ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    πως θα γραψω μουσικη με synthesizer στον υπολογιστη?

    tsakspy
    21.06.2005, 20:17
    εχω ενa synthesizer και θελω να φτιαξω δικα μου κομματια στον υπολογιστη,αλλα δεν ξερω τι χρειαζομαι απο πλευρασ προγραμματων ετσι ωστε να γραφω αυτο που θελω και στη συνεχεια να το τροποποιω προσθετωντας ρυθμους κλπ...Ξερετε μηπως εσεις τι χρειαζεται?
    musicproducer
    21.06.2005, 20:54
    Αγαπητε φιλε,επειδη σπουδαζω μουσικη τεχνολογια για να σε βοηθησω θα σου πω οτι χρειαζεσαι μια καρτα ηχου για να μπορεις να φτιαχνεις αυτα που θελεις,ενα προγραμμα μουσικης π.χ cubase ή nuendo,vst instruments δηλ.εικονικα μουσικα οργανα για ρυθμους,τυμπανα.κιθαρες και οτι αλλο εσυ θελεις,ηχεια καλα για home studio και πανω απο ολα......φαντασια.Αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου προσωπικο μνμ.για να σου απαντησω.οκ;
    Hastaroth
    21.06.2005, 22:34
    Τί εννοείς λέγοντας "vst instruments"?

    Οί κάρτες ήχου διαθέτουν εκ κατασκευής πάρα πολλούς ήχους οργάνων,δέν νομίζω νά χρειάζεται κάτι παραπάνω σχετικά μέ το εξάρτημα αυτό.
    musicproducer
    25.06.2005, 11:35
    VST INSTRUMENTS ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ.ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΓΩ ΣΤΟ CUBASE ΚΑΙ ΣΤΟ NUENDO ΠΟΥ ΕΧΩ, ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ Π.Χ SYNTHESIZER,ΠΙΑΝΑ,ΒΙΟΛΙΑ,DRUMS Κ.Τ.Λ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.ΤΑ VST INSTRUMENTS ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ.
    Kruder
    12.10.2005, 21:43
    ρε παιδιά το πιο βασικό...MIDI χρειάζεται το παιδί!τώρα τι είναι το midi...μεγάλη ιστορία.αν ψαχτείς λίγο στο net θα βρείς τις απαντήσεις σου!εννοείτε και καποια προγράμματα για editing όπως cubase,reason,logic τα οποία βέβαια είναι αρκετά πολύπλοκα και θέλουν αρκετό ψάξιμο!καλή τύχη στο ταξίδι της αναζήτησης
    KRITIKOS
    13.10.2005, 00:05
    οσον αφορα το προγραμμα σου συστηνω ανεπιφυλακτα το cubase sx 2 ή 3,,,αυτο χρησιμοποιω εγω και πιστευω ειναι απο τα καλυτερα
    wingboots
    19.11.2005, 16:57
    Κατέβασε ένα vitual midi keyboard ενα virtual midi cable, το KX Project (slow latency), και κανε ετσι τη δουλεια σου(το οργανάκι σου γίνεται αυτομάτως άχρηστο). Ε..και οπως ανάφεραν και τα παιδιά πιο πάνω, ένα μουσικό πρόγραμμα.