ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.833 μέλη

    Τι ειναι πιο ευκολο. Απο απορια και μονο.

    CrazyVictor
    01.12.2015, 18:17

    τι ειναι πιο ευκολο να φτιαχνεις πρωτα τους στιχους και μετα την μουσικη η πρωτα τη μουσικη και μετα τους στιχους ;


    PsychoKeys
    02.12.2015, 14:52

    Αν ξερεις τι ζητας απο τη μουσικη σου και γνωριζεις τα καταλληλα εργαλεια, δεν ειναι δυσκολο ουτε το ενα ουτε το αλλο.

    Για παραδειγμα καθε λεξη κρυβει μεσα της ενα ρυθμικο σχημα, αν το βρεις μπορει να γινει ενα μοτιβο ή μια φραση.

    Απο την αλλη στη συνθεση, λειτουργεις με σχεδιο. Τι ειδος κομματιου θες να κανεις, ποια ειναι η μορφολογια του, εισαγωγη/κλεισιμο/αναπτυξη, η τονικοτητα του κλπ  με λιγα λογια τα βασικα που βλεπεις στα κομματια που ακους ή παιζεις. Wink

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PsychoKeys, 02-12-2015 14:52 ]


    Aktaia
    03.12.2015, 10:40
    Πιο εύκολο είναι εκείνο, στο οποίο είσαι καλύτερος, άποψή μου :)
    Hastaroth
    03.12.2015, 14:21

    Ετσι ακριβώς.Κάποιοι γράφουν ταυτοχρόνως και την μουσική και τον στίχο με την ίδια ευκολία.Αλλοι,μόνο το ένα ή το άλλο.

    Τυχαίνει επίσης ο ίδιος άνθρωπος να δυσκολευτή να γράψη μιά μουσική πάνω σε κάποιον στίχο που ο ίδιος έγραψε με μεγάλη ευκολία-και το αντίθετο επίσης.

    Πάντως,άν κάποιος δυσκολεύεται να γράψη και στίχο και μουσική,καλύτερα να πάη γιά κολύμπι (και όχι γιά ψάρεμα,διότι και τα ψάρια νοιώθουν πόνο όταν πιάνονται στο αγκίστρι...)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 03-12-2015 14:22 ]


    lgiorgos
    10.12.2015, 13:29
    Οι περισσότεροι γράφουν πρώτα μουσική και μετά στίχο. Τουλάχιστον έτσι λένε στις συνεντεύξεις τους.
    Hastaroth
    10.12.2015, 13:53

    Δέν έχω δεί να υπάρχη κάποια στατιστική έρευνα πάνω στο ζήτημα αυτό και δέν εμπιστεύομαι ιδιαιτέρως τίς συνεντεύξεις.Ο καθένας μπορεί να ισχυριστή ό,τι θέλει.

    Εμένα πάντως μού έχει τύχει άλλες φορές να δυσκολευτώ να γράψω στίχο πάνω σε μουσική που έχω ήδη γράψει,άλλες φορές το αντίθετο και άλλες φορές να γράψω στίχο και μουσική ταυτοχρόνως και με ευκολία.

    Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες,δέν είναι σάν τα γεμιστά που μάς λέει η υφυπουργός παιδείας κυρία Σία Αναγνωστοπούλου.....