ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.830 μέλη

    Νύχτες Στους Δρόμους Της Αθήνας (Πείτε μου την γνώμη σας)

    Geraknik
    20.08.2015, 01:04

    Νύχτες Στους Δρόμους Της Αθήνας

     

    Βλέπω ανθρώπους να περνούν

    Με απλανές το βλέμμα

    Πάντα το δρόμο τους κοιτούν

    Καμιά ματιά για σένα

     

    Τι κόσμος είναι φίλε αυτός

    Χωρίς συναίσθημα κανένα

    Δίχως αγάπη και στοργή

    Γεμάτος με απωθημένα

     

    Θέλω να ‘ρθω και να σου πω

    Μαζί σου θέλω να ζήσω

    Χωρίς εσένα τι είμαι εγώ

    Δε μπορώ να ζήσω

     

    Δε μπορώ να ξεχαστώ

    Θέλω τόσο να σε ξαναδώ

    Νιώθω να χάνω γη και ουρανό

    Όταν δεν είσαι εδώ

     

    Νύχτες στους δρόμους τις Αθήνας

    Ψάχνω εσένα για να βρω

    Εσένα που ποτέ δεν είχα

    και που για σένα μόνο ζω


    Orfeus
    20.08.2015, 12:40

    Χιλιοειπωμένο θέμα που όμως εάν έχεις τη "μαγκιά" μπορείς να το κάνεις καινούργιο.

    Κατ' αρχήν να αλλάξεις τον τίτλο. Εκτός του ότι είναι μακρύς, δεν λέει και κάτι. Το ότι αναφέρεται στους στίχους, δεν λέει τίποτα. Ο τίτλος δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται στους στίχους. Ο τίτλος μπορεί κάλλιστα να εκφράζει το νόημα του όλου θέματος. Ο “Νύχτες στους δρόμους της Αθήνας” εκφράζει εσένα, αλλά δεν εκφράζει αυτόν που ζει π.χ. στην Κομοτηνή. Να δώσεις στους τίτλους σου γενικότερο νόημα. Για παράδειγμα: “Περπατάω Μόνος”, για να "πιάσει" και τον ακροατή της Κομοτηνής, και της Καβάλας, και της Καλαμάτας κλπ. Είναι κι αυτό θέμα στιχουργικής "μαγκιάς".   

    Όσο για το στιχούργημά σου, χρειάζεται να το δουλέψεις περισσότερο. Σύμφωνα με το μέτρο και τον ρυθμό που εισάγεις με το πρώτο σου τετράστιχο,
     
    “Βλέπω ανθρώπους να περνούν
    Με απλανές το βλέμμα
    Πάντα το δρόμο τους κοιτούν
    Καμιά ματιά για σένα“

    όλα τα υπόλοιπα είναι “προβληματικά”.

    Στο δεύτερο έχεις παραπάνω συλλαβές εδώ:
    "Χωρίς συναίσθημα κανένα"
    και εδώ:
    "Γεμάτος με απωθημένα"

    Στο τρίτο έχεις λάθος τονισμό εδώ:
    "Μαζί σου θέλω να ζήσω"
    και εδώ:
    "Δε μπορώ να ζήσω"

    Τα δύο τελευταία είναι εντελώς αλλού. Άσχετα με τον ρυθμό και το μέτρο των προηγουμένων.

    Γενικά διακρίνεται έλλειψη λεξιλογίου και στιχουργικής συγκρότησης. Η γλώσσα μας είναι πολύ πλούσια και προσφέρει πληθώρα επιλογών αλλά χρειάζεται να την κατέχει κανείς και γνωρίζω ότι δεν είναι εύκολο.

    Χρειάζεται επίσης να προσέξεις και το συντακτικό σου στην αντιστοιχία ρήμα-υποκείμενο για να εκφράζονται οι έννοιες με συνέπεια στο λόγο.  

    Παράδειγμα:
    Βλέπω ανθρώπους να περνούν
    Με απλανές το βλέμμα
    Πάντα το δρόμο τους κοιτούν
    Καμιά ματιά για σένα

    Ο αφηγητής είναι αυτός που λέει:
    Βλέπω ανθρώπους να περνούν“
    άρα ο τελευταίος στίχος πρέπει να γίνει
    “Καμιά ματιά για μένα

    Αν προτιμάς να το αφήσεις
    “Καμιά ματιά για σένα
    τότε αντίστοιχα, θα πρέπει να αλλάξεις τον πρώτο στίχο σε
    Βλέπεις ανθρώπους να περνούν“

    Αυτά τα …λίγα για κάτι που χρειάζεται χρόνος για να το μάθει κανείς, αλλά και που πάλι η μάθησή του δεν τελειώνει ποτέ.

    Καλή συνέχεια… 

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 20-08-2015 12:48 ]


    Geraknik
    20.08.2015, 13:45
    Φίλε Ορφέα, ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου αν και διαφωνούμε σε πολλά :)
    Orfeus
    20.08.2015, 14:14

    Εσύ είσαι που ζητάς τη γνώμη των άλλων. Εγώ δεν είχα κανένα λόγο για να γράψω εδώ. Όταν ζητάς λοιπόν τη γνώμη των άλλων, σημαίνει ότι θα πρέπει να είσαι έτοιμος να "ακούσεις" τα πάντα και όχι μόνο αυτά που σου χαϊδεύουν το αυτί.

    Smile 


    Geraknik
    20.08.2015, 14:26

    Δεν είπα ότι δεν δέχομαι τη γνώμη σου είπα ότι διαφωνώ...Π.χ. Για τον τίτλο...Την εμπειρία εγώ την ζω στην Αθήνα άρα για εκείνη θα γράψω..ίσα ίσα που ο τίτλος για μένα είναι κάτι σαν πρόσκληση στην Αθήνα για κάποιον που ίσως βιώσει κάτι αντίστοιχο στην πόλη αυτή...είναι σαν να πας διακοπές στο Λονδίνο και να βάλεις τίτλο "Διακοπές" εμένα δε θα μ'άρεσε...Γούστα είναι αυτά...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Geraknik, 20-08-2015 14:26 ]


    Orfeus
    20.08.2015, 14:40

    Οι "παρατηρήσεις" μου δεν αφορούν στο γούστο.

    Αφού όμως εσύ προτιμάς να το θέτεις ως "γούστο" εγώ πάω πάσο και δεν έχω να πω απολύτως τίποτα. 





    investor
    21.08.2015, 20:23
    Ενοχλητικά επαναλαμβανόμενες ομοιοκαταληξίες,πάμφτωχο λεξιλόγιο,ανατιλίτικος αμανές σε απαρχαιωμένη ρόκ συσκευασία."Τι κόσμος είναι (φίλε) αυτός"...