ελληνική μουσική
    534 online   ·  210.833 μέλη

    Πολιτιστικές και Δημιουργικές Βιομηχανίες(ΠΔΒ)

    CROSS
    06.01.2016, 15:17

    Καλησπέρα σε όλους.Τί πιστεύετε ότι λείπει απο τον χώρο αυτό σε ό,τι σχετίζεται αποκλειστικά με μουσική σε όλες τις μορφές(ήχος,μουσικό βιβλίο,μιούζικαλ,οπτικοποιημένη μουσική κλπ).


    STEFANOS604
    06.01.2016, 20:13

    Λείπει από το forum μια αποκλειστική ενότητα για ελληνικά παραδοσιακά όργανα όπως:

    Τσαμπούνα - ΓκάινταΖουρνάς - ΛαούτοΟύτι – Κρητική λύρα - Ποντιακή λύρα –Τουμπί  - Τουμπελέκι


    CROSS
    06.01.2016, 22:28

    Stefanos604 είσαι εκτός θέματος,αλλά ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις.

    Λοιπόν βάζω κι ένα λίνκ για το είναι οι πολιτιστικές βιομηχανιες γιατί ξέχασα στο πρώτο ποστ.Είναι κάτι που κι εγώ έμαθα πολύ πρόσφατα.Με ενδιαφέρει μόνο το μουσικό κομμάτι.Δύσκολα σας βάζω αλλά ίσως υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί με το θέμα.Αν όχι δε πειράζει.Έτσι κι αλλιώς για εμπλουτισμό ιδεών το άνοιξα το θέμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CROSS, 06-01-2016 23:44 ]


    mary_omikron
    06.01.2016, 22:44
    που είναι το λινκ?
    tallos
    06.01.2016, 22:58
    Κρος,και εγω την πατησα .κατω από αυτό που εγραψες εχει μια διαφημηση για την εκθεση μουσικων οργανων στην Φρανκφουρτη
    CROSS
    06.01.2016, 23:46

    Ναι δεν πρόσεξα ότι δεν είχε μπεί.Για κάποιο λογο δεν μπορώ να το βάλω.Αντιγράφω τα σχετικά εδώ.

    Η «δημιουργική βιομηχανία» (creative industry) καταγράφεται ως μια ιδιαίτερα δυναμική και αναπτυσσόμενη συνιστώσα της οικονομίας των πόλεων και των xωρών και ως τέτοια, βρίσκεται, τα τελευταία χρόνια, στο επίκεντρο των διεθνών και των ευρωπαϊκών στρατηγικών ανάπτυξης. Η αποκαλούμενη «δημιουργική βιομηχανία» – παρά το γεγονός ότι ο όρος «βιομηχανία» χρησιμοποιείται εδώ καταχρηστικά – αναφέρεται σε μια παραγωγική διαδικασία έντασης γνώσης και ταλέντου που «έχει τις ρίζες της στην ατομική δημιουργικότητα, τις ικανότητες και το ταλέντο και παρουσιάζει σημαντική δυναμική για ανάπτυξη και δημιουργία θέσεων εργασίας μέσα από την παραγωγή και εκμετάλλευση πνευματικής εργασίας» (ορισμός που δόθηκε από το UK Government Department for Culture, Media and Sport –DCMS, το 2001, και είναι σήμερα ευρύτερα αποδεκτός).

    Επίσης διαχωρίζεται ο όρος «πολιτιστική βιομηχανία», ως υποκατηγορία της «δημιουργικής βιομηχανίας» η οποία ορίζεται από την UNESCO ως «η βιομηχανία που συνδυάζει τη δημιουργία, την παραγωγή και την εμπορευματοποίηση άυλης εργασίας, πολιτιστικής φύσης, το αντικείμενο της οποίας συνήθως προστατεύεται από κανόνες πνευματικών δικαιωμάτων και μπορεί να πάρει τη μορφή αγαθού ή υπηρεσίας.»

    Κατ’ επέκταση, ως δημιουργικά ορίζονται τα επαγγέλματα που σχετίζονται με το σύνολο της πολιτιστικής και δημιουργικής βιομηχανίας όπως οι εικαστικές τέχνες (ζωγραφική, γλυπτική, φωτογραφία κλπ), οι παραστατικές τέχνες (θέατρο, χορός, μουσική κλπ), εφαρμοσμένες τέχνες (γραφιστική, product design, web design κλπ), η αρχιτεκτονική, η λογοτεχνία αλλά και ό,τι σχετίζεται με την αναπαραγωγή τους όπως εκδόσεις, περιοδικά, εφημερίδες, ραδιόφωνο, τηλεόραση, διαφήμιση κ.ά


    STEFANOS604
    06.01.2016, 23:48

    Ένα απόσπασμα από ένα άλλο τέτοιο link ΕΔΩ :

    ‘’…..όπως και τον αναπροσανατολισμό των παραδοσιακών βιομηχανιών παραγωγής αγαθών πολιτισμού από την εξυπηρέτηση αποκλειστικά και μόνο των αναγκών της πνευματικής και οικονομικής ελίτ προς τη διοχέτευση των προϊόντων του πολιτισμού σε ευρύτερα κοινωνικά στρώματα και μαζικότερη κατανάλωση….’’

     Πιστεύω και το βλέπω συχνά σ’ όλες τις πολιτιστικές εκδηλώσεις του καλοκαιριού στα νησιά μας ότι υπάρχει  καταναλωτικό κοινό κυρίως ξένοι, πρόθυμοι να καταναλώσουν πολιτιστικά αγαθά. (υποδοχή και ξεπροβόδισμα των τουριστών με παραδοσιακά όργανα , άφθονα πανηγύρια , πολιτιστικές εκδηλώσεις με παραδοσιακά όργανα αυτοδίδακτων μουσικών είναι ‘’κράχτες’’….).

    Ένα ωδείο σε κάθε πόλη με διδαχή των παραδοσιακών οργάνων που ανέφερα (πχ τσαμπούνες , τουμπιά ..στα νησιά , ζουρνάδες , κλαρίνα ,τρομπέτες και νταούλια…. στη Μακεδονία…….) χρηματοδοτούμενο από τέτοια Ευρωπαϊκά προγράμματα  θα έδινε εργασία σε πολλούς μουσικούς .

    Έτσι το κατάλαβα και γι αυτό ποστάρισα και ζήτησα ξεχωριστή ενότητα και ως προς αυτό πιστεύω είμαι εντός θέματος . Αλλά και αν είμαι εκτός θέματος , πέστε ότι ήταν μια πρόταση που αν γίνεται τεχνικά και υπάρχει ο χρόνος ίσως κάποτε υλοποιηθεί από το MusicHeaven  .


    CROSS
    06.01.2016, 23:55

    Οκ,στο προηγούμενο μήνυμά σου,αναφερόσουν στο σάιτ,γι αυτό είπα εκτός θέματος.Εγώ αναφέρθηκα σην πολιτιστική βιομηχανία ως επιχειρηματική δραστηριότητα. :)

    Το παραδοσιακό δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει ουτως ή άλλως.


    STEFANOS604
    07.01.2016, 09:00

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 06.01.2016, 15:17 έγραψε...
    Καλησπέρα σε όλους.Τί πιστεύετε ότι λείπει απο τον χώρο αυτό σε ό,τι σχετίζεται αποκλειστικά με μουσική σε όλες τις μορφές(ήχος,μουσικό βιβλίο,μιούζικαλ,οπτικοποιημένη μουσική κλπ).

    Έτσι όπως είναι διατυπωμένο ο χώρος αυτός είναι :

    • το MusicHeaven απ' τον οποίο λείπει η συγκεκριμένη ενότητα (με όνομα έστω ΠΔΒ) που, όπως λες, με κάποιες μορφές μουσικής (ήχος,μουσικό βιβλίο,μιούζικαλ,οπτικοποιημένη μουσική κλπ..) που δεν υφίσταται στις υφιστάμενες ενότητες της ιστοσελίδας και όπου στην ενότητα αυτή θα μπορούσε να αρθρογραφήσει ο κάθε επαγγελματίας και ερασιτέχνης μουσικός για ενημέρωση των μελών και επισκεπτών και μέσω links τυχόν πρωτοποριακών θεμάτων της  να συμβάλλει στην ενημέρωση της πολιτιστικής Βιομηχανίας ως επιχειρηματική δραστηριότητα ?? ή
    • ένα Τμήμα Ειδικών Μελετών που εξέδωσε μια μελέτη, με δεδομένο το νέο διεθνές αναπτυξιακό υπόδειγμα (ΠΔΒ ), για την προοπτική εξόδου από την κρίση ?? 

    Κάνοντας Googling τη λέξη ΠΔΒ και μελετώντας τέτοια άρθρα διαπίστωσα ότι ζητήθηκε από το Υπουργείο Πολιτισμού και η συμμετοχή του Προέδρου του Πανελλήνιου Συνδέσμου Πολιτιστικών Εκδηλώσεων. Πολιτιστικά δρώμενα όμως χωρίς παραδοσιακά όργανα είναι ''Φαϊ χωρίς αλάτι, φιλί χωρίς μουστάκι'' που λέει ο λαός. Επομένως τα αναγραφόμενα στο αρχικό μου ποστάρισμα μάλλον ενισχύονται.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    07.01.2016, 10:45

    Καλημέρα. Κατά τη γνώμη μου, από την πολιτιστική και δημιουργική βιομηχανία λείπουν οι δισκογραφικές εταιρείες, οι οποίες αναπαράγουν τις δημιουργίες των μουσικών. Η μη ύπαρξη τους συμβάλλει στην ελλειπή ενημέρωση του κοινού για τα μουσικά δρώμενα και στο να μην αποθηκεύονται αξιόλογες μουσκές παραγωγές. Ε.Σ.


    Hastaroth
    07.01.2016, 12:57

    Οι δισκογραφικές εταιρίες λείπουν γιατί απ'την στιγμή που κατέστη δυνατόν οι δημιουργοί να "παράγουν" μόνοι τους τίς δημιουργίες τους (δηλαδή να τίς μεταμορφώνουν από απλές μουσικές ιδέες σε πλήρη ενορχηστρωμένα και ηχογραφημένα-δηλαδή αποθηκευμένα-έργα) ο βασικώτερος ρόλος αυτών τών εταιριών έπαψε να έχη την σημασία που είχε παλαιότερα.Εξ ού και είτε έκλεισαν,είτε απλώς έγιναν "σημεία διανομής" ξένων μητρικών εταιριών.

    Οσο γιά την ενημέρωση τού κοινού,επιτελείται σήμερα πολύ πιό ουσιαστικα από το διαδίκτυο-άλλωστε οι δισκογραφικές εταιρίες "εξαπανέκαθεν" ενδιαφερόντουσαν κυρίως γιά την προβολή τών "δικών" τους καλλιτεχνών παρά γιά τα πολιτιστικά δρώμενα εν γένει.Και καλώς μέν έπρατταν από οικονομικής απόψεως-κερδοσκοπικοί οργανισμοί είναι,άλλωστε-κακώς όμως έπρατταν από πολιτιστικής απόψεως,διότι σε μεγάλο ποσοστό προωθούσαν μουσικά "σκουπίδια",ενώ θα μπορούσαν αντ'αυτού να συμβάλλουν καιστην προώθηση τής καλλιτεχνικής ποιότητας και την βελτίωση τού καλλιτεχνικού αισθητηρίου τού κοινού.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    07.01.2016, 14:02

    Καλησπέρα. Hastaroth, συμφωνώ με αυτά που γράφεις και επισημαίνω ότι είναι ο κανόνας αυτά που περιγράφεις. Όμως σε κάθε κανόνα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Πάντως, εμένα μου λείπει το βινύλιο και το cd μιας οποιασδήποτε δισκογραφικής εταιρείας, το οποίο θα εύρισκα σε ένα οποιοδήποτε δισκοπωλείο. Το διαδίκτυο είναι πηγή ενημέρωσης, το youtube είναι μέσο ανάδειξης νέων καλλιτεχνών, αλλά τα ανωτέρω είναι απρόσωπα κατά τη γνώμη μου. Ε.Σ.


    Hastaroth
    07.01.2016, 14:52

    Όταν λές «απρόσωπα»,τι εννοείς;Ότι η λειτουργία τους δεν προϋποθέτει την φυσική σου επικοινωνία μ’αυτούς που «διαχειρίζονται» τα εν λόγω μέσα;Πράγματι αυτό ισχύει,αλλά δεν νομίζω πως έχει και τόση σημασία,αφού ο σκοπός μετάβασης σ’ένα δισκοπωλείο είναι/ήταν ν’αγοράσουμε ένα δίσκο ή CD που εκ των προτέρων έχουμε αποφασίσει ότι θέλουμε-και σπανίως για να «ψάξουμε» τι καινούργιο υπάρχει,ή για να κουτσομπολέψουμε τα καλλιτεχνικά δρώμενα με τον μαγαζάτορα.Εξ άλλου η ύπαρξη των δισκοπωλείων προσθέτει ένα επιπλέον κόστος στην τιμή του δίσκου ή του CD,αφού πρέπει και ο μαγαζάτορας (και οι συν αυτώ υπάλληλοι) να βγάλουν το κατιτίς τους.Και ναι μέν είναι λογικό και αναμενόμενο αυτό,αλλά εφ’όσον η τεχνολογία προχωρά και το αποτέλεσμά της είναι η εξάλειψη αυτού του παράγοντα,δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να το σταματήσουμε.Η ίδια η εξέλιξη ωθεί τους-πρώην,πλέον-«δισκάδες» να βρούν άλλους τρόπους επιβίωσης (όπως,με την έλευση του αυτοκινήτου,π.χ.,ώθησε τους πρώην αμαξάδες να προσαρμοστούν και άλλοι μέν έγιναν βενζινοπώλες και ιδιοκτήτες συνεργείων,άλλοι έγιναν ταξιτζήδες και άλλοι ακολούθησαν άλλα επαγγέλματα).Ξεφεύγουμε όμως απ’το θέμα μας,που είναι «τι λείπει ΤΩΡΑ απ’την ΠΔΒ» και όχι «τι έλειπε χθές»…


    CROSS
    07.01.2016, 15:14

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,αλλά είναι πολύ συγκεκριμένο το θέμα και αφορά εμπλουτισμό ιδεών πάνω στην πολιτιστική βιομηχανία μονο στο μουσικό κομμάτι της,έχοντας σαν στόχο μια πρωτότυπη πρόταση για δημιουργία νεοφυούς επιχείρησης σε ένα πρόγραμμα επιδότησης του ΟΑΕΔ που θα ανακοινωθεί πολύ σύντομα επισήμως.Έχω σκεφτεί κάποια πράγματα αλλα θέλω να ακούσω απόψεις πάνω σε αυτό και μόνο το θέμα,Όλα τα υπόλοιπα που ξεφεύγουν απλά το ''θάβουν'' και δεν έχουν να προσφέρουν κάτι.Αν έχει κάποιος να πει κάτι πάνω σε αυτό και μόνο σε αυτό,ας το πεί αλλιώς ας σιωπήσει για πάντα,που λένε και στους γάμους :D


    mary_omikron
    07.01.2016, 16:21
    Ισως αν εξέθετες εσύ τις σκέψεις σου να γινόταν περισσότερο κατανοητό από τους συνομιλητές σου, γιατί ομολογώ ούτε κι εγώ κατάλαβα πού ακριβώς στοχεύει η συζήτηση. Κάνε -αν θέλεις- μια εισήγηση με κάποια απ΄αυτά που σκέφτηκες για να διευκολυνθεί η διεξαγωγή εντός της ουσίας :) :)
    Orfeus
    07.01.2016, 20:32

    Ούτε εγώ έχω καταλάβει για να είμαι ειλικρινής.
    Αυτό όμως το "φιλί χωρίς μουστάκι" που έγραψε ο Στέφανος. είναι όλα τα λεφτά!!!  

    {#emotions_dlg.smartass}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 07-01-2016 20:33 ]


    Hastaroth
    08.01.2016, 10:16

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 07.01.2016, 15:14 έγραψε...

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,αλλά είναι πολύ συγκεκριμένο το θέμα και αφορά εμπλουτισμό ιδεών πάνω στην πολιτιστική βιομηχανία μονο στο μουσικό κομμάτι της,έχοντας σαν στόχο μια πρωτότυπη πρόταση για δημιουργία νεοφυούς επιχείρησης σε ένα πρόγραμμα επιδότησης του ΟΑΕΔ που θα ανακοινωθεί πολύ σύντομα επισήμως.Έχω σκεφτεί κάποια πράγματα αλλα θέλω να ακούσω απόψεις πάνω σε αυτό και μόνο το θέμα,Όλα τα υπόλοιπα που ξεφεύγουν απλά το ''θάβουν'' και δεν έχουν να προσφέρουν κάτι.Αν έχει κάποιος να πει κάτι πάνω σε αυτό και μόνο σε αυτό,ας το πεί αλλιώς ας σιωπήσει για πάντα,που λένε και στους γάμους :D

    Εγώ θα έλεγα ίσως ένα "φυτώριο" νέων καλλιτεχνών,μιά επιχείρηση που θα παρέχη υπηρεσίες προώθησης τών δημιουργιών τους και-ενδεχομένως-χώρους προβών γιά μουσικά σχήματα που δέν διαθέτουν δικό τους χώρο ώστε να εγκαταστήσουν τον εξοπλισμό τους.

    (Μήν βαράτε,ιδέα έριξα......{#emotions_dlg.happycrazy})

    ΥΓ.Αυτό το "φιλί χωρίς μουστάκι" είναι στο πνεύμα τού προσφάτως ψηφισθέντος συμφώνου διαβίωσης;{#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 08-01-2016 10:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 08-01-2016 12:50 ]


    CROSS
    08.01.2016, 12:21

    Έχετε δίκιο ως προς το ότι δεν έχω αναφέρει λεπτομέρειες αλλα ο σκοπός μου ήταν να ακούσω απόψεις άλλων χωρίς να έχουν επηρεαστεί απο τις δικές μου σκέψεις.Μόλις μάθω περισσότερα απο την προκήρυξη θα επανέλθω με πιο συγκεκριμένα πράγματα.Ακόμα είναι νωρίς άλλωστε. :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CROSS, 08-01-2016 12:23 ]


    Hastaroth
    08.01.2016, 12:54

    Δηλαδή υπάρχει κάποια προκήρυξη πρός νέους επιχειρηματίες να υποβάλουν επιχειρηματικά σχέδια (business plans) γιά ίδρυση εταιριών με συγκεκριμένες προδιαγραφές;

    Πολύ μάς μπερδεύεις νέε μου...


    Orfeus
    08.01.2016, 13:34

    Αυτό πάντως το ΠΔΒ με παραπέμπει αυτομάτως στο ΠΓΔΜ. 

    {#emotions_dlg.wacko}