ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά monitor ηχείων και κάρτας ήχου

    spyroszante
    15.03.2016, 00:59

    Γεία σας, θα ήθελα πρωτάσεις για να αγοράσω 2 μονιτορ ηχεία και μια εξωτερική κάρτα ήχου έχω αρχίσει να φτιάχνω house παραγωγές απο το fl studio και δεν θέλω ακόμα να ανοιχτώ πολύ οπότε δυο καλά ηχεια και μια καρτα ηχου θα είναι η αρχή μου απλά θέλω να βγάζω εναν καθαρο ήχω και να μπορώ να κάνω το mastering ενοειτε χρειάζομαι ακουστικά και εχω βρει καποια, απλά δεν γίνετε όλη την ώρα με τα ακουστικά, τα χρήματα που δεν έχω αλλα έχω αρχίσει να μαζευω έιναι γύρω στα 300 ευρώ.Ευχαριστώ!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την spyroszante, 15-03-2016 01:03 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 18-03-2016 15:51 ]


    STEFANOS604
    15.03.2016, 09:33

    Αν και ο τίτλος δεν ανταποκρίνεται με το κείμενο (απλά το λέω για μελλοντική επίσκεψη του post από άλλα μέλη) σου δίνω μια πιο αναλυτική απάντηση

    Πρόταση για αγορά από Ελλάδα :

    • Κάρτα Focusrite Scarlett 2i4 , 165 ευρώ : ΕΔΩ:
    • Ενεργά Ηχεία: Mackie CR3 (2 Χ 59=118 ευρώ) ΕΔΩ:
    • Ακουστικά  Behringer HPS5000 35 ευρώ : ΕΔΩ:

    Σύνολο: 165 + 118 + 35 = 318 ευρώ. Άρα 'πέφτουμε' μέσα στο ποσό που διαθέτεις

    Με ένα ‘’παζάρι’’ τηλεφωνικό ίσως τα πάρεις 300 ευρώ

     Ανάλυση:

    Η κάρτα αυτή είναι άριστη αλλά θέλει και καλό μικρόφωνο που δεν αναφέρεις ποιο διαθέτεις . Τα ακουστικά και τα ενεργά ηχεία που προτείνω είναι μέτρια αλλά αξιοπρεπή και ίσως ‘’δεν’’ θα επηρεάζουν τις house παραγωγές σου.

    Όποια κάρτα και να αγοράσεις ΠΡΟΣΟΧΗ στην Phantom Power 48V

    Στην οικιακή ηχογράφηση με PC, ακόμα και το πιο ακριβό μικρόφωνο να έχετε, δεν θα πετύχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αν το μικρόφωνο δεν συνυπάρχει με αντίστοιχης ποιότητας sound card (η Focusrite Scarlett 2i4 είναι ποιοτική) , το  software fl studio που διαθέτεις το ίδιο και το προτεινόμενο αυτοενισχυόμενο σύστημα ηχείων είναι κάπως αξιοπρεπές για τη δουλειά που το θέλεις.

    Ο τύπος  του microphone που συνήθως συνοδεύει τις απλές sound cards είναι το πάμφθηνο πυκνωτικό electret microphone με ακουστικά μαζί. (Όμως με τέτοιο φτηνό electret των 5 ευρώ και Focusrite είναι κάτι που με απλή ματιά δεν ταιριάζει. Θα  πρέπει επομένως το μικρόφωνο  να είναι ίδιας ποιότητας).

    Ομοίως άλλες απλές κάρτες συνοδεύονται με απλό δυναμικό μικρόφωνο (μεμονωμένη αγορά περίπου 3 ευρώ - καλό για καραόκε).

    Ωστόσο, για ένα πιο επαγγελματικό ήχο  σίγουρα θα απογοητευτείς με την ποιότητα αυτών των μικροφώνων ή αν το μικρόφωνο σου είναι καλής  ποιότητας (πχ shure SM-57) , πάλι θα απογοητευτείς με  την ποιότητα εγγραφής  αν αυτή γίνει μέσω της ενσωματωμένης κάρτας  ήχου του υπολογιστή σου.

    Το ζευγάρι monitor ηχείων που προτείνω έχει καλή απόκριση συχνοτήτων ,έστω για μέτριες απαιτήσεις. Εννοώ ότι με την  επεξεργασία και αργότερα τη μίξη της φωνής σας με μουσικό όργανο, αυτό που θα ακούτε από τα monitors θα πρέπει να σας ικανοποιεί και να ανακαλύπτετε τις ατέλειες σας οπότε να ξαναηχογραφήτε , διορθώνοντας τις  , έτσι ώστε όταν φτιάξετε το δικό σας CD αυτό να  ακούγεται με την ίδια ποιότητα είτε στο αυτοκίνητο σας, είτε στο στερεοφωνικό σας, είτε σε στερεοφωνικό διαφορετικό από το δικό σας. Αυτό όμως επιτυγχάνεται μόνο με ηχεία ή ακουστικά ποιότητας.

    Αν λοιπόν θέλετε κάποιο καλύτερο ζευγάρι monitor ηχείων μπορείτε να το αναβάλετε για το μέλλον και μέχρι τότε ή κάνετε χρήση μόνο καλύτερων ακουστικών ή μ’ ένα καλώδιο με τα κατάλληλα Connectors να χρησιμοποιήσετε , αν φυσικά έχετε, το στερεοφωνικό σας.

    Αυτό που εδώ θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή είναι , ότι όποια κάρτα κι αν αγοράσεις , να προσέχεις τη χρήση του μπουτόν ‘’phantom power’’ γιατί αν στην είσοδο mic συνδέσεις αντί πυκνωτικό, δυναμικό ή άλλη συσκευή πιθανόν ,με το Phantom ON ,να προξενήσεις βλάβη ή στην κάρτα ή στη συνδεδεμένη συσκευή.

    Ένα ΤΙΡ που εφαρμόζω εγώ και όχι μόνο στην κάρτα και σε προφυλάσσει από τέτοιον κατά λάθος χειρισμό είναι :

    Δείτε τη φωτογραφία ΕΔΩ :


    spyroszante
    15.03.2016, 14:55

    Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας, δεν κάνω ηχογραφήσεις οπότε δεν χρειάζομαι κάρτα ήχου απλα την ανέφερα γιατί νόμιζα ίσως χρειάζετε για τα ηχεία, τι λέτε για αυτά? http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-multimedia/ixeia-ypologisti/behringer-studio-50-usb-timi.html>behringer-studio-50-usb

    [ τροποποιήθηκε από τον/την spyroszante, 15-03-2016 14:56 ]


    STEFANOS604
    15.03.2016, 15:50

    Τα 3 κύρια χαρακτηριστικά των :

    • Η Αναλογική και Ψηφιακή συνδεσιμότητα  (2 XLR και TRS  & USB)
    • η διπλοενίσχυση (bi-amped , με 2 ενισχυτές ανά ηχείο)
    • Τα specs δίνουν  ευαισθησία max100 dB SPL (τα καλύτερα -που ξέρω- έχουν μέχρι 104 dB) πάρα  πολύ καλή για τη τιμή του.

     σε προδιαθέτουν  για άριστη ηχητική στις  εφαρμογές  video & Audio (ειδικά το bi-amped) .

    Μακάρι και στην πράξη να αποδειχθεί ότι ισχύουν.


    spyroszante
    15.03.2016, 23:23
    θα δήξει πάντως κάτι τέτοιο σκέφτομαι σε ευχαριστώ πολύ και πάλι
    STEFANOS604
    16.03.2016, 06:16

    Είπα ‘’εύχομαι’’ απλά για να πω ότι όπως και σε ένα σωρό άλλα χαρακτηριστικά συσκευών επίτηδες θολώνονται τα νερά και ο αγοραστής ακόμα κι αν γνωρίζει μερικά πράγματα νοιώθει χαμένος.

    Η λέξη max κρύβει πολλά. Πχ τα 100db με τι συχνότητα  παρήχθησαν ,με τι μέθοδο…

    Όχι ότι ο κατασκευαστής δεν λέει την αλήθεια , αλλά πχ άλλο τα 100db να αναφέρονται ότι παράγονται με χαμηλές κι άλλο με υψηλές συχνότητες ή αυτά τα 100db ακούγονται καλά ή απλά δυνατά ; (και οι κατασκευαστές φυσικά δίνουν έμφαση σ’ αυτά).

    Να γιατί κατακλύζονται τα Forums με ερωτήματα απευθυνόμενα σε  άτομα που ήδη έχουν αγοράσει παρόμοια αλλά κι εκεί η απάντηση πάλι έχει υποκειμενικότητα.

    Γι αυτό το καλύτερο Standard είναι τα αυτιά σου.


    spyroszante
    18.03.2016, 01:10
    ελπίζω ότι και να αγοράσω να βγει καλό για αυτό το ψάχνω τόσο πολύ δεν είναι απλά για να ακούσω μουσική αλλά για να παράγω και χρειάζομαι ποιότητα μακάρι να μπορούσα να αγοράσω κάτι στα 800 ευρώ αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα
    STEFANOS604
    18.03.2016, 15:27

    Όμως , δεν είναι τόσο το ηχείο όσο το μικρόφωνο ή αντίστοιχα ο αισθητήρας (magnet , piezo ,magnet + mic) για το έγχορδο είναι αυτό που θα ‘’χρωματίσει’’ τον ήχο σου και που θα ακούγεται  διαφορετικά στα ηχεία αναλόγως ποιότητας των.

    Γι αυτό βαρύτητα στο mic,αισθητήρα, μετά  στην κάρτα με το συνοδεύομενο software (ή αντίστοιχα για την περίπτωση σου στο ΡΑ ή ενισχυτή οργάνου) και μετά στο ηχείο. Αν και τα 3 αυτά κανονικά θα πρέπει να είναι ισότιμης ποιότητας.

    Ενημέρωσε μας όταν αγοράσεις και αφού κάνεις δοκιμές .


    trelakias
    18.03.2016, 21:38

    Ρίξε μια ματιά στα KRK RP5 ή M-Audio BX5.  Η κάρτα ήχου θα πρέπει να σε καλύπτει και αργότερα οπότε πάρε κάτι ανάλογο.  (Δηλαδή πιστεύω ότι θα ασχοληθείς αργά ή γρήγορα με midi πχ).  Στο σύνολο θα σου βγει πάνω από 300 και φαντάζομαι ότι υπολογίζεις σε καλά ακουστικά, ότι έχεις καλό χώρο να στήσεις το σετ και... το pc σου είναι τίμιο :D


    spyroszante
    19.03.2016, 23:17
    το pc μου δεν κάνει κανονικά για αυτή την δουλεία είναι πολύ απλός μόνο έχω αλλάξει μιτρική επειδή κάηκε η παλιά από κεραυνό αλλά πάει καλύτερα από παλιά και επίσεις έχω τα win.10 αλλά μετά το καλοκαίρι θα πάρω mac. έχω σκοπό να πάω τον σεπτέμβη αν όλα πάνε καλά στην SAE ATHENS και μετά από εκεί θα στήσω ένα καλό σετ πιστεύω το δωμάτιό μου είναι ότι πρέπει έχει καλή ηχωμόνοση και έχω και χώρο
    spyroszante
    19.03.2016, 23:23

    http://www.djshop.gr/pd/behringer-b-3031a-truth-12479.htm?lang=el&path=-10359606

    πιστεύω αυτά θα είναι μια χαρά ενώ δεν θα πάρω ακόμα κάρτα ήχου να δώσω κάτι παραπάνω για ηχεία

    [ τροποποιήθηκε από τον/την spyroszante, 19-03-2016 23:25 ]


    Uni-Q
    20.03.2016, 15:58

    Καλύτερα να διαθέσεις κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι που θα έχει και ψηφιακή είσοδο αλλά και τρόπο να μπορέσεις να το ισοσταθμίσεις για να πάρεις το καλύτερο δυνατό ήχο για το χώρο σου.

    Ρίξε μια ματιά σε αυτά

    http://www.xtz.se/product/tune-4

    Έχουν ισοστάθμιση Dirac Live, επομένως ό,τι καλύτερο.

    Από και και πέρα, πολύ καλά είναι και αυτά

    http://audioengineusa.com/Store/HD6-WAL-Powered-Speakers


    spyroszante
    22.03.2016, 00:35
    πολύ καλά φαίνονται αργότερα εννοείτε θα πάρω κάτι σαν τα δεύτερα που μου έδειξες αλλά πριν επενδύσω λεφτά στο σετ θέλω να πάω πρώτα στην σχολή για μουσική παραγωγή στην SAE απλά τώρα θέλω κάτι απλό και οικονομικό