξάμηνο που βρίσκομαι εδώ,είναι ότι ενώ βρίσκομαι σε μια σχολη για τις βάσεις έστω και δεν υπάρχει αυτή η λεγομενη "ενέργεια" των μαθητευομένων και διδασκάλων να συμπράξουν μαζί,να κάνουν κάποιο project κλπ.Ίσως να είναι ακόμα νωρίς,το κατανοώ εν μέρη αλλα μην ξεχνάμε ότι σχεδόν όλα τα πράγματα στην ζωή μας είναι μια αλυσίδα.Πως λοιπόν p.x εγώ που είμαι αρκετά "νέος" στη μουσική παραγωγή και μη,να καταλάβω τι γίνεται σε αυτό τον τομέα...να εμβαθύνω στην τέχνη αυτή (η οποια δεν είναι καθόλου εύκολη).Μια προϋπόθεση είναι να ψαχτώ μονος μου αλλα και η άλλη,από τις πολλές προϋποθέσεις (ίσως η πιο σημαντική στον τομέα εκπαίδευσης),δείχνει ότι είναι η ΣΥΝΕΡΓΑΣΊΑ!!!!Αν δεν συνεργαστώ με τους συμμαθητές μου (γί'αρχικό στάδιο) αλλα και με τους καθηγητές μου πως θα μπορέσω να ανταπεξέλθω σ'ένα στούντιο(μελλοντικά p.x)?Βεβαίως δεν το έχω προτείνει παρα μονο σε μια συμμαθήτρια μου...η οποια δουλεύει και κοιμάται όρθια (απ'ότι δείχνει το πράγμα).Γνωρίζω (όπως προείπα) ότι είναι ακόμα νωρίς,μόλις 2,5 μήνες είμαι στο παιχνίδι..αλλα αυτη η απορία μου είναι σφηνωμένη ΚΑΛA στο κεφάλι μου....

    Να,που μ'έπιασε πάλι η πολυλογία μου!!!!!!.......!!!!!!





    Bruto
    24.03.2006, 03:21
    Αnastasisk μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα,και μην απογοητεύεσαι Όπως είπες και συ είσαι 2,5 μήνες στο κόλπο.Προσπάθησε να κοινωνικοποιηθείς(μπορεί και να το έκανες),μοιράσου αυτα που έμαθες με τους συμμαθητές σου,πιάσε φιλίες,κάνε γνωριμίες,ρώτα καθηγητές.Αναφέρεις κάτι για project και ότι δεν υπάρχει συνεργασία,το διάγραμμα που ακολουθείτε εκεί πέρα δεν περιέχει πρακτική (διάφορες εργασίες edit-digital-analog,mixing κτλ)?Εγώ θυμάμαι ζητούσα την βοήθεια των φίλων μου-συμμαθητών μου να κάνουμε μαζί την εργασία μου,όπως επίσης τους βοηθούσα και εγώ στις δικιές τους.Το τελικό τεστ στην σχολή μου ήταν μια πλήρης ηχογράφηση και μίξη στην οποία δούλευες ομαδικά.Όλα αυτά που ανέφερα για αλληλεγγύη παραπάνω,αφορούν αυτά που αντιμετώπισα αφού αποφοίτησα.Στην σχολή υπήρχε ενδιαφέρον και συνεργασία.Ωραία ήταν τωρα που το θυμάμαι...Είπες για την φίλη σου που κοιμάται όρθια ,λογικό είναι,αυτή η δουλειά δεν έχει ωράριο.Αλήθεια πόση διάρκεια έχουν οι σπουδές σου?Είναι κάλα εκεί?Εγω παραλίγο να φύγω εξωτερικό,αλλά λόγο οικονομικής(δυσκολίας)σπουδασα εδω τελικά.Σας βοηθούν τα αποκατασταθείτε επαγγελματικά αφού αποφοιτήσετε? Γιατί έμας άλλα μας έλεγαν (κάτι για στούντιο Disney και κολοκύθια) και άλλα έκαναν.Εδω τους πήρα να τους ρωτήσω 5 πράγματα για το στούντιο μου και όλο δουλειά είχαν..Πάντως άμα έχεις βάσεις εκεί και το σηκώνει ο οργανισμός σου,και αγαπάς αυτο που κάνεις,μείνε εκεί.Φιλικά.
    anastasisk
    24.03.2006, 04:07
    Σίγουρα δεν θα πρέπει να βιάζομαι,αν και πώς να κάνω υπομονή αφού παράτησα ΤΑ ΠΑΝΤΑ όσα είχα (μέχρι και μόνιμη δουλειά δημοσίου υπαλλήλου εκτός των άλλων) στην Αθήνα και είμαι τόσο ευχαριστημένος που κάνω αυτο που ονειρευόμουν αρκετά χρόνια ?Γι'αυτο και είμαι λιγάκι ανυπόμονος (αλλά και ως χαρακτήρας) με τα όσα μου συμβαίνουν,ΤΑ ΑΓΑΠΑΩ ΓΙ'ΑΥΤΟ ......απλά δεν ήξερα "πως είναι ν'αλλάζουν "ζωη"" αλλά τώρα το ζω απο πολύ κοντά και μου αρέσει αφάνταστα!!!!!!Είναι ανησυχίες που έχω αυτές και δε με τρομάζουν ΚΑΘΟΛΟΥ.!.!Ήδη έχουν αρχίσει οι εργασίες και τα διαγωνίσματα και οι συνεργασίες με τους συμμαθητές μου αλλά δεν είναι αυτο που λέμε...ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ (τουλάχιστον όπως την "ονειρεύομαι" εγώ).Έδω (έξω απο την σχολή,οπου εκεί ζητάω την κυριότερη συνεργασία),έχω προτείνει να κάνουμε διάφορα projects στο bar που εργάζομαι ως dj με τις μουσικές που ακούμε ο καθένας μας αλλά και με συνδιασμό ήχου-εικόνας αλλά...........Θα δείξει ίσως να είναι ακόμα νωρίς.Του εξαμήνου οι εργασίες ειναι κι αυτές σαν τις δικές σας..παραγωγές,ηχοληψία κλπ κλπ...Όσον αφορά την συμμαθήτριά μου,δουλεύει σε άσχετη εργασία με τις "σπουδές" της αλλά και σαν άτομο την κόβω οτι...ΔΕΝ...(η ίδια μου έχει εξομολογηθεί οτι έχει ψιλοβαρεθεί με τα μαθήματα που είναι λιγάκι θεωρητικά αν και της απάντησα οτι είναι αρχή και απο την θεωρία θα περάσουμε στην πράξη και το πιστεύω αυτο).Κάτι έχει ακουστεί (δεν είμαι σίγουρος) οτι μετα το πέρας των "σπουδών" θα βοηθηθούμε για εύρεση εργασίας αλλά δεν το έχω ψάξει παραπέρα διοτι το μόνο που μ'ενδιαφέρει μέχρι στιγμής δεν είναι η δουλειά αλλα η ουσιαστική μάθηση-εκπαίδευση (με κάθε τρόπο).Οσον αφορά τώρα την παραμονή μου στο Μόναχο,δεν γνωρίζω αλλά και δε μπορώ να πω γιατι είναι πολύ νωρίς..ίσως να είναι Μόναχο ίσως Βερολίνο ισώς Αμβούργο ίσως Αγγλία ίσως Ολλανδία ίσως Ελλάδα ίσως και να μην κάνω ποτέ σαν δουλειά τη μουσική παραγωγή! Δε με χαλάει....Ηθελα (να το κάνω) και το αγαπώ οπότε........Αν θέλεις και θυμάσαι πλέον πες μου κι εσύ διάφορες ανησυχίες που είχες ή οτιδήποτε άλλο θέλεις!
    jordison
    01.06.2009, 00:14

    καλησπερα..ειμαι 17 χρονων και αγαπαω σαν τρελος την μουσικι 8ελο να ασχολι8ο για ολη μ τιν ζοη !!εχο ορεκσι να κανο τα παντα και να δοσο μεγαλουσ και πολουσ αγονεσ για να καταφερο..το 8εμα ειναι οτι οι γονεισ μ δν θελουν να ασχολιθο γτ λενε οτι ιπαρχουν πολοι στην ελαδα και δεν θα εχο μελον ..πειτε ακσιζει να το κανο αν ναι ??ακσιζει ιδιοτικι σχολι ??και πια κατα τιν γνομι σασ ειναι ι καλιτερι,.....χιλια συγνομι για τα ορθογραφικα μ αλα εχο σινιθισι να γραφο στα greeklish και δν θα τελιονα ποτε μ!!!


    jordison
    02.06.2009, 00:54

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 01-06-2009 στις 03:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jordison στις 01-06-2009 στις 00:14 έγραψε...

    καλησπερα..ειμαι 17 χρονων και αγαπαω σαν τρελος την μουσικι 8ελο να ασχολι8ο για ολη μ τιν ζοη !!εχο ορεκσι να κανο τα παντα και να δοσο μεγαλουσ και πολουσ αγονεσ για να καταφερο..το 8εμα ειναι οτι οι γονεισ μ δν θελουν να ασχολιθο γτ λενε οτι ιπαρχουν πολοι στην ελαδα και δεν θα εχο μελον ..πειτε ακσιζει να το κανο αν ναι ??ακσιζει ιδιοτικι σχολι ??και πια κατα τιν γνομι σασ ειναι ι καλιτερι,.....χιλια συγνομι για τα ορθογραφικα μ αλα εχο σινιθισι να γραφο στα greeklish και δν θα τελιονα ποτε μ!!!



    Ίσως οι γονείς σου να βλέπουν αυτό που διακρίνει κανείς τώρα, ότι έχεις παραμελήσει τη γενική μόρφωσή σου.



    μηπως δεν κοιταξες προσεκτικα τι εγραψα στο τελος??(χιλια συγνομι για τα ορθογραφικα μ αλα εχο σινιθισι να γραφο στα greeklish και δν θα τελιονα ποτε μ!!!)ζητησα βοηθεια οχι να μ την μπεις...ευχαριστω παντως...


    tb303
    26.08.2009, 06:02

    Παρακληση

    Σταματηστε τη προπαγανδα με τα ιδιωτικα ΙΕΚ

    Υπαρχουν και αλλες σχολες και μαλιστα τριτοβαθμιας εκπαιδευσης , οι οποιες ειναι θα ελεγα ποιο αντικειμενικες δινοντας σου καλυτερες βασεις στο επαγκελμα αλλα δυστηχως χρειαζεται παννελληνιες. Π.Χ. ΤΕΙ ΜΤΑ ρεθυμνου

    ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΙΕΚ ΕΛΕΟΣ.

    ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ-ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ.

    Χωρις την πιστοποιηση φυσικα για την οποια πρεπει να διαβασεις.

    Οσο για τους καλους καθηγητες !!!!! Οιι πλοιονοτητα ειναι χωρις  το νομιμο δικαιωμα να διδαξουν που επιβαλει πτυχιο σχολης τριτοβαθμιας εκπαιδευσης  πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο , απλα ειναι οι αυτοδιδακτες φιρμες της καθε πολης ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!

    Οσο για δουλεια δεν υπαρχει απλα ,μονο οι γνωριμιες σου δεινουν δουλεια,δεν εχεις καν την ευκαιρια να αποδειξεις τη αξιζεις.

    Ο κλαδος ειναι γεματος με αυτοδιδακτους γεματους ψυχολογικα προβληματα.....

    Καλα τα ονειρα αλλα αυτη ειναι η αληθεια κατα τη γνωμα μου.


    soundmangr
    19.09.2009, 01:45

    Καλησπέρα.

    Δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζί σου tb303 όσον αφορά τα ΙΕΚ και το ΤΕΙ ΜΤΑ Ρεθύμνου. Επειδή τυγχάνει να έχω τελειώσει μουσική τεχνολογία σε κάποιο ΙΕΚ (δεν έχει σημασία ποιο) και έχω σπουδάσει 2 χρόνια περίπου στο ΤΕΙ ΜΤΑ Ρεθύμνου, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι στο ΙΕΚ έμαθα πολύ περισσότερα, από το πρώτο εξάμηνο σπουδών κιόλας, απ' ό,τι έμαθα στο ΤΕΙ στα 2 χρόνια (αν έμαθα και τίποτα σημαντικό εκεί).

    Όσον αφορά τους καθηγητές τώρα. Δε μπορώ να πάρω θέση για το νόμιμο δικαίωμα διδασκαλίας που λες, αλλά πραγματικά δε με ενδιαφέρει όσο μ'ενδιαφέρει να μάθω στη σχολή που πηγαίνω, σωστά; Οι καθηγητές των ΙΕΚ, τουλάχιστον του ενός το οποίο τελείωσα και κάποιου άλλου (τα 2 επικρατέστερα για μουσική/ήχο), είναι επαγγελματίες στο χώρο τους, με τρελά βιογραφικά άμεσα σχετικά με αυτό που ζητάς να σε διδάξουν. Αντιθέτως, στο ΤΕΙ αυτό δεν ισχύει. Οι περισσότεροι είναι άσχετοι βυσματίες και φυσικοί. Το ΤΕΙ είναι τέλειο όχι για κάποιον που θέλει να σπουδάσει ηχοληψία, μουσική τεχνολογία, παραγωγή κλπ. αλλά για κάποιον πτυχιούχο φυσικό που θα ήθελε να κάνει μεταπτυχιακό στην ακουστική που είναι κλάδος της φυσικής. Και η λέξη "τέλειο" είναι υπερβολική, καθώς οι καθηγητές είναι αδιάφοροι για τον σπουδαστή και δεν υπάρχει η παραμικρή οργάνωση εκεί κάτω (με ό,τι αυτό συνεπάγεται).

    Συμφωνώ όμως μαζί σου στο ότι δουλειά θα βρείς μονάχα με γνωριμίες και ότι δε σου δίνεται η ευκαιρία να αποδείξεις τί αξίζεις.

    Η συμβουλή η δική μου, ασυζητητεί ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ! Εκτός κι αν έχεις ΤΙΣ γνωριμίες και θες απλά μια δουλειά στο χώρο, χωρίς να σ'ενδιαφέρει να είσαι ο καλύτερος, οπότε πήγαινε σε κάποια σχολή στην Ελλάδα. Μακριά απ'το ΤΕΙ ΜΤΑ Ρεθύμνου!

    Και αν οι σπουδές στο εξωτερικό δεν είναι εφικτές με κανένα τρόπο για κάποιον, η καλύτερη λύση είναι ΙΕΚ και πολύ δουλειά και έρευνα από μόνος του για να γίνει πολύ καλός και περιζήτητος.

    Αυτά τα ολίγα.

    Γεια χαρά.


    tago
    20.09.2009, 12:20

    Η συμβουλή που έχω εγώ να σου δώσω είναι οπωσδήποτε να σπουδάσεις το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. Όμως χωρίς την δική σου προσπάθεια, μέσα από κάποιο χώρο εργασίας και χωρίς τη διαρκή δική σου ενημέρωση σε σχέση με τις μουσικές και ακουστικές τεχνολογίες δε πρόκειται να κάνεις και πολλά πράγματα. Το να διαλέξεις το σωστό ΙΕΚ πράγματι είναι το πρώτο βήμα. Ωστόσο δε φτάνει. Χρειάζεται πολύ προσπάθεια. Είμαι φανατικός οπαδός των ΤΕΙ για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά αν δε θέλεις να περάσεις έναν χρόνο διαβάζοντας για να ξανά δώσεις εξετάσεις τότε, ναι, βρες ένα ΙΕΚ που η σχέση τιμής και παρεχόμενης γνώσης να είναι τέτοια που να μπορεί η οικογένειά σου να ανταπεξέλθει και εσύ να μάθεις.


    ElijahReynds
    06.12.2009, 23:37

    Εγώ είμαι ήδη φοιτητής στο τμήμα Μουσική Τεχνολογία της ΙΕΚ ΑΚΜΗ, αλλά τα πράγματα δεν ήταν όπως τα περίμενα...

    Τα μαθήματα γίνονται 4 ημέρες την εβδομάδα από ενα δίωρο, οι καθηγητές έρχονται ολίγον αργοπορημένοι, οι κονσόλες και τα μηχανήματα αργούν να ανοίξουν, μερικοί καθηγητές φαίνονται να αντιμετωπίζουν και ένα μικρό πρόβλημα στο άνοιγμα αυτών των συσκευών αλλα οκ, μετά είναι η καταγραφή των απουσιών και στις δύο ώρες για τα 30 παιδία που βρίσκονται μέσα και μετά αρχίζει το μάθημα... Το βασικό πρόβλημα μου είναι και τα πολλά άτομα, δεν γίνεται μάθημα...και επίσης η ύλη έχει ένα θέμα..

    Στα μουσικά software υπάρχει μία αίθουσα υπολογιστών που σε κάθε Mac κάθονται κ 3 άτομα, υπάρχει και software που απλά το κοιτάς στο να το χειρίζεται ο εκάστοτε καθηγητής και εσύ αν έρθει η σειρά σου κ σηκωθείς τότε θα εξασκηθείς πάνω του, και μετά βάζουν και εργασίες και η αίθουσα υπολογιστών για εργασίες αποτελείται απο 3 Pc για τόσα εκατοντάδες άτομα..αποτέλεσμα;Δεν βρίσκεις ώρα, ειδικά αν δουλεύεις όπως εγώ δεν παίζει να κάνεις τίποτα...

    Και υπάρχει και ένας καθηγητής, έπρεπε να είχα ρωτήσει αν αξιολογούνται εκεί μέσα οι τύποι, που έχει ένα attitude περίεργο και στο τελευταίο μάθημα τον έπιασα να χυδαιολογεί, γενικά αποπνέει μία αρνητική ενέργεια...Τώρα το να μιλά με βρισίες να θέλει να δείξει αμεσότητα στην επικοινωνία με τους σπουδαστές....για εμένα π'αντως δεν υφίσταται αυτό από το μέρος εκπαιδευτικού.

    Και τα δίδακτρα είναι αρκετά υψηλά, κοντεύει ο Φεβρουάριος και η ύλη που έχει καλυφθεί είναι γελοία, μάλλον θα πέσουν πολλές αδίδακτες σελίδες για τα τελικά τεστ από ότι φαίνεται...και αξίζει να σημειωθεί για τους "άσχετους" σπουδαστές, η απάντηση που είχαν λάβει στην ερώτηση τους πριν εγγραφούν ότι όλα ξεκινούν από το μηδέν, φαίνεται πως δεν ρώτησαν τους καθηγητές που πολλά τα θεωρούν ήδη δεδομένα...

    Γενικά βλέπω πολλές ελλείψεις, μαλλόν το όνειρο μου να μάθω περισσότερα για τη μουσική τεχνολογία και software θα πρέπει να γίνει διαφορετικά, γιατί απο το ΙΕκ δεν περιμένω κάτι καλό... Είμαι σε τροχιά απομάκρυνσης από τις σπουδές μου αυτές αν και έχω απορίες στο αν χρειαστεί να πληρωσω τα υπόλοιπα δίδακτρα αν διακόψω...γνωρίζει κανείς μήπως;;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ElijahReynds στις 06-12-2009 23:41 ]