ελληνική μουσική
    507 online   ·  210.821 μέλη

    Ανάγνωση παρτιτούρας από αρχάριο

    pakos1406
    01.01.2016, 18:21

    Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχετε
    Αρκετά παλιός αλλά αθόρυβος στο Musicheaven παρακολουθώ και διαβάζω πάρα πολλά άρθρα.

    Το συγκεκριμένο θέμα δεν το έχω βρει πουθενά και έτσι μπήκα στην διαδικασία να το θέσω εγώ.
    Είμαι αυτοδίδακτος (πλην ελαχίστων μαθημάτων με δάσκαλο) στην κιθάρα και παίζω κάποια τραγουδάκια κυρίως απο βιντεάκια στο διαδίκτυο.
    Θέλω να μάθω να διαβλαζω παρτιτούρα αλλά μου φαίνεται γολγοθάς.
    Κάποια βασικά πράγματα (μέτρο κτλ) τα καταλαβαίνω.
    Μια από τις βασικές μου αποριές ας πούμε είναι η εξής: όταν βλέπω μια νότα σε ποια χορδή και σε ποιο τάστο θα πρέπει να παιχθεί.
    Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

    ΥΓ: Στην πορεία θα εκφράσω κι άλλες απορίες τις οποίες υποθέτω δεν είμαι ο μοναδικός που τις έχω.


    CROSS
    01.01.2016, 19:33

    Καλησπέρα και καλή χρονιά.Αν ασχοληθείς λίγο με θεωρία μουσικής,θα μπορείς να διαβάσεις παρτιτούρα χωρίς προβλήματα.


    pakos1406
    01.01.2016, 21:34

    CROSS σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

    Η ουσία είναι οτί έχω διαβάσει ένα πολύ μεγάλο μέρος της θεωρίας της μουσικής και κάποιες απορίες όπως αυτή που έγραψα στο κυρίως κείμενο μου δεν μου λύθηκαν...
    Δυστυχώς με τον γραπτό λόγο είναι λίγο δύσκολο να γίνουν κατανοητά τα πάντα.
    Τις νότες, τις αξίες τους, μέτρα, χρόνους κτλ ξέρω να τα διαβάσω...
    Οταν θα δω στο πεντάγραμμο όμως μια νότα π.χ. την φα δεν καταλαβαίνω σε ποιό τάστο και σε ποια χορδή πρέπει να την παίξω.
    Μιλάω πάντα για καθαρές νότες όπως π.χ οι νότες που θα παιχτούν σε μια γέφυρα ενός τραγουδιού και όχι για συγχορδίες.

    Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και να μην γίνομαι κουραστικός.


    STEFANOS604
    01.01.2016, 21:55

    Δείτε και τη δική μου απάντηση ΕΔΩ :


    pakos1406
    01.01.2016, 22:05
    Κύριε Στέφανε μόλις την διάβαζα Σας ευχαριστώ πάρα πολύ Η βοήθεια σας είναι πραγματικά πολύ σημαντική
    delta66
    02.01.2016, 10:38

    Αν ξερεις να διαβαζεις tabs, ο παρακατω πινακας θα σε βοηθησει. (κανε κλικ πανω του και κατεβασε τον γιατι δεν φαινεται ολοκληρος στη σελιδα).


    Αν και θεωρητικα μπορεις να επιλεξεις να παιξεις μια συγκεκριμενη νοτα του πενταγραμμου σε οποια απο αυτες τις θεσεις ειναι γραμμενη, ουσιαστικα περιοριζεσαι να την παιξεις στη θεση (box) που εχεις ηδη επιλεξει να παιξεις ολη τη μουσικη φραση.
    Πχ δεν μπορεις να εχεις να παιξεις E της πρωτης γραμμης του πενταγραμμου και F του πρωτου διαστηματος και να παιξεις το E στο 2ο ταστο της 4ης χορδης και το F στο 13ο της 6ης.
    Επιλεγεις μια θεση (box) για να παιξεις και τις δυο νοτες, οπως φυσικα και οσες νοτες ακολουθουν στη φραση.
    Πρεπει να μαθεις και τα boxes. Θα σου ειναι πολυ πιο ευκολο να διαβαζεις και πενταγραμμο, αφου θα εχεις ετοιμες τις νοτες να "περιμενουν" το σωστο δαχτυλο να κατεβει και να τις πατησει, αφου θα εχεις ηδη τοποθετησει το χερι σου, οπως θα εχεις μαθει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 02-01-2016 10:52 ]


    pakos1406
    03.01.2016, 00:37
    delta66 σε ευχαριστω παρα πολυ Πολυ χρησιμο Θα παιδευτω λιγακι αλλα με τα σχεδια σας θα το μαθω...