ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    Μουσικά όργανα και προσωπικότητα

    Hastaroth
    23.10.2015, 13:11

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 22.10.2015, 13:30 έγραψε...
    Αλβέρτο εσύ είσαι μια κατηγορία από μόνος σου σαν μουσικός!

    Ευχαριστώ γιά την φιλοφρόνηση,αλλά δέν είμαι παρά ένας απλός,κοινός drummer (εντάξει,παίζω και άλλα κρουστά-παίζω επίσης και πολύ ολίγο keyboards,αλλά αυτό το κάνω μόνο κατ'οίκον γιατί άν βγώ και παραέξω θα γίνω ρεζίλι τών σκυλιών (ακόμη και τού δικού μου..) 

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 22.10.2015, 13:30 έγραψε...

    Στην κιθάρα φεριπιν μπορείς μέσα σε 1-2 εβδομάδες το πολύ από την στιγμή που θα την πιάσεις να βγάλεις ένα απλό τραγουδάκι καθαρά και χωρίς πολλά λάθη. Κάτι τέτοιο στο βιολί δεν ισχύει.  Ε αυτό από μόνο του νομίζω λέει πολλά. Δεν είναι τυχαίο που η κιθάρα σαν όργανο είναι το πλέον διαδεδομένο.

    Το "βγάζω ένα απλό τραγουδάκι καθαρά και χωρίς πολλά λάθη" δέν σε κάνει μουσικό.Αλλιώς,να λέω κι'εγώ ότι είμαι και πληκτράς,επειδή μπορώ να παίζω απλές (αλλά και κάααπως πιό σύνθετες) μελωδίες με το δεξί χέρι.

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 22.10.2015, 13:30 έγραψε...
    Συνήθως μπορείς και μόνο από την φάτσα κάποιου να καταλάβεις τι όργανο παίζει. 

    Ολες αυτές οι "διαγνώσεις" τού στύλ "από την φάτσα του" ή "από τα παπούτσια του" κλπ είναι αυθαίρετες.Εχω γνωρίσει πολλούς ανθρώπους που έχουν π.χ.ένα μικρό μούσι στο πηγούνι τους αλλά κανείς τους δέν ήταν βιολιστής (ώστε να στηρίζη το βιολί στο πηγούνι του).Και έχω γνωρίσει βιολιστές που δέν έχουν παίξει ποτέ στην ζωή τους ούτε μιά μουσική φράση από κλασσικό έργο,αλλά ήταν εξαίρετοι στην εκτέλεση σόλο σε κομμάτια ρόκ ή τζάζ.Προφανώς θα μπορούσαν να παίξουν και κλασσική μουσική άν υπήρχε ανάγκη,αλλά δέν τούς προέκυψε ή δέν το επεδίωξαν.

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 22.10.2015, 13:30 έγραψε...

    Είναι αρκετά συνηθισμένο όμως για κάποιον που παίζει βιολί να έχει περάσει αρκετή από την κλασική παιδία μέσα του γιατί πως να το κάνουμε το μεγαλύτερο διαθέσιμο υλικό για κάποιον για μελέτη είναι η κλασική μουσική. Θα μπορούσαμε να επεκταθούμε εδω πέρα και για τον τρόπο που διδάσκετε η μουσική στα ωδεία αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

    Οπως λέω και πιό πάνω,έχω παίξει με βιολιστές που έμαθαν βιολί παίζοντας άλλα είδη μουσικής-τζάζ,δημοτική,ακόμη και ρόκ.Και άν κρίνω από το παίξιμό τους,μιά χαρά τα κατάφεραν.

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 22.10.2015, 13:30 έγραψε...

    Και σαν μια προέκταση αυτών των κλισέ νοοτροπιών παιξίματος έκφρασης κτλπ βγάζουμε και κάποια χαζό-συμπεράσματα για τον χαρακτήρα του οργανοπαίκτη.

    Ακριβώς όπως το λές.Χαζο-συμπεράσματα.Επειδή δέν έχουν καμμιά επιστημονική ή έστω λογική εξήγηση.

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 22.10.2015, 13:30 έγραψε...

    Είναι όμως γεγονός πως το κάθε όργανό λόγο των διαφορετικών τεχνικών που απαιτεί κατά το παίξιμο διαμορφώνει και ένα στιλ έκφρασης. Άλλα πράματα σου έρχονται να κάνεις σε μια κιθάρα άλλα σ ένα πιάνο. Κ άλλα σ ένα βιολί.
    Ύστερα στο πιάνο δεν μπορείς να κάνεις βιμπράτο. 
    Και μην μου πεις τώρα ότι έχει κάτι πλήκτρα με αλλοιωτή και μια χαρά μπορείς! Γιατί θα σου πω κ εγώ για κάτι εφέ κιθάρας από midi που την κάνουν ν ακούγεται σαν πιάνο.

    Το θέμα που συζητάμε όμως αφορά την "διάγνωση" τής προσωπικότητας κάποιου μουσικού με κριτήριο τό όργανο που παίζει.Αλλά το κριτήριο αυτό είναι αυθαίρετο επειδή κάποιος μπορεί να είναι εξ ίσου καλός σε περισσότερα από ένα όργανα,οπότε η "διάγνωση" τής προσωπικότητάς του να μάς δώση αντιφατικά αποτελέσματα,π.χ.άν είναι drummer να συμπεράνουμε ότι έχει "επιθετική προσωπικότητα",αλλά άν ταυτοχρόνως είναι και βιολιστής,να συπεράνουμε ότι είναι ήρεμος χαρακτήρας.Ε,αυτά τα δυό μαζί δέν κολλάνε,πώς να το κάνωμεν άλλωστε (που λέγει και κάποιος γνωστός πολιτικός {#emotions_dlg.happycrazy}


    STEFANOS604
    23.10.2015, 21:39

    Παράθεση:

    Το μέλος AndrewPap στις 22.10.2015, 21:34 έγραψε...

    Κιθάρα διάλεξα στο πρώτο ("You are versatile and adventurous..." - καμμία σχέση!) και ... τρομπέτα με έβγαλε το δεύτερο!!!!

    Ρε μπας και κινούμαι σε λάθος μονοπάτια??

    Οπως και να χει.....

    τουρου-τουρουρου, τουρουρουρουρου, τουρου-τουρουρου!!!!

    Είναι κάτι σαν το : ‘’Είσαι αναποφάσιστος; Κάνε το τεστ και μάθε ποιο κόμμα σου ταιριάζει’’ πχ  ΕΔΩ.

    πχ αν σε κάποια ερώτηση προσπαθήσεις να παραπλανήσεις τότε : 'Είμαι ΚΚΕ και μου βγαίνει ''Λεβέντης''

    Άλλοι θεωρούν ότι:

    • οι ερωτήσεις είναι διατυπωμένες με απαράδεκτο τρόπο
    • το εγχείρημα είναι απαράδεκτο και μόνο για αδαείς
    • Βαλτοί είναι να μας κάνουν να ψηφίσουμε αυτό που θέλουν
    • ………………………………………………

    Όμως τέτοιες εφαρμογές που έχουν γίνει από επιστήμονες σίγουρα έχουν υπόβαθρο  αλλά εξαρτάται αν απαντάμε με ειλικρίνεια αλλιώς παίρνουμε αποτελέσματα αντίθετα με τα αναμενόμενα , όπως και με τα γκάλοπ, εκτός αν είναι στημένα από κάποιες εταιρείες.

    Παρόμοια τέτοια quiz δίνονται στους γονείς να επιλέξουν το κατάλληλο όργανο για τα παιδιά και για άλλες παρόμοιες ανθρώπινες σχέσεις

    Πάντως δεν χάσαμε που συζητάμε το θέμα 


    Hastaroth
    24.10.2015, 20:45

    Οπως έγραψα και πιό πάνω,υπάρχουν και tests "επαγγελματικής καταλληλότητας",όπως αυτά που μάς έδινε ο καθηγητής τής ψυχολογίας στο σχολείο.Ωστόσο,όλα αυτά τα tests πρέπει να συνεκτιμώνται και με άλλες μεθόδους-όπως π.χ. προσωπικές συνεντεύξεις με τους εξεταζόμενους,οικογενειακό υπόβαθρο κλπ.Οι δικοί μου γονείς,π.χ. στα νιάτα τους έπαιζαν μουσική-και μάλιστα είχαν αξιοπρόσεκτη δράση,καθώς ο μέν πατέρας μου έπαιζε στην Μαντολινάτα Τρικάλων με τον Τσιτσάνη (προπολεμικώς,εννοείται),ενώ η μητέρα μου γιά κάποιο διάστημα είχε παίξει πιάνο σε ραδιοφωνικές εκπομπές τής γνωστής Αντιγόνης Μεταξά (aka "θεία Λένα").Ο αδελφός μου πάντως,σε αντίθεση μ'εμένα,δέν έδειξε κανένα ιδιαίτερο μουσικό ενδιαφέρον (σε αντίθεση με την κόρη του που κάτι πρέπει να κληρονόμησε απ'το γονίδιο τού παππού της,αφού δέν τα καταφέρνει και άσχημα στην κιθάρα και στο πιάνο).Οπότε τα tests από μόνα τους δέν μάς δίνουν ασφαλή συμπεράσματα.


    STEFANOS604
    25.10.2015, 02:57

    Θέλετε να μάθετε να παίζετε ένα όργανο , αλλά δεν είστε βέβαιος ποιό ;

    ΤΕΣΤ : ΕΔΩ

    Ποιο όργανο είναι σωστό για το παιδί μου ;

    ΤΕΣΤ : ΕΔΩ

    Ποιο έγχορδο όργανο για σας ή το παιδί σας είναι το καταλληλότερο ;

    ΤΕΣΤ : ΕΔΩ

    Ποιό όργανο μπάντας ταιριάζει στην προσωπικότητά σας ;

    ΤΕΣΤ : ΕΔΩ

    Επιλέξτε ευκολότερα το τέλειο όργανο (που διδάσκεται στο Suzuki studios)  για το παιδί σας , αναλύοντας : το ταμπεραμέντο , σωματική διάπλαση, την ευφυΐα, τα αρχικά έξοδα αγοράς και τον τρόπο μεταφοράς του οργάνου. ΕΔΩ :

     

    Τα διασκέδασα και θυμήθηκα μερικές ξεχασμένες λέξεις .Αξίζει τον κόπο να ρίξετε μια ματιά….


    Hastaroth
    25.10.2015, 08:21

    Εννοείται ότι τα παραπάνω tests είναι από το "μπουζούκι" studio και προορίζονται απλώς γιά διασκέδαση,διότι όταν περιλαμβάνουν ερωτήσεις όπως "ποιό μουσικό όργανο σάς αρέσει;",δέν χρειάζεται να είναι κάποιος παιδογεροντοψυχολόγος γιά να βγάλη συμπέρασμa....


    Brokenchord
    25.10.2015, 10:39
    To θέμα έχει εξαντληθεί νομίζω!