ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Μικρόφωνο δυναμικό για record φωνής απευθείας σε PC χωρίς κονσολα.

    PanosXidis
    27.01.2016, 05:21

    Καλησπερα σας και καλος σας βρηκα.Ηθελα να κανω μια ερωτηση που με προβληματιζει εχω σκοπο να παρω το Behringer XM8500 και η ερωτηση μου ειναι,μπορω να το συνδεσω κατευτιαν στην καρτα ηχου στον υπολογιστη?η θελει κονσολα? αυτο που κανω ειναι να ηχογραφο μονο την φωνη μου και για youtube Gameplays απο παιχνιδια,δηλαδη να παιζω και ταυτοχρονα να μιλαω.ευχαριστω πολυ!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanosXidis, 27-01-2016 05:26 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanosXidis, 27-01-2016 05:27 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PanosXidis, 27-01-2016 05:27 ]


    STEFANOS604
    27.01.2016, 12:45

    Στην οικιακή ηχογράφηση με PC, ακόμα και το πιο ακριβό μικρόφωνο να έχετε, δεν θα πετύχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αν το μικρόφωνο δεν συνυπάρχει με αντίστοιχης ποιότητας sound card – αντίστοιχο software και φυσικά κάποιο αξιοπρεπές αυτοενισχυόμενο σύστημα ηχείων για να ακούσετε αυτά που ηχογραφήσατε. (Δηλαδή τα 3 αυτά πάνε πακέτο…)

    Ο τύπος microphone που συνήθως συνοδεύει την  computer sound card είναι το πάμφθηνο electret microphone με ακουστικά μαζί. (Όμως να έχεις τέτοιο φτηνό electret των 10 ευρώ και κονσόλα των 1500 ευρώ είναι κάτι που με απλή ματιά δεν ταιριάζει. Θα  πρέπει επομένως τα 3 αυτά περιφερειακά να είναι ίδιας ποιότητας).

    Πολλοί υπολογιστές συνοδεύονται κατά την αγορά τους  με απλό δυναμικό μικρόφωνο (μεμονωμένη αγορά περίπου 3 ευρώ - καλό για καραόκε) για απευθείας σύνδεση με την κάρτα ήχου , εξοπλισμένο με βύσμα 1/8'' ( mini - βύσμα) που μπορεί να συνδεθεί κατ 'ευθείαν στο Mic -IN ( συχνά χρώματος ροζ ) της κάρτας ήχου.

    Ωστόσο, αν και αυτό το δυναμικό είναι κατάλληλο για αρχάριους και εκείνους  που ηχογραφούν  για δική τους χρήση μόνο , μουσικοί και τραγουδιστές  θέλουν ένα πιο επαγγελματικό ήχο και σίγουρα θα απογοητευτούν με την ποιότητα αυτών των μικροφώνων ή αν το μικρόφωνο είναι κάπως καλύτερης  ποιότητας  , όπως αυτό που αναφέρεσαι, πάλι πιθανόν να απογοητευτείς με  την ποιότητα εγγραφής μέσω της ενσωματωμένης κάρτας  ήχου και του δωρεάν software Audacity.

    Η συμβουλή μου είναι, να αγοράσετε απ’ την αρχή :

    • Μια εξωτερική κάρτα ήχου πχ εδώ - πολύ καλή:
    • Έστω το μικρόφωνο που αναφέρετε (αν και θα συνιστούσα κάποιο πυκνωτικό έστω πχ ΕΔΩ) και
    • ένα καλό ζευγάρι monitor ηχείων με καλή απόκριση συχνοτήτων ,έστω για μέτριες απαιτήσεις, όπως εδώ: (ή μ’ ένα καλώδιο να χρησιμοποιήσετε , αν έχετε,το στερεοφωνικό σας)  αφού άμεσα αλλά και στο μέλλον θα μπορείτε να τα  χρησιμοποιήσετε και σαν μικρό ΡΑ για να τραγουδάτε. Λέω  απ’ την αρχή  γιατί με την  επεξεργασία και αργότερα μίξη της φωνής σας με όργανο, αυτό που θα ακούτε από τα monitors θα πρέπει να σας ικανοποιεί και να ανακαλύπτετε τις  ατέλειες σας οπότε να ξαναηχογραφήτε , διορθώνοντας τις  , έτσι ώστε όταν φτιάξετε το δικό σας σπιτικό CD αυτό να  ακούγεται με την ίδια ποιότητα είτε στο αυτοκίνητο σας, είτε στο στερεοφωνικό σας, είτε σε στερεοφωνικό διαφορετικό από το δικό σας.

    Ή ένα USB mic  πχ ΕΔΩ : και στο μέλλον κάτι σαν τα παραπάνω