ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.833 μέλη

    Ρυθμος και γενικα αποριες φωνητικης

    Dinapr
    27.02.2016, 23:23

    Λοιπον λοιπον ειμαι καινουρια στην παρεα!Ας το πιασουμε απο την αρχη!

    Αρχικα δεν θα πω οτι ασχολουμαι με την φωνητικα και γενικοτερα την μουσικη γιατι το θεωρω ακυρο σε αυτη την φαση!Αλλα σιγουρα την λατρευω.Εχω μια κιθαρα και ξερω καποιες βασικες συγχορδιες, τα καλαντα, το intro του smoke on the water και το happy birthday (τα πιασαμε τα λεφτα μας χδ)!Απο μικρη θελω να μαθω κιθαρα αλλα ολο κατι γινοταν και τα τελευταια 4 χρονια ας πουμε οτι ανακαλυψα οτι η φωνη μου δεν ειναι τοσο για τα μπαζα και απο τοτε το παλευω μονη μου.Εχω δει καποια βελτιωση για αυτοδιδακτη χωρις τρελες βεβαια διαφορες!Τον περασμενο Απριλιο καπως το εφερε η κουβεντα με μια πολυ αγαπημενη φιλολογο που ειχα στο γυμνασιο και της ειπα οτι θελω παρα πολυ να σχοληθω με το σπορ και της εβαλα να ακουσει κατι μικρο που ειχα ηχογραφησει. Επειδη της αρεσε αποφασισε να με παει σε μια πολυ καλη της φιλη που ειναι διευθυντρια στο ωδειο της περιοχης μας να με ακουσει. Εγω βεβαια που μεχρι τοτε δεν ειχα τραγουδησει σε κανεναν και ντρεπομουν μεχρι και την μαπα μου (οχι οτι τωρα ολα αυτα εχουν αλλαξει κατα πολυ :P )στην αρχη αρνηθηκα γιατι νομιζα οτι η γυναικα επρεπε να πληρωθει και δεν ειχα μια να διαθεσω (δεν ειχα ιδεα πως λειτουργουσαν τα ωδεια χδ)!Τελος παντων μετα απο 1 περιπου μηνα αθλιας συνεννοησης μεταξυ των 3 μας τα καταφεραμε και πηγαμε :P!Η γυναικα ηταν ακρως φιλικη...τρομερη επαγγελματιας και με συγκλονισε η αγαπη της για αυτο που κανει!!! Μου προτεινε να μην ξεκινησω μαθημα λογω του οτι φετος δινω πανελληνιες και τα διδακτρα θα ηταν πολλα σε συνδυασμο με το φροντιστηριο μου. Με ακουσε και αυτα που μου ειπε δεν διεφεραν απο αυτα που περιμενα να ακουσω!Μου ειπε α)οτι εχω ενα καλο οργανο β)οτι κανεις δεν μπορει να προβλεψει την εξελιξη μου γ)οτι της φανηκε ιδιαιτερη η χροια μου και οτι θα μπορουσα λογικα να δοκιμασω διαφορετικα πραγματα με τον τονο στον οποιο μιλαω και δ)οτι δεν ειμαι παραφωνη!Απο τοτε οσο προλαβαινω δουλευω λιγο και εχω παρατηρησει οτι μια απο τις δυσκολιες που αντιμετωπιζω ειναι να μπω στον ρυθμο των περισσοτερων τραγουδιων.Αν δεν εχω ρυθμο μπορω να αποκτησω?Και κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η φωνη μου κανει πολλα voice crack (συγγνωμη αλλα στα ελληνικα δεν ξερω πως ακριβως να αποδωσω τον ορο)!Αυτο λυνεται με εξασκηση?Επισης αντιμετωπιζω προβλημα με παλινδρομηση αυτο μπορει να βλαψει την φωνη μου?

    Ευχαριστω για τον χρονο οσων θα διαβασουν(οποιος θελει μπορω να του στειλω καποια δευτερολεπτα κομματιων που εχω ηχογραφησει)! 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Dinapr, 27-02-2016 23:25 ]


    STEFANOS604
    29.02.2016, 06:51

    Στα λαϊκά και κυρίως στα παραδοσιακά μας τραγούδια , το μέτρο είναι κάτι το  σχετικό και από πολλές τοπικές κυρίως ορχήστρες θα ακούσετε να παίζουν κάποια γνωστά σας τραγούδια και με διαφορετικό μέτρο απ’ ότι είναι γραμμένα αλλά κυρίως με διαφορετικό τέμπο.

    Γι αυτό Μουσικά Blogs αλλά και ειδικές ιστοσελίδες ( πχ το kithara.to) που μας δίνουν τις σημειολογικές  παρτιτούρες χιλιάδων τραγουδιών , με  τα ακόρντα  πάνω από τους στίχους, δεν αναφέρουν (τουλάχιστον στα  μέχρι τώρα τραγούδια που έκανα downloading) τον ρυθμό και το τέμπο όχι μόνο των λαϊκών  και παραδοσιακών , αλλά και γενικά όλων των τραγουδιών.

    1. Για το σωστό μέτρο και τέμπο θα πρέπει να αποκτήσετε (πχ εδώ) τις αντίστοιχες παρτιτούρες.
    2. Καλύτερα να έχεις φωνή μέτρια και να ξέρεις να κρατάς το χρόνο και να κάνεις το σωστό μπάσιμο παρά καλή φωνή και να εκνευρίζεις τους μουσικούς και τους ακροατές.
    3. Ο ρυθμός αποκτιέται με εξάσκηση (με χρήση μετρονόμου , έτοιμων ρυθμών Drums , backing tracks , κάνοντας πρόβες με μουσικούς..)
    4. Σαν Voice crack  μάλλον θα εννοείς κάποιο απότομο ‘’βράχνιασμα’’ (στο λεγόμενο στάδιο ''Μεταφώνησης'' που συμβαίνει στη φωνή λόγω της εφηβείας ) που συνήθως οφείλεται στο ότι ‘’πιάνεις’’ το τραγούδι πιέζοντας τη φωνή σου πολύ ψηλότερα ή χαμηλότερα απ’ τις δυνατότητες σου. Αν εννοείς αυτό τότε μη ''πιάνεις'' το τραγούδι στον τόνο που το λέει η τραγουδίστρια αλλά χαμηλότερα σε τόνο που μπορείς να το ''βγάλεις'' με άνεση.
    5. Τραγουδώντας πάνω σ’ ένα τραγούδι από CD , YOUTUBEθέλει προσοχή γιατί , όπως είπα, ο τραγουδιστής/α ίσως να το τραγουδά σε τόνο που είναι πέραν των δυνατοτήτων σου
    6. Η δασκάλα σου μπορεί να προσδιορίσει με ακρίβεια  το τονικό εύρος  φωνής σου και να δουλέψει ανάλογα. Αλλιώς  υπάρχει το έντονο ενδεχόμενο τραυματισμού, ίσως και μη αναστρέψιμων βλαβών, ή στην καλύτερη περίπτωση λανθασμένη φωνητική κατεύθυνση.

    7. Για την κιθάρα ,που είναι το τέλειο όργανο να κρατάς το χρόνο όταν τραγουδάς, αν δεν μπορείς οικονομικά να πας σε ωδείο ή δάσκαλο μελέτησε , όταν έχεις χρόνο, το άρθρο ‘’ Μπορώ να μάθω κιθάρα μόνος; ‘’: ΕΔΩ :
    8. Γιατί δεν δημοσιοποιείς το κομμάτι της ηχογράφησης σου εδώ (ανώνυμα και έστω το ηχητικό και όχι το Video) ώστε να πάρεις αξιολόγηση από τους ειδικούς (και υπάρχουν τέτοιοι στο Musicheaven – ΟΧΙ εγώ, που απλά μπορώ να πω αν μου άρεσε ή όχι)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 29-02-2016 07:52 ]