ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.831 μέλη
    XeniaRodo
    16.06.2005, 16:07
    Eίχα ακούσει στο ραδιόφωνο σε ζωντανή μετάδοση τη συναυλία στο Ωδείο Φ.Nάκας της Λιζέτας Kαλημέρη με τα δύο πιάνα. Eκτός του ότι ηταν εξαιρετική μου έχει μείνει ένα τραγούδι το οποίο έχω την εντύπωση ότι το λένε "το πλοίο η Pεβεκκα" . Δεν ξέρω αν είναι τραγούδι της Kαλημέρη ή όχι. Θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ όταν το άκουγα.
    Mήπως ξέρει κανείς κάτι γι 'αυτό? Πού μπορώ να το βρω?

    Mήπως ξέρετε επίσης αν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει αυτό το live καποια στιγμή? Όπως έλεγαν και για το live του Aλκίνοου?

    αυτά

    xristoforoupanagiotis
    16.06.2005, 16:20
    xeniarodo.Aν το τραγούδι που ψάχνει ειναι το πλοιο η Ρεβεκκα βρισκετε στον δίσκο γεναιοι ερωτες της Μελίνας Κανά το ερμηνεύει εκεί ο Ανδρέας Καρακότας.Μουσική ΣΤΑΜΟΣ ΣΕΜΣΗΣ στίχοι ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΟΥΡΜΟΥΛΗΣ.Για το δευτερο δεν γνωρίζω.
    XeniaRodo
    16.06.2005, 16:39
    Tόσο εύκολο ήταν?
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Παναγιώτη.

    Γαμώτο, δε μ'αρεσει καθόλου αυτός ο Kαρακότας...
    στεναχωρήθηκα τώρα.
    antreas_dr
    16.06.2005, 16:48
    Πάλι μπροστά σου ο Καρακότας εε?

    XeniaRodo
    16.06.2005, 16:52
    Λες να σημαίνει κάτι?

    xristoforoupanagiotis
    16.06.2005, 17:10
    Ενταξει μην τρελαίνεσαι!Ο Ανδρεας Καρακότας ειναι ενας καλλιτέχνης με μια αξιόλογη παρουσία στα μουσικά πράγματα μέχρι σήμερα.Προσεγμένα βήματα και πολυ καλές συνεργασίες.Ξυδακης, Καζαντζης κτλ......Απλά ίσως να μην είχε την τύχη να ερμηνεύσει τα κατάλληλα τραγούδια ο χρονος πιστεύω οτι θα δείξει την συνέχεια.
    XeniaRodo
    17.06.2005, 11:32
    Oρθά όλα αυτά που αναφέρεις φίλε μου αλλα εμένα δεν μου αρέσει σαν τραγουδιστής. Eιδικά γιατί μιμείται αρκετά τον Kαζαντζίδη αλλά χωρίς αποτέλεσμα... Aφού δε σου βγαίνει βρε παιδί μου, ασ' το καλυτερα... Δεν είναι καν λαϊκός -γνώμη μου-.

    tsuku_elf
    17.06.2005, 11:56
    XeniaRodo τον έχεις ακούσει ζωντανά; Εγώ πάντως είχα την τιμή να τον δω για πρώτη φορά πριν 2 χρόνια και αν και πήγα στο live με...βαριά καρδιά, πραγματικά ...ΕΜΕΙΝΑ!

    Το καλοκαίρι του 2003 τον φιλοξενήσαμε σε ένα μαγικό χώρο στη Λήμνο και για αρκετά ΠΣΚ μας συντρόφευσε μουσικά μαζί με την ορχήστρα του.
    Τις βραδιές αυτές τις θεωρώ χωρίς υπερβολή από τις καλύτερες μουσικές βραδιές που έχω ζήσει.

    Και πραγματικά μόνο τον Καζαντζίδη δε μου θύμησε. Και κατά τη δική μου γνώμη επίσης, φυσικά και ΔΕΝ είναι λαϊκός. Ερμηνεύει -κατά τ την άποψή μου- εκπληκτικά ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ λαϊκά τραγούδια, το ύφος και η φωνή του όμως, μόνο λαϊκά δεν είναι. Εγώ πάλι θα τον χαρακτήριζα περισσότερο..."χατζιδακικό".

    Η ερμηνεία του στο "Πώς να σωπάσω" ήταν για μένα η καλύτερη που έχω ακούσει. Διαφορετική από του Ξυλούρη, αλλά μαγική. Το ίδιο συγκλονιστική βρήκα και την ερμηνεία του σε θρακιώτικα που μας τραγουδούσε προς το τέλος των παραστάσεών του.

    Το κριτήριο βέβαια του καθενός διαφέρει και πιθανόν το στυλ του όντως να μη σου αρέσει. Παρ'όλ'αυτά σου προτείνω αν σου δοθεί η ευκαρία να πας σε κάποια του ζωντανή εμφάνιση. Ίσως να αλλάξεις γνώμη.

    Har--rY
    17.06.2005, 12:09
    Mήπως ξέρετε επίσης αν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει αυτό το live καποια στιγμή? Όπως έλεγαν και για το live του Aλκίνοου?

    Είχα την τύχη να είμαι σε ένα απο τα συγκεκριμένα ρεσιτάλ -και συγκεκριμένα του Δ. Ζερβουδάκη. Απο ότι έχω ακούσει εκεί, θα κυκλοφορήσει ένας ενιαίος δίσκος με επιλογές τραγουδιών απο όλες αυτές τις συναυλίες.
    Har--rY
    17.06.2005, 12:14
    Λόγω απειρίας δεν κατάφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου να κάνω quote. Μήπως ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει αυτό το live κάποια στιγμή? Όπως έλεγαν για το live του Αλκίνοου? Απο XeniaRodo.


    XeniaRodo
    21.06.2005, 14:12
    Quote:

    Το μέλος tsuku_elf στις 17-06-2005 στις 11:56 έγραψε:

    XeniaRodo τον έχεις ακούσει ζωντανά; Εγώ πάντως είχα την τιμή να τον δω για πρώτη φορά πριν 2 χρόνια και αν και πήγα στο live με...βαριά καρδιά, πραγματικά ...ΕΜΕΙΝΑ!







    Δεν τον έχω ακούσει ζωντανά.
    Tον έχω ακούσει μόνο σε λαικά στην τηλεόραση και αυτό ίσως να τον αδικεί. Δεν ξέρω.




    Aλλαάυτό που ακουσα στην τηλεόραση δε μου άρεσε ...
    revekka
    21.06.2005, 15:24
    Δεν ξέρω τι άκουσες στην τηλεόραση, τον Καρακοτα δεν τον άκουσα να λέει πολλα κομμάτια αλλα το ‘πλοίο η Ρεβέκκα’ είναι μια πολυ ωραία ερμηνεία και η φωνή του είναι πολυ αξιόλογη. Απο κεί και πέρα είναι θέμα γούστου.

    Υ.γ. υπο κανονικές συνθήκες εμένα δε θα έπρεπε να μου αρέσει το τραγούδι, γιατί όταν το άκουσε ο αδελφός μου αποφάσισε ότι τελικά, είμαι...πλοίο...