ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Μπασιστας - Νεο μπασο

    Ozzy21
    27.11.2015, 20:41

    Καλησπερα φιλοι και φιλες 

    Ειμαι φιλος της μουσικης και γενικα μπλεκομαι με το θεμα , ειμαι σε μια ομαδα και εχω και ενα συγκροτημα με κατι φιλαρακια! Εκανα 1,5 χρονο κλασσικη κιθαρα , ομως μου φαινοταν βαρετη και τη σταματησα , οκ ισως να ηταν και λαθος , και την σταματησα που λετε γιατι ηθελα να μαθω μπασο.... Στο συγκροτημα εχω μια φιλη μπασιστρια και παιρνω το δικο της και παιζω που και που και γουσταρω , παιζω σκαλες και γενικα μαρεσει πολυ σαν οργανο . Αποφασισα λοιπον να βαλω αγγελια για την κιθαρα μου και βρεθηκε ανθρωπος να κανουμε ανταλλαγη. Ειναι καθηγητης μουσικης και ειχε παρει ενα μπασο για ενα μαθητη του . απο οτι ειπε και θελει την κιθαρα μου για τον γιο του ! Το μπασο που θελει να μου δωσει ειναι το Dean Edge 1  trans-amber . H Κιθαρα μου ειναι αξιας 300 ευρω δινω και μια θηκη μαζι οποτε οι τιμες ειναι περιπου ισες ! Ψηνομαι να κανουμε την ανταλλαγη να παρω μπασο χωρις να δωσω λεφτα μιας και την κιθαρα την εχω να καθεται αντε να παιξω λιγο μονος καμια φορα( και τα καταφερνω παραδοξως) και να δωσω και καποια λεφτα για ενισχυτη που εχω βρει ενα της Laney με 130 που μαρεσει και τον εχει και η φιλη . Εχετε να προτεινετε καποιον καλυτερο ενισχυτη?Τι σημαινει το transamber? και ο κυριος μου ειπε να παρω φλατ χορδες light tense αν θυμαμαι καλα , ποτε μπορω να βρω τετοιες και ποια ειναι μια καλη μαρκα? Επισης σε λιγο καιρο θα σπουδαζω , μπορω να κατσω να μαθω μονος μου απο ιντερνετ φιλους κτλ ή θα χρειαστω μαθηματα?

    ΥΓ. Διαβαζω μονο tabs , ενδιαφερομαι για ακουσματα Black Sabbath κτλ. 

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων