ελληνική μουσική
    700 online   ·  210.830 μέλη

    Βοήθεια για αγορά ακουστικής κιθάρας

    AndrewPap
    15.10.2015, 12:19

    Καλημέρα στους φίλους τους φόρουμ - καλώς σας βρήκα...

    Είμαι νέο μέλος (Ανδρέας), και θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα θεματάκι που με "τρώει" τον τελυταίο καιρό...

    Αρχικά, λίγα λογια για εμένα, που νομίζω θα σας βοηθήσουν και στις απαντήσεις που θα μου δώσετε:

    Είμαι σχεδόν 40ετών και αγαπώ την κιθάρα

    Είμαι αυτοδίδακτος και θεωρώ πλέον τον ευατό μου αρχάριο (για ακόμη μια φορά) καθώς φέτος, μετά απο 15χρόνια περίπου αδράνειας, άρχισα να "γρατζουνάω" και πάλι μια απλή κλασική κιθαρίτσα που έχω. Οι παλιές μου γνώσεις (έπαιζα για 7 χρόνια περίπου, παλαιότερα) σιγά-σιγά ξαναβγαίνουν στην επιφάνεια, με πολυ αργό ρυθμό βέβαια, λόγω του ιδιαίτερα περιορισμένου χρόνου που διαθέτω.

    Στο θέμα μου τώρα:

    Ήρθε η ώρα να προβώ στην αγορά μιας ακουστικής κιθάρας καθώς σκέφτομαι να ξαναρχίσω πιο ζεστά πλέον.

    Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως, είναι μια αξιόπιστη κιθάρα  με "ωραίο ήχο" - υποκειμενικό λίγο αυτό, το ξέρω - που θα κρατήσω απο τώρα και για τα επόμενα πολλά-πολλά χρόνια Smile (ίσως να "περάσει" και στα παιδιά μου, ποιός ξέρει?...)

    Κατά καιρούς εχω πάει σε διάφορα μαγαζιά κι έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες (σε ευρος τιμών 300-700€) και περιστασικά λίγο ακριβότερες. 

    Εχω καταλήξει πως ο ήχος που βγάζουν οι κιθάρες Martin, είναι αυτός που με "γεμίζει" - δεν μου αρέσουν οι πολύ πριμάτες ή "φανταχτερές" (brilliant) κιθάρες - παρά αυτό το ζεστό, μουντό και λίγο "ξύλινο" μπάσο που βγάζουν οι Martin.

    Το θέμα όμως είναι πως με μια Martin ξεπερνώ (ή ας πουμε φθάνω πολυ-πολυ οριακά) το οικονομικό "όριο" μου... Η φθηνότερη π.χ. Martin (DX1AE) πωλείτε αυτή τη στιγμή γύρω στα 700€....

    Επίσης, γνωρίζω πως βάση των ικανοτήτων μου, αλλά και του χρόνου που διαθέτω, θα μπορούσα να βολευτώ και με μια φθηνότερη κιθάρα - οπότε θα υπήρχε η επιλογή της Martin για αργότερα, όταν (και αν) πραγματικά θα ασχολιόμουν αρκετά με την κιθάρα...

    Αξίζει κατά τη γνώμη σας, να επενδύσω σε ένα τέτοιο ακριβό όργανο, με μόνο γνώμονα ότι είναι αυτή που με "γεμίζει" ακουστικά?

    Γνωρίζετε άλλη μάρκα κιθάρας, φθηνότερη μεν, με παρόμοιο (ζεστό, μουντό) ήχο?

    Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε....Cool


    delta66
    15.10.2015, 13:05

    Καλημερα.

    Υπαρχει κιθαρα κοντινη, αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα απο οσο ξερω να την βρεις να την δοκιμασεις στην Ελλαδα.

    http://www.Thomann.de/gb/recording_king_ro_126_na.htm

    http://www.Thomann.de/gb/recording_king_ro_227.htm



    Δοκιμασε ομως κι αυτες.

    http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1116&pId=40991

    Οπως κι αυτη με μαονι καπακι, που σου αρεσουν οι μουντοι ηχοι.

    http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1116&pId=159515

    Σημειωση: οι κιθαρες ειναι ακουστικες (οχι ηλεκτροακουστικες). Ωστοσο αυτο για μενα ειναι πλεονεκτημα, αφου οταν αγοραζω ακουστικη προτιμω να βαζω ηλεκτρικο συστημα δικης μου επιλογης και χωρις να τρυπηθει η κιθαρα. Αν δεν εχεις σκοπο να παιξεις σε συναυλιες δεν χρειαζεται το "ηλεκτρο" ετσι κι αλλιως.


    AndrewPap
    16.10.2015, 09:57

    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, delta66.

    Πραγματικά οι Recording king που προτείνεις, φαίνεται να έχουν όμορφο ήχο (τουλάχιστον μέσω του Η/Υ...) - είναι κρίμα που δεν υπάρχουν για live δοκιμή, θα ήθελα να τις τεστάρω....

    Ειδικά αυτή: http://www.musicradar.com/reviews/guitars/recording-king-ro-127-463294 έχει φοβερή κριτική απο το συγκεκριμένο site.

    Τις Sigma τις εχω δοκιμάσει παλαιότερα (δεν θυμαμαι συγκεκριμένο μοντελο, μονο πως ηταν dreadnought) αλλά δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασαν - δυνατός ήχος μεν, αλλά κάπως ξερός και φτωχός αρμονικά-  δεν χάνω τίποτα όμως με μια ακομη δοκιμή σε αυτές που προτείνεις....

    Σε ότι αφορά το πρώτο σκέλος των ερωτήσεων μου, ποιά είναι η γνώμη σου?

    Φαντάζομαι πως είσαι έμπειρος κιθαρίστας (?) Smile οπότε θα πρότεινες σε κάποιον σαν εμένα, να ανεβάσει λίγο το οικονομικό του όριο, για να πάρει μια κιθάρα "καλύτερη" για τα αυτιά του ή να κρατηθεί προσωρινά χαμηλά, "επενδύοντας" πιθανά για το μέλλον?


    delta66
    16.10.2015, 19:58

    Δοκιμασες sigma dreadnought, γιαυτο ισως δεν ηταν αυτο που ηθελες (να πηγαινει δλδ προς Martin).
    Γι'αυτο και στα λινκ που εβαλα, σου εχω western σχηματα.
    Νομιζω οτι η recording king ειναι υπεραρκετη για πρωτη αγορα κιθαρας αυτου του στυλ.
    Και οχι μονο. Μπορει να μεινει χρησιμη, για παντα στο "οπλοστασιο" σου, ακομα κι αν παρεις Martin καποια στιγμη.

    Αν την παρεις απο Thomann, ισχυει νομιζω ακομα το δικαιωμα να μπορεις να την επιστρεψεις πισω αν δεν σου αρεσει. http://www.Thomann.de/gb/helpdesk_moneyback.html?sid=947c5da44546b38467e33fb45bc52f28
    Aν παρεις τηλεφωνο, εχουν υπαλληλο που μιλαει Ελληνικα και μπορει να σου λυσει οποιαδηποτε απορια http://www.Thomann.de/gr/compinfo_contact.html

    Αν μπορεις να πας πιο ψηλα σε κοστος, καπου θα βρεις πιστευω να δοκιμασεις και στην Ελλαδα την παρακατω, απο τις οικονομικες Martin. Αξιζει. http://www.Thomann.de/gb/Martin_guitars_00016gt.htm
    Και να την αγορασεις απο εδω μαλιστα, αφου οι περισσοτεροι πια εχουν φερει τις τιμες στα προτυπα Thomann. Απλα διασταυρωνεις τις τιμες.
    (Να πατας το ελληνικο σημαιακι πανω δεξια, για να σου βγαζει την τιμη για Ελλαδα. Σου βαζω λινκ απο την αγγλικη σελιδα γιατι εχει rating στο οργανο απο αγοραστες και reviews πολλες φορες - αν πατησεις πανω στο rating σε παει στα reviews, αν εχει γραψει καποιος αγοραστης σχολια)

    Οσο για το αν αξιζει να δωσει καποιος αρκετα χρηματα για ενα οργανο, ειναι θεμα "τρελλας" που διαθετει ο καθενας.
    Εγω πολλες φορες δεν χρειαζεται να παιζω κατι δυσκολο για να ευχαριστιεμαι.
    Μια νοτα μονο μου φτανει, αν ειναι καλος ο ηχος.
    Πηρα μια 12χορδη τωρα τελευταια που μου αρεσε, και την πιανω πολλες φορες για να παιξω μονο ενα Σολ ματζορε ανοιχτο, να την ακουσω :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 16-10-2015 20:24 ]


    AndrewPap
    19.10.2015, 12:31

    {#emotions_dlg.clap} Ξεκινώ (χαρούμενος) το γράψιμο καθώς μου έτυχε μια άριστη συγκυρία....

    Έπεσε στα χέρια μου - μέσω φίλου/φίλου που έφυγε για το εξωτερικό - μια Larivve L03.

    Η κιθάρα είναι του 2006 σε αρκετά καλή κατάσταση, προφανώς χρειάζεται ένα μικρό σέρβις που σκέφτομαι να το κάνω - θα την κρατήσω δε, μέχρι να επιστρέψει (3-4μήνες).

    Απο ήχο είναι ικανοποιητικότατη (και όχι μόνο Smile), είναι όμως λίγο σκληρή για τα δάχτυλά μου και παράγει λίγα τριξίματα στις μπάσες χορδές κυρίως στα 2-3 πρώτα διαστήματα (εξ ου και το σκεπτικό μου για service). 

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ιδιαίτερα τον delta66 που ασχολήθηκε μαζί μου {#emotions_dlg.beer} - ήταν και ο μόνος σε αυτό το φόρουμ, πράγμα που μου έκανε εντύπωση, οφείλω να πω....

    Να σου πω επίσης φίλε μου πως έχω στο "πίσω μέρος του μυαλού μου" την Recording King RO-126 που μου πρότεινες, για μελλοντική αγορά (ο thomman θα την εχει διαθέσιμη απο Δεκεμβριο, οπότε με βολευουν και οι χρόνοι...)

    Πάω να κουρδίσω το όργανο και να προσπαθήσω να "βγάλω" την ψυχή μου σε νότες...

    Τα ξαναλέμε!!!


    delta66
    19.10.2015, 16:21

    Προφανως θα συμφωνουσαν και οι υπολοιποι και για αυτο δεν προσθεσαν κατι.

    Καλοπαιχτη λοιπον.

    Ισως να θελει μονο αλλαγη χορδων και ρυθμιση στο truss rod και οχι καποιο σερβις.
    (Χορδες σιγουρα θα θελει)
    Θα προτεινω να δοκιμασεις τις μακροβιοτατες χορδες elixir nanoweb bronze 80/20 (και οχι phosphor bronze που κανουν πιο "μελατο" τον ηχο, κατι που δεν θελεις απο οτι καταλαβα).
    Κοστιζουν τα διπλα αλλα θα γλυτωσεις πολλες αλλαγες χορδων και ο ηχος θα ειναι ικανοποιητικος για πολυ περισσοτερο καιρο.
    Προσωπικα τις απλες χορδες τις κραταω μεχρι 1-2 εβδομαδες. Τις elixir μεχρι και 6 μηνες.
    Το παχος χορδων που θα επιλεξεις, καταλαβαινω οτι δεν θα μπορεις να το αλλαξεις (αφου ειναι δανεικη η κιθαρα) και ετσι δεν θα θελει πλεον ρυθμιση το truss rod. (αν αλλαξεις παχος χορδων θα πρεπει να ρυθμιστει εξ αρχης και το truss rod, αφου αλλαζει η δυναμη που τραβανε πισω, οι χορδες το μπρατσο).
    Γιαυτο, αν δεν ξερεις τι χορδες φοραει, παρε μαζι σου την κιθαρα για να συγκρινεις τις παλιες με τις καινουριες.

    Αν εχεις δικαιωμα να αλλαξεις παχος χορδων, επελεξε 11αρια και οχψι πιο λεπτα γιατι θα χασεις πολυ ηχο.

    Θα ελεγα 12αρια αλλα καταλαβα οτι δεν εισαι ετοιμος ακομα για τοσο σκληρες χορδες. Παιζει ρολο βεβαια και η κατασκευη της κιθαρας, στο αν ειναι σκληρη ή οχι, γενικα.


    AndrewPap
    20.10.2015, 11:20

    ... ή όταν μιλάς εσύ, οι άλλοι σωπαίνουν!!! {#emotions_dlg.biggrin}

    Σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές...

    Εχω την εντύπωση πως η κιθάρα φοράει 12αρες, οπότε μια σύγκριση όπως προτείνεις θα με σιγουρέψει. Θα χρησιμοποιήσω ίδιο πάχος προς το παρόν και αν δεν τα καταφέρνω τελικά θα αλλάξω σε 11αρες.

    Εχθές που την κούρδισα, παρατήρησα πως σχεδόν όλες οι χορδές ήταν κουρδισμένες ένα με δυο ημιτόνια πάνω, (δηλ. το ΜΙ μπάσο ήταν σχεδόν ΦΑ κλπ-κλπ). Εκανα μια σκέψη πως η κιθάρα ρυθμίστηκε τελευταία φορά άλλη εποχή του χρόνου (πιθανά το καλοκαίρι που πέρασε) και τώρα που κρύωσε λίγο ο καιρός άλλαξε και το κούρδισμα. Είναι λογικό αυτό ή θα έπρεπε να ήταν αντίθετα ούτως ή άλλως?

    Επίσης παρατηρώ πως το ύψος των χορδών χαμηλά στο μπράτσο είναι "μεγαλούτσικο" σε σχέση πάντα με το ύψος τους στη θέση του καβαλάρη - θεωρώ πως είναι θέμα ρύθμισης του truss rod, όπως πάλι λες...

    Επειδή δεν τα ξέρω καλά αυτά τα μαραφέτια (!) αλλά και δεν είμαι σίγουρος για το αν θα κάνω εγω σωστή δουλειά, σκέφτομαι να αλλάξω χορδές κατά πρώτον κι αν συνεχίζω να έχω θέματα να την πάω κάπου για service. Φοβάμαι να την πειράξω εγω, μην κάνω κάποιο μη αναστρέψιμο λάθος....

    Σε ευχαριστώ και πάλι {#emotions_dlg.rockon}


    delta66
    20.10.2015, 12:09

    Aν ηταν τοσο ψηλα κουρδισμενη ειναι λογικο να εχει προβληματα.
    Προτεινω πρωτα να την κουρδισεις σωστα (ειτε αλλαξεις χορδες ειτε οχι) και να περιμενεις μερικες μερες να "ερθει" τελειως το μπρατσο στη θεση του, οσο μπορει απο μονο του. (μπορεις να παιζεις φυσικα αυτες τις μερες οπως οπως)
    Μετα αν εχεις το allen κλειδι της, μπορεις να τη ρυθμισεις προσεκτικα (αλλα μπορεις να αγορασεις κι ενα απο καταστημα με εργαλεια, αν δεν εχεις).
    Συνηθως θελει ενα-δυο κλικ σφιξιμο η ξεσφιξιμο, αναλογα πως εχει "παρει" το μπρατσο.
    Σε εσενα ειναι λογικο να εχει παρει προς τα μεσα  ("τοξο"), οποτε θελει σφιξιμο (οπως πανε οι δεικτες τους ρολογιου)*.
    Εχει πολλα βιντεακια και στο Yοutube με οδηγιες. Κανε goggling με τις λεξεις "action + guitar".

    * Καλο ομως ειναι να ελεγχουμε και το manual του καθε οργανου, γιατι εχω συναντησει οργανο - μπασο Pedula ηταν - που ηθελε αναποδες ενεργειες. Ηθελε δλδ αναποδα απο τους δεικτες για να σφιξει.
    Φαινεται ομως και με το ματι. Με το που γυρισεις λιγο το allen, φαινεται αν παει μπρος ή πισω το μπρατσο.

    ΥΓ Υπαρχουν κι αλλοι συναδελφοι με αναλογη εμπειρια. Μπορει να μην εχουν χρονο αυτες τις μερες. Δεν ειναι ομορφο να λεγονται αυτα. Σε αλλα θεματα δεν συμμετειχα εγω. Οποιος μπορει βοηθαει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 20-10-2015 12:25 ]


    AndrewPap
    20.10.2015, 15:16

    Θα "ψαχτώ" λιγάκι, είναι γεγονός... Ηδη κοιταξα κανα 2 βιντεάκια "youtube".

    Την κιθάρα μου την έδωσε "πλήρη" - στη θήκη της, με τα manoual της και το αλλενάκι της, οπότε απο αυτά είναι ο.κ.

    Γεγονός επίσης είναι, πως έχω μπει σε "καινουργιους"  δρόμους πλέον, αφου δεν θυμάμαι ποτε τον εαυτό μου παλαιότερα που έπαιζα, να ασχολείται με truss rod ή γενικότερα σεταρίσματα κιθάρας. Φαίνεται πως με την ηλικία έρχετε και η επιμονή στην λεπτομέρεια Smile (για καλό το λέω, μην παρεξηγηθώ...).

    Διάβασα τέλος για αυτο το μοντέλο κιθάρας (larivve L03) μόνο καλά λόγια, στο νετ...

    Κοιτα να δεις που θα την φτιάξω και στο τέλος δεν θα την δίνω πίσω !{#emotions_dlg.happycrazy}

    Υ.Γ. Οφείλω να ξεκαθαρίσω πως το θεματάκι με την συμμετοχή του "κοινού" δεν το εννοούσα όσο άσχημα ακούστηκε ίσως - για το λόγο αυτό αστειεύτηκα και μαζί σου (.. ή όταν μιλάς εσύ, οι άλλοι σωπαίνουν!!! ).

    Στο φορουμ αυτο μπήκα για να λάβω βοήθεια, για επικοινωνία και πιθανα  γνωριμία με ανθρώπους με το ίδιο μεράκι (τη μουσική).

    Τώρα βέβαια το οτι κατάληξα να μιλώ για θέματα κιθάρας μαζί σου (γνωστό επαγγελματία μουσικό) είναι πραγματικά τιμή μου και δείχνει γενικότερα το "επίπεδο" (δεν εννοώ μόνο το καλλιτεχνικό επίπεδο) των μελών του φόρουμ αυτού. Μη σου πω τώρα πως σε έχω δει live κι αρκετές φορές μάλλον......!


    delta66
    21.10.2015, 00:44

    Παράθεση:

    Το μέλος AndrewPap στις 20.10.2015, 15:16 έγραψε...
    Γεγονός επίσης είναι, πως έχω μπει σε "καινουργιους"  δρόμους πλέον, αφου δεν θυμάμαι ποτε τον εαυτό μου παλαιότερα που έπαιζα, να ασχολείται με truss rod ή γενικότερα σεταρίσματα κιθάρας. Φαίνεται πως με την ηλικία έρχετε και η επιμονή στην λεπτομέρεια Smile (για καλό το λέω, μην παρεξηγηθώ...).

    Διάβασα τέλος για αυτο το μοντέλο κιθάρας (larivve L03) μόνο καλά λόγια, στο νετ...
    Κοιτα να δεις που θα την φτιάξω και στο τέλος δεν θα την δίνω πίσω !{#emotions_dlg.happycrazy}

    Μη σου πω τώρα πως σε έχω δει live κι αρκετές φορές μάλλον......!

    Δεν ειναι λεπτομερεια. Κακως δεν ασχοληθηκες και παλιοτερα.
    Αν δεν ρυθμισεις (ή γενικοτερα δεν φροντιζεις μια κιθαρα, αλλαγες χορδων τακτικα, λεμονολαδο στην ταστιερα, ταστοδουλειες κλπ) μπορει να χασεις το 90% της ποιοτητας της.
    Αν πχ παρεις την rec king και την εχεις καλοσεταρισμενη και με καινουριες χορδες και σου δωσει καποιος την Martin, σκεβρωμενη, με παλιες χορδες και φαγωμενα ταστα, θα πεις οτι δεν δινεις ουτε 100 ευρω για να παρεις την Martin.

    Δεν περιμενα να σου αρεσει τοσο η Larive γιατι μια τετοια που ειχα δοκιμασει, ηταν πολυ μαλακος ο ηχος της. Δεν εσκαγε οπως λεγεται, και οπως θελεις και ετσι ειναι η Martin σε western "κοψιμο" (σαν του clapton δλδ και οχι dreadnought).

    ΥΓ Οταν ξαναβρεθεις σε κανενα Live, ελα backstage να τα πουμε και απο κοντα.
    Επ' ευκαιρια, στις 27/10 θα παιζω στο badminton στη μεγαλη συναυλια με Χαρουλα, Λιδακη, Περιδη κλπ. Θα εχω μια Taylor 810 να δοκιμασεις. Για να δεις οτι υπαρχουν και dreadnought που σκανε καλα Cool

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 21-10-2015 00:48 ]


    AndrewPap
    21.10.2015, 10:28

    Παλαιότερα φίλε μου ήμασταν κιθάρα, τζάκι και ...κοριτσόπουλα! Που καιρός για ρυθμίσεις!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Σε αυτο που λες γενικότερα για την φροντίδα, σαφώς έχεις δίκιο...

    Δεν γνώριζα όμως πως μια κιθάρα τύπου "ΟΟΟ" θα έχει καλύτερο σκάσιμο απο μια dreadnought - μάλλον θα έχεις δίκιο και σε αυτό!

    H Larivee μ'αρεσει κυρίως για την "αρμονικότητα" που παράγει, αλλά πράγματι δεν έχει "ένταση"... Δεν ξέρω πως ακριβώς να το εκφράσω με τεχνικούς όρους, αλλά η κιθάρα δείχνει να παίζει κάθε χορδή-νότα με σχεδόν παρόμοια ένταση και με "γεμάτο" τρόπο. Έχει επίσης καλό sustain.... (αυτό τον όρο τον ξέρω Smile)

    Υποθέτω πως αν την σετάρω θα γίνει ακόμη καλύτερη....

    Υ.Γ. 1. Ευχαριστώ για την πρόσκληση - εννοείτε πως αν έρθω στην συναυλία δεν θα χάσω την ευκαιρία να τα πούμε απο κοντά! 

    Υ.Γ.2. Taylor 810 ε??? Νομίζω πως σχεδόν όλοι οι Ελληνες επαγγελματίες μουσικοί προτιμάτε τις Taylor! Κάποιο σοβαρό λόγο θα έχετε {#emotions_dlg.biggrin}

    Εχω δοκιμάσει παλαιότερα την 210ce. Μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά... Αν δεν είχε σχεδόν την ίδια τιμή με την Martin θα ήταν no1 επιλογή μου, συγκριτικά με όλες τις άλλες κιθάρες που έχω δοκιμάσει. 

    Αλήθεια, για τις seagull τη γνώμη έχεις??


    delta66
    21.10.2015, 11:58

    Δεν ξερω αν προτιμουνται οι Taylor, αλλα εμενα μου εκατσε απο την αρχη γιατι ειχε ηχο και ηταν ευκολοπαιχτη. Μιλαμε για 1996 μοντελο και σκετη ακουστικη (λεπτοτερο καπακι και μια κοντρα λιγοτερη για να παλλεται καλα).
    Δεν υπηρχαν και πολλες επιλογες στην αγορα τοτε και ξεχωριζε σαν τη μυγα μεσ'το γαλα.
    Αλλη κατασκευη τοτε, αλλης ποιοτητας ξυλα. Δεν ηταν τοσο "βιομηχανοποιημενη". Στο χερι απο τον ιδιο τον Bob Taylor.

    Καμια σχεση η 210. Ουτε κατα διανοια. Λιγο υπερτιμημενη κατα τη γνωμη μου. Απο την σειρα 5 και πανω, υπαρχουν διαμαντια.

    Βεβαια η ακουστικη ειναι και λιγο λαχειο. Οσο περναει ο καιρος αλλαζει. Μπορει να γινει καλυτερη μπορει και χειροτερη. Συνηθως ομως, καλυτερη.

    Seagull. Δεν μου εχει κανει καποια ιδιαιτερη εντυπωση.
    Απο οικονομικες (dreadnought -solid top) μου εκανε εντυπωση μια richwood d-17 ενος μαθητη μου, που με 250 ευρω περιπου, επαιζε σαν κιθαρα χιλιαρικου και.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 21-10-2015 11:59 ]


    AndrewPap
    22.10.2015, 11:47

    Το θεωρώ λογικό το να μην έχει σχέση η 210 με την 810....  Μόλις "γρατζουνίσω" την δικιά σου, θα το αποδείξω και έμπρακτα στον ευατό μου.... χαχχαχα!

    Βέβαια, ούτε επαγγελματίας είμαι, ούτε τόσο καλός ώστε να έχω τις απαιτήσεις ενός ακριβού οργάνου, οπότε υποθέτω πως με καλύπτει η 210....

    Ξέρεις, αυτός είναι βασικά κι ο λόγος που ζήτησα βοήθεια και γνώμη απο εσάς - τους φίλους αυτού του φόρουμ. Λόγω επανέναρξης της μουσικής μου αυτοδιάθεσης (μ' αρέσει όπως ακουγεται αυτό κι ας είναι λίγο επίσημο!) πάνω απόλα θελω να αγοράσω κάτι, που όταν το βάζω στη θήκη του, να μην βλέπω την ώρα που θα το ξαναβγάλω απο αυτήν (1) ! 

    Επειδή όμως το budget μου έχει κάποιο όριο (2) αλλά έχω και μια "ηχητική" άποψη/κατεύθυνση (3), θα ήθελα να βρώ το όργανο που ικανοποιεί την προυπόθεση ένα (1) και (3) χωρίς να ξεπερνά το (2).

    Ετσι λοιπόν... το έκανα με μαθηματικό συλλογισμό καθώς λένε πως η μουσική και μαθηματικά, πάνε χέρι-χέρι Smile κι εγώ στα μαθηματικά, είμαι σίγουρα καλύτερος απο ότι στην μουσική {#emotions_dlg.happycrazy} !!!!

    Κατα τ'άλλα, κάνουμε και κουβεντούλα βέβαια, πράγμα πολυ χρήσιμο τις δυσκολες μέρες που περνάμε όλοι...

    Υ.Γ. Ειναι μεγάλο κρίμα που δεν μπορω να δοκιμάσω την recordind king που προτείνεις καθώς δεν σου κρύβω πως με έχει ψήσει..... {#emotions_dlg.beer}