ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    επιλογή κλασσικής κιθάρας για προχωρημένους

    deppie
    11.02.2016, 10:56

    Καλησπέρα στο forum.  Alhambra ή ALMANSA. Είμαι  μεταξύ Alhambra 7C και ALMANSA 435. Μπορεί κάποιος να μου πεί αν έχει προσωπική εμπειρία απο τις δυο κιθάρες. Σε εμένα ακούγονται παρόμοιες περίπου. Είναι έτσι ή ιδέα μoυ; Ευχαριστώ.


    sv2dxa
    18.02.2016, 22:29

    Απ όσο θυμάμαι οι κιθάρες αυτές ξεπερνούν τα 1000€. Με 1300€ υπάρχουν καινούριες κιθάρες χειροποίητες από Έλληνες κατασκευαστές 2 φορές καλύτερες από αυτές που αναφέρεις.


    JULIOS
    03.03.2016, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος sv2dxa στις 18.02.2016, 22:29 έγραψε...

    Απ όσο θυμάμαι οι κιθάρες αυτές ξεπερνούν τα 1000€. Με 1300€ υπάρχουν καινούριες κιθάρες χειροποίητες από Έλληνες κατασκευαστές 2 φορές καλύτερες από αυτές που αναφέρεις.



    +1.Ετσι ακριβως ειναι.

    Κ σε αυτα τα πλαισια θα ειχα να προτεινω τον :

    http://www.classicalguitars.gr/home.html

    για τον οποιο εχω αριστη προσωπικη γνωμη (μιας κ ειχε αναλαβει το δυσκολοτατο εργο επισκευης δικης μου κλασσικης καθως κ το ακομα δυσκολοτερο να επισκευασει δοξαρι απο κοντραμπασσο-για το οποιο αλλοι κατασκευαστες/luthier θεωρουσαν στην ουσια αδυνατο-).

    Εχει video με δειγμα ηχου των κατασκευων του στο site.Ακους κ αν σε ενδιαφερει επικοινωνεις μαζι του.

    Οπως κ να εχει ομως εαν επιλεξεις μια καλη χειροποιητη -υπαρχουν αρκετοι Ελληνες που κανουν εξαιρετικες κατασκευες- δεν θα χρειαστεις να αγορασεις ξανα κιθαρα (κλασσικη εννοω).