ελληνική μουσική
    427 online   ·  210.816 μέλη

    Επιδιόρθωση ηλεκτρικού πιάνου

    MGE
    06.01.2016, 21:16

    Καλησπέρα,,, είμαι παλιο-νεο μέλος. Πάνε δεκα χρόνια που ήμουν στην παρέα σας. Επειτα εγκατέλειψα την μουσική και εσάς αλλα κ αυτο το άμοιρο το πιάνο....Ηλεκτρικό GEM καθόταν έρημο κ μόνο για καιρό ... οπότε τα πλήκτρα του έχουν "καθίσει" "κολλήσει" και πολλες φορές δεν παίζουν... Επειδη πλεον θέλω να θυμηθώ ξανα αυτα που αφησα κ επειδη θέλω κ ο γιος μου (3,5) να πάρει μουσικη παιδεία κ να αγαπήσει αυτο τον τρόπο ζωής , προσπαθω να το φτιάξω. Μένω επαρχία και δεν ξερω που και πως να βρω τεχνικο  και πόσο θα στοιχήσει ολο αυτο... Εχετε καμια ιδέα γιατι είδους βάβη μιλάμε? Θέλει απλο καθαρισμό η αντικατάσταση εξαρτηματων .. Αν καποιος ξέρει καποιο τεχνικο περιοχη Γιαννιτσα θα με σώσει


    Brokenchord
    07.01.2016, 05:14
    Από ατά που γράφεις καταλαβαίνω πως το αρμόνιο ανοίγει κανονικά. Απλά υπάρχουν φορές που τα πλήκτρα δεν παίζουν. Το πρόβλημα υπήρχε και παλιά. Η το αρμόνιο ήταν μια χαρά και τώρα μετά από χρόνια που το ξανά έπιασες παρουσίασε προβλήματα. Πες μας πράγματα περισσότερα. Συνήθως είναι κάτι πολύ απλό
    MGE
    07.01.2016, 09:49
    Καλημέρα... βασικά είναι πιάνο . Το παραπάνω που έχω Να πω είναι ότι μόνο αν τα χτυπήσεις πολλά μαζί κ αρκετά δυνατά επανέρχονται στην θέση τους .. κολλάει κ ο ήχος όταν "κατσει" το πλήκτρο αλλά κ ήτο σε ορισμένα μόνο ... Παλιά δεν είχε κανένα πρόβλημα ήταν ολοκαίνουριο. Μου ξεκίνησαν τα πλήκτρα να κάθονται σε περίοδο που ναι με το είχα στο σπίτι αλλά δεν έπαιζα. Κ Όσο περνούσε ο καιρός άρχισαν και πολλά άλλα να χαλάνε
    Brokenchord
    07.01.2016, 11:53

    Καλημέρα

    Από την εμπειρία μου (δεν είμαι ειδικός, απλά από χόμπι) θα σου πω πως τα περισσότερα προβλήματα συνήθως, είναι θέμα σκόνης, ιδρώτα, τρίχες από κατοικίδια κτλ. Είναι πολύ πιθανό (έως βέβαιο) στον καιρό που καθότανε να μάζεψε σκόνη.

    Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο πρόβλημα που να προκύπτει από το καθισιό.

    Θα μπορούσες με προσοχή να το ανοίξεις μ ένα κατσαβίδι και μ  ένα βουρτσάκι και μια σκούπα να ρουφάει να το καθαρίσεις. Επίσης με μια μπατονέτα και λίγο οινόπνευμα να τρίψεις τον γραφίτη που έχουν οι επαφές.

    Εννοείτε πως θα βγάλεις πρώτα το πιάνο από την πρίζα. Στην συνέχεια θα κάνεις πως το ανοίγεις για να αποφορτιστεί το πηνίο του μετασχηματιστή. Το ξανακλείνεις κ είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις.

    Σημαντικά!

    1) Κουτάκι που να κλείνει για τις βίδες για να μην χαθούν. Στην ανάγκη και πλαστικό μπουκάλι που θα του βιδώσεις το καπάκι κάνει μια χαρά. Έχω δει πλαστικά αρμόνια μονταρισμένα με ξυλόβιδες (είχαν χάσει τις κανονικές) και η μύτη της βίδας είχε σκάσει από την άλλη μεριά του πλαστικού.

    (αντιπροσωπεία casio Θεσσαλονίκη)

    2) Δεν χρησιμοποιείς κατσαβίδι που δεν ταιριάζει κανονικά με τις βίδες, αλλιώς θα τις πετσικάρεις.

    3) Αν κάτι δεν βγαίνει εύκολα σχετικά, τότε σίγουρά κάπου έχει μια βίδα ακόμα που δεν έχεις δει, η επιπλέον μπορεί να κουμπώνει και στην θέση που είναι. Οπότε προχώρας προσεκτικά και αργά.

    4) Αν κάτι σου φαίνεται περίπλοκο και πιστεύεις ότι δεν θα θυμάσαι πως είναι, τράβα το φωτογραφία.

    5) Κατά το βίδωμα  προσέχουμε η βίδα να μην μπει στραβά και μασήσει τα πάσα.
    Δεν την βιδώνουμε λες κ είμαστε ο Ραμπο. Απλά μόλις πιάσει η βίδα σφίγγουμε μίση γυρίσου ακόμα έτσι για το μάτι κ όλα οκ.

    Θα χρειαστεί να ξεβιδώσεις αρκετό πράμα πάντως. Και ειδικά στα πλήκτρα. Έχει αρκετή δουλειά το πράμα. Δεν είναι κάτι δύσκολο πάντως. Ούτε κάτι που θα πρέπει να σε φοβίζει.

     Αν σου πιάνει το μάτι και το έχεις μεράκι. Στρώσου!

    Εμένα μου έθιγε τον εγωισμό να ξέρω πως δείνω λεφτά σε κάποιον για να κάνει άτι που μπορώ να το κάνω από μόνος μου και μάλιστα καλύτερα κ από αυτόν.

    Θα μπορούσες να ανεβάσεις κ εδώ φωτογραφίες αν κάτι σε προβληματίσει σε μια προσπάθεια τηλε-ιατρικής μέσο MH.


    CROSS
    07.01.2016, 15:33

    Συμφωνώ με το θέμα σκόνη.Συμβαίνει και στα κλασσικά πιάνα.Δεν έχει κάποια σχέση ο μηχανισμός βέβαια,αλλά ο χώρος κάτω απο το πλήκτρο είναι περίπου ίδιος(το υλικό αλλάζει)και εκεί μαζεύεται σκόνη ειδικά όταν το όργανο δεν παίζεται.Λογικά θα χεις βαρυκεντρισμένα πληκτρα.Αν το μέρος του κλαβιέ κατασκευάζεται όπως στα κλασσικά πιάνα τα πλήκτρα θα είναι αποσπώμενα,οπότε θα πρέπει να τα βγάλεις ένα ένα για καλύτερη δουλειά,να αδειάσει τελείως η επιφάνεια και να την καθαρίσεις καλά.Μετά θα καθαρίσεις το κάθε πλήκτρο απο κάτω πολύ προσεκτικά και σχολαστικά,και θα το τοποθετήσεις στη θέση του.Αν το κλαβιέ δεν είναι αποσπώμενο,τότε κάνε ό,τι μπορείς βάζοντας τη σκούπα με το εξάρτημα που είναι για τις γωνίες και άφησέ τη να ρουφήξει ό,τι μπορεί.

    Επίσης προσπάθησε να θυμηθείς αν υπήρξαν φορές που το χρησιμοποίησες ως γραφείο,πλακώνοντάς το,γιατί αν το έχεις κάνει αυτό τα πράγματα ίσως είναι πιο πολύπλοκα.


    MGE
    11.01.2016, 16:39
    Wow !!!!! σας ευχαριστω... θα τα μεταφερω στον αντρα μου οοοολλαα αυτα .. εκεινος ειναι ο μαστορας του σπιτιου εγω θα θελω 25 μερες μονο για τις βιδες χαχαχαχα πραγματικα παρα πολυ χρησιμα !! θα τον 'χωσω" το σαββατοκυριακο μπας και βγαλουμε ακρη !! ευχαριστω και πάλι