ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη
    pantelaras
    06.06.2016, 17:21

    Καλησπέρα αντιμετοπιζω ενα προβλημα και θελω την βοήθεια σας

    Με τον κολλητο μου παιζουμε μπουζουκι κιθαρα και αυτος τραγουδάει κιολας και θελαμε να κανουμε μια ηχογράφηση βασικα πολλες εχω εναν υπολογιστη με μια παλια αλλα καλη καρτα ήχου audacity και συνδέουμε στην θυρα μικροφωνου εναν διακλαδωτη πρωτα για να μπει και το μπουζούκι και η κιθαρα μετα στο guitar rig κανουμε την ηχογράφηση της οποίας ο ηχος ειναι σχεδον επαγγελματικος αλλα υπαρχουν πολλα σκαμπανεβασματα στην ενταση μια ακουγεραι δυνατά μια σιγα κυριως ξ κιθαρα οου κραταει τον ρυθμό το μπουζούκι ειναι πιο σταθερο..ξερει κανεις τι φταει; Μηπως χρειαζομαι εναν απλο μεικτη για καλύτερα αποτελέσματα και οχι εναν διακλαδωτη; (επίπλεον ο δικλαδωτης ειναι το μεγαλο καρφι και μπαινει σε ανταπτορα πριν μπει στον υπολογιστή)

    Ευχαριστώ εκ των προτερων


    STEFANOS604
    06.06.2016, 17:45


    pantelaras
    06.06.2016, 17:55

    Ευχαριστώ πολυ για την τεχνικη ενημερωση

    Δηλαδηπιστεύεις οτι το προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι λόγω κακου εξοπλισμου;


    STEFANOS604
    06.06.2016, 18:19

    Όπως περιγράφω στο ποστάρισμα #15 εδώ:  το Y splitter (διακλαδωτής) ΔΕΝ μπορεί να παίξει το ρόλο του mixer και αν οι συσκευές σου ήταν αμφότερες ενεργές θα κατέστρεφες κάποια , τώρα απλά αλλάζεις τη σύνθετη αντίσταση (ειδικά αν η κιθάρα δεν είναι με μαγνήτη αλλά με piezo και προενισχυτή επ' αυτής)

    Κάρτα audacity πρώτη φορά ακούω (audacityαι το δωρεάν προσφερόμενο software ηχογράφισης…)


    pantelaras
    06.06.2016, 22:14

    Ναι εχεις δικιο creative εννοουσα δεν ξερω γιατι κολλησα..ευχαριστώ πολυ και παλι..ξερεις που μπορω να βρω παρόμοιο μικτή;


    STEFANOS604
    06.06.2016, 23:13

    πχ Εδώ:


    tallos
    07.06.2016, 00:09
    εγω εχω το καλωδιο που δειχνει στην τελευταια φωτογραφια αλλα όταν παιζω ο ηχος ερχεται στα ακουστικα με καθυστερηση
    STEFANOS604
    07.06.2016, 07:26

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 07.06.2016, 00:09 έγραψε...
    εγω εχω το καλωδιο που δειχνει στην τελευταια φωτογραφια αλλα όταν παιζω ο ηχος ερχεται στα ακουστικα με καθυστερηση

    Έχεις δίκιο. Αυτό το προϊόν UCG102 USB Guitar Link είναι παλιό , φτηνό μεν για τις δυνατότητες του αλλά θυμάμαι που το πουλούσε φίλος μου που είχε μαγαζί με μουσικά, ότι υπήρξαν τέτοια παράπονα. Διαπιστώσαμε ότι το προϊόν μπορεί να ήταν USB όμως λειτουργούσε χωρίς latency (καθυστερηση) στο mac αλλά με μικρό latency στο PC.

    Το software του όμως διαθέτει και κάποιον Driver για PC που μειώνει το latency. Αν δεν έχεις το software αυτό ψάξε να βρεις κάποιο αντίστοιχο με το DAW σου (πχ ASIO compatible for audacity)

    Σήμερα αν αγοράσετε ψάξτε για κάτι καλύτερο απ’ αυτό το προϊόν