ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.826 μέλη

    πως δημιουργουμε σκαλες-κλιμακες αναμεσα σε ακορντα σε ακουστικη κιθαρα;

    alex506
    18.02.2016, 23:46

    Καλησπερα , υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος που δημιουργουμε σκαλες η κλιμακες στις μπαασες χορδες αναμεσα στα ακορντα ; απο εδω 

    ?t=197


    STEFANOS604
    19.02.2016, 18:17

    Σ’ αυτό που αναφέρεσαι και κατά κάποιο τρόπο δείχνει το Video που παραθέτεις είναι το ‘’γέμισμα’’ μεταξύ συγχορδιών με μπάσες νότες των 3 μπάσων χορδών της κιθάρας και ονομάζεται Bass Picking (και στη ‘’πιάτσα’’ το λένε ‘’μπασαδούρα’’ τουλάχιστον έτσι το ξέρω εγώ που γεμίζω το κενό μεταξύ 2 ακόρντων με μπάσες νότες που φυσικά ανήκουν στην κλίμακα που παίζετε τα ακόρντα .

    Περισσότερο το τι μπάσες νότες θα χρησιμοποιήσετε  είναι θέμα αυτοσχεδιασμού που αποκτιέται σιγά-σιγά  αλλά και ακούγοντας τέτοια τραγούδια.

     Στο 1ο μέρος του video μου , οι νότες και τα ακόρντα που ακούγονται είναι:

    C CC E -- A Am Am E -- F F F F -- G GG B και επανάληψη.

    Στο 2ο μέρος του video μου : παίζω ένα πολύ παλιό βαλσάκι -σε 3 τονικότητες ( D , C και A) που είναι πολύ καλό για την εκμάθηση μιας βασικής αλληλουχίας ακόρντων αλλά και το προτείνω για ''ζέσταμα''.

    Στο video η αλληλουχία ακόρντων που παίζω είναι: 
    από το I στο V7 , V7 στο I , I στο IV , IV στο I , I στο V7 και V7 στο Ι.

    Στο 3ο μέρος του video μου δείχνω και άλλα 2 ρυθμικά σχέδια ( 4/4 και 3/ 4 ) όμως εδώ η αλληλουχία συμπεριλαμβάνει και μη χτύπημα χορδών.


    https://www.youtube.com/watch?v=dKwmRb7zv2ELink

    >

     

    Όταν μάθεις τη δική μου σε ματζόρε  μπασαδούρα , το Link
    εδώLink

    > : παραπέμπει σε ένα κανταδόρικο του 1947 σε μινόρε αρμονικό με πολύ καλή αλλά ''δύσκολη'' για αρχάριους  μπασαδούρα που μπορείς να ‘’κλέψεις’’ κάτι απ’ αυτή και να τη χρησιμοποιήσεις και σ’ άλλα τραγούδια αυτούσια ή με παραλλαγή (το ίδιο κάνω εγώ σε δεκάδες τέτοια τραγούδια).




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία