ελληνική μουσική
    1126 online   ·  210.851 μέλη

    Γιάννης Μηλιώκας, Κανένα νέο?

    antreas_dr
    21.06.2005, 16:26
    Ακούω τις τελευταίες μέρες μετα μανίας ενα cd με τραγούδια του Γιάννη Μηλιώκα και έχω πάθει πλάκα απο τις φοβερές για την εποχή τους ενορχηστρώτικες ιδέες του και τον παντα προσεγμένο στίχο.

    οι απόψείς σασ για τον καλλιτέχνη?

    Ξέρει κανείς που έχει χαθεί?
    pasxalis17
    04.04.2008, 21:50
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 21-06-2005 στις 16:26 έγραψε...

    Ακούω τις τελευταίες μέρες μετα μανίας ενα cd με τραγούδια του Γιάννη Μηλιώκα και έχω πάθει πλάκα απο τις φοβερές για την εποχή τους ενορχηστρώτικες ιδέες του και τον παντα προσεγμένο στίχο.

    οι απόψείς σασ για τον καλλιτέχνη?

    Ξέρει κανείς που έχει χαθεί?



    Συντομα θα έχουμε νέα του φίλε μου
    jorge
    04.04.2008, 22:34
    Όποιος γνωρίζει κάτι για τον αγαπημένο τραγουδοποιό, παρακαλείται να βοηθήσει. Υπάρχει λόγος!
    XeniaRodo
    16.06.2008, 23:26

    Ετοιμάζει εμφανίσεις για το καλοκαίρι, μετά από 20 περίπου χρόνια, μαζί με γνωστό τραγουδοποιό της ίδιας γενιάς... 


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 12-12-2008 17:48 ]


    Termite
    17.06.2008, 09:12

    Πώς μπορούμε να μάθουμε κάποιες λεπτομέρειες περισσότερες;


    fantasma
    17.06.2008, 10:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 17-06-2008 στις 09:12 έγραψε...

    Πώς μπορούμε να μάθουμε κάποιες λεπτομέρειες περισσότερες;



     

    χχαχα.... απλα θα περιμενουμε λίγο....

     

    παντως ετοιζει καμ μπακ!!!.... καλο απο οτι λενε οι πληροφοριες...


    yiannisyiannis
    17.06.2008, 11:04

     

    Τι ευχάριστη έκπληξη να βλέπω ότι ένας καλλιτέχνης σαν τον Γιάννη τον Μηλιώκα χαίρει τόσης αποδοχής! Θυμάμαι ακόμη τον τρόπο της γνωριμίας μας πριν από αρκετά χρόνια στη Θεσ/νίκη. Εντελώς διαφορετικές οι εποχές τότε, σπάνια πηγαίναμε σε καφέ ή κλαμπ, αυτά ήταν για τους κυριλέ τύπους. Όλοι εμείς οι ερασιτέχνες μουσικοί της πόλης μαζευόμασταν κάθε βράδυ στο πάρκο του Λευκού Πύργου και παίζαμε κιθάρες. Ακόμη και το χειμώνα δεν μασούσαμε τίποτε, ανάβαμε φωτιές και παίζαμε. Αντηχούσε με νότες η παραλία της Θεσσαλονίκης. Ένα βράδυ του καλοκαιριού λοιπόν, εκεί που σκάλιζα την κιθάρα μου, ένας τύπος μεγαλύτερης ηλικίας από μας προστέθηκε στην παρέα μας, κάθισε διακριτικά στο γκαζόν και άκουγε προσεκτικά. Μετά από κάποια ώρα έρχεται και μου λέει. Θα μου κάνεις μεγάλη τιμή, αν μου επιτρέψεις να σου παίξω μερικά δικά μου τραγούδια και να μου πεις τη γνώμη σου. Τσαμπουκαλεμένος πιτσιρικάς εγώ τότε του απαντώ και γιατί να το κάνω αυτό; Μου απάντησε πολύ σεμνά ότι σε μερικούς μήνες πρόκειται να κυκλοφορήσει ο πρώτος του δίσκος σε συνεργασία με μια σημαντική φωνή (εννοούσε φυσικά την Βιτάλη). Παίζεις με ωραίο τρόπο την κιθάρα σου μου είπε και γι’ αυτό θα θεωρήσω την άποψή σου για τα τραγούδια μου πολύ σημαντική. Από εκείνο το βράδυ ερχόταν σχεδόν κάθε βράδυ στο πάρκο και παίζαμε παρέα μουσική. Με τον καιρό συνδεθήκαμε αρκετά. Ένα βράδυ έρχεται και μου λέει θέλω να σου δώσω ένα πεντοχίλιαρο. Γιατί βρε συνονόματε του λέω; Να, το βρήκα στο δρόμο και δεν το θεωρώ δίκαιο να το κρατήσω εγώ, εσύ είσαι φοιτητής και το έχεις περισσότερη ανάγκη από μένα. Ξέρετε πολλούς ανθρώπους που θα το έκαναν αυτό; Αυτός είναι ο Γιάννης ο Μηλιώκας, ένας εξαιρετικά ζεστός κι ευαίσθητος άνθρωπος, ένας πραγματικός καλλιτέχνης (άλλωστε εκτός από μουσικός είναι και ζωγράφος) χωρίς ίχνος βεντετισμού και έπαρσης. Πέρασαν τα χρόνια, μετακόμισε στην Αθήνα εγώ έφυγα στρατιώτης και χαθήκαμε.Θα χαρώ κι εγώ πάρα πολύ να μάθω νέα του, που βρίσκεται, τι κάνει κι αν ετοιμάζει κάποια νέα δισκογραφική δουλειά.


    Chitarrista
    17.06.2008, 15:49

    Ωραίος ΓιάννηΓιάννη!!! Smile

     

     

    Εγώ αυτό που άκουσα διά στόματος Μαχαιρίτσα είναι ότι ετοιμάζει καινούργιο δίσκο!!!


    -----------------
    Κι αν είμαι Ροκ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Chitarrista στις 17-06-2008 15:49 ]


    terinho90
    09.08.2008, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος pasxalis17 στις 04-04-2008 στις 21:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 21-06-2005 στις 16:26 έγραψε...

    Ακούω τις τελευταίες μέρες μετα μανίας ενα cd με τραγούδια του Γιάννη Μηλιώκα και έχω πάθει πλάκα απο τις φοβερές για την εποχή τους ενορχηστρώτικες ιδέες του και τον παντα προσεγμένο στίχο.

    οι απόψείς σασ για τον καλλιτέχνη?

    Ξέρει κανείς που έχει χαθεί?



    Συντομα θα έχουμε νέα του φίλε μου

    makari paidia...o giannis einai megalos polu megalos sunthetis...exw 4 diskous tou k ton thavmazw gia oti grafei...krima pou to 95% twn atomwn stin ilikia mou den ton kseroun kan....krima...gianni emfanisou ksana!

     


    musicathy
    09.08.2008, 14:40

    Είναι ΑΡΧΟΝΤΑΣ!

    {#emotions_dlg.clap}


    thaliey
    09.08.2008, 15:09

    τελικα εμαθε κανεις τιποτα?ειναι πολυ καλος ο μηλιοκας τα σπαααει κοινως!


    johnrgal
    10.08.2008, 12:54

    Άκουσα πως ετοιμάζει συναυλίες μαζι με τον Κηλαιδόνη....13 Αυγούστου η πρώτη!!!!Τώρα που και πως,δεν ξέρω....Μόλις μάθω θα ενημερώσω.....


    Termite
    10.08.2008, 13:02
    Μία θα έιναι ή και περισσότερες;
    marylin
    10.08.2008, 21:27

    Συμμετέχει στο νέο δίσκο του Λουκιανού Κηλαηδόνη ¨ΤΑ ΦΑΝΤΑΡΙΣΤΙΚΑ¨ που κυκλοφόρησε από τη LEGEND και είναι όλα τα τραγούδια βασισμένα σε τετράστιχα που έγραψαν φαντάροι στο στρατό και προέρχονται από τη σελίδα Φαντάρε που πας της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας.

     

    Επίσης συμμετέχουν οι Β. Γερμανός, Γ. Γιοκαρίνης, Φ. Δεληβοριάς, Δ. Δημοσθένους, Αντ. Καφετζόπουλος, Χ. Κλυνν, Γ. Μαργαρίτης, Δ. Μητροπάνος, Μ. Μητσιάς, Γ. Νταλάρας, Π. Πάνου, Γ. Πάριος, Δ. Σαββόπουλος, Μ. Τσέρτος, Γ. Ψαριανός. {#emotions_dlg.walkman}


    heartbreak-kid
    10.08.2008, 22:04

    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 10-08-2008 στις 21:27 έγραψε...

    Συμμετέχει στο νέο δίσκο του Λουκιανού Κηλαηδόνη ¨ΤΑ ΦΑΝΤΑΡΙΣΤΙΚΑ¨ που κυκλοφόρησε από τη LEGEND και είναι όλα τα τραγούδια βασισμένα σε τετράστιχα που έγραψαν φαντάροι στο στρατό και προέρχονται από τη σελίδα Φαντάρε που πας της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας.

     

    Επίσης συμμετέχουν οι Β. Γερμανός, Γ. Γιοκαρίνης, Φ. Δεληβοριάς, Δ. Δημοσθένους, Αντ. Καφετζόπουλος, Χ. Κλυνν, Γ. Μαργαρίτης, Δ. Μητροπάνος, Μ. Μητσιάς, Γ. Νταλάρας, Π. Πάνου, Γ. Πάριος, Δ. Σαββόπουλος, Μ. Τσέρτος, Γ. Ψαριανός. {#emotions_dlg.walkman}



    όπως έλεγε και ο περίανδρος πώποτας δηλαδη, εμπρός πίσω!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heartbreak-kid στις 10-08-2008 22:37 ]


    uNick
    11.08.2008, 12:28

    Για τους λόγους που "εξαφανίστηκε" είναι προσωπικοί του, δεν υπάρχει λόγος να τους αναφέρουμε... αν θέλει ο ίδιος, θα τους πει σε καμία συνέντευξη αργότερα...

    Η φήμη ότι ο Γιάννης επανέρχεται στην ενεργό δράση κυκλοφορεί πολύ έντονα τους τελευταίους μήνες. Από τον Μαχαιρίτσα ειπώθηκαν όντως κάποια πράγματα, και από ό,τι ακούω μάλλον αληθεύουν... Ελπίζω να τον ξαναδούμε σύντομα. Δημιουργοί σαν αυτόν δεν είναι πολλοί...

    Όσο για την συμμετοχή του στη συλλογή "Τα Φανταρίστικα", ο Μηλιώκας ερμηνεύει το " Όλοι τους με ξεχάσανε", αγνώστου στιχουργού, σε μουσική Λ.Κηλαϊδόνη.

    Για την(τις) συναυλία(-ες) που αναφέρθηκε παραπάνω έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει λεπτομέρειες να μας ενημερώσει.

     


    liberty
    14.08.2008, 19:30

    Όντως αν ξέρει κάποιος για την συναυλία του Μηλιώκα ας στείλει να μας πει γιατί θέλω πολύ να πάω και γιατί νομίζω ότι και πολλοί άλλοι θέλουν.


    Gabi-Bat
    15.08.2008, 13:01

    Καλησπέρα σε όλους.

    Η μόνη ανακοίνωση που βρήκα μέχρι στιγμής για την επικείμενη συνεργασία του Μηλιώκα με τον Λουκιανό είναι για τις 17 Σεπτεμβρίου στο Θερινό Δημοτικό Θέατρο του Βόλου.

    http://www.volos.gr/default.aspx?id=25820&nt=18〈=1

    http://www.volos.gr/default.aspx?id=26124&nt=124〈=1

    Φαντάζομαι θα υπάρξουν κι άλλες συναυλίες, αλλά προς το παρόν φαίνεται να έχει ανακοινωθεί μόνο αυτή. Χαιρετώ.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Gabi-Bat στις 15-08-2008 13:05 ]


    998
    29.10.2008, 23:49

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:31 ]


    spiroos
    30.10.2008, 13:56

    και ζωντανά...στο Ζυγό και με τραγούδια (έδωσε σε Μητροπάνο και Πλούταρχο (!)) και ετοιμάζει κι άλλα ωραία πράγματα...