ελληνική μουσική
    383 online   ·  210.819 μέλη

    Νέα κυκλοφορία Νίκος Μαυράκης Στην παλιά μου εικόνα

    AERAKIS
    25.05.2016, 11:06

    Στην παλιά μου εικόνα

    Νίκος Μαυράκης

    (Μπελεχονίκος)

    Τραγουδούν:

    Π. Θαλασσινός, Β.Σκουλάς, Μ. Κουνάλης, Κ. Δαφέρμος, Σ. Ανδριανού, Β. Πυθαρούλης,

    Δ. Παρθενίδης, Δ. Υφαντής, Γ. Μανωλιούδης, Γ. Ανδρεάτος, Μ. Μαυράκης, Π. Ροδουσάκη,

    Χ. Γαργανουράκης, Γ. Φασουλάς, Κ. Καλλέργης, Ψαραντώνης, Μ. Πασχαλίδης

     

    “Δεν ήταν ποτέ στα όνειρά μου να γίνει αυτός ο δίσκος…

    Το όνειρό μου ήταν να μάθω να παίζω κάποια τραγούδια.

    Το 1993 είχα πάρει ένα τζουρά, ένα μπουζούκι, έναν μπαγλαμά κι αργότερα μια μαντόλα, όμως δεν έμαθα ποτέ από μουσική, ούτε ξέρω από μουσικούς δρόμους κ.λ.π

    Αυτό βεβαίως δεν με σταμάτησε από το να αρχίσω να γράφω μελωδίες…

    Καιρό μετά, καθώς χάιδευα τις χορδές, εκείνες μου «πρωτομίλησαν» και διαβάζοντας τα στιχάκια μου έγραψα τις πρώτες μου μελωδίες.

    Εκείνη την περίοδο συναντιόμουν με τον  δάσκαλο Γιάννη Ξυλούρη ή Ψαρογιάννη ο οποίος με παρότρυνε να εστιάσω σε αυτό που κάνω καλά: Στο να γράφω στίχους και μουσική και όχι τόσο στο να παίζω μουσική.  

    Έτσι συνέχισα αυτό που μου άρεσε πολύ, και μετά από πολλά χρόνια, είπα να  μοιραστώ  όλα τα κομμάτια που «γέννησα» με καλλιτέχνες καταξιωμένους στο χώρο που είχα την τύχη να είναι και φίλοι μου.

    Θέλω να τους ευχαριστήσω θερμά όλους και έναν-έναν ξεχωριστά που ομόρφυναν τα τραγούδια μου ο καθένας με το δικό του προσωπικό ύφος.

    Ο δίσκος που κρατάτε στα χέρια σας δημιουργήθηκε με πολλή αγάπη από όλους τους συντελεστές και ελπίζω να τον αγαπήσετε όλοι εσείς οι ακροατές όσο κι εμείς!

    Καλή ακρόαση!”

     

    Η παρουσίαση του δίσκου θα πραγματοποιηθεί στις 7 Ιουνίου και ώρα 20:00 στο δισκοπωλείο «Αεράκης» στην πλατεία Κοραή 14, Ηράκλειο. Η ομιλήτρια της βραδιάς θα είναι η Μαίρη Καριωτάκη. Σας περιμένουμε !!