ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Μπορώ να συνδέσω pioneer vsx 421 με ενεργό επαγγελματικό subwoofer??

    ronakos2
    02.06.2016, 18:51

    Είναι εφικτό?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ronakos2, 02-06-2016 18:51 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ronakos2, 03-06-2016 02:11 ]


    STEFANOS604
    02.06.2016, 20:04

    Φυσικά μπορείς να συνδέσεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ sub-woofer επιθυμείς αρκεί να έχει Line IN:

    Δες και τη σελίδα 11 στο manual VSX-521-k εδώ: για να δεις το Line Out του sub-woofer


    ronakos2
    02.06.2016, 20:50

    ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός.Πώς θα συνδέσω το sub που έχει είσοδο rca,ενώ ο ενισχυτής έχει pre out??Για την ακρίβεια χρησιμοποιώ ένα koda sw10-a και θέλω να συνδέσω ένα Ibiza Sound SUB-15A ή Skytec SWP15 PRO ..μπορούμε να κάνουμε κάτι?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ronakos2, 02-06-2016 20:51 ]


    STEFANOS604
    02.06.2016, 21:52

    Pre-out σημαίνει έξοδος που χρησιμοποιείται αν θέλεις ο integrated amp να λειτουργεί σαν προενισχυτής.

    Για το subwoofer θα πρέπει να πας στο ΜΕΝΟΥ και να το ορίσεις στο OSD (επί της οθόνης)

    Υποθέτω:

    Να διαλέξεις Subwoofer :YES

    Μετά τα υπόλοιπα Front, Center, Surround Back…

    κάνε διάφορες δοκιμές θέτοντας Yes , NO...

    Ενημέρωσε μας


    STEFANOS604
    02.06.2016, 21:59

    Και κάτι άλλο που θυμήθηκα.......

    Στο ΜΕΝΟΥ το SUBWOOFER YES και ΟΛΑ τα άλλα Front, Back ……θα πρέπει να τα ορίσεις σαν small ανεξάρτητα αν είναι μεγάλα σε μέγεθος ή το πώς ήταν default απ’ το εργοστάσιο γιατί αλλιώς τα μπάσα θα πηγαίνουν σ’ αυτά αντί στο sub


    ronakos2
    02.06.2016, 23:59

    Όλα κομπλέ αλλά η απορία μου είναι πώς θα συνδέσω το pa subwoofer(εννοωντας όχι το παρόν ενεργό sub που έχω) με τον ενισχυτή(av-receiver) μου,αφού αυτός δεν δέχεται spekon!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ronakos2, 03-06-2016 00:02 ]


    STEFANOS604
    03.06.2016, 08:14

    Όταν η ερώτηση δεν είναι σαφής τότε συμβαίνουν αυτά….

    • Λοιπόν ο ενισχυτής σου θα είναι ο VSX-521-k εδώ:  που έχει pre out σε RCA θηλυκό ?
    • Λες : ‘’ όχι το παρόν ενεργό sub που έχω’’. Το subwoofer που θα αγοράσεις  τι μάρκα θα είναι?

     Το Speakon είναι για Speaker Level(δηλαδή συνδέονται σε OUTPUTS με μπόρνες , κλιπς ή speakon υποδοχές ενός ενισχυτή με απλό καλώδιο- έστω ηλεκτρολογικό) άρα ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να συνδεθεί μ’ αυτά. (Πιο τεχνική εξήγηση: σύνδεση του sub πχ με speakon σε ενισχυτή σε speaker level σημαίνει ότι χρησιμοποιείς μόνο το μεγάφωνο του sub...)

     Όμως τα περισσότερα  subwoofers διαθέτουν RCA input jack

    Πχ το Skytec SWP15 PRO που σ΄αρέσει , έχει και XLR και RCA Inputs .

    Οπότε αν αφού λες όλα κομπλέ μ’ αυτό που έχεις τώρα το ίδιο ΟΚ θα είναι και μ ε οποιοδήποτε άλλο sub αλλά σε στάθμη line level


    ronakos2
    03.06.2016, 11:42
    ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια ήταν πολύτιμη
    ronakos2
    03.06.2016, 18:26
    έχω ορισμένες απορίες ακόμα.έχω 2 ηχεία 2 δρόμων 3 μεγαφώνων..το κάθε σετ έχει τον ίδιο εξοπλισμό(2 μεγαφωνα 4ohm +1 μεγαφωνο 8ohm+τουιτερ)..εγω εχω συνδεσει τα δυο 4ρια σε σειρα και το 8ρι παραλληλα..οι ερωτησεις ειναι οι εξης¨1)υπαρχει καποια καλυτερη συνδεση με σειρα και παραλληλια των ηχειων ωστε να μην επιβαρυνεται ο ενισχυτης(pionner vsx 421)2)οσο λιγοτερα ohm τοσο πιο πολυ ζοριζεται ο ενισχυτης??
    STEFANOS604
    03.06.2016, 19:33

     

    1. Ο ενισχυτής σου , σύμφωνα με το manual, έχει Impedance: 6 Ohm και ήδη ζορίζεται με τα 4 Ohm. Είσαι δηλαδή  στα όρια και δεν μπορείς να κάνεις καλύτερο συνδυασμό για  6 Ohm.
    2. Αν τα συνέδεες  όλα σε σειρά = 16 Ohm τότε θα είσαι σίγουρος για μη καταστροφή ‘’ποτέ’’ αλλά με τη μισή ισχύ .
    3. Η εγγύηση που δίνει η εταιρεία είναι για impedance 6 – 16 Ohm (σελίδα 33 εδώJ
    4. Η ισχύς των επι μέρους μεγαφώνων ΠΑΝΤΑ προστίθεται είτε τα έχεις εν σειρά είτε εν παραλλήλω
    5. Οτιδήποτε κάτω από 4 Ohm φορτίο (όχι μόνο στο δικό σου αλλά σε οποιοδήποτε AV reciever) δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται γιατί μπορεί να καταστρέψεις τον ενισχυτή (I = V/R .Μικρότερο R σημαίνει μεγαλύτερο ρεύμα , μεγαλύτερη κατανάλωση ισχύος)

    ronakos2
    03.06.2016, 19:45
    αν συνδεσω τα 8ρι και το 4ρι παραλληλα και συνδεσω το αλλο 4ρι σε σειρα τοτε δεν θα ειμαι μεσα στα ορια?(6-16)?
    STEFANOS604
    03.06.2016, 20:21

    Πράγματι...

    1/ 4 + 1/8 = 1/R

    R = 2

    Rολ = 2 + 4 = 6 Ohm


    Uni-Q
    04.06.2016, 05:30

    Θα έχεις 6Ω αλλά μιλάς για 6Ω τα οποία θα έχουν προκύψει από 3 ηχεία (?) στο ένα κανάλι και άλλα τόσα στο άλλο κανάλι.


    Όπως είπε και ο Στέφανος πιο πριν όμως, η ισχύς προστίθεται. Είσαι σίγουρος ότι σηκώνει τόση ισχύ το τροφοδοτικό του ενισχυτή;
    Και μιλάω μόνο για δυο κανάλια, είναι προφανές ότι αν συνδέσεις και άλλα ηχεία στις υπόλοιπες θέσεις... ο ενισχυτής θα μπει σε προστασία.

    Καλό είναι να μην τον ζορίσεις τόσο. Προτείνω να συνδέσεις ένα ηχείο/κανάλι και να χρησιμοποιήσεις κάποιο party mode που σίγουρα θα έχει στα προγράμματα επεξεργασίας του, καθώς απ' ό,τι καταλαβαίνω θέλεις εντάσεις.

    Για τα sub, σου εξηγήθηκε πιο πριν. Πολύ απλά από το sub pre-out σε είσοδο line in, απλά ίσως χρειαστείς ένα καλώδιο Y connector, από ένα σε δύο δηλαδή, γιατί συνήθως τα επαγγελματικά subwoofer δεν έχουν σχεδιαστεί λαμβάνοντας υπ' όψη ότι θα χρησιμοποιηθούν για την αναπαραγωγή LFE.

    Αυτό σημαίνει ότι δεν γεφυρώνουν εσωτερικά το σήμα που δέχονται από τη μια είσοδο (στα οικιακά subwoofer αυτό γίνεται είτε κατ' επιλογή είτε αυτόματα) γιατί έχουν σχεδιαστεί για στέρεο set-up ως επι το πλείστον.


    Uni-Q
    04.06.2016, 05:42

    Από το manual του ενισχυτή το πρόγραμμα επεξεργασίας λέγεται EXT. Stereo.





    STEFANOS604
    04.06.2016, 09:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Uni-Q στις 04.06.2016, 05:30 έγραψε...

    1. Όπως είπε και ο Στέφανος πιο πριν όμως, η ισχύς προστίθεται. Είσαι σίγουρος ότι σηκώνει τόση ισχύ το τροφοδοτικό του ενισχυτή;
    2. Για τα sub, σου εξηγήθηκε πιο πριν. Πολύ απλά από το sub pre-out σε είσοδο line in, απλά ίσως χρειαστείς ένα καλώδιο Y connector, από ένα σε δύο δηλαδή, γιατί συνήθως τα επαγγελματικά subwoofer δεν έχουν σχεδιαστεί λαμβάνοντας υπ' όψη ότι θα χρησιμοποιηθούν για την αναπαραγωγή LFE.

    ronakos 2

    1. Διάβασε καλά τη ‘’Σύσταση McGregor’’ εδώ:
    2. Επί τη ευκαιρία να τονίσω για τα Y Connector ή Y splitter με οποιουδήποτε τύπου βύσματα ή συνδυασμό βυσμάτων (πχ TS σε RCA …….) τα παρακάτω: Το Y Connector που αναφέρει ο Uni-Q είναι το πιο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ που κυκλοφορεί στην αγορά (ή DIY) για κάποιον που δεν ξέρει ή δεν μπορεί να κατανοήσει τη χρήση του. Έτσι για χρήση από μια έξοδο line (εδώ την pre out) σε 2 εισόδους (εδώ στα 2 line ΙΝ του subwoofer) είναι ΟΚ και κανένα πρόβλημα. Αν όμως το ίδιο καλώδιο το χρησιμοποιήσεις , κάποτε, ανάποδα, δηλαδή να συνδέσεις 2 πηγές (2 outs) σε 1 ΙΝPUT τότε θα καταστρέψεις τις πηγές, ειδικά αν οι πηγές είναι Speaker ή headphone level !!

    Uni-Q
    04.06.2016, 13:28

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 04.06.2016, 09:33 έγραψε...

    ronakos 2

    1. Διάβασε καλά τη ‘’Σύσταση McGregor’’ εδώ:
    2. Επί τη ευκαιρία να τονίσω για τα Y Connector ή Y splitter με οποιουδήποτε τύπου βύσματα ή συνδυασμό βυσμάτων (πχ TS σε RCA …….) τα παρακάτω: Το Y Connector που αναφέρει ο Uni-Q είναι το πιο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ που κυκλοφορεί στην αγορά (ή DIY) για κάποιον που δεν ξέρει ή δεν μπορεί να κατανοήσει τη χρήση του. Έτσι για χρήση από μια έξοδο line (εδώ την pre out) σε 2 εισόδους (εδώ στα 2 line ΙΝ του subwoofer) είναι ΟΚ και κανένα πρόβλημα. Αν όμως το ίδιο καλώδιο το χρησιμοποιήσεις , κάποτε, ανάποδα, δηλαδή να συνδέσεις 2 πηγές (2 outs) σε 1 ΙΝPUT τότε θα καταστρέψεις τις πηγές, ειδικά αν οι πηγές είναι Speaker ή headphone level !!



    1. Θα συνδέσει πολλά ηχεία σε ένα κανάλι. Η ισχύς προστίθεται. Για να παίξουν θα απαιτήσουν αρκετή ισχύ την οποία δεν τη σηκώνει ο ενισχυτής. Δεν είναι σχεδιασμένος για κάτι τέτοιο.

    2. Για τον Y connector έχεις λάθος. Τα επαγγελματικά Subwoofer δεν έχουν πρόβλεψη για LFE.

    Εάν παρατηρήσεις πιο προσεκτικά, θα δεις ότι πολλές εταιρίες κατασκευής προτείνουν Y connector. Ο λόγος είναι ότι σε πολλά subwoofer δεν έχει προβλεφθεί η μια από τις δύο εισόδους line (όταν υπάρχουν δύο) να είναι LFE in.

    Παράδειγμα:

    Στο συγκεκριμένο υπάρχει όπως βλέπεις η μονή LFE (Sub) in που αντιστοιχεί στην Sub pre-out του ενισχυτή.

    Άλλο παράδειγμα:

    Εδώ υπάρχει διπλή line in και όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε την έξοδο προενίσχυσης για το subwoofer από τον ενισχυτή, τότε χρησιμοποιούμε τη δεξιά (LFE in).

    Στα επαγγελματικά και κυρίως στα δύο που έχει υπ' όψη ο φίλος, δεν ισχύει αυτό.


    STEFANOS604
    04.06.2016, 16:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Uni-Q στις 04.06.2016, 13:28 έγραψε...

    Για τον Y connector έχεις λάθος. Τα επαγγελματικά Subwoofer δεν έχουν πρόβλεψη για LFE.

    Εάν παρατηρήσεις πιο προσεκτικά, θα δεις ότι πολλές εταιρίες κατασκευής προτείνουν Y connector. Ο λόγος είναι ότι σε πολλά subwoofer δεν έχει προβλεφθεί η μια από τις δύο εισόδους line (όταν υπάρχουν δύο) να είναι LFE in.

    Για όλα που λες συμφωνώ.

    Το Y connector  για τη συγκεκριμένη δουλειά για τη σύνδεση του pre out με τα  2 line In του  subwoofer τόνισα ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Ομοίως για οποιαδήποτε έξοδο σε 2 εισόδους (αν δεν φορτίζεται).

    Τέτοιο splitter επιτρέπει επίσης στους χρήστες να χωρίσουν τον stereo ήχο από μία μόνο πηγή σε δύο ξεχωριστά mono σήματα. Μ’ αυτό γίνεται ευκολότερο για τους φίλους και την οικογένεια για να ακούσουν πχ ένα iPod , MP3 player ή άλλη συσκευή….

    Οποιοδήποτε όμως (οποιαδήποτε plugs – όχι μόνο audio)  Y splitter χρησιμοποιηθεί ανάποδα (δηλαδή 2 outs σε 1 In ) θα προκαλέσει καταστροφή (δηλαδή να χρησιμοποιηθεί αντί μίκτης Y splitter) .

    Το forum είναι εκπαιδευτικό και το συγκεκριμένο ΤΙΡ το ανέφερα ‘’επί τη ευκαιρία’’ και όχι μόνο δεν είναι λάθος αλλά ….καλύτερα όμως δείτε μερικά παραδείγματα με ένα απλό surfing που έκανα για το θέμα :

    Εδώ: εδώ: εδώ: εδώ:

     Ή όπως ο φίλος μας ronakos 2 ζήτησε να μάθει  στο #6 ποστάρισμα του για σύνδεση  speakon – rca , το να φτιάξω ένα σχεδιάγραμμα με τέτοιο καλώδιο και να έχω πομπώδη τίτλο: ‘’ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΤΕ μη φτιάξετε ή αγοράσετε τέτοιο καλώδιο με τέτοια βύσματα’’  πιστεύω ότι και τον προφυλάσσω περισσότερο και του δίνω το κίνητρο να ρωτήσει το γιατί…


    Uni-Q
    04.06.2016, 17:49

    Λοιπόν για να μην μπερδεύουμε και να μην μπερδευόμαστε.

    Η πλάτη του ενισχυτή pioneer vsx-421 που έχει ο φίλος.

    Έξοδος προενίσχυσης είναι μόνο μία. Εκείνη του subwoofer. Εκεί πάει ένα βύσμα.

    Στην άλλη πλευρά, δηλαδή εκείνη του sub όπως το Skytec subwoofer βλέπουμε τα εξής:

    Εκείνο που θα πρέπει να κάνει με αυτό το Subwoofer είναι να δει αν χρειάζεται Y connector ή όχι. Επειδή αυτά τα subwoofer είναι σχεδιασμένα για να δέχονται από αριστερό και δεξί κανάλι ήχο, ενώ εμείς θέλουμε να του στείλουμε σήμα LFE (στην περίπτωση που αναπαράγεται ταινία π.χ. 5.1 το κανάλι .1 είναι αυτό) αλλά και σήμα summoned stereo όταν λέμε στον ενισχυτή να κάνει downmix στην έξοδο του subwoofer, χρειάζεται Y connector.

    Στην περίπτωση που συνδέσουμε το Y connector και τα μπάσα είναι αφύσικα πολλά ή οδηγούν το subwoofer σε παραμόρφωση εύκολα με μικρή ένταση, πάει να πει ότι δεν χρειάζεται Y connector αλλά μονό καλώδιο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Uni-Q, 04-06-2016 17:51 ]


    ronakos2
    05.06.2016, 14:30

    Όσο αφορα τα ηχεια..εγω 2 ηχεια που το καθενα εχει 3 μεγαφωνα(γουφερ) και ενα τουιτερ)..τα μεγαφωνα ειναι τα 2 4ohm και το 1 8ohm(150watts το καθενα χωρις ομως να αποδιδουν τοσο)..τωρα οσο αφορα το θεμα του sub το μονο που εχω να κανω ειναι να αγορασω rca to jack??

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ronakos2, 05-06-2016 14:58 ]


    STEFANOS604
    05.06.2016, 15:21

    Παράθεση:

    Το μέλος ronakos2 στις 05.06.2016, 14:30 έγραψε...

    Όσο αφορα τα ηχεια..εγω 2 ηχεια που το καθενα εχει 3 μεγαφωνα(γουφερ) και ενα τουιτερ)..τα μεγαφωνα ειναι τα 2 4ohm και το 1 8ohm(150watts το καθενα χωρις ομως να αποδιδουν τοσο)..τωρα οσο αφορα το θεμα του sub το μονο που εχω να κανω ειναι να αγορασω rca to jack??

    1. Ο ενισχυτής σου 110 W / 8 Ohm / ανά κανάλι. Τα μεγάφωνα που έχεις όπως και να τα συνδέσεις >>150 W άρα δεν κάνουν (κίνδυνος αν αυξήσεις το volume). Το αν αποδίδουν είναι θέμα ευαισθησίας

     

          2. Ναι