ελληνική μουσική
    429 online   ·  210.814 μέλη

    Αναζήτηση εργασίας σε ωδεία: πώς να το επιδιώξω και τι να περιμένω;

    Miriam32
    19.06.2016, 09:15

    Καλησπέρα σας!

    Γράφω με αφορμή μία συζήτηση που είδα στο forum από το 2008, στην οποία διάβαζα ότι οι καθηγητές των ωδείων πληρώνονται με 7,5-15 ευρώ τον μήνα για κάθε μαθητή. Πρόσφατα πήρα το δίπλωμά μου στο πιάνο και έχω αρχίσει να ετοιμάζω βιογραφικά, αλλά να πω την αλήθεια νιώθω λίγο πελαγωμένη από την κατάσταση που βλέπω ότι επικρατεί στα ωδεία (και πλέον σε όλες τις ιδιωτικές επιχειρήσεις) και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, για να προετοιμαστώ όσο καλύτερα γίνεται και να ξέρω τί να περιμένω- όχι σε περίπτωση που με πάρουν για δουλειά αλλά ακόμη και σε περίπτωση που μπουν στον κόπο να διαβάσουν το βιογραφικό μου...

    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

    1. Πώς και πότε είναι καλύτερα να στείλω βιογραφικά; Είναι καλύτερο να τα στείλω ηλεκτρονικά ή να πάω αυτοπροσώπως και να μιλήσω στη γραμματεία ή να έχω κλείσει πριν ραντεβού με τη διεύθυνση του ωδείου; Να το κάνω τώρα που κλείνουν τα ωδεία ή λίγο πριν ανοίξουν τον Σεπτέμβριο;

    2. Έχει σημασία να είσαι απόφοιτος/η κάποιου γνωστού ωδείου ή καθηγητή ή πλέον (όπως μου έχουνε πει) αν πας σε οποιοδήποτε ωδείο με μία έτοιμη τάξη (πχ 5-10 μαθητές) έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες συνεργασίας;

    3. Τί να περιμένω όσον αφορά τον μισθό; Στο πρόσφατο παρελθόν έκανα κάποια ιδιαίτερα μαθήματα και πληρωνόμουν 20 ευρώ την ώρα και πραγματικά εξεπλάγην όταν διάβασα ότι το έτος 2008 ήταν σύνηθες να πληρώνεται ο καθηγητής 13 ευρώ τον μήνα για κάθε μαθητή... Αν όντως είναι έτσι, μήπως με συμφέρει καλύτερα να κάνω ιδιαίτερα και να στέλνω τους μαθητές μου να πληρώνουν στο ωδείο μόνο τα "δικαιώματα"; Ισχύει κάτι διαφορετικό όσον αφορά τον μισθό σε όσους έχουν δίπλωμα αντί για πτυχίο ή αλλάζει αυτό ανάλογα με την επαγγελματική σου εμπειρία;

    4. Ποιά είναι η διαφορά (σε μισθό, συνθήκες εργασίας, νομικό καθεστώς) μεταξύ ιδιωτικού ωδείου, δημοτικού ωδείου και μουσικής σχολής;

    Ευχαριστώ όσους και όσες μοιραστούν μαζί μου τις γνώσεις και την εμπειρία τους και ελπίζω να μην είναι πολλά αυτά που ρωτάω...


    DanaeAthanasiadou
    21.06.2016, 09:16

    1. Τώρα είναι μια καλή περίοδος να στείλεις βιογραφικά, όπως και αρχές Σεπτέμβρη. Εϊναι πιο εύκολο να τα στείλεις ηλεκτρονικά, εκτός αυτού, πολλά ωδεία, έχουν ξεχωριστά link για βιογραφικό στην ιστοσελίδα τους. Αν κάποια είναι στην περιοχή σου, μπορείς να πας, να τους το δώσεις και προσωπικά.

    2. Έχει σημασία σε ποιο ωδείο έχεις σκοπό να δουλέψεις, αλλά να ξέρεις πως τα ωδεία που σου ζητάνε έτοιμη τάξη, είναι απλά απατεώνες. Τα σοβαρά ωδεία θα κοιτάξουν το πτυχίο/δίπλωμα, το βαθμό σου, συστατικές εργοδοτών,γονιών, μαθητών, το βιογραφικό σου ( συναυλίες, συμμετοχές κλπ).

    3. Όσο αφορα στο μισθό, έχει να κάνει με το τι βάρος (βιογραφικό κλπ) έχεις σαν καθηγήτρια ή στη περίπτωσή σου επιμελήτρια, τι θα διεκδικήσεις, αλλά μη περιμένεις κ πολλά... Προσωπικά πιστεύω πως τα ιδιαίτερα είναι σαφώς καλύτερα όσο αφορά στα χρήματα. Τώρα αν χρειάζεσαι την ασφάλεια, θα κάνεις τη καρδιά  και την τσέπη σου πέτρα και θα πας να δουλέψεις σε ωδείο.

    4. Όλα είναι το ίδιο, εφόσον είναι αναγνωρισμένα από το κράτος.

    Πάντως αν όντως ισχύει αυτό που γράφεις για τα ιδιαίτερα και τα 20 ευρώ την ώρα, δε βλέπω για πιο λόγο θες να δουλέψεις σε ωδείο. Εκτός κι αν θες να αναγνωριστείς σα καθηγήτρια πιάνου ( κι αυτό γίνεται μόνο αν σε δηλώσει ωδείο στο υπουργείο και παραμείνεις κάποια χρόνια. Η σειρά είναι επιμελήτής,δάσκαλος,καθηγητής ).

    Επίσης οι εξετάσεις κλπ που θες να δίνουν οι μαθητές σου, δεν έχουν νόημα παρά μόνο όταν ο μαθητής φτάσει ανωτέρα/πτυχίο. Όλες οι υπόλοιπες είναι άχρηστες. Έτσι κι αλλιώς αν ένας μαθητής φτάσει σε καλό επίπεδο με ιδιαίτερα και κατόπιν θέλει να μπει σε ωδείο για να πάει για πτυχίο, δίνει κατατακτήριες και τελειώνει η υπόθεση. Δε βλέπω γιατί πρέπει να ταλαιπωρούνται τα παιδιά με εξετάσεις κάθε χρόνο, που στην ουσία δεν τους προσφέρουν και τίποτα...

    Τέλοσπάντων, ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Καλή επιτυχία!


    Miriam32
    10.08.2016, 08:40
    Σκεφτόμουν την εργασία σε ωδείο ως πιο σίγουρη από τα ιδιαίτερα μαθήματα και επειδή έτσι ίσως να εξασφάλιζα μία πιο σταθερή απασχόληση και περισσότερους μαθητές. Αλλά αν είναι να βγάζω σε έναν μήνα από 4 μαθητές, όσα θα έβγαζα από έναν στο ιδιαίτερο μάθημα... ναι, δεν συμφέρει. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
    p-theofanis
    11.08.2016, 02:56
    Εγώ ένα έχω να πω. Όπως όλα τα δάχτυλα των χεριών δεν είναι ίδια έτσι και στις Σχολές τις ιδιωτικές και στα Ωδεία παντού δεν είναι τα ίδια!!!!
    natty-st
    22.10.2016, 11:01

    Γεια σας, η δικιά μου εμπειρία απο αίτηση δουλειάς σε δημοτικό ωδείο είναι η εξης 

    Κατ αρχήν εφαγα δυομισι χρονια με μωρο παιδι και οικογενεια (δουλεια δεν εψαξα γιατι δεν εβγαινε ο χρονος να τα κανω ολα) για να πάρω το δίπλωμα με Άριστα. Εκανα πολλές θυσίες και έλεγα πως θα πάω μπροστά ειδικοτερα όσον αφορα τη θέση καθηγήτριας πιάνου. Εκανα πρωτη φορά τα χαρτιά σε δημοτικό ωδείο για να δω μια μοριοδοτηση όπου το δίπλωμα ισούται με πτυχίο. Συγκεκριμένα έλεγε "τιτλος σπουδών (πτυχίο ή δίπλωμα πιάνου) --  5 μόρια.."

    Αυτά τα είδα μέσω μιας φίλης Μου η οποία  εκανε κ η ιδια τα χαρτια για την ιδια θεση και απαίτησε τα πρακτικά. Εμένα δεν ήθελαν να μου πουν. Στο τηλέφωνο πήγαν να μου πάρουν και το κεφάλι όταν Ρώτησα αν έχου αναρτήσει κάπου τη μοριοδοτηση στο ίντερνετ. Μου ειπαν πως μου τα Λένε προφορικά και δεν τα αναρτούν. Μιλάμε για δημόσιο τώρα έτσι?