ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.826 μέλη
    Sofia
    20.06.2005, 22:54
    Επιτέλους μετά από αρκετά χρόνια ένα ολοκληρωμένο άλμπουμ από την φερόμενη ελληνική indie pop σκηνή, που χωρίς πολλά-πολλά μπορείς να το κατατάξεις στην κατηγορία των πραγματικά καλών δίσκων, ήτοι και σε αυτή των σπουδαίων, απαραίτητων και τα ρέστα. Πολύ περισσότερο ένα άλμπουμ που από την πρώτη στιγμή σου δίνει να καταλάβεις ότι περιέχει τραγούδια ικανά να σε συνοδεύσουν. Με τον τρόπο που σε συνοδεύει τόσο το 'Talking to a poet' από τις πραγματικά συναρπαστικές ημέρες των Raining Pleasure όσο και το 'Was There Anything I Could Do' από το διαχρονικά ποιοτικό στίγμα των Go Betweens. Ναι, οι Abbie Gale παίζουν σε αυτά τα επίπεδα.

    Προσοχή, συμπολίτες, η Πάτρα έχει πάρει τα ηνία και μας ξεπέρασε κατά πολύ. Με τον Salvatore (Σωτήρη) από τους Raining Pleasure στις κιθάρες και την Evira από τους Serpentine στα φωνητικά, οι Abbie Gale ακούγονται σαν να έχουν ύποπτα περισσεύματα έμπνευσης. Πώς αλλιώς να εξηγήσει κανείς ένα τόσο εύστοχο pop single όπως το 'Mom', που μετά τις τρεις πρώτες ακροάσεις περνάει αβίαστα στην κατηγορία των τραγουδιών που έχεις ακούσει από πάντα. Εμμένοντας μάλιστα σε περισσότερο ακουστικές ηχητικές φόρμες, αποκαλύπτουν ακόμη περισσότερο την φόρτιση και τις κατά συρροή εκρήξεις των συνθέσεων τους. Όταν ο ηλεκτρισμός παρεμβαίνει όσο και όποτε χρειάζεται, τότε οι παρεμβάσεις του γίνονται ακόμη πιο καίριες. Και τα μέλη των Abbie Gale φαίνεται να τον έχουν εμπεδώσει καλά τον κανόνα.

    Και στα δέκα τραγούδια του δίσκου παραδίδουν μαθήματα ατμόσφαιρας ικανής να προκαλέσει συγκινησιακό αμόκ στον Τάσο Πατώκο, που θα αποτελεί πλέον το σημείο αναφοράς μου όποτε έχουμε να κάνουμε με τέτοιου είδους κυκλοφορίες. Οι Felt είναι εδώ ('Harmonica'), οι Field Mice είναι εδώ ('Say The Words')… ο λαός που προσκύνησε στον οποιοδήποτε πονεμένο παραπλήγα της Sarah Records οφείλει να κοπιάσει γονατιστός και μετανοημένος στο επόμενο live των Abbie Gale.

    Στο δε 'P.S'. η Evira καλεί την Paula Fraser των Tarnation σε μάχη σώμα με σώμα για το ποια μας ραγίζει περισσότερο. Εξυπνότατη δε κίνηση και το μπερδεματάκι ανδρικών-γυναικείων φωνητικών. Έφερε στο νου μου ένα χαμένο αριστούργημα από τα 90s, όπου οι Melanie Oxley και Chris Abrahams παρέδιδαν μαθήματα περί του τι θα πει σπουδαίο ντουέτο! Μήπως το έχουν υπόψη τους τα παιδιά;

    Το 'Family Life' είναι ανώτερο από οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει στο εν λόγω είδος στη χώρα μας την τελευταία πενταετία τουλάχιστον, και το συναγωνίζεται μόνο το 'Flood' LP των Raining Pleasure. Matisse, Film, Relevant Box, Byron's Girlfriend και λοιπές δυνάμεις ας βάλουν τα δυνατά τους να το ξεπεράσουν. Μη μιλήσω για τους ίδιους τους Pleasure που έφτασαν και καλά στο επίπεδο του να διασκευάζουν στα μέτρα τους κλασσικά αριστουργήματα του παρελθόντος… Τι ματαιοδοξία και αυτή! Τα μεγάλα γκρουπ καταπιάνονται για πάντα με τις εσωτερικές τους ανησυχίες, είναι γνωστό αυτό μάγκες! Αργόσχολης εμπνεύσεως καλλιτέχνες του τύπου Philip Glass είναι που έχουν αναλάβει την ανακατασκευή των αριστουργημάτων του παρελθόντος...

    Δεν θέλω να δημιουργώ έριδες (και να θέλω, που μάλλον θέλω, δεν έχω τη δύναμη άλλωστε), αλλά αν θέλουμε να μιλάμε για σκηνή, έτσι πρέπει να λειτουργούμε. Τα γκρουπ οφείλουν να συναγωνίζονται σχεδόν αθέμιτα μεταξύ τους… η πολύ αγάπη και η συμπόνοια δημιουργούν μουσικές αδελφότητες και όχι μουσικές σκηνές. Στρωθείτε άπαντες λοιπόν, οι Abbie Gale μόλις μεγαλούργησαν.

    Evira - vocals
    Salvatore - guitar, vocals
    Kermit - bass, keyboards
    Pedal - guitar
    Achilles - drums


    Άρης Καραμπεάζης

    Πηγή : www.mic.gr




    Sofia
    27.06.2005, 18:02
    Σήμερα λοιπόν άκουσα επιτέλους κι αυτον τον δίσκο...Μετά τις κριτικές που είχα διαβάσει, με είχε φάει η περιέργεια..
    Ενα μόνο έχω να πω...ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ!!! Ενα μεγάλο μπράβο στους Abbie Gale! Ελπίζω να συνεχίσουν τόσο καλά όσο ξεκίνησαν! Είναι ένας απο αυτούς τους δίσκους που τον παίρνεις στα χέρια σου και τον βάζεις να τον ακούσεις ξανα και ξανά προσπαθώντας να ξεχωρίσεις κάποια κομμάτια..αλλά μάταια..γιατί είναι όλα υπέροχα!
    Με την πρώτη ευκαιρία λοιπόν..ακούστε τον! Δε θα χάσετε!!

    W4TT4N4B3
    22.07.2005, 04:09
    ΚΑλος ο δισκος των abbie gale, ωστοσο 1 κομματι τους με ειχε εντυπωσιασει που ηταν σε dark pop gothic στυλ το οποιο δεν πρεπει να ειναι στο δισκο. ηταν 1 κομματι με γρηγορο ρυθμο. το κομματι και το συγκροτημα το πρωτοακουσα πριν 3-4 μηνες σε 1 ντοκυμαντερ για την αγγλοφωνη ελληνικη σκηνη
    ξερεις αν εχουν κυκλοφορησει καποιο ep πριν το family life;

    στην ανεξαρτητη σκηνη κινουνται αρκετα σχηματα, που ομως χωρις διαφημιση ειναι καταδικασμενα να αποτυχουν. και οι pleasure αν δεν ειχαν κανει τις διαφημισεις με την cosmote δε θα ηταν σε αυτο το επιπεδο, και οταν λεμε επιπεδο μιλαμε για 15.000 δισκους

    Πσντως ο δισκος των abbie gale εχει αρκεο δεσιμο και συνοχη οσον αφορα στα κομματια μεταξυ τους και η προφορα και η φωνη της τραγουδιστριας ειναι πολυ καλη.
    evonni
    16.08.2006, 23:06
    Συμφωνώ απολύτως με τη Σοφία. Ο Salvatore μας είχε βάλει να ακούσουμε τρία τέσσερα κομμάτια κανένα χρόνο πριν βγει το cd και παρόλο που δεν είχαν πάρει ακόμη την οριστική τους μορφή πάθαμε την πλάκα μας! Όταν αγόρασα το cd πέρυσι ολοκληρωμένο πια, ήταν μια οπωσδήποτε ευχάριστη έκπληξη. Δεν το χορταίνω! Μπράβο παιδιά!