ελληνική μουσική
    488 online   ·  210.840 μέλη

    Πυκνωτικό Μικρόφωνο Μεγάλου Διαφράγματος Rode NT1-A Vocals

    paixtaras4
    01.01.2016, 03:37

    Καλησπέρα!Σκοπεύω να στήσω ενα Home studio και θελω να αγορασω το εν λογο μικρόφωνο που γραφω στο τίτλο.Εγω θελω να ηχογραφω ένχορδα όργανα και φωνη εννοειτε!Με προβληματίζει που στην περιγραφή γράφει''Vocals''κανει για την δουλεία που θέλω η ισως μενει μόνο στη φωνη???Περιμέμω απαντήσεις απο τους γνώστες του θέματος!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 02-01-2016 15:25 ]


    STEFANOS604
    01.01.2016, 07:53

    Είναι θέμα στο τι θέλει να δώσει έμφαση ο κατασκευαστής για να προσελκύσει αγοραστές (εδώ με τη λέξη ''vocals'' στοχεύει περισσότερο στους τραγουδιστές/τραγουδίστριες) .

    Φυσικά αφού , απ’ ότι είδα στα specifications του, έχει:

    Frequency Range : 20Hz - 20kHz και

    Sensitivity: -31.9dB re 1 Volt/Pascal (25.00mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1kHz

    Για την τιμή του έχει καλή δυναμική ευρεία περιοχή recording tasks . Εννοώ ότι θα ‘’πιάνει’’ ,στο δωμάτιο του Studio, από αλαλάζοντα κύμβαλα και ακουστικά όργανα μέχρι ίσως και την αναπνοή σου (από μπροστά – όχι ότι απορρίπτει και από πίσω,  λόγω του καρδιοειδούς πολικού διαγράμματος, απλά από πίσω θα λαμβάνει το σήμα υποβιβασμένο) .

    Άρα κάνει και για όλα τα ακουστικά όργανα (ακουστική/ κλασσική κιθάρα – μπουζούκι - κλαρίνο…) αρκεί να τοποθετηθεί στη σωστή απόσταση από τα όργανα.

    Βέβαια σε οικιακή ηχογράφηση με PC, ακόμα και το πιο ακριβό μικρόφωνο να έχετε, δεν θα πετύχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αν το μικρόφωνο δεν συνυπάρχει με αντίστοιχης ποιότητας sound card – αντίστοιχο software και φυσικά κάποιο αξιοπρεπές αυτοενισχυόμενο σύστημα ηχείων για να ακούσετε αυτά που ηχογραφήσατε. (Δηλαδή πάνε πακέτο…)

    Αν ενδιαφέρεσαι για τεχνικές λεπτομέρειες για το τι σημαίνουν όχι μόνο τα ανωτέρω αλλά και άλλα  χαρακτηριστικά των μικροφώνων ρίξε μια ματιά στο άρθρο μου  ΕΔΩ :

     


    paixtaras4
    02.01.2016, 01:03

    Καταρχήν  ευχατιστώ πολυ  για την απάντηση!Η καρτα που θα παραγγείλω ειναι η --Focusrite scarlett Solo --πιστεύω ειναι μια καλη καρτα και με συνδιασμο το μικρόφωνο θα εχω καλο αποτέλεσμα στο γράψιμο!Τώρα για την εξοδο θέλει σιγουρα καποια αξιόλογα μονιτορ η ακουστικά!Αν εχέτε να προτείνετε κατι άλλος εσεις  με βαση την εμπειρία σας ευχαρίστως!


    delta66
    02.01.2016, 10:17

    Καλημερα και καλη χρονια.

    - To μικροφωνο αυτο, ειναι οτι καλυτερο σε αυτο το μπατζετ και για τη δουλεια που θελεις (φωνες και ακουστικα οργανα).
    Μη ξεχασεις να παρεις μια αξιοπρεπη βαση μικροφωνου. Να μη την παιρνει πχ το βαρος του μικροφωνου ή να παιρνει κραδασμους απο το εδαφος.
    Οπως επισης και ενα Pop killer. Αν παρεις το σετ Rode NT1-A Complete Vocal Recording, το περιεχει ηδη.

    - Για καρτα θα σου συνιστουσα να παρεις την 2i2 που εχει δυο καναλια αν χρειαστει (που κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστει) να γραψεις stereo οργανο, αλλα και γιατι η solo εχει rca εξοδους (not good enough).
    Ακομα καλυτερα την 2i4 , αφου τα μικροτερα μοντελα (solo και 2i2) δεν έχουν pads και αν θελεις να γραψεις καποια ηλεκτρικη κιθάρα με high output γενικοτερα, θα σου κλιπάρει ο ήχος! (γνωστο προβλημα στους κατοχους των μικροτερων μοντελων)

    - Για monitor θα συνιστουσα καποια απο τα Yamaha HS 5 ή JBL LSR 305.

    - Ακουστικα θα χρειαστεις οπωσδηποτε, για την ηχογραφηση (αφου εννοειται οτι δεν μπορεις να εχεις ανοιχτα τα monitor και να γραφεις με το μικροφωνο στον ιδιο χωρο).
    Υπαρχουν λυσεις για ολα τα μπατζετ. Τα "καλα" που προτεινω ειναι τα Beyerdynamic DT-770 Pro 250 Ohm. Βεβαια υπαρχουν και πιο οικονομικα, οπως τα Sennheiser HD-205 II.

    Αν ηχογραφεις καποιος αλλον μουσικο ομως, και εσυ χειριζεσαι το PC, θα χρειαστεις δυο ζευγαρια ακουστικων για να ακουτε και οι δυο. (Βεβαια σε αυτην περιπτωση θα χρειαστεις και καποιον προενιχυτη ακουστικων ή ενα μιξερακι, αφου η καρτα εχει μια εξοδο για ακουστικα).
    Σημειωση: Αυτα τα ακουστικα, δεν κανουν για κανεις μιξη. Ουτε καν τα πολυ ακριβοτερα , ακομα και πιο ακριβα απο τα monitor που σου προτεινα.
    Και παλι καλυτερα θα κανεις τη δουλεια αυτη (μιξη) με τα monitor.
    Με τα ακουστικα θα κανεις μονο ηχογραφηση και editing. Οποτε μη καιγεσαι σε αυτη φαση να παρεις τα τελεια ακουστικα.

    - Συγκεκριμενα καλωδια με βισματα, για να ενωσεις φυσικα ολα αυτα.


    STEFANOS604
    02.01.2016, 15:47

    Παράθεση:

    Το μέλος paixtaras4 στις 02.01.2016, 01:03 έγραψε...
    Καταρχήν  ευχατιστώ πολυ  για την απάντηση!Η καρτα που θα παραγγείλω ειναι η --Focusrite scarlett Solo --πιστεύω ειναι μια καλη καρτα και με συνδιασμο το μικρόφωνο θα εχω καλο αποτέλεσμα στο γράψιμο!Τώρα για την εξοδο θέλει σιγουρα καποια αξιόλογα μονιτορ η ακουστικά!Αν εχέτε να προτείνετε κατι άλλος εσεις  με βαση την εμπειρία σας ευχαρίστως!

    Ότι τελικά κι αν αποφασίσεις , μετά από λίγο καιρό, γράψε μας στο ίδιο topic τις εντυπώσεις σου σ’ ένα δικό σου αναλυτικό review (απλά επειδή στο άμεσο μέλλον ενδιαφέρομαι για μια τέτοια scarlett Solo κάρτα).

    Τώρα η παρακάτω πρόταση μου ,στηρίζεται στο ψάξιμο στη συγκεκριμένη κάρτα, και στο γεγονός ότι βρήκα αξιόλογο προσφερόμενο πακέτο Focusrite Home studio που αποτελείται από προϊόντα της ίδιας εταιρείας εκτός των ηχείων και μια γνωστή εταιρεία δεν θα ρισκάριζε ένα υποδεέστερο προϊόν της να το βάλει μαζί με τα top της (αν τα πουλούσε ξεχωριστά ίσως το συνολικό κόστος να ήταν 2πλάσιο ή και περισσότερο) .

    Ψάξτε λοιπόν αν διατίθενται τα πακέτα αυτά και στην Ελλάδα: (με τα Capital Controls σίγουρα δεν μπορείτε να τα παραγγείλετε εσείς ,μπορεί όμως κάποιος αντιπρόσωπος).

     Το Compact-Interface-Package (  εδώ: ή εδώ ) περιλαμβάνει:

    • κάρτα ,
    • μικρόφωνο ,
    • ακουστικά
    • καλώδια 
    • Cubase recording software
    • 1GB Loopmasters sample content
    • Novation Bass Station virtual instrument
    • Focusrite Scarlett Plug-In Suite :

     Ίδιο πακέτο αλλά επιπλέον και με JBL LSR305 ενεργά ηχεία εδώ:


    paixtaras4
    02.01.2016, 16:44

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 02.01.2016, 10:17 έγραψε...

    Καλημερα και καλη χρονια.

    - To μικροφωνο αυτο, ειναι οτι καλυτερο σε αυτο το μπατζετ και για τη δουλεια που θελεις (φωνες και ακουστικα οργανα).
    Μη ξεχασεις να παρεις μια αξιοπρεπη βαση μικροφωνου. Να μη την παιρνει πχ το βαρος του μικροφωνου ή να παιρνει κραδασμους απο το εδαφος.
    Οπως επισης και ενα Pop killer. Αν παρεις το σετ Rode NT1-A Complete Vocal Recording, το περιεχει ηδη.

    - Για καρτα θα σου συνιστουσα να παρεις την 2i2 που εχει δυο καναλια αν χρειαστει (που κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστει) να γραψεις stereo οργανο, αλλα και γιατι η solo εχει rca εξοδους (not good enough).
    Ακομα καλυτερα την 2i4 , αφου τα μικροτερα μοντελα (solo και 2i2) δεν έχουν pads και αν θελεις να γραψεις καποια ηλεκτρικη κιθάρα με high output γενικοτερα, θα σου κλιπάρει ο ήχος! (γνωστο προβλημα στους κατοχους των μικροτερων μοντελων)

    - Για monitor θα συνιστουσα καποια απο τα Yamaha HS 5 ή JBL LSR 305.

    - Ακουστικα θα χρειαστεις οπωσδηποτε, για την ηχογραφηση (αφου εννοειται οτι δεν μπορεις να εχεις ανοιχτα τα monitor και να γραφεις με το μικροφωνο στον ιδιο χωρο).
    Υπαρχουν λυσεις για ολα τα μπατζετ. Τα "καλα" που προτεινω ειναι τα Beyerdynamic DT-770 Pro 250 Ohm. Βεβαια υπαρχουν και πιο οικονομικα, οπως τα Sennheiser HD-205 II.

    Αν ηχογραφεις καποιος αλλον μουσικο ομως, και εσυ χειριζεσαι το PC, θα χρειαστεις δυο ζευγαρια ακουστικων για να ακουτε και οι δυο. (Βεβαια σε αυτην περιπτωση θα χρειαστεις και καποιον προενιχυτη ακουστικων ή ενα μιξερακι, αφου η καρτα εχει μια εξοδο για ακουστικα).
    Σημειωση: Αυτα τα ακουστικα, δεν κανουν για κανεις μιξη. Ουτε καν τα πολυ ακριβοτερα , ακομα και πιο ακριβα απο τα monitor που σου προτεινα.
    Και παλι καλυτερα θα κανεις τη δουλεια αυτη (μιξη) με τα monitor.
    Με τα ακουστικα θα κανεις μονο ηχογραφηση και editing. Οποτε μη καιγεσαι σε αυτη φαση να παρεις τα τελεια ακουστικα.

    - Συγκεκριμενα καλωδια με βισματα, για να ενωσεις φυσικα ολα αυτα.



    -delta66- Eυχαριστώ πολύ για τις χρήσημες συμβουλές σου!Όντως η (solo) έχει rca εξόδους,αντιθετα με την (2i2,αυτό φαντάζομαι έχει επίπτωση στην ποιότητα εξόδου του ήχου)

    -Τώρα για την 2i4  που μου ανέφερες δεν γνωρίζω τι είναι τα pads και επίσης σπάνιο είναι να χρειαστεί να γράψω ηλεκτρική!Αν μπορείες εξήγησετο μου αυτό με τα pads.

    -Eπίσης με επηρεάζει  οτι έχει μονο 1 καναλί  η solo,οπότε θα είμαι ανάμεσα στην 2i2 και στην 2i4!

    -A και κάτι ακόμα!Για τα δυο ζευγαρια ακουστικών που μου ανέφερες,δεν μπορω να βάλω ενα ανταπτοράκι για να κάνω την δουλεία μου για να μην μπαίνω σε περαιτέρω έξοδα?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την paixtaras4, 02-01-2016 17:00 ]


    paixtaras4
    02.01.2016, 16:51

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 02.01.2016, 15:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος paixtaras4 στις 02.01.2016, 01:03 έγραψε...
    Καταρχήν  ευχατιστώ πολυ  για την απάντηση!Η καρτα που θα παραγγείλω ειναι η --Focusrite scarlett Solo --πιστεύω ειναι μια καλη καρτα και με συνδιασμο το μικρόφωνο θα εχω καλο αποτέλεσμα στο γράψιμο!Τώρα για την εξοδο θέλει σιγουρα καποια αξιόλογα μονιτορ η ακουστικά!Αν εχέτε να προτείνετε κατι άλλος εσεις  με βαση την εμπειρία σας ευχαρίστως!

    Ότι τελικά κι αν αποφασίσεις , μετά από λίγο καιρό, γράψε μας στο ίδιο topic τις εντυπώσεις σου σ’ ένα δικό σου αναλυτικό review (απλά επειδή στο άμεσο μέλλον ενδιαφέρομαι για μια τέτοια scarlett Solo κάρτα).

    Τώρα η παρακάτω πρόταση μου ,στηρίζεται στο ψάξιμο στη συγκεκριμένη κάρτα, και στο γεγονός ότι βρήκα αξιόλογο προσφερόμενο πακέτο Focusrite Home studio που αποτελείται από προϊόντα της ίδιας εταιρείας εκτός των ηχείων και μια γνωστή εταιρεία δεν θα ρισκάριζε ένα υποδεέστερο προϊόν της να το βάλει μαζί με τα top της (αν τα πουλούσε ξεχωριστά ίσως το συνολικό κόστος να ήταν 2πλάσιο ή και περισσότερο) .

    Ψάξτε λοιπόν αν διατίθενται τα πακέτα αυτά και στην Ελλάδα: (με τα Capital Controls σίγουρα δεν μπορείτε να τα παραγγείλετε εσείς ,μπορεί όμως κάποιος αντιπρόσωπος).

     Το Compact-Interface-Package (  εδώ: ή εδώ ) περιλαμβάνει:

    • κάρτα ,
    • μικρόφωνο ,
    • ακουστικά
    • καλώδια 
    • Cubase recording software
    • 1GB Loopmasters sample content
    • Novation Bass Station virtual instrument
    • Focusrite Scarlett Plug-In Suite :

     Ίδιο πακέτο αλλά επιπλέον και με JBL LSR305 ενεργά ηχεία εδώ:



    Ευχαριστω και πάλι για τον χρόνο σας!Τα πακέτα τα είχα δει και εγώ και τα απέρριψα επείδη θέλω συνγκεκριμένα προϊόντα(αλλο μικρόφωνο κτλπ)όταν θα πάρω την κάρτα θα μπω και θα πω τις εντυπώσεις μου!


    delta66
    02.01.2016, 18:23

    Παράθεση:

    Το μέλος paixtaras4 στις 02.01.2016, 16:44 έγραψε...

    -delta66- Eυχαριστώ πολύ για τις χρήσημες συμβουλές σου!Όντως η (solo) έχει rca εξόδους,αντιθετα με την (2i2,αυτό φαντάζομαι έχει επίπτωση στην ποιότητα εξόδου του ήχου)

    -Τώρα για την 2i4  που μου ανέφερες δεν γνωρίζω τι είναι τα pads και επίσης σπάνιο είναι να χρειαστεί να γράψω ηλεκτρική!Αν μπορείες εξήγησετο μου αυτό με τα pads.

    -Eπίσης με επηρεάζει  οτι έχει μονο 1 καναλί  η solo,οπότε θα είμαι ανάμεσα στην 2i2 και στην 2i4!

    -A και κάτι ακόμα!Για τα δυο ζευγαρια ακουστικών που μου ανέφερες,δεν μπορω να βάλω ενα ανταπτοράκι για να κάνω την δουλεία μου για να μην μπαίνω σε περαιτέρω έξοδα?

    To pad ειναι ενας "κοφτης" ας πουμε, για οργανα με high-output εξοδο, ετσι ωστε να μη παραμορφωνουν οταν τα συνδεσεις στην καρτα.

    Δεν χανεις να δοκιμασεις και με splitter. Συνηθως δεν εχεις την ιδια αποδοση στα ακουστικα.


    paixtaras4
    02.01.2016, 18:47

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 02.01.2016, 18:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος paixtaras4 στις 02.01.2016, 16:44 έγραψε...

    -delta66- Eυχαριστώ πολύ για τις χρήσημες συμβουλές σου!Όντως η (solo) έχει rca εξόδους,αντιθετα με την (2i2,αυτό φαντάζομαι έχει επίπτωση στην ποιότητα εξόδου του ήχου)

    -Τώρα για την 2i4  που μου ανέφερες δεν γνωρίζω τι είναι τα pads και επίσης σπάνιο είναι να χρειαστεί να γράψω ηλεκτρική!Αν μπορείες εξήγησετο μου αυτό με τα pads.

    -Eπίσης με επηρεάζει  οτι έχει μονο 1 καναλί  η solo,οπότε θα είμαι ανάμεσα στην 2i2 και στην 2i4!

    -A και κάτι ακόμα!Για τα δυο ζευγαρια ακουστικών που μου ανέφερες,δεν μπορω να βάλω ενα ανταπτοράκι για να κάνω την δουλεία μου για να μην μπαίνω σε περαιτέρω έξοδα?

    To pad ειναι ενας "κοφτης" ας πουμε, για οργανα με high-output εξοδο, ετσι ωστε να μη παραμορφωνουν οταν τα συνδεσεις στην καρτα.

    Δεν χανεις να δοκιμασεις και με splitter. Συνηθως δεν εχεις την ιδια αποδοση στα ακουστικα.



    Έψαξα στο βρηκα μα φθηνη λύση για ενισχυτη ακουστικων

    Behringer-Ha-400 Microamp νομίζω οτι θα με καλύψει!


    STEFANOS604
    03.01.2016, 00:12

    Παράθεση:

    Το μέλος paixtaras4 στις 02.01.2016, 16:44 έγραψε...
    ........Όντως η (solo) έχει rca εξόδους,αντιθετα με την (2i2,αυτό φαντάζομαι έχει επίπτωση στην ποιότητα εξόδου του ήχου).....

    Οι έννοιες balanced και unbalanced για τις Input υποδοχές έχουν μεγάλη σημασία ειδικά αν το καλώδιο υπερβαίνει ένα ορισμένο μήκος (πχ 10μέτρα) εισάγεται θόρυβος. Έτσι πχ μικρόφωνο με balanced ή unbalanced έχει διαφορά στην ποιότητα ανάλογα του μήκους.

    Όμως για τις εξόδους ενισχυτών προς ηχεία η διαφορά είναι απειροελάχιστη (αφού το σήμα είναι ήδη ενισχυμένο γι αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και απλό ηλεκτρολογικό καλώδιο κατάλληλης διατομής μέχρι και δεκάδες μέτρα μήκους για σύνδεση με το ηχείο).

     Δυστυχώς υπάρχει η εμπορική ονομασία TRS stereo που είναι  λανθασμένη.

    Απλά εδώ να πω μόνο ότι:

    • Το καλώδιο stereo ενώ μοιάζει με το καλώδιο balanced μεταφέρει 2 διαφορετικά σήματα ( Left – Right)
    • Το καλώδιο balanced ενώ μοιάζει με το stereo μεταφέρει 1 σήμα

    Άρα stereo & balanced μοιάζουν αλλά δεν έχουν τις ίδιες ιδιότητες.

    Ενώ το Unbalanced και το Mono μπορεί να έχουν διαφορετικές έννοιες όμως το unbalanced μπορεί να επιτελέσει την ίδια λειτουργία με το mono όχι όμως το αντίθετο.

    (Στις συγκεκριμένες αναφερόμενες ως Line Output Balanced 1, 2 του Focusrite 2i4 το ηλεκτρολογικό καλώδιο είναι ακατάλληλο).

     Ποστάρισα το παρών για τον εξής λόγο:

    Βλέποντας ο αγοραστής του Focusrite 2i4 την ένδειξη Line Output Balanced 1, 2 θα πρέπει να χρησιμοποιήσει TRS βύσμα ‘’καρφί’’ με 3 καλώδια ( 2 στις ψύχες και 1 στη θωράκιση)  αλλά απ’ την άλλη μεριά του καλωδίου που θα συνδεθεί στο Hi Fi ή στο ενεργό ηχείο αυτό απαιτούνται 2 καλώδια για κάθε κανάλι left – right . Τι γίνεται τότε ;

    Απλά θα μπορούσαμε απ’ την αρχή να χρησιμοποιήσουμε unbalanced βύσμα με 2 καλώδια (όπως το καλώδιο με το βύσμα ‘’καρφί’’ της κιθάρας) ΧΩΡΙΣ καμιά επίπτωση στην ποιότητα του ήχου.

    Είναι όμως ένα θέμα που απαιτεί διευκρινήσεις με σχέδια και πιστεύω σύντομα να αποστείλω σχετικό άρθρο για περαιτέρω διευκρινήσεις και συζήτηση.


    delta66
    03.01.2016, 05:30

    Δεν υπαρχει θεμα με τα monitor που προτεινα.

    Δεχονται και XLR και TRS.

    http://usa.Yamaha.com/products/music-production/speakers/hs_series/hs5/

    http://www.jblpro.com/www/products/recording-broadcast/3-series/lsr305#Specs