ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη

    Τάξεις Σολφέζ στα Ωδεία μπέρδεμα με την ύλη, Επείγον!!

    stelios-15
    22.04.2016, 18:33

    Καλησπέρα σε όλους!
    Λοιπόν, το πρόβλημά μου έχει ως εξής...

    Στο Ωδείο που έκανα πιο μικρός θεωρητικά της μουσικής, ολοκλήρωσα τις τρείς τάξεις της θεωρίας μαζί με τα Σολφέζ σε κλειδί του Σολ, Φα, και στην τρίτη τάξη της θεωρίας είχαμε κάνει: κάποια από το κλειδί του Ντο, από το 6Α του Henry Lemoine τα Σολφέζ από 2 έως 10 και από το 2Α τα: 1,4,6,7,9,14,21,23,29,30.

    Στην πορεία λόγο σπουδών, άλλαξα πόλη και Ωδείο όπου συνέχεισα για το ειδικό Αρμονίας. Όταν πήγα στο νέο ωδείο, τους είπα πια Σολφέζ έχω κάνει και μου είπαν πως είμαι εντάξει και προχωράμε στην ύλη της Αρμονίας, από Σολφέζ είμαστε οκ, απλά να πάρω μια βεβαίωση από το παλιό μου ωδείο και να την προσκομήσω κάποια στιγμή στη γραμματεία τους, ούτος ώστε να περαστούν στους καταλόγους οι βαθμολογίες από τα Σολφέζ τη στιγμή που τα 'χω κάνει πιο παλιά σε άλλο ωδείο.
     
    Όλα εντάξει ως εδώ.. Προχωρίσαμε στο ειδικό Αρμονίας, είμαι πλέον στο Τρίτο ειδικό και τον Φεβρουάριο του 2017, δείνω για το πτυχίο. Πρόσφατα ζήτησα από τη γραμματεία του παλιού μου ωδείου μια βεβαίωση σπουδών για να φανεί η ύλη που έχω καλύψει στα Σολφέζ και είπα πιο πάνω και όπως είπαμε να τη μεταβιβάσω στο ωδείο που είμαι τώρα ώστε να περαστεί στους καταλόγους.. τι έγινε τώρα.. το παλιό μου ωδείο, στη βεβαίωση που μου έδωσε, αναγράφει ότι έχω καλύψει τις τρείς πρώτες τάξεις της θεωρίας και των Σολφέζ. Δείνω αυτή τη βεβαίωση στη γραμματεία του ωδείου που είμαι τώρα και μου λεν πως το τέταρτο και πέμπτο Σολφέζ του οποίου την ύλη έχω καλύψει πιο παλιά, δεν φαίνονται, διότι η βεβαίωση που μου έδωσαν, αφορά για τις τρείς πρώτες τάξεις και κατά συνέπεια δεν μπορεί να φαίνεται  η ύλη για το κλειδί του Ντο, και των 2A και 6A τα οποία έχω κάνει, καθώς οι πρώτες τρείς τάξεις του Σοφλέζ έχουν μόνο κλειδί του Σολ και Φα.

    Ξαναπαίρνω τηλέφωνο στο παλιό μου ωδείο ώστε να μου δώσουν μια αναλυτική βεβαίωση για την ύλη των Σολφεζ την οποία έχω κάνει όταν ήμουν εκεί μαθητής τους και μου λεν πως η ύλη για τα μαθήματα των ωδείων, καθορίζεται από το Υπουργείο Πολιτισμού, δεν μπορεί κάθε ένα ωδείο να κάνει τη δική του και ότι αυτοί ακολουθούν την ύλη όπως αυτή ορίζεται. Τα Σολφεζ τα οποία έκανα στις τρείς πρώτες τάξεις, είναι αυτά που ορίζει το Υπουργείο..
    Ξανά μιλάω με το ωδείο που είμαι τώρα και μου λεν πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, σε κανένα ωδείο δεν κάνουν τα: κλειδί του Ντο, 2Α και 6Α στην τρίτη τάξη της θεωρίας και πως πρέπει να βρω το δίκιο μου και να διεκδηκίσω την βεβαίωση στην οποία φαίνονται τα 2Α,6Α και κλειδιού Ντο.

    Μπορεί κάποιος να με βοηθείσει περαιτέρο;; Έχω μπερδευτεί ειλικρινά και δε ξέρω τι να κάνω, ποιό ωδείο μου λέει την αλήθεια όπως είναι από το Υπουργείο και πως μπορώ να κινηθώ από δω και πέρα καθώς ο χρόνος λιγοστεύει, το Φεβρουάριο δείνω για πτυχίο ειδικού Αρμονίας και για την ώρα φαίνεται πως έχω κάνει τρείς τάξεις Σολφέζ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stelios-15, 22-04-2016 18:34 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stelios-15, 22-04-2016 18:35 ]


    CROSS
    23.04.2016, 20:10

    Καλησπέρα,τα βιβλία του σοφλέζ μπορεί να διαφέρουν απο ωδείο σε ωδείο,όχι όμως το επίπεδό τους,και αυτό καθορίζεται απο το υπουργείο και είναι ίδιο απο το 1957(έρχονται αλλαγές όμως στο ωδειακό σύστημα με αναβάθμιση,διαβάθμιση των  πτυχίων και άλλα σημαντικά θέματα που είναι υπο συζήτηση).

    Όμως μου κάνει εντύπωση που στο κάνουν θέμα κι απο το ένα κι απο το άλλο ωδείο,γιατί το σοφλέζ είναι ''εσωτερικό''και δεν ελέγχεται απο κάπου.Μπορούν άνετα να σου περάσουν την βαθμολογία απο μόνοι τους χωρίς να σε ταλαιπωρούν.


    stelios-15
    23.04.2016, 21:41
    Δε ξέρω, γιατί στο παλιό μου ωδείο να έχω κάνει στην τρίτη τάξη της θεωρίας (και τρίτο σολφέζ) τα σολφέζ 2Α,6Α και κλειδί Ντο;; Και γιατί μου λεν πως είναι καθωρισμένα από το Υπουργείο και δε μου δίνουν μια βεβαίωση; Μήπως όντως είναι έτσι;
    DanaeAthanasiadou
    23.04.2016, 22:49

    Καλησπέρα, επειδή είμαι καθηγήτρια ( Αρμονίας,solfege,dictee), θα σου πω το εξής,

    οι τάξεις του Solfege είναι 5 και μάλιστα παράλληλα με το Dictee ( άρα 5 χρόνια σπουδών, ξεκινάς δλδ από Α' Θεωρία και τελειώνεις όταν κάνεις ακόμα Αρμονία ).

    Αν δεν έχεις κάνει ολοκληρωμένα τα 5 έτη ( άσχετα με το πιο βιβλίο μπορεί να χρησιμοποιεί το εκάστοτε ωδείο ) τότε πολύ απλά δε μπορεί να σου δώσει το παλιό σου ωδείο βεβαίωση για το ότι έχεις ολοκληρώσει τον κύκλο σπουδών που αφορούν στο Solfege/Dictee.

    Μπορεί ο καθηγητής που σου έκανε μάθημα solfege να σας προχώρησε στην ύλη και να έκανες κ όλα αυτά που λες για τα 2Α κ τα δίφωνα 6Α, αλλά αν έχεις δώσει εξετάσεις Γ' solfege, στο υπουργείο φαίνεται πως έχεις κάνει την ύλη του  
    Γ' solfege και όχι του Ε' solfege.
        Άρα νομικά δεν καλύπτεσαι, που σημαίνει πως τις 2 χρονιές πρέπει να τις κάνεις είτε κανονικά ή έστω με εντατικά στο μισό χρόνο, ανάλογα τι θα συνεννοηθείς με το νέο σου ωδείο.

      Και όσο αφορά στο φίλο που λέει πως το solfege δεν ελέγχεται από κάπου, σημειώνω πως το solfege, όπως και όλα τα θεωρητικά μαθήματα, είτε υποχρεωτικά, είτε ειδικά,(solfege,dictee,ιστορία της μουσικής, μορφολογία,αντίστιξη,φούγκα κλπ) ελέγχονται από το υπουργείο πολιτισμού, όπως και τα όργανα και μάλιστα η βαθμολογία των ειδικών μαθημάτων αναγράφεται και στο πτυχίο σου.
     Δε μπορεί το ωδείο να βάλει ότι βαθμούς να'ναι ή να περάσουν βαθμολογία από το πουθενά.

    Αυτά είχα να πω, μακάρι να σου ξεδιάλυνα λίγο την κατάσταση, αν χρειαστείς περαιτέρω πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DanaeAthanasiadou, 23-04-2016 22:50 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DanaeAthanasiadou, 23-04-2016 22:52 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DanaeAthanasiadou, 23-04-2016 22:52 ]