ελληνική μουσική
    522 online   ·  210.821 μέλη
    ph
    17.06.2005, 04:29

    Ακούω και ξανακούω αυτές τις μέρες τον καινούργιο δίσκο των Μητσιά - Κραουνάκη - Νικολακοπούλου. Νομίζω πως και οι τρεις είναι σε εξαιρετική στιγμή της χρυσής τους ωριμότητας. ΄Ενας δίσκος χωρίς τις γνωστές υπερβολές των δημιουργών του. Ωραία τραγούδια! Απλά, ωραία τραγούδια! ΄Ενας δίσκος για να τον ακούς μεσημέρι ή βράδυ Κυριακής. Ο Μητσιάς σε καθηλώνει με την ερμηνεία του. Η ακρόαση του δίσκου απαιτεί να βουλιάξεις σε μια πολυθρόνα, να κάθεσαι και να παρατηρείς πως ερμηνεύει αυτός ο τραγουδιστής κάθε νότα. Ο δίσκος λειτουργεί και ως μάθημα ελληνικών, από τον τρόπο που το μελωδικό αλφάβητο περνάει από τη φωνή του Μητσιά, αλλά και από το ευρηματικό τραγούδι ''η οδός''... Προτείνω σε όλους τους φίλους αυτό το δίσκο!
    KRITIKOS
    17.06.2005, 05:27
    εγω παλι πιστευω οτι Κραουνακης δεν ταιριαζει με Μητσια....
    ph
    17.06.2005, 18:47

    Σου θυμίζω πάντως πόσο ταίριαξαν με το...

    ...ποτέ δεν θα μπω σ' άααααλλοο σώμαααα...
    KRITIKOS
    18.06.2005, 03:49
    ναι εκει εχεις δικιο αλλα τωρα δεν μου αρεσει αυτη η συνεργασια...
    GL
    18.06.2005, 14:21
    Θα συμφωνισω με τον Μανο στο οτι ο Μητσιας δεν ταιριαζει με το υφος του Κραουνακη,πλην ελαχιστον εξαιρεσεων οπως το τραγουδι που αναφερει ο ph....
    Παντως δεν ειναι και τοσο ασχημο μεγαλοι ερμηνευτες να δοκιμαζουν τις δυναμεις τους και με συνθετες που θα τους δωσουν νεο χρωμα,παντως κατα την ταπεινη μου αποψη δεν πετυχαινει παντοτε αυτο, οπως στην τελευταια περιπτωση(Μητσια-Κραουνακη)...και νομιζω φαινεται και απο την αποδοχη του κοσμου αυτο...
    Μακαρι να πεφτω εξω,γιατι τον Μητσια τον εχω σε τεραστια εκτιμηση!!!

    nikod
    18.06.2005, 14:35
    Ωράιος δίσκος. Η ερμηνείες του Μητσιά είναι τρομερά ωραίες, και παά τις διαφορές των καλλιτεχνών, το χάσμα μεταξύ τους δεν είναι και τόσο μεγάλο ώστε να πούμε ότι δεν ταιριάζουν
    malastrana
    13.07.2005, 20:22
    Υπέροχος δίσκος!!!! Ο ήχος ψαγμένος και τελείως φρέσκος, ο Μητσιάς στην καλλίτερη στιγμή της φωνής του, τα τραγούδια απευθείας από την ψυχή των δημιουργών τους. Ειδικά τα ζειμπέκικα, όπως είναι η "Βάρκα", η "Λάμπα θυέλλης", ή το πικρά αστείο "αναπτηράκι"....Προσωπικά αυτά τα τραγούδια μου αρέσουν περισσότερο από το "Ποτέ"...Απορώ μόνο λίγο με τα ραδιόφωνα που τα μεταδίδουν ελάχιστα...Ειδικά ο ΜΕΛΩΔΙΑ που υποτίθεται ότι στηρίζει τους δημιουργούς, δεν τα έχει παίξει σχεδόν καθόλου, παρόλο που εκεί έγινε η πρώτη παροσίαση. Τέλος πάντων, είναι ένας δίσκος που αξίζει...Και το εξώφυλλο, έργο τέχνης...
    XeniaRodo
    18.07.2005, 15:24
    Θα ήθελα να δω αυτό το εξώφυλλο αν είναι όντως τόσο ωραίο...
    T_A_Z_Z
    18.07.2005, 15:58

    XeniaRodo
    18.07.2005, 16:14
    Ω! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε TAZZ!
    Aναπάντεχο δώρο!
    Eίναι όντως ωραίο.
    falimento
    18.07.2005, 16:40
    Πριν παρατηρήσει κανείς το διακριτικό "Φασιανός" κάτω αριστερά, το κατανοεί αμέσως, από την ιδιαίτερη τεχνοτροπία που δίνει στα έργα του ο μεγάλος ζωγράφος... Πραγματικά πολύ όμορφο...

    Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι νεότατος κοροϊδευα τον πίνακα με το αστείο κεφάλι, τα μακριά μαλλιά και το σπίρτο που είχε φιλοτεχνήσει ένας Φασιανός(!) που ευρισκόταν πάνω από το τζάκι...

    Άργησα, αλλά κατάλαβα την αξία του...
    Ευτυχώς που δεν πήγε για προσάναμμα!