ελληνική μουσική
    449 online   ·  210.817 μέλη

    Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ακούσω το πως ακούγεται πραγματικά η φωνή

    angel11
    01.07.2016, 19:43

    Γεια σας ,ειμαι πολλή μπερδεμένη .Ηχογραφω με το κινητο τη φωνη μου είτε με βιντεο είτε μεσω της ηχογράφησης σχετικά μ αρεσει και η χροιά αλλα και τονικά δεν ειμαι χάλια.Ενα θεματάκι που ειχα με τα καραόκε ενταξει ,το βελτίωσα  όμως τωρα πήρα ενα μικρόιφωνο και εβαλα ακουστηκά στα αυτιά να ακούσω απο μέσα τη φωνη μου .Δεν ενιωθα άνετα να ακούω τη φωνη και απο ήχο  Χάλια μαύρα .Λέω τι γίνεται ; Υστερα παίρνω και το κινητό να κάνω ηχογράφηση και τη στιγμή που είχα το μικρόφωνο και άκουγα τη φωνη ηταν κακή η χογράφηση οταν ομως το άφηνα και δεν άκουγα μεσα στα αυτια τη φωνη μου πάλι μ αρεσε η ηχογράφηση.Δη οταν δεν ειχα μεσα στα αυτι ατη φωνη εβγαινε καλό αποτέλεσμα ενω οταν ειχα μεσα στ αυτια μου τη φωνη μου οχι .Τι να πάρω ως δεδομένο ; Να πω δε οτι ειμαι ντροπαλο ατομο με χαμηλή αυτοπεποίθηση και εχω σκεφτει μεχρι και οτι επηρεαζομαι ψυχολογικα οταν με ακουω και δεν τα λεω καλα .όμως ειναι δυνατον ενα βιντεο να μην δειχνει πως ειναι η φωνή μας ; γιατι στα βιντεο ολα οκ ,ενταξει λάθη υπάρχουν αλλα χάλια οχι δν θα το χαρακτηριζα τ αποτελεσμα οπως με το να ακουω ταυτοχρονα τη φωνη μου. Απέχει παρα πολύ το αποτέλεσμα σαν να ειναι αλλοι άνθρωποι .Επίσης εκανα ηχογράφηση της φωνης μου να τραγουδάω  ακούγοντας τραγούδι ταυτόχρονα (κανονικό απο τραγουδιστή)με τα ακουστικά στ αυτιά και πάλι δεν ήταν καλή η φωνη μου .Βγάζω τα ακουστικά απο τα αυτιά μου ολα καλά πάλι.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την angel11, 01-07-2016 19:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την angel11, 01-07-2016 20:49 ]


    angel11
    01.07.2016, 20:58
    Ελπίζω να μην πειράζει που απαντάω στον εαυτό αλλα το κάνω επειδή εχω κανει πολλές προσθήκες με επεξεργασία στο παραπάνω .Αν θέλει καποιος απο εσάς ας κάνει σαν πείραμα αυτο που λέω δηλ να ηχογραφήσει τη φωνή του ενω στα αυτιά του ακουεί με τα ακουστικά ενα τραγούδι να μου πει αν υπάρχει διαφορά με μια ηχογράφηση διχως τα ακουστικά.Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασα .
    ChrisDs
    04.07.2016, 00:47

    Καταρχήν τι ηλικία έχεις?

    Το να πάρεις ένα μικρόφωνο σε καραόκε ή το να ηχογραφείς στο κινητό είτε ήχο είτε βίντεο δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη για πολλούς διαφορετικούς λόγους. Το μόνο που θα πάρεις είναι μια γενική ιδέα στην καλύτερη των περιπτώσεων.

    Αν θέλεις να μάθεις αν όντως έχεις φωνή το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα σοβαρό ωδείο και να μιλήσεις με μια καλή καθηγήτρια να σε ακούσει και να σου πει την άποψη της.


    angel11
    04.07.2016, 01:21

    Δεν είμαι μικρή ,28 είμαι δεν θελω καριερα που και να ηθελα μεγαλη ειμαι και ξερω και τα όρια μου ,δεν κανω για επαγγελματικα στο τραγούδι απλα θελω να μάθω ποια απο τις δυο φωνές που ακούω κάνοντας αυτα τα πειράματα ειναι η φωνή μου. Πήγαινα παλιά εκανα λίγο φωνητική εμαθα σημαντικά πράγματα.Η φωνή που βγάζω με ενα βιντεο είναι η αληθινή ; Ή οταν εχω τα ακουστικά στα αυτια και τραγουδάω ενω με ακούω ; Και δεν μου είναι και καθόλου ανετο να ειμαι με κλειστα αυτια και να ακούω τη φωνη μου .Μου φαίνεται πολύ περίεργο ομως απο οσο ξερω οι τραγουδιστες εχουν σε εμφανίσεις τους ακουστικά για να ακούνε τη φωνή τους εγω οταν ακουω με τα ακουστικά τη φωνη μου το αποτέλεσμα ειναι αθλιο.Ειχα κανει και ηχογράφηση στο κινητο ,ελεγα ενα τραγούδι με τα ακουστικά και στη μεση του τραγουδιου τα έβγαλα ,μετα το ειδα και στο σημειο που εβγαλα τα ακουστικα ηταν τελειως διαφορετική η φωνη μου

    [ τροποποιήθηκε από τον/την angel11, 04-07-2016 01:27 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την angel11, 04-07-2016 02:02 ]


    ChrisDs
    04.07.2016, 02:42

    Σε ρώτησα αν εισαι μικρή για να δω αν εχει σταθεροποιηθει η χροια σου ή ειναι σε μεταβατικό στάδιο. Smile

    Ότι σου γράψω παρακάτω είναι τελείως θεωρητικά γιατί δεν έχω ακούσει την φωνή σου κανονικά και ηχογραφημένη για να σου δώσω μια σωστή γνώμη.


    Κάποιο μέρος της φωνής σου που ακούγεται και στα δύο είναι σταθερό. Μην περιμένεις με ηχογράφηση σε βίντεο ή σε ήχο στο κινητό να ακούσεις τι γίνεται 100% όπως πρέπει γιατί απλά τα μικρόφωνα τους δεν είναι τόσο καλά.


    Έχει σημασία με τι ηχογραφείς την φωνή σου. Ακόμα και μικρόφωνο επαγγελματικό να έχεις, μικρόφωνο από μικρόφωνο έχει κάποια διαφορά, κάποιο μπορεί να σου ταιριάζει κάποιο άλλο να σε θάβει. Επίσης παίζει ρόλο μετά και η επεξεργασία αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.


    Τα ακουστικά που χρησιμοποιούμε στα live δεν είναι απλά ακουστικά της σειράς. Εχουμε προσωπικό mix για αυτά που ακούμε, δηλαδή φτιάχνουμε την αναλογία έντασης φωνής-μουσικής όπως μας βολεύει. Και βέβαια θέλει και κάποιο διάστημα για να συνηθίσεις να τραγουδάς με ακουστικά live αλλά και στο studio.

    Το να βάλεις λοιπον ένα σετ ακουστικών της σειράς και να τραγουδήσεις όπως προσπαθείς να κάνεις είναι δύσκολο. Αυτό που ακούς σαν φωνή σου δεν είναι απαραίτητα αυτό που έχεις σαν χροιά και παίζουν ρόλο και το μικρόφωνο του κινητού και τα ακουστικά σου που σίγουρα δεν κάνουν. Και είναι λογικό να ακούς αποκλίσεις στην φωνή σου με τον τρόπο που προσπαθείς να ηχογραφήσεις. 

    Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Αν χωρίς να χρησιμοποιήσεις ακουστικά, τραγουδήσεις a capella στο μικρόφωνο του κινητού, την πρώτη φορά κοντά και την δευτερη φορά πιο μακριά. Ακόμα και με αυτό τον απλό τρόπο αν ακούσεις πάλι τις 2 ηχογραφήσεις θα δεις ότι έχει διαφορά η φωνή σου. Αν βάλεις αυτές τις δύο ηχογραφήσεις και τις ακούσεις με δυο διαφορετικά είδη ακουστικών πάλι θα έχουν διαφορά γιατι τα ακουστικά του "εμπορίου" χρωματίζουν τον ήχο. Κάποια στοιχεία της φωνής σου και στις δύο ηχογραφήσεις θα είναι κοινά και ίσως να μπορείς να τα διακρίνεις.

    Ένας τρόπος για να ακούσεις όσο το δυνατόν γίνεται καλύτερα πως είναι η φωνή σου είναι να κάνεις μια ηχογράφηση σε studio. Πας σε ενα studio κι εξηγείς εκεί στα παιδιά τι θες να κάνεις. Για το χαβαλέ σου που το θέλεις ούτε επεξεργασίες και ιστορίες σε ενδιαφέρουν, οπότε δεν θα χρειαστείς νομίζω πάνω από ώρα, και θα έχεις και μια πιο σωστή άποψη.

    Η άλλη λύση είναι αν έχει κάποιος γνωστός σου κάποια καλή κάρτα ήχου με ένα καλό σχετικά μικρόφωνο και να ηχογραφήσεις στον υπολογιστή για να πάρεις μια ιδέα.

    Όσο για την ηλικία όχι δεν είσαι μεγάλη, αυτό έλειπε αν 28 θεωρείσαι και μεγάλη. Το πρόβλημα δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είναι η ηλικία σου ή η ηλικία του καθενός. Το πρόβλημα είναι ότι και φωνή να έχεις δεν σε αφήνουν να προχωρήσεις, ειδικά μια συγκεκριμένη φουρνιά. Κανείς δεν είναι τυχαίος και στην πλειοψηφία δεν βγαίνουν επειδή έχουν φωνή ως γνωστόν. Το ταλέντο δεν έχει σχέση δυστυχώς. Και αυτό ισχύει για όλους σχεδόν άσχετα του πως θέλουν να το παρουσιάζουν. Τα ίδια περίπου γίνονται και στο εξωτερικο βέβαια τα τελευταία χρόνια, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChrisDs, 04-07-2016 02:43 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChrisDs, 04-07-2016 02:44 ]


    angel11
    04.07.2016, 03:36
    Έτσι ειναι ναι ,εχω κάνει με το θέμα του ήχου της φωνής πάρα πολλα πειράματα όλα αυτα τα χρόνια.Εχω πειραματιστεί και με μικρόφωνα και το πρόγραμμα ηχογράφησης σε υπολογιστη .Αλλιως ακουγόμουν με μικρόφωνο φτηνο τυπου καραοκε για παιχνίδι και αλλιως με ενα αλλο πιο ακριβο και πιο σοβαρο .Απο συσκευη σε συσκευη κινητου διαφορές δεν έβρισκα,οχι μεγάλες τουλάχιστον.Είδα και οτι αλλιως ακουγεται κοντά στο κινητο η φωνη ,αλλιως πιο μακριά αλλα και στο βιντεο ακούγεται λίγο διαφορετικά απο οτι στην ηχογράφηση του κινητού .Διαπίστωσα οτι παίζει ρόλο και ο χωρος πχ σε ενα αδειο απο έπιπλα δωμάτιο ειναι διαφορετική η φωνη απο οτι σε ενα δωματιο με έπιπλα,κανει ηχώ.Επίσης στα ακουστικά πάλι δεν υπάρχει καποια διαφορά στον ηχο της φωνης μου,μόνο στην ένταση εχω δει διαφορά κατι που γινεται και οταν ακουω μουσικη.Εχω δοκιμάσει και απο μικρόφωνο hands free εκει ειδα μια πιο μεγαλη διαφορά οχι τοσο στη χροια αλλα απο οτι καταλαβα απομονώνουν τον ηχο της φωνης απο τον αερα,απο το περιβάλλον καπως ετσι μου φάνηκε.Και φυσικές ανθρωπινες διαφορές εχω βρει πχ οταν ξυπνάω και τραγουδάω είναι διαφορετικη απο οτι ενα απογευμα ενω εχει περάσει η ημέρα και εχω μιλησει ,εχω κανει χρηση φωνης.Σε ολα αυτα όμως αναγνωρίζω μια κοινή χροιά στο προχθεσινό ηταν σχεδον αγνώριστη .Για να δω τι γίνεται εκανα το πείραμα ηχογραφώντας και την τηλεόραση ωστε να δω αν ακουγεται η τηλεόραση ,οι ομιλίες εκει ιδιες με την ηχογράφηση.Ηταν ίδιες απλά πιο σιγανη η ένταση της ηχογράφησης και ο ηχος φαινόταν σαν απο μακριά . Θα ξαναπειραματιστώ πάλι να δω μηπως και ηταν θεμα ακοής που μπερδεψε τη φωνή ακούγοντας την ίδια φωνή.Σε ευχαριστω πολύ !!!!
    stamkos
    07.07.2016, 15:04

    Δεν είναι ποτέ δυνατόν αυτό που "ακούς" ή καλύτερα ακούς και νοιώθεις ταυτόχρονα εσύ (τη φωνή σου μέσα από τα πνευμόνια σου και με ηχείο το σώμα σου) να ακουστεί το ίδιο με οποιοδήποτε τρόπο ή μέσο κι αν κάνεις ηχογράφηση.

    Οπότε μην ψάχνεις την "πραγματική" σου φωνή...

    Όπως σου είπε και ο Χρήστος παραπάνω, γράψε σε ένα studio για μιά ώρα και θα έχεις ένα καλό δείγμα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stamkos, 07-07-2016 15:05 ]


    angel11
    07.07.2016, 19:18
    Καλησπέρα και ευχαριστω και για εδώ και για την άλλη απάντηση απλά απαντάω εδω επειδη ειναι πιο πολλά με το θεμα αυτο της ηχογράφησηης.Για τη συσκευή εννοώ συγκριτικά με άλλες αν ειναι πιο καλή ,αν εχει καλή ποιότητα στην καταγραφή και στον ηχο.Βεβαια ειδα οτι στο εμπόριο κυκλοφορούν και κάποιες συσκευές μεγεθους κινητού τηλεφώνου που ειναι καθαρα και μονο για ηχογράφηση και μου φαίνεται καλή σαν ιδεα η αγορά μιας τετοιας συσκευής .Εκανα και μια δοκιμή στο κινητό ,ηχογράφησα καποιον φίλο μου και μετα ακουσα την ηχογράφηση ωστε να δω αν ειναι κοντά στην πραγματικότητα.Δεν βρήκα μεγάλες διαφορες ,ιδιο χρωμα φωνης μονο που οι ηχοι και φωνης και μουσικής αλλοιώνονται στο ηχείο που εχει πανω η συσκευη ειδικά σε υψηλή ενταση . .Διαπίστωσα οτι πιο κοντά στην πραγματικότητα ειναι τα ακουστικά.Το στούντιο ναι πολυ καλή ιδεα,καλα θα ήταν να πάω.Για το σπίτι επίσης θα κοιτάξω για το καλύτερο και για υπολογιστή καρτα ηχου καποιο πρόγραμμα κλπ αλλα και η συσκευη ηχογράφησης πιστευω θα ηταν καλή .Απο μικρόφωνα εχω ενα philips για καραοκε ηταν χαμηλης τιμης εχω ομως και ενα ημιεπαγγελματικο(αυτο το "ημι" δεν μπορω να το καταλάβω) μαρκας superlux του 2001 eco-838 με καλώδια βεβαια και τα δύο απλα το philips το πωλούσαν ως μικρόφωνο karaoke .
    stamkos
    07.07.2016, 19:29

    Τα ηχεία και τα μικρόφωνα των κινητών είναι για πέταμα, μην ψάξεις ποιό είναι κάπως καλύτερο, δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα...

    Το "ημί" σημαίνει πως δεν ανήκει στην πολύ ακριβή κατηγορία τιμής. Ξέρεις κάτι; Ούτε και αυτό έχει νόημα, οι "Θεοί" της όποιας μουσικής κι αν ακούς ηχογραφούσαν στο παρελθόν με κάκιστα μικρόφωνα, σε χείριστες συθήκες και έβγαλαν αριστουργήματα.

    Τι έχει νόημα; Κυνήγησε το αν το αγαπάς κι όπου φτάσεις (κι άσε τις αναλύσεις, σου τρώνε χρόνο χωρίς να σου προσθέτουν κάτι).

    Καλές μουσικές

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stamkos, 07-07-2016 19:30 ]