ελληνική μουσική
    522 online   ·  210.821 μέλη

    Μουσικων σπουδων στο ΑΠΘ ή ΜΕΤ στο ΠΑΜΑΚ

    panjos98
    26.06.2016, 13:56

    Γεια σας φιλοι μουσικοι,

    εχω δωσει πανελληνιες και μουσικα μαθηματα και εχω γραψει αρκετα καλα και ειμαι ετοιμος να κανω το μηχανογραφικο. Απλα δεν ξερω ακομα τι να βαλω πρωτη επιλογη: το απθ ή το παμακ? δεν θελω καποια ειδικευση σε οργανα, ισως κατευθυνση συνθεσης αλλα και αυτο το σκεφτομαι ακομα. Τι μου προτεινετε? Η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη!!!!!


    DanaeAthanasiadou
    27.06.2016, 14:10
    Κέρκυρα.
    Nikoletta1
    27.06.2016, 23:30
    Φίλε μου, κατ' αρχήν καλή επιτυχία. Να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα, το ΑΠΘ είναι θεωρητικής κατεύθυνσης, το ΠΑΜΑΚ έχει πολύ πρακτική. Αν θέλεις σύνθεση, θα πας ΑΠΘ γιατί στο ΠΑΜΑΚ θα πρέπει να προχωρήσεις πολύ στα όργανα και θεωρώ ότι έχει αρκετή πίεση αυτό.
    MayKokkidou
    28.06.2016, 21:32

    Το ΠαΜακ έχει ειδική κατεύθυνση για τη σύνθεση, τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

    Καλή συνέχεια!


    HelenKor
    07.07.2016, 01:18
    Γεια σου φίλε μου. Δυστυχώς μόλις είδα την ανάρτησή σου και κατά πάσα πιθανότητα έχεις ήδη καταθέσει το μηχανογραφικό σου οπότε θα ήθελα απλά να σου δώσω κάποιες γενικές πληροφορίες. Πέρασα κι εγώ από αυτό το στάδιο μέχρι να διαλέξω ποια μουσικολογία να βάλω πρώτη και ήταν αρκετά αγχωτικό. :) Γενικά όμως όλες οι σχολές μουσικής στην Ελλάδα σου δίνουν το ίδιο πτυχίο μουσικολογίας με την ίδια ακριβώς ισχύ. Το μόνο που αλλάζει είναι το πρόγραμμα σπουδών. Στο ΠαΜακ, για παράδειγμα, ανάλογα με την κατεύθυνση που έχεις πάρει ασχολούνται με το όργανο, με τη σύνθεση, με το τραγούδι ή με γενικές μουσικές σπουδές. Αντίθετα στο ΑΠΘ και στο ΕΚΠΑ τα μαθήματα είναι καθαρά θεωρητικά. Εάν σκέφτεσαι να ακολουθήσεις σύνθεση μπορείς να ξεκινήσεις σε κάποιο ωδείο ανώτερα θεωρητικά (ειδικό αρμονίας, ειδικό αντίστιξης, φούγκα, σύνθεση) ώστε να πάρεις τελικά το πτυχίο της σύνθεσης. Αυτά όμως τα πτυχία δεν ξέρω κατά πόσο αναγνωρίζονται από πανεπιστήμια του εξώτερικού, οπότε καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο ωδείο πιο έγκυρες πληροφορίες. Μπορώ να ρωτήσω ποια σχολή δήλωσες τελικά...?
    panjos98
    07.07.2016, 13:55

    Παράθεση:

    Το μέλος HelenKor στις 07.07.2016, 01:18 έγραψε...

    Γεια σου φίλε μου. Δυστυχώς μόλις είδα την ανάρτησή σου και κατά πάσα πιθανότητα έχεις ήδη καταθέσει το μηχανογραφικό σου οπότε θα ήθελα απλά να σου δώσω κάποιες γενικές πληροφορίες. Πέρασα κι εγώ από αυτό το στάδιο μέχρι να διαλέξω ποια μουσικολογία να βάλω πρώτη και ήταν αρκετά αγχωτικό. :) Γενικά όμως όλες οι σχολές μουσικής στην Ελλάδα σου δίνουν το ίδιο πτυχίο μουσικολογίας με την ίδια ακριβώς ισχύ. Το μόνο που αλλάζει είναι το πρόγραμμα σπουδών. Στο ΠαΜακ, για παράδειγμα, ανάλογα με την κατεύθυνση που έχεις πάρει ασχολούνται με το όργανο, με τη σύνθεση, με το τραγούδι ή με γενικές μουσικές σπουδές. Αντίθετα στο ΑΠΘ και στο ΕΚΠΑ τα μαθήματα είναι καθαρά θεωρητικά. Εάν σκέφτεσαι να ακολουθήσεις σύνθεση μπορείς να ξεκινήσεις σε κάποιο ωδείο ανώτερα θεωρητικά (ειδικό αρμονίας, ειδικό αντίστιξης, φούγκα, σύνθεση) ώστε να πάρεις τελικά το πτυχίο της σύνθεσης. Αυτά όμως τα πτυχία δεν ξέρω κατά πόσο αναγνωρίζονται από πανεπιστήμια του εξώτερικού, οπότε καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο ωδείο πιο έγκυρες πληροφορίες. Μπορώ να ρωτήσω ποια σχολή δήλωσες τελικά...?

    Γεια σου και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ειναι αρκετα χρησιμη ακομη και τωρα που εχω κανει ηδη το μηχανογραφικο.

    Τελικα εβαλα πρωτη επιλογη το ΠΑΜΑΚ γιατι μου αρεσε περισσοτερο το προγραμμα σπουδων. Επισης εχει πρακτικα μαθηματα που κανουν τις σπουδες πιο ενδιαφερουσες και επιπλεον εχει και πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα ελευθερης επιλογης.

    Μαζι με τα ειδικα μαθηματα εχω βγαλει 18.000 μορια κα θαρρω πως ειμαι μεσα. :)

    Εσυ ποιο διαλεξες τελικα; Σπουδαζεις τωρα ή τελειωσες;


    HelenKor
    11.07.2016, 00:44

    Παράθεση:

    Το μέλος panjos98 στις 07.07.2016, 13:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος HelenKor στις 07.07.2016, 01:18 έγραψε...

    Γεια σου φίλε μου. Δυστυχώς μόλις είδα την ανάρτησή σου και κατά πάσα πιθανότητα έχεις ήδη καταθέσει το μηχανογραφικό σου οπότε θα ήθελα απλά να σου δώσω κάποιες γενικές πληροφορίες. Πέρασα κι εγώ από αυτό το στάδιο μέχρι να διαλέξω ποια μουσικολογία να βάλω πρώτη και ήταν αρκετά αγχωτικό. :) Γενικά όμως όλες οι σχολές μουσικής στην Ελλάδα σου δίνουν το ίδιο πτυχίο μουσικολογίας με την ίδια ακριβώς ισχύ. Το μόνο που αλλάζει είναι το πρόγραμμα σπουδών. Στο ΠαΜακ, για παράδειγμα, ανάλογα με την κατεύθυνση που έχεις πάρει ασχολούνται με το όργανο, με τη σύνθεση, με το τραγούδι ή με γενικές μουσικές σπουδές. Αντίθετα στο ΑΠΘ και στο ΕΚΠΑ τα μαθήματα είναι καθαρά θεωρητικά. Εάν σκέφτεσαι να ακολουθήσεις σύνθεση μπορείς να ξεκινήσεις σε κάποιο ωδείο ανώτερα θεωρητικά (ειδικό αρμονίας, ειδικό αντίστιξης, φούγκα, σύνθεση) ώστε να πάρεις τελικά το πτυχίο της σύνθεσης. Αυτά όμως τα πτυχία δεν ξέρω κατά πόσο αναγνωρίζονται από πανεπιστήμια του εξώτερικού, οπότε καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο ωδείο πιο έγκυρες πληροφορίες. Μπορώ να ρωτήσω ποια σχολή δήλωσες τελικά...?

    Γεια σου και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ειναι αρκετα χρησιμη ακομη και τωρα που εχω κανει ηδη το μηχανογραφικο.

    Τελικα εβαλα πρωτη επιλογη το ΠΑΜΑΚ γιατι μου αρεσε περισσοτερο το προγραμμα σπουδων. Επισης εχει πρακτικα μαθηματα που κανουν τις σπουδες πιο ενδιαφερουσες και επιπλεον εχει και πολυ ενδιαφεροντα μαθηματα ελευθερης επιλογης.

    Μαζι με τα ειδικα μαθηματα εχω βγαλει 18.000 μορια κα θαρρω πως ειμαι μεσα. :)

    Εσυ ποιο διαλεξες τελικα; Σπουδαζεις τωρα ή τελειωσες;



    Πολλά συγχαρητήρια και καλή αρχή σου εύχομαι!!! Κι εγώ το ΠαΜακ διάλεξα τελικά, πρωτοετής. Θα είμαστε και συμφοιτητές :)


    lontano
    12.07.2016, 10:58

    Παιδιά πώς λέτε να κινηθούν οι βάσεις στα μουσικά τμήματα; Με 18132 μόρια πιστεύετε πιάνω ΑΠΘ; Πέρυσι είχε βάση 13812. Να αρχίσω να ψάχνω για σπίτι ή θα έχω καμιά δυσάρεστη έκπληξη τέλη Αυγούστου;


    CROSS
    12.07.2016, 12:13

    Ρίξε μια ματιά στις εκτιμήσεις βάσεων,έχω δεί ότι θα υπάρχει πτώση,κυρίως λόγω μικρότερου αριθμού υποψηφίων σε σχέση με το 2015.Οπότε καλό ψάξιμο!


    HelenKor
    14.07.2016, 16:55

    Παράθεση:

    Το μέλος lontano στις 12.07.2016, 10:58 έγραψε...

    Παιδιά πώς λέτε να κινηθούν οι βάσεις στα μουσικά τμήματα; Με 18132 μόρια πιστεύετε πιάνω ΑΠΘ; Πέρυσι είχε βάση 13812. Να αρχίσω να ψάχνω για σπίτι ή θα έχω καμιά δυσάρεστη έκπληξη τέλη Αυγούστου;



    Γενικά ακούγεται πως θα υπάρξει πτώση στις μουσικές σχολές, όμως με τα μόρια που έχεις βγάλει είσαι αρκετά ασφαλής ακόμη κι αν ανέβουν