ελληνική μουσική
    834 online   ·  210.833 μέλη

    Μουσικά όργανα και προσωπικότητα

    ElViolinist
    03.10.2015, 01:01

    Θα ήθελα να μάθω τις γνώμες σας σχετικά με το όργανο που διαλέγει κάποιος και την προσωπικότητά του.. δηλαδή τι τύπος θα περιμένατε να παίξει κιθάρα, τι τύπος μπάσο, βιολί, φλάουτο και πάει λέγοντας


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ElViolinist
    03.10.2015, 17:52
    Μη μου το κάψετε το θεματάκι.. ούτε το κάνω λόγω εμμονής σε στερεότυπα.. απλά χωρίς να έχετε δει κάποιον/κάποια και μάθετε ότι παίζε ένα συγκεκριμένο όργανο τι εικόνα θα σχηματίστε για αυτόν στο μυαλό σας. Μπορεί να μη σχηματίσετε καν εικόνα γιατί δε το θεωρείτε σημαντικό. Δεν αναφέρομαι επίσης για κάποιον που παίζει επαγγελματικά, απλά που ξέρει ένα μουσικό όργανο.
    STEFANOS604
    03.10.2015, 21:38

    Για να μη το ‘’κάψουμε’’ το θέμα θα περιγράψω τον εαυτό μου:

    Ένα ρητό , που έχω καταγράψει στις σημειώσεις μου, για τους μουσικούς διαφόρων οργάνων λέει:

    The brass are drinkers, the strings are stinkers, the woodwind are thinkers

    Σαν ερασιτέχνης μουσικός κυρίως πνευστών (χάλκινων & ξύλινων) θα συμφωνήσω με το ρητό (με εκφράζει γι αυτό και το έχω καταγράψει) .

    Ειδικά στα χάλκινα , η τεχνική της παραγωγής και ελέγχου του τόνου είναι η πιο δύσκολη απ’ όλα τα άλλα όργανα, η πιο εύκολα επιδεκτική σε λάθη ….γι αυτό και η λιγότερο αξιόπιστη.

    Ο λόγος είναι ότι αυτό που τελικά καθορίζει την ακρίβεια του τόνου στα χάλκινα ελέγχεται απόλυτα από το σχήμα και το σφίξιμο των χειλιών αλλά και άλλων παραμέτρων του σώματος μας (αναπνοή από το διάφραγμα, λάρυγγα ,σχήμα στοματικής κοιλότητας) οι οποίες σαν μυϊκά φαινόμενα δεν μπορούν να ελεγχθούν οπτικά , ούτε και να διδαχθούν εύκολα , σε αντίθεση με τα πλήκτρα ( πιάνο ) και έγχορδα.

    Όσον δε αφορά την ηχηρότητα  του οργάνου, ακόμα και μια απλή τρομπέτα μπορεί να κυριαρχεί από το σύνολο της ορχήστρας , κάτι που δεν συμβαίνει με κανένα άλλο όργανο (εννοείται χωρίς χρήση audio).

    Όσον λοιπόν αφορά εμένα είμαι 'πότης' (κρασάκι με τραγούδι στην παρέα τουλάχιστον δις την εβδομάδα) , εύθυμος, όταν παίζω θέλω να μεταδίδω το κέφι, πείσμων και υπομονετικός στην εκμάθηση τέτοιων οργάνων.


    stet
    19.10.2015, 22:09

    Είναι δηλαδή κάτι σαν τα ζώδια, που σημαίνει ότι ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα  κάποιου (αν πιστέψουμε τα περί ζωδίων) σχετίζεται με το ζώδιό του, την ώρα που γεννήθηκε και τον ωροσκόπο του;

    Δηλαδή εννοώ ότι διαλέγει να παίζει κάποιος ένα όργανο ανάλογα με τον χαρακτήρα του και για αυτόν τον λόγο η προσωπικότητά του έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή το μουσικά όργανα που παίζουμε διαμορφώνουν τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας, κάτι σαν τα ζώδια τα οποία διαμορφώνουν την προσωπικότητά μας;  

    Ποιά να είναι άραγε η σχέση ανάμεσα στο προσωπικό ζώδιο κάποιου και στο μουσικό όργανο που προτιμάει να παίζει; Μυστήριο.

    Ένας πυγμάχος θα διάλεγε να παίζει τύμπανα κρουστά, όπου η παραγωγή του ήχου γίνεται με την κρούση;

    Κάποιος παλαιστής θα διάλεγε να παίζει κάποιο όργανο που το σφίγγουν όπως η γκάιντα (άσκαυλος) όπου ο ήχος παράγεται με την συμπίεση του χεριού του παίκτη;

    Ποιό μουσικό όργανο θα διάλεγε ένας ζωγράφος; {#emotions_dlg.confused1}


    delta66
    20.10.2015, 00:28

    Παράθεση:

    Ποιό μουσικό όργανο θα διάλεγε ένας ζωγράφος; {#emotions_dlg.confused1}



    Theremin ? {#emotions_dlg.rolleyes}


    fondi
    20.10.2015, 02:00

    Ωραιο θεμα! Λοιπον,στο μυαλο μου παντα...αυτος που παιζει κιθαρα (μιας και την εχω συνδεσει με το ροκ κυριως) πρεπει να ειναι λιγο αλητης...με τη καλη εννοια παντα,κατι σαν ελευθερο πνευμα ας πουμε.Το μπασο θα το συνεδεα με ποιο ''κλειστους'' τυπους..πιο ''σιγανα ποταμακια'' Τα ντραμς το εντελως αντιθετο...με ευθεις και αμεσους χαρακτηρες.Τα πνευστα με πιο κουλτουριαριδες και σοφιστικε τυπους και τελος το πιανακι...ενταξει εδω ειναι και προσωπικο το θεμα...αλλα ενα ρομαντισμο τον εχουμε Smile


    STEFANOS604
    20.10.2015, 07:12

    ‘’What Your Musical Instrument Says About You?’’ ΕΔΩ :

    Από την Julia Pugachevsky :  Love and Relationships Editor

    Πιθανόν το όργανο που παίζετε να μη συμπεριλαμβάνεται πάντως δίνει μια καλή περιγραφή για το ‘’Πως σας περιγράφει το μουσικό σας  όργανο ?’’.


    Hastaroth
    21.10.2015, 14:59

    Ιδού πώς "με περιγράφει" το μουσικό όργανο που παίζω:

    On the outside, you may look rebellious, but you’re actually a really balanced person and aren’t that much of an attention seeker at all. You strive to keep the balance between all the people in your life and are willing to work really hard for the sake of the team, only stealing the spotlight once in a while.

    Το ερώτημα είναι πού μπορούμε να βρούμε την έρευνα που έκανε αυτή η κυρία και σε ποιά στοιχεία βασίστηκε....

    Αλλο ένα ερώτημα είναι τί ισχύει γι'αυτούς που παίζουν εξ ίσου καλά περισσότερα τού ενός όργανα,τα οποία μάλιστα ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες οργάνων (π.χ.κρουστά & έγχορδα ή πνευστά & έγχορδα).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 21-10-2015 15:06 ]


    STEFANOS604
    21.10.2015, 15:17

    Julia Pugachevsky  : Φαίνεται ότι είναι γνωστή εκδότρια για θέματα ανθρωπίνων σχέσεων !! ΕΔΩ : ίσως βρεις αυτό που ζητάς.

    Anyway you must accept that her saying: ‘’… only stealing the spotlight once in a while’’ is true especially on your answers on MH blogposts. (maybe I am wrong ) 


    Hastaroth
    21.10.2015, 20:10

    Γενικώς η όλη περιγραφή της είναι 99,0% ακριβής.Ωστόσο,πιστεύω πως μάλλον κατά τύχην "έπεσε μέσα",παρά λόγω καλής στατιστικής έρευνας.

    Επίσης,εξακολουθεί να παραμένη αναπάντητο το ερώτημα τής προσωπικότητας ατόμων που παίζουν εξ ίσου καλά περισσότερα από ένα μουσικά όργανα.Διότι κοιτάξτε εδώ:

    1.You got: Drums

    On the outside, you may look rebellious, but you’re actually a really balanced person and aren’t that much of an attention seeker at all. You strive to keep the balance between all the people in your life and are willing to work really hard for the sake of the team, only stealing the spotlight once in a while.

    2.You got: Guitar

    You are versatile and adventurous, always wanting to add more color or more energy to just about everything you participate in. You are vastly aware of how short life is and you refuse to waste a moment of it doing something you don’t love or spending it with people who don’t challenge or fascinate you.

    Προφανώς ένα really balanced person δέν μπορεί να είναι ταυτοχρόνως και versatile and adventurous,σωστά;

    Αυτου τού είδους οι "διαγνώσεις" μού θυμίζουν τίς "ψυχολογικές δοκιμασίες επαγγελματικής καταλληλότητας" που μάς έκανε στο σχολείο ο αείμνηστος "Μπιμπίκος",καθηγητής τής ψυχολογίας.Ναί μέν ήταν πολύ μπροστά απ'την εποχή του (δηλαδή την εποχή τής χούντας) αλλά κάποιες φορές οι διαγνώσεις του ήταν αντικρουόμενες,έτσι που άν κάποιος πετύχαινε σε δύο διαφορετικές δοκιμασίες να έβλεπε ότι είναι π.χ.ταυτοχρόνως επιμελής και προσεκτικός,αλλά και "περίφροντις" (δηλαδή ζαμανφουτίστας) και ασυνείδητος-δηλαδή να έχη αντικρουόμενα χαρακτηριστικά.....


    STEFANOS604
    21.10.2015, 21:20

    Έχεις δίκιο. Ρίξε όμως μια ματιά και στους δεύτερους ορισμούς :

    Versatile person

    1. The word reflects its Latin root, versatilis, "turning around; revolving."
    2. Competent in many areas and able to turn with ease from one thing to another
    3. It eventually came to describe someone who is multi-talented: a singer-songwriter-actress-model would be a versatile figure in the entertainment world.

    Adventurous person

    1. A word describing someone who looks for that extra something out of life; who is never happy with the standard or normal and always wants to explore a little further. An adventurous person tends to take risks and push the limits of methods or ideas that are considered acceptable as the norm among unadventurous people.
    2. Someone who enjoys spending large amounts of money to travel and proclaims that he/she is adventurous. This particular person would spend large amounts of money to lodge, eat, drink, and travel.  

    Balanced person

    1. A well-balanced person is sensible and does not allow strong emotions to control his behavior.

     

    Το 3 με το 2 και 1 αντίστοιχα, πιστεύω ,μπορούν να συνυπάρχουν

     


    Brokenchord
    22.10.2015, 05:38

    Παράθεση:

    Το μέλος ElViolinist στις 03.10.2015, 01:01 έγραψε...

    Θα ήθελα να μάθω τις γνώμες σας σχετικά με το όργανο που διαλέγει κάποιος και την προσωπικότητά του.. δηλαδή τι τύπος θα περιμένατε να παίξει κιθάρα, τι τύπος μπάσο, βιολί, φλάουτο και πάει λέγοντας



    Κιθάρα παίζει πάντα ο τύπος που λίγο πολύ του αρέσει να τραβάει την προσοχή, έχει αυτο το ψώνιο ότι είναι καλύτερος απο τους άλλους χωρις απαραίτητα να ισχύει. Κ έχει την τάση να μετατρέπει τα πάντα σε διαγωνισμό. Του λύπει η ταπεινότητα μέχρι να δει κάποιο γιαπωνεζάκι στο youtube

    Ο κάθε μπασίστας είναι στην πραγματικότητα ένας ανασφαλής και αποτυχημένος κιθαρίστας. Πολύ σπάνια θα συναντήσεις μπασίστα μπασίστα. Δηλαδή άτομο που επέλεξε συνειδητά απο την αρχή το μπάσο σαν το όργανο του. Και όχι να κατέληξε σ αυτό σαν απο δεύτερη επιλογή νομίζοντας ότι τα πράγματα είναι πιο απλά γιατι το μπάσο απλά γκρουβάρει. Κούνα που τον κούναγε.

    Drums παίζει πάντα ο υπερκινητικός της παρέας. Κάνει αισθητή την παρουσία του με κάθε τρόπο. Μιλάει δυνατά! Κουνάει τα χέρια του κάνει νοήματα. Έχει συνήθως καρδιά μικρού παιδιού.

    Βιολί παίζουν οι επίμονοι και τακτικοί άνθρωποι. Τους διακρίνει μια μετριοφροσύνη που μπορεί να φτάσει στα όρια του εκνευριστικού και να σπάσει κόκαλα. Γ αυτους οι μουσική είναι κάτι το πολύ σοβαρό. Δύσκολα θα πείσεις βιολιστή για ένα απλό τζαμάρισμα. Αν δεν υπάρχει παρτιτούρα  για να ξέρει τι θα παιξει δεν νιώθει άνετα. Τα χρόνια κλασικής παιδίας και θεωρίας τον έχουν αποστειρώσει. Το ίδιο ισχύει και για το σεξ. Να ξέρεις ότι η τύπισσα που παίζει βιολί δεν είναι για μια απλή ξεπέτα!


    Hastaroth
    22.10.2015, 09:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 22.10.2015, 05:38 έγραψε...
    Drums παίζει πάντα ο υπερκινητικός της παρέας. Κάνει αισθητή την παρουσία του με κάθε τρόπο. Μιλάει δυνατά! Κουνάει τα χέρια του κάνει νοήματα. Έχει συνήθως καρδιά μικρού παιδιού.

    Εγώ πάντως ούτε υπερκινητικός είμαι,ούτε κάνω αισθητή την παρουσία μου "με κάθε τρόπο".Αντιθέτως μάλιστα,πλησιάζω κατά πολύ σ'αυτό που περιγράφει η Pugatchevskiy "they aren’t that much of an attention seeker at all".Ούτε κουνάω τα χέρια μου,ούτε κάνω νοήματα.Οσο γιά την καρδιά,μέχρι τώρα τα (ελάχιστα) καρδιογραφήματα που έχω κάνει δείχνουν ότι δέν έχει πρόβλημα,αλλά "μικρού παιδιού" σίγουρα δέν είναι πλέον {#emotions_dlg.biggrin}

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 22.10.2015, 05:38 έγραψε...

    Ο κάθε μπασίστας είναι στην πραγματικότητα ένας ανασφαλής και αποτυχημένος κιθαρίστας. Πολύ σπάνια θα συναντήσεις μπασίστα μπασίστα. Δηλαδή άτομο που επέλεξε συνειδητά απο την αρχή το μπάσο σαν το όργανο του. Και όχι να κατέληξε σ αυτό σαν απο δεύτερη επιλογή νομίζοντας ότι τα πράγματα είναι πιο απλά γιατι το μπάσο απλά γκρουβάρει. Κούνα που τον κούναγε.

    Δέν είναι απόλυτο αυτό.Εχω συνεργαστεί με αρκετούς "εξ επιλογής" μπασίστες,όπως και με πολύ καλούς κιθαρίστες που λόγω συνθηκών αναγκάστηκαν να παίξουν προσωρινώς μπάσο στα σχήματα που συνεργάστηκα-και όλοι αυτοί ήξεραν πως το μπάσο δέν είναι όργανο που "απλά γκρουβάρει",επειδή λόγω τής κιθαριστικής τους "παιδείας" ήταν ικανοί να παίξουν και καλές μελωδίες στο μπάσο.

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 22.10.2015, 05:38 έγραψε...

    Βιολί παίζουν οι επίμονοι και τακτικοί άνθρωποι. Τους διακρίνει μια μετριοφροσύνη που μπορεί να φτάσει στα όρια του εκνευριστικού και να σπάσει κόκαλα. Γ αυτους οι μουσική είναι κάτι το πολύ σοβαρό. Δύσκολα θα πείσεις βιολιστή για ένα απλό τζαμάρισμα. Αν δεν υπάρχει παρτιτούρα  για να ξέρει τι θα παιξει δεν νιώθει άνετα. Τα χρόνια κλασικής παιδίας και θεωρίας τον έχουν αποστειρώσει. Το ίδιο ισχύει και για το σεξ. Να ξέρεις ότι η τύπισσα που παίζει βιολί δεν είναι για μια απλή ξεπέτα!

    Αυτή είναι μιά αντίληψη που ξεκινά απ'το γεγονός ότι ο απλός ακροατής έχει συνδέσει το βιολί με την κλασσική μουσική (προφανώς δέν έχει ακούσει ούτε κάν τον Jean-Luc Ponty).Οι βιολιστές με τους οποίους έχω συνεργαστεί έπαιζαν ανετώτατα και χωρίς παρτιτούρα,έπαιζαν και δημώδη άσματα και εν γένει έπαιζαν τα πάντα.Με βιολίστριες δέν έχω παίξει ποτέ,αλλά άν "δεν είναι για μια απλή ξεπέτα",θα ήθελα πολύ να τα φτιάξω με κάποια-θα ήμουν σίγουρος ότι δέν πρόκειται να φυτρώσουν στο κεφάλι μου τίποτε παράξενα αντικείμενα{#emotions_dlg.happycrazy}





    Brokenchord
    22.10.2015, 13:30

    Αλβέρτο εσύ είσαι μια κατηγορία από μόνος σου σαν μουσικός!

    Ξέρεις ότι μιλάω με αρκετό χιούμορ και καφρίλα για αρκετά από αυτά!

    Δεν είπα πως είναι ο κανόνας. Ξέρεις ότι δεν είμαι απλός ακροατής.

    Είναι αρκετά συνηθισμένο όμως για κάποιον που παίζει βιολί να έχει περάσει αρκετή από την κλασική παιδία μέσα του γιατί πως να το κάνουμε το μεγαλύτερο διαθέσιμο υλικό για κάποιον για μελέτη είναι η κλασική μουσική. Θα μπορούσαμε να επεκταθούμε εδω πέρα και για τον τρόπο που διδάσκετε η μουσική στα ωδεία αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

    Δεν μιλάω τώρα για τους νησιώτες. Και τους παραδοσιακούς οργανοπαίχτες.

    Στην κιθάρα φεριπιν μπορείς μέσα σε 1-2 εβδομάδες το πολύ από την στιγμή που θα την πιάσεις να βγάλεις ένα απλό τραγουδάκι καθαρά και χωρίς πολλά λάθη. Κάτι τέτοιο στο βιολί δεν ισχύει.  Ε αυτό από μόνο του νομίζω λέει πολλά. Δεν είναι τυχαίο που η κιθάρα σαν όργανο είναι το πλέον διαδεδομένο.

    Ύστερα πρόσεξε εκείνο που λες κ εσύ

     αυτοί ήξεραν πως το μπάσο δέν είναι όργανο που "απλά γκρουβάρει", επειδή λόγω τής κιθαριστικής τους "παιδείας" ήταν ικανοί να παίξουν και καλές μελωδίες στο μπάσο.

    Είναι σαν να λες πως μόνο ένα κιθαρίστας που έχει και την ανάλογη παιδία και τις ικανότητες, βλέπει πως το μπάσο έχει κ άλλες δυνατότητες πέρα από το απλό γκρουβάρισμα. 

    Ξέρω όμως πως δεν εννοείς μόνο αυτό. 
    Καταλήγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα πως δεν είναι το όργανο που περιορίζει της μουσικές δυνατότητες του οργανοπαίχτη αλλά οι κλισέ νοοτροπίες που καβαλάει το κάθε όργανο από την παράδοση του. Και σαν μια προέκταση αυτών των κλισέ νοοτροπιών παιξίματος έκφρασης κτλπ βγάζουμε και κάποια χαζό-συμπεράσματα για τον χαρακτήρα του οργανοπαίκτη.

    Αυτό.

    Είναι όμως γεγονός πως το κάθε όργανό λόγο των διαφορετικών τεχνικών που απαιτεί κατά το παίξιμο διαμορφώνει και ένα στιλ έκφρασης. Άλλα πράματα σου έρχονται να κάνεις σε μια κιθάρα άλλα σ ένα πιάνο. Κ άλλα σ ένα βιολί.
    Ύστερα στο πιάνο δεν μπορείς να κάνεις βιμπράτο. 
    Και μην μου πεις τώρα ότι έχει κάτι πλήκτρα με αλλοιωτή και μια χαρά μπορείς! Γιατί θα σου πω κ εγώ για κάτι εφέ κιθάρας από midi που την κάνουν ν ακούγεται σαν πιάνο.

    Συνήθως μπορείς και μόνο από την φάτσα κάποιου να καταλάβεις τι όργανο παίζει. 


    Brokenchord
    22.10.2015, 13:32

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 20.10.2015, 00:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Ποιό μουσικό όργανο θα διάλεγε ένας ζωγράφος; {#emotions_dlg.confused1}



    Theremin ? {#emotions_dlg.rolleyes}



    Πως σου ρθε αυτό? Cool


    stet
    22.10.2015, 19:32

    <<στο μυαλο μου παντα...αυτος που παιζει κιθαρα (μιας και την εχω συνδεσει με το ροκ κυριως) πρεπει να ειναι λιγο αλητης...με τη καλη εννοια παντα,κατι σαν ελευθερο πνευμα ας πουμε.>>

    Αν νομίζετε ότι οι κιθαριστές είναι κάπως αλήτες με την καλή έννοια ενός ελεύθευρου πνεύματος, τι θα λέγατε αν διαβάζατε ότι ο Ludwig van Beethoven συνελήφθη για αλητεία;

    10 Composers with a Criminal History.

    Ludwig van Beethoven (1770-1827)

    Crime: Prowling and vagrancy. “Mr. Commissioner,” a Viennese constable said, “we have arrested somebody who will give us no peace. He keeps on yelling that he is Beethoven; but he’s a ragamuffin, has no hat, an old coat … nothing by which he can be identified.” After checking with a local musician, the commissioner was able to verify that the dirty, middle-aged man who had been picked up for wandering around Vienna looking in people’s windows was, in fact, who he said he was.
     

    Τι θα λέγατε αν διαβάζατε ότι ο συνθέτης Carlo Gesualdo και παίκτης harpsichord and guitar διέπραξε 2 φόνους; Φταίνε τα όργανα που έπαιζε; Αυτά διαμόρφωσαν τον χαρακτήρα του;

    Carlo Gesualdo (1560-1613)

    Crime: Double homicide; Gesualdo brutally murdered his wife and her lover in 1590. Some sources accuse him of later murdering his father-in-law and his youngest son, but this is most likely a later embellishment.

    Ας δούμε μία άλλη ενδιαφέρουσα προσωπικότητα που συνδύασε την κωμική ηθοποιία, το βιολί και την πυγμαχία.

    Larry Fine
    Louis Feinberg (October 5, 1902[1] – January 24, 1975), known professionally as Larry Fine, was an American comedian, actor, violinist, and boxer, who is best known as a member of the comedy act the Three Stooges. (wikipedia)

    Πάντως έχουμε και άλλες απόψεις σχετικά με το θέμα της συσχέτισης προσωπικότητας και μουσικού οργάνου.

    The Personality Behind The Instrument
    http://musicedclarion.blogspot.gr/2013/03/the-personality-behind-instrument.html

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stet, 22-10-2015 19:47 ]


    STEFANOS604
    22.10.2015, 20:12

    Παίξτε το παιχνίδι :

    What musical instrument best fits your personality? ΕΔΩ :


    AndrewPap
    22.10.2015, 21:34

    Κιθάρα διάλεξα στο πρώτο ("You are versatile and adventurous..." - καμμία σχέση!) και ... τρομπέτα με έβγαλε το δεύτερο!!!!

    Ρε μπας και κινούμαι σε λάθος μονοπάτια??

    Οπως και να χει.....

    τουρου-τουρουρου, τουρουρουρουρου, τουρου-τουρουρου!!!!