ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.840 μέλη

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου: Φοροαποφυγή με πληρωμή μέσω Βουλγαρίας ?

    mary_omikron
    10.01.2016, 09:15

    Πολλά sites επικαλούμενα δημοσίευμα του ΕΘΝΟΥΣ τις τελευταίες ώρες ανακυκλώνουν την είδηση οτι ο δημοφιλής καλλιτέχνης καταγγέλλεται για φοροαποφυγή, για το οποίο ο διευθυντής του καλλιτεχνικού του γραφείου κ.Πατσέλας ισχυρίζεται οτι ο ίδιος ο Βασίλης δεν γνώριζε τίποτα.

    ------------------------------------

     

    Για φοροαποφυγή με πληρωμή μέσω Βουλγαρίας καταγγέλλεται ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου. Τι απαντά ο εκπρόσωπός του

    Ξαφνιάζει η είδηση σύμφωνα με την οποία ο δημοφιλής καλλιτέχνης Βασίλης Παπακωνσταντίνου πληρώθηκε το ποσό των 16.500 ευρώ για συναυλία που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο εκδηλώσεων του δήμου Ξάνθης και ότι τα χρήματα αυτά καταβλήθηκαν σε νομικό πρόσωπο-εταιρεία στη Βουλγαρία. 

    Η συναυλία έγινε στις αρχές Σεπτεμβρίου στο πλαίσιο των Γιορτών Παλιάς Ξάνθης του δήμου και όπως αποκαλύπτει το «Έθνος της Κυριακής» σε ρεπορτάζ με τίτλο «Χαιρετίσματα στην...εφορία από τη Βουλγαρία», η μείζονα αντιπολίτευση στο δημοτικό συμβούλιο αποκάλυψε πως η αμοιβή του καλλιτέχνη ύψους 16.500 ευρώ καταβλήθηκε για λογαριασμό του κ. Παπακωνσταντίνου σε νομικό πρόσωπο-εταιρεία στη Βουλγαρία.

    Σημειώνεται ότι η ανάρτηση της σχετικής πράξης πληρωμής προς τον καλλιτέχνη από το Κέντρο Πολιτισμού του Δήμου Ξάνθης, εμφανίστηκε στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ με αριθμό ΕΝΤ 332Β Γ.Π.Π-ΑΔΑ 64Ι9ΟΚ7Ε-7ΙΔ και θέμα «Διοργάνωση συναυλίας Παπακωνσταντίνου στα πλαίσια των Γιορτών της Παλιάς Πόλης». Σε αυτό ως δικαιούχος αναγράφεται (στα βουλγάρικα) μια εταιρεία της Βουλγαρίας – στα αγγλικά η ονομασία της είναι The Brain Co Southeast Europe Ltd- με βουλγάρικο ΑΦΜ (203356523).

    Σύμφωνα με το «Έθνος της Κυριακής» από την αμοιβή των 16.500 ευρώ έγιναν κρατήσεις μόνο 17 ευρώ γιατί πρόκειται για νομικό πρόσωπο άλλου κράτους μέλους της ΕΕ και έτσι αποδόθηκαν 16.483 ευρώ.

    Σε περίπτωση που το νομικό πρόσωπο βρισκόταν στην Ελλάδα, η νομοθεσία προβλέπει κράτηση από το Δήμο Ξάνθης ως φόρου το 20% του ποσού δηλαδή 3.300 ευρώ το οποί καταβάλλεται απευθείας στην εφορία. Η φορολογία των εταιρειών στην Ελλάδα φτάνει και πάνω από το 40% ενώ στη Βουλγαρία είναι μόλις στο 10%.

    Το «Έθνος της Κυριακής» αναφέρει ότι οι παράγοντες της δημοτικής αρχής προσπάθησαν να απεκδυθούν των ευθυνών τους, με τον πρόεδρο του Κέντρου Πολιτισμού κ. Λύρατζη να υποστηρίζει: «Εμείς δεν επιλέγουμε εταιρείες ή μάνατζερ, επιλέγουμε καλλιτέχνες. Με αυτούς συνεργάζεται ο Β. Παπακωνσταντίνου και είναι απολύτως νόμιμο».

    Από την πλευρά του ο υπεύθυνος του καλλιτεχνικού γραφείου του κ. Βασίλη Παπακωνσταντίνου, Ελισσαίος Πατσέλας με δηλώσεις του στον τηλεοπτικό σταθμόΜega είπε ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν γνώριζε τίποτα σχετικά με το οικονομικό κομμάτι της συμφωνίας.

    «Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνουν δεν ανακατεύεται με τα οικονομικά του, φορολογούμαι εγώ. Εγώ έχω κάνει σύμβαση με μια βουλγάρικη εταιρεία και φορολογήθηκα όσον αφορά στο φόρο εισοδήματος. Μετά εκ των υστέρων έμαθα ότι έπρεπε να κόψω ένα τιμολόγιο με την αμοιβή μου σε μια βουλγάρικη εταιρεία η οποία είχε αναλάβει το φεστιβάλ των Γιορτών της Παλιάς Πόλης» είπε ο κ. Πατσέλας.

    Σημειώνεται ότι το «Εθνος της Κυριακής» επισημαίνει πως υπάρχουν πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες φέρονται να υπάρχουν και άλλοι Έλληνες καλλιτέχνες που εισπράττουν τις αμοιβές τους από δημόσιους φορείς και ιδιώτες μέσω βουλγαρικών εταιρειών για λόγους φοροαποφυγής. Επιπλέον για να ξεπερνούν με τον τρόπο αυτό και τα capital controls της ελληνικής πολιτείας και των ελληνικών τραπεζών που δεν επιτρέπουν την εξαγωγή χρημάτων πέραν των γνωστών ορίων.

    http://www.huffingtonpost.gr/2016/01/09/oikonomia-koinonia-vasilis-papakonstantinou_n_8945600.html


    tallos
    10.01.2016, 09:51
    Αυτά είναι ψιλα μπροστα σ αυτά που εκρυψε ο βοσκοπουλος.Οι Ροκαδες είναι καλα παιδια,δεν κλεβουν πολύ,σε σχεση με τους σκυλαδες.
    freak
    10.01.2016, 11:53

    Aμα ειναι ροκας ο Παπακωνχταντινου εγω ειμαι ηγουμενος.

    Ωστοσο θα συμφωνησω με το προηγουμενο σχολιο.

    Θυμαμαι μια φορα στο θεατρο Βραχων να καθομαι μερα μεσημερι στο ιδιο τραπεζι με το ατομο που υποτιθεται πως του εκλεινε συμφωνιες κλπ. Οπως και με τους Πυξ Βλαξ, δεκα λεπτα ηταν αρκετα. Απο τις κουβεντες που γινοντουσταν τηλεφωνικως η μη, νομιζες πως βρισκοσουν σε κανα χρηματιστηριο.


    DrLove
    10.01.2016, 11:54
    @tallos: Αυτοί οι "ροκάδες" που κλέβουν, όπως λες, δεν είναι ροκάδες. Απλό. Είτε νομίζουν ότι είναι ροκάδες, είτε ο κόσμος τους βαφτίζει ροκάδες επειδή τραγουδάνε σκληρά ή έχουν σόλο ηλεκτρικής κιθάρας στα τραγούδια τους.
    STEFANOS604
    10.01.2016, 15:35

    Θυμήθηκα ένα απόφθεγμα από τα αρχαία ελληνικά : ‘’ Φέγγε λύχνε και σιώπα. Το φως των αστέρων ουδέποτε εκλείπει’’.

    Δυστυχώς και με δεξιά και με αριστερή κυβέρνηση οι ‘’μικροί’’ είμαστε λύχνοι που με το ελαφρύτερο φύσημα μας σβήνουν.

    Αυτοί που βγάζουν χρήμα ‘’με ουρά’’ – οι αστέρες - ΠΑΝΤΑ θα βρίσκουν τρόπο να διαφεύγουν  και αν πιαστούν θα λένε ‘’δεν γνώριζα τίποτα για το οικονομικό’’ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!’’. Αυτό είναι το Ελλαδιστάν.

    Κάποτε όμως οι λύχνοι θα βάλουν και φωτιά στα μπατζάκια τους και τότε …..


    mary_omikron
    10.01.2016, 21:44

    Φαῖνε, λύχνε, καὶ σίγα· τῶν ἀστέρων τὸ φέγγος οὔποτε ἐκλείπει. (Αίσωπος)

    {#emotions_dlg.biggrin}


    STEFANOS604
    10.01.2016, 23:38

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 10.01.2016, 21:44 έγραψε...

    Φαῖνε, λύχνε, καὶ σίγα· τῶν ἀστέρων τὸ φέγγος οὔποτε ἐκλείπει. (Αίσωπος)

    {#emotions_dlg.biggrin}

    Για την ιστορία να πω, αν και είμαστε εκτός θέματος όμως αξίζει, ότι τω καιρώ εκείνω διδασκόμασταν πολλά αρχαία και επίσης την καθαρεύουσα . Πράγματι ,Μαίρη , έτσι είναι το ρητό κι εγώ το έγραψα στην καθαρεύουσα όπως μας είχε δοθεί σαν θέμα έκθεσης.

    Να θυμίσω και σ’ άλλους της ηλικίας μου ότι διδασκόμασταν και ένα βιβλίο αρχαίων με τον τίτλο ‘’Εκλογαί’’ το οποίο περιείχε μόνο τέτοια αποφθέγματα , άσχετα μεταξύ τους. 


    freak
    11.01.2016, 01:04

    Τα μισουσα τα αρχαια. Στον λαιμο μου καθονταν. Ελπιζω να τα εχουν καταργησει και να διδασκονται μονο στα πανεπιστημια.

    Επι του θεματος τωρα, δεν χρειαζεται να απολογειται ο Παπακωνσταντινου για τον ελεεινο και αλλοπροσαλο φορολογικο μηχανισμο της Ελλαδας που εξυπνα εκμεταλευεται η Βουλγαρια.
    Το ιδιο συστημα εδιωξε και διωχνει χιλιαδες μικρες και μεγαλες επιχειρησεις εκει.
    Μια χαρα νομιμο και ηθικο ειναι. Ηλιθιοι και ανηθικοι ειναι ολοι αυτοι που μας καταστρεφουν.

    Οσο για το αλλο, για να τα λεμε ολα, ο δηθενοροκας με μια συναυλια τσεπωσε 16500 ευρω. Και το ενα τεταρτο να πηρε (4000), φαντασου τι εχει κονομησει ολα αυτα τα χρονια τραγουδωντας ενιοτε "αντιεξουσιαστικως"...


    Hastaroth
    11.01.2016, 10:16

    Εγώ θα σταθώ στο εξής σημείο τού δημοσιεύματος:

    Παράθεση:

     Η φορολογία των εταιρειών στην Ελλάδα φτάνει και πάνω από το 40% ενώ στη Βουλγαρία είναι μόλις στο 10%.

    Μετά περιμένουμε ανάπτυξη στην Ελλάδα και "πάταξη τής φοροδιαφυγής/φοροαποφυγής"

    Να τα βλέπουν αυτά οι κυβερνώντες μας,δεξιοί,μεσαίοι κι'αριστεροί.

    ΥΓ.Ναί μέν αλλά.....καλά τούς έκανε ο Ιζνογκούντ τού Ελληνικού τραγουδιού


    tallos
    11.01.2016, 10:32
    Και στην ινδια δεν πληρωνουν καθολου,και πεταν χημικα αποβλητα στα ποταμια. αμα δεν παρει το κρατος φορους από τις επηχειρησεις από που θα παρει;απο τους μπογιατζηδες και τους αχθοφόρους;
    tallos
    11.01.2016, 10:38
    ηταν ενας Γατος,Γατος πονηρος,μολις βραδυαζε ντυνοταν αριστερος.Μολις το διαβασα.
    alpatman
    11.01.2016, 10:49
    θα σχολιασω μονο το 'ροκας ' . Ο Παπακωσταντινου ,μπορει να εχει γραψει ιστορια στο χωρο της Ελληνικης μουσικης , δεν εχει καμια σχεση με την μουσικη ροκ ομως . Με 2,5 κομματια που φρερταρισαν με το ροκ ,δεν γινεσαι ροκ καλλιτεχνης . Ειναι κατα βαση λαικης ελληνικης μουσικης καλλιτεχνης . Περισσοτερο ροκ ,μουσικα παντα (αλλωστε το ροκ ειναι μουσικη και μονο ) ειναι ο Χαντζηγιαννης , ο Ρουβας και τοσοι αλλοι γιατι απλουστατα εχουν περισσοτερα απο 2,5 ροκ τραγουδια στην δισκογραφια τους .
    tallos
    11.01.2016, 10:56
    Ισως το ροκ να μην είναι μονο μουσικη,να είναι και σταση ζωης.
    Orfeus
    11.01.2016, 11:03

    Παράθεση:

    Το μέλος alpatman στις 11.01.2016, 10:49 έγραψε...

    [...] Περισσοτερο ροκ ,μουσικα παντα (αλλωστε το ροκ ειναι μουσικη και μονο) ειναι ο Χαντζηγιαννης , ο Ρουβας και τοσοι αλλοι γιατι απλουστατα εχουν περισσοτερα απο 2,5 ροκ τραγουδια στην δισκογραφια τους .



    Κι αν είναι ροκ ο Χατζηγιάννης και ο Ρουβάς, εγώ είμαι όχι μόνο ηγούμενος που έγραψε πιο πάνω ο freak, αλλά είμαι και ο Ουμπέρτο Έκο μαζί.

    Άκου ροκ ο Χατζηγιάννης και ο Ρουβάς... Άντε να δω πότε θα σταματήσω να γελάω... Αυτή τη βδομάδα; Την άλλη; Δεν πάτε καλά. Και καθόλου καλά μάλιστα.


     


    Hastaroth
    11.01.2016, 12:43

    Να υπενθυμίσω ότι στην Γαλλία,μόλις ο Ολάντ αύξησε τον φορολογικό συντελεστή γιά τα εισοδήματα στο 70%,ο διεθνούς φήμης ηθοποιός κ.Gerard Depardieu έσπευσε να λάβη Ρωσικήν πολιτογράφησιν (διότι και στην Ρωσία η φορολογία είναι χαμηλή,γύρω στο 15%) και εγένετο "σύντροφος".

    Οπως γράφει και ο freak,δέν χρειάζεται ν'απολογηθή ο Π"Κωνσταντίνου.Ας πρόσεχαν οι κυβερνώντες να μήν διώχνουν επιχειρήσεις και εργαζόμενους με την φορομπηχτική τους πολιτική.

    Το ανέκδοτο είναι ότι ο Τσίπρας θέλει να στηρίξη startup επιχειρήσεις-έτσι δήλωσε προσφάτως.Εδώ δέν ξέρει πόσες μοίρες έχει ο κύκλος-και είναι και πολιτικός μηχανικός,τρομάρα του ("θα κάνουμε στροφή 360 μοιρών και θ'αλλάξουμε κατεύθυνση",είχε πεί παλιότερα).Να τον άκουγε ο πατέρας μου,θα τού'χε φέρει το σχεδιαστήριό του στο κεφάλι.

    Το ότι ο Ιζνογκούντ τσέπωσε δεκαεξίμισυ "χήνες" με μιά συναυλία,είναι "άνευ ουσίας,άνευ σημασίας"-που λέει και ο πατριάρχης Πουλικάκος.Ας πρόσεχαν αυτοί που τα δίνουν γιά να τον ακούσουν...


    gelarios
    11.01.2016, 14:27

    Δήλωση του Βασιλη για το γεγονός:

    http://news247.gr/eidiseis/koinonia/papakwnstantinoy-den-gnwriza-gia-th-symfwnia-h-amoivh-moy-tha-forologhthei-sthn-ellada.3854267.html

    Τι δήλωσε ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου για το θέμα της αμοιβής του, που κατατέθηκε από τον δήμο Ξάνθης σε νομικό πρόσωπο-εταιρία στη Βουλγαρία 

    Την δική του εκδοχή για το θέμα που προέκυψε σχετικά με την εμφάνιση που πραγματοποίησε πριν λίγους μήνες στην Ξάνθη και την αμοιβή του που κατατέθηκε σε νομικό πρόσωπο-εταιρία στη Βουλγαρία, έδωσε ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου.

    "Ιδέα δεν είχα ειλικρινά. Ξέρω να ξεχωρίζω τι είναι το νόμιμο από το ηθικό. Αν το ήξερα, ειλικρινά σας λέω, θα είχα αντιδράσει", δήλωσε ο γνωστός καλλιτέχνης.

    Συνεχίζοντας, τόνισε ότι από τα 16.500 ευρώ που πήρε για μία συναυλία τον περασμένο Σεπτέμβριο στην Ξάνθη, στο πλαίσιο των Γιορτών Παλιάς Πόλης, σχεδόν τα μισά πήγαν στην τσέπη τη δική του και των συνεργατών του. 

    "Είναι 8.000 και αυτό αφορά τη δουλειά 25 ατόμων. Μπορείτε να πάτε στην εφορία του Χολαργού και να δείτε εκεί κατατεθειμένη την αμοιβή μου", επεσήμανε.

    Να θυμίσουμε ότι για άγνοια του Βασίλη Παπακωνσταντίνου, είχε κάνει λόγο και ο υπεύθυνος του καλλιτεχνικού γραφείου του τραγουδιστή, κ. Πατσέλας.

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου δεν γνώριζε τίποτα για το οικονομικό. Ο Βασίλης δεν ανακατεύεται με τα οικονομικά του. Εγώ έχω κάνει σύμβαση με μια άλλη εταιρεία και φορολογήθηκα όσον αφορά το φόρο εισοδήματος”.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 11-01-2016 15:39 ]


    Konstantinosoa
    11.01.2016, 21:24
    Κλασσική περίπτωση κανιβαλισμού μου μυρίζει. Όσο για την ποιότητά του, τί θα πει δεν είναι ροκ; Έχει πολύ περισσότερο απο 2/5 ροκ τραγούδια και είναι-ήταν τουλάχιστον εξίσου καλός τραγουδιστής με πολλούς ροκ θρύλους που από το μπάφο δεν ακούγονταν. Κιτρινισμό κατά της αριστεράς εγώ βλέπω και σας το λέω εγώ που δεν είμαι. Τέλος το φορολογικό σύστημα που διέπει κάποιες ελεύθερες ειδικότητες όπως τραγουδιστές, δημοσιογράφους, καλλιτέχνες, με την μεταφορά των κερδών σε εταιρίες, είναι πολύ πιο επιλήψιμο. Ο ελεύθερος επαγγελματίας αν δεν "συνεργάζεται", στην Ελλάδα απλά τρέφει το δημόσιο κορβανά και είναι υπό διωγμό, εκτός αν είναι τράστ, αλυσίδα και τα συναφή.
    alpatman
    12.01.2016, 09:14

    κατα την αποψη μου , η ροκ , ειναι μονο ηχος και μουσικη αποψη  ,κανενας τροπος ζωης  ,δεν υπαρχει ροκ τροπος ζωης η μαλλον για να το θεσω καλυτερα δεν ειναι απαραιτητη καποια συγκεκριμενη σταση ζωης στην δημιουργια καποιου μουσικου ειδους . 

    ο Παπασταντινου θεωρηθηκε ροκ , επειδη ηταν λιγο διαφορετικος απο την μαζικη λαικη παραγωγη και λογω ελλειψεως 'κανονικων ' ροκ μουσικων .Οχι επειδη δεν υπηρχαν , επειδη δεν θεωρηθηκε οτι μπορουν να 'ανεβουν' .Αφου το Ελληνικο Mainstream δεν ειχε διαθεση να ανεβασει καθαροαιμους ροκ καλλιτεχνες , 'βαφτισε ' ροκ καποιους 'λαικους με φουλαρια ' για να καλυψει το κενο αγορας . 

    Απο την αλλη για ενα μερος του κοινου , θεωρω οτι ακουσματα σαν του Παπακωσταντινου , αποτελεσαν και ενα αλλοθι οταν  αρχιζε το ροκ να μην τους εκφραζει και να τους ελκυει το λαικο . Πραγμα που δεν το κατακρινω , το καταγραφω .  Αποτελεσε δηλαδη την 'καλυμενη '  λαικοποιηση τους .

    Προσοχη δεν αναφερομαι στην αξια του καλλιτεχνη που μπορει να ειναι τεραστια , αναφερομαι απλα και μονο στην μουσικη καταταξη του . Στο ειδος του σιγουρα ειναι πολυ πειστικος,για να εχει τετοια καριερα και ονομα στην εγχωρια 'αγορα'  , αυτο ομως το ειδος σε καμια περιπτωση δεν ειναι ροκ , τουλαχιστον με την παγκοσμια εννοια . Ειναι λαικη ελληνικη μουσικη . 

    Σαν ροκ ,δεν περναει ουτε απεξω  , γιαυτο και ανεφερα τα  2 παραδειγματα Ρουβα ,Χαντζτηγιαννη .Και οι 2 δεν ειναι ροκ καλλιτεχνες (ουτε φανταζομαι και εχουν διαθεση να ειναι ) αλλα και αυτοι εχουν πει 3-4 ροκ κομματια οποτε αν ο ενας θεωρειται ροκ , τοτε θεωρουνται και αυτοι . 

    Οπως προειπα , διαφωνω με τον στιχο καποιου ελληνικου κομματιου που ελεγε ' η ροκια ειναι μαγκια ' . Η ροκια ειναι ηχος -μουσικη αποψη και μονο .  Τα υπολοιπα ειναι για το 'θεαθηναι ' . 

     


    Merq13
    13.01.2016, 03:44

    Να καταθέσω και εγώ την προσωπική μου άποψη κυρίως για την για αυτό που συζητιέται χρονιά τώρα και τελειωμό δεν έχει  για το αν ο Παπακωνσταντίνου είναι ροκ η όχι.

    Τυγχάνει να τον γνωρίζω καλά προσωπικά και να γνωρίζω και άτομα που τον ακολουθούσαν κυρίως την δεκαετία 1985-1995..Οσοι γνωρίζουν και ασχολούνται με την μουσική ξέρουν πάνω κάτω τι είναι η ροκ μουσική και τι πρεσβεύει. Σαν μουσικη,σαν ηχος,σαν άκουσμα ακόμα και σαν στάση ζωης.Σιγουρα ο Παπακωνσταντίνου δεν έκανε μια ροκ μουσική καριερα.Δεν μπορεί όμως κάνεις να μην του πιστώσει ότι έμαθε ,έκανε γνωστή την ελληνική ροκ και στο τελευταίο κάτοικο του πιο απομακρυσμένου χωριού της χωράς στα μέσα της δεκαετίας του 80'.

    Θα μιλήσω ΚΥΡΙΩΣ για την 10ετια αυτή όπως ανέφερα και πιο πάνω γιατί έχω και προσωπικές εμπειρίες αλλά κ αφηγήσεις από άτομα που ήταν τότε έφηβοι η λίγο πιο μεγάλοι και τον ακολουθουσαν.

    Ηταν πρωτοπόρος στις συναυλίες στα ανοιχτά κ κλειστά γήπεδα(ποδοσφαιρικα,μπασκετ κτλ.) κ ήταν ο πρώτος Έλληνας καλλιτέχνης που οι αντιδράσεις του κοινού και η περιρέουσα ατμόσφαιρα των συναυλιών ήταν αντίστοιχη με καταστάσεις που μέχρι τότε τις συναντούσε και τις ζούσε το τότε ελληνικό κοινό μόνο με ξένους καλλιτέχνες και συγκροτηματα.πχ.Rock wave festival ktl (χαρακτηριστικά αναφέρω...κλείσιμο γύρω δρόμων στην εκάστοτε περιοχή τις συναυλιας,αστυνομια, ασφυκτικά γεμάτα σταδια,λιποθυμικα επεισοδεια,μαλλιαδες,μεταλαδες,αναλογη ενδυμασία "χτυπήματα" στην διάρκεια τις συναυλιας,καπνογονα,σπασμενα καθίσματα κτλ. Αν αυτά δεν είναι "ροκ καταστάσεις" τότε τι είναι!?!?!?

    Τονιζω παλι οτι μου τα έχουν διηγηθεί άνθρωποι σημερινοί 45ρηδες και 50ρηδες που τα ζησαν και τότε ακολουθούσαν τον ΒΠ σε διάφορες περιοχές τις Ελλάδας).Βλέποντας λοιπόν  ο παπ ότι αυτό "πουλάει"  συνέχισε απολυτός επιτυχημένα με αυτό το προφίλ μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας του 90'.

    .απο κει και πέρα σαν να..κουράστηκε..σαν να βαρέθηκε ..και άρχιζε  να πειραματίζεται με νέα πράγματα...οπού από το 2000 και μετρά πλέον μπήκε σε αλλη φάση εντελώς, έμπλεξε και με την "γάγγραινα" που ονομάζεται Καλλιτεχνικό γραφείο (να τονίσω ότι στην δεκαετία του 80 ήταν μονός του! μιλούσε ο ίδιος με τους εκάστοτε δήμους ,κανόνιζε τις αμοιβες,βοηθουσε(!) στο στήσιμο τις σκηνής κτλ. ήταν ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ)…

    απο το 2000 κ μετα λοιπον πάτησε πάνω στο όνομα του!! δεν είναι τυχαίο ότι οι δισκοί του κ τα κομμάτια του που δεν ειχαν να πουν κ τοσα πολλα, από τότε βγαίναν απλά για να βγαίνουν και να συντηρούν το καλλιτεχνικό γραφείο και πολλούς άλλους παρατρεχάμενους!!

    Εν κατατεικλιδι λοιπόν σιγουρά Ο ΒΠ δεν έκανε μια συνεπή ροκ μουσικη καριέρα αλλά έκανε την μικρή ελληνική ροκ σκηνή γνωστή σε όλους του Έλληνες..τον «σημαδεψε» και την «σημαδεψε».και εξ αίτιας αυτού βγήκαν και πολλά νέα συγκροτήματα και καλλιτέχνες τις εποχης. Δεν είναι λιγες οι φορες που  ο μαχαιριτσας,ο Τσανής, κ πολλοί άλλοι έχουν πει δημοσιά ότι φάγαμε ψωμί από τον Βασίλη. Αν δεν ήταν αυτός δεν θα μας ήξερε ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας...

    ΥΓ Αν το άσε με να κάνω λάθος, κουρσαρος,δεν υπαρχω,χαιρετισματα,ο σάλιαγκας και ο μαλιαγκας,καταρρεω,θα έρθω να σε βρω,βικτωρια,ελλας,για σένα τραγουδω,οχι σε ολα,χρονια πολλά… δεν είναι ροκ κομμάτια τότε τι είναι/??

    ΥΓ2 Ροκ ξε Ροκ  κατά την ταπεινη μου αποψη  είναι μεσα στους μετρημενους στα δαχτυλα του ενός χεριου,καλυτερους τραγουδιστες που εβγαλε ποτε αυτος ο τοπος

     


    Hastaroth
    13.01.2016, 10:23

    Πρωτοπόρος στίς συναυλίες στα γήπεδα δέν νομίζω να ήταν ο ΒΠ,καθώς θυμάμαι ακόμη τον Μίκη Θεοδωράκη να έχη κάνει την συναυλία με το Canto Jeneral στο γήπεδο τού Παναθηναϊκού τον Αύγουστο τού 1975.Οσο γιά την "περιρρέουσα" ατμόσφαιρα,το να χτυπιούνται και να μαλλιοτραβιούνται οι θεατές σε μιά συναυλία δέν είναι "ρόκ κατάσταση".

    Τα κομμάτια που αναφέρεις μπορεί να έχουν στοιχεία ρόκ αλλά δέν είναι ρόκ.Και ο Σαββόπουλος έχει γράψει κομμάτια με στοιχεία και ηχοχρώματα ρόκ αλλά κανείς δέν έχει πεί ποτέ ότι ο Σαββόπουλος είναι ρόκ καλλιτέχνης.

    Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι ο ΒΠ επιδιώκει να αυτοπροσδιορίζεται σάν "ρόκ καλλιτέχνης".Αλλωστε αυτό σημαίνει το γεγονός ότι :

    Βλέποντας λοιπόν  ο παπ ότι αυτό "πουλάει"  συνέχισε απολυτός επιτυχημένα με αυτό το προφιλ

    όπως γράφεις κι'εσύ.Οτι δηλαδή ήθελε να γίνη ροκάς στην θέση τών ροκάδων (εξ ού και τον αποκαλώ "Ιζνογκούντ"-η γνωστή καρικατούρα τών κόμικς,που θέλει να γίνη χαλίφης στην θέση τού χαλίφη).

    Επιστρέφοντας στο θέμα μας,που είναι η φημολογούμενη "φοροδιαφυγή" τού ΒΠ,επαναλαμβάνω την άποψή μου ότι όταν κάποιος φορολογείται με πάνω από 40%-και μάλιστα βλέπει ότι η φορολογία του δέν είναι ανταποδοτική-λογικό είναι να θέλη να "γλυτώση" όσο περισσότερα μπορεί.Ο Depardieu έγινε.....Ρώσος πολίτης γιά τον ίδιο λόγο,γιατί ο ΒΠ να μήν γίνη Βούλγαρος;{#emotions_dlg.biggrin}