ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Εχω καλη φωνή ;

    PantelisKou
    11.05.2016, 01:32

    καλησπέρα παιδια θα ήθελα να κανω μια ερωτηση που απευθινετε γενικά .. Θα ήθελα ν πάρω γνώμες απο διάφορους ανθρώπους για το αν εχω καλη φωνή ; Ειμαι μωλις 17 χρόνων και δεν εχω κανει καθόλου φωνητικά , οτι κανω το κανω μόνος με μια κιθάρα...

    το βίντεο ειναι αυτο : 


    PantelisKou
    11.05.2016, 02:03

    Ειχα ρωτήσει 10 άτομα που δεν με ειχαν ξανα ακούσει και ειπα πως "μοιάζει η φωνή σε κάποια σημεία με του παντελιδη και σε πολλές λέξεις όπως το "σου" " και 1 στους 10 είχε πει οτι θέλει λίγη δουλειά για να ειναι ακομη ποιο ωραίο , επίσης ένα άλλος είπε πως εχεις καλη χροιά αλλα θέλει λιγο ακόμα να την προπονήσεις την φωνή σου .. Και οτι ειναι πολυ μεμεγάλη για την ηλικία μου ...δεν ξερω πραγματικά ειμαι μπερδεμένος 


    Orfeus
    11.05.2016, 10:57

    Χρειάζεσαι πολλή προπόνηση Παντελή. Εντάξει μικρός είσαι ακόμα και μην απογοητεύεσαι. 

    Το αυτί σου χρειάζεται πολλή εξάσκηση και πρέπει να φροντίσεις να μη μοιάζει η φωνή σου με κανενός άλλου τη φωνή.  

    Επίσης, όπως σου γράφει ο razor-blade -και συμφωνώ μαζί του- πρέπει να μάθεις να τραγουδάς γιατί αυτό που προς το παρόν κάνεις, μόνο τραγούδι δεν είναι.   


    PantelisKou
    11.05.2016, 12:30
    Έκανα ένα cover σήμερα με καραόκε ώστε να επικεντρωθώ καλητερα στην φωνή , αυτο ειναι
    Link
    " target="_blank" target="_new">
    Orfeus
    11.05.2016, 13:14

    Και θέλεις τώρα να σου απαντήσω;

    Οκ! Από το αυτί και στο δάσκαλο! Κατ' ευθείαν και χωρίς καμία καθυστέρηση! 


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    11.05.2016, 13:55

    Αν θέλεις να συνεχίσεις, πήγαινε σε ένα ωδείο για φωνητική ή βρες ένα δάσκαλο. Ούτε αναπνοές, ούτε ρυθμός, μόνο ολίγον από φάλτσος. Ε.Σ.


    PantelisKou
    11.05.2016, 15:12
    Συγνώμη , τι εννοείς "ούτε αναπνοές , ούτε ρυθμός μονο ολίγον φαλτσος" ;
    MARIAXANIA
    11.05.2016, 20:47
    Παντελή μου, όλο το τραγούδι είναι ξεκούρδιστο. Ναι όντως η χροιά σου μπορεί να μοιάζει με του Παντελίδη. Αυτό δε λέει τίποτα γιατί θα πρέπει να έχεις κάποιο δικό σου στυλ κι όχι δανεικό. Πήγαινε σε κάποιον δάσκαλο να σε ακούσει, να δεις αν βελτιώνεται η κατάσταση με το αυτί σου κι αν όλα πάνε καλά να μάθεις και τεχνική. Διαφορετικά δεν θα μπορείς να τραγουδήσεις απλά και μόνο με τη χροιά σου. Πραγματικά είναι όλο το τραγούδι φάλτσο. (Άκουσα το δεύτερο που έβαλες. Καλή τύχη κι ελπίζω να πας σε έναν δάσκαλο τελικά!
    PantelisKou
    11.05.2016, 21:07
    Παιδια τωρα δεν μπορεί να εχω τοσο σοβαρό πρόβλημα ... Δες τε λιγο αυτο
    Link
    " target="_blank" target="_new"> αμα ειναι έτσι και σε αυτο φωνητικά λιγο έξω δεν πέφτει ;
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    12.05.2016, 07:38

    Όταν γράφω "ούτε αναπνοές , ούτε ρυθμός μονο ολίγον φαλτσος", εννοώ ότι σε δυο τρια σημεία του τραγουδιού λες τις λέξεις όλες μαζί με αποτέλεσμα να ακούγεσαι λαχανιασμένος. Ο ρυθμός σου δεν συμβαδίζει με αυτόν της κιθάρας και σε κάποια σημεία προς το τέλος του τραγουδιού είσαι παράφωνος. Χρειάζεσαι δουλειά! Ε.Σ.


    DrLove
    12.05.2016, 10:43

    PantelisKou, σαν μουσικός, θα σου πω ότι αν έπαιζα με κάποιο όργανο αυτά που τραγουδάς, θα έπρεπε να δημιουργήσω νέες παράξενες συγχορδίες για να σε συνοδεύσω, γιατί όχι απλώς δεν είσαι κουρδισμένος τονικά αλλά δεν έχεις αίσθηση της τονικότητας και των νοτών που βρίσκονται εκτός αυτής (τις οποίες και τραγουδάς).

    Αν θες να κάνεις κάτι παραπάνω - και δεν θες ή δεν μπορείς να κάνεις μαθήματα φωνητικής - πρέπει να βρεις έναν σχετικά καλό μουσικό, ο οποίος να σου παίζει τις νότες των φωνητικών γραμμών, ενώ εσύ τραγουδάς πάνω τους, και αυτός/ή να σου επισημαίνει ποιες νότες ακούγονται λάθος και να το εξασκήσεις μέχρι 1) να διορθώσεις τα λάθη σου στο τραγούδι που παρέθεσες και 2) να έρθεις σε μεγαλύτερη επαφή και να κατανοήσεις την έννοια της τονικότητας, γενικότερα.

    Δεν με ενδιαφέρει να τονώσω την αυτοπεποίθησή σου, και να σου πω κλισεδούρες του τύπου "Μπράβο για την προσπάθεια, συνέχισε έτσι, και μην παρατάς τα όνειρά σου!" γιατί δεν μου αρέσει να κοροϊδεύω κανέναν, με ενδιαφέρει να μάθεις να δουλεύεις σκληρά γι' αυτό που θες να πετύχεις και να δημιουργήσεις κάτι αξιοπρεπές (ή ακόμα καλύτερα κάτι με την δική σου έκφραση και Μουσική ταυτότητα). Και αυτό ισχύει, για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

    Υ.Γ. Σε περίπτωση που νομίζεις ότι στα γράφω αυτά για σούξου-μούξου μανταλάκια και όχι για την ουσία του θέματος η οποία είναι η ερώτηση "Έχω καλή φωνή", όπως κάποιες άλλες περιπτώσεις που πετάνε κάτι "Με ζηλεύετε!" ή "Και ποιος είσαι εσύ που θα μου τα πεις αυτά;!", τότε απλά συνέχισε έτσι αλλά τουλάχιστον μην ρωτάς αν έχεις καλή φωνή αν δεν περιμένεις ΚΑΙ την απάντηση "Δεν ξέρεις να την τοποθετείς σωστά" και κατόπιν τα σχετικά επιχειρήματα. Αν δεν σκέφτηκες καν τα παραπάνω, αγνόησε αυτό το υστερόγραφο.


    PantelisKou
    12.05.2016, 13:26
    Ναι συμφωνώ σε αυτα που λέτε και δεν μπορώ να φέρω και αντίρρηση διότι και εγω ο ίδιος ειμαι άπειρος σε αυτα .. Αλλα να ρωτηςω λιγο η φωνη ολοκληρώνετε στα 18 ή στα 20 δηλαδή να φτάσει σε ένα τελικό στάδιο.
    Orfeus
    12.05.2016, 13:41

    Σύμφωνα με αυτά που σου λέει παραπάνω ο Γιώργος, ένα άτομο με κουρδισμένη φωνή, με αίσθηση της τονικότητας και με σωστή τοποθέτηση, μπορεί να τραγουδάει ολόσωστα και να είναι 7 ή και 5 ετών. Αυτό συμβαίνει επειδή έχει "αυτί".

    Εσύ δεν ξέρεις ούτε πού πατάς, ούτε πού βρίσκεσαι (φωνητικά εννοώ). 

    Να με συμπαθάς, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. 


    PantelisKou
    12.05.2016, 14:14
    Τι να πω ρε παιδια εγω δεν το βλέπω τοσο τραγικό το θεμα πιστευω πως με σκληρή δουλειά μπορεί να γίνει κατι καλό
    Orfeus
    12.05.2016, 14:17

    Ξεκίνα λοιπόν! 

    {#emotions_dlg.beer}


    PantelisKou
    12.05.2016, 14:25
    Αυτο κανω προσπαθώ καθε μέρα να γίνομε όσον το δυνατό και καλύτερος ... Κατι επίσης μήπως γνωρίζει κανένας απο εσας κανενα τρικ ώστε να ζεστάνουμε την φωνη μας γρηγορότερα ή κάποιο τρικ που να βοηθάει ώστε να κρατάμε την φωνη μας σε μεγαλύτερη διάρκεια ...
    MARIAXANIA
    12.05.2016, 14:41
    Παντελή είσαι τελείως άμαθος για να επιχειρήσεις κάποιο τρικ μόνος σου. Πιθανόν να κάνεις ζημιά. Χρειάζεσαι καθοδήγηση
    PantelisKou
    12.05.2016, 14:43
    Δεν εννοώ κατι ακραιο κατι απλο..
    stamkos
    12.05.2016, 14:48

    Τρικ γνωρίζουν οι ταχυδακτυλουργοί, δεν σε αφορούν. Μην ψάχνεις τις μαγικές λύσεις και μην ψάχνεις μέσα από ένα forum, όσο καλοπροαίρετοι κι αν είμαστε όλοι. Και να σου εξηγήσουμε γιατί είσαι εκτός ρυθμού και φαλτσάρεις δεν θα το καταλάβεις γιατί αυτό δεν είναι δυνατό να γίνει μέσω αλληλογραφίας. Ξεκίνα με ένα δάσκαλο καθώς (όσο κι αν είναι δύσκολες οι εποχές χρηματικά) δεν γίνεται αλλιώς. Μη τον θεωρήσεις "ακριβό" αλλά κόψε από αλλού χρήματα. Είναι τα πρώτα σου βήματα, κάνε τα σωστά

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stamkos, 12-05-2016 14:48 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία