ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Γιώργος Φουντούλης, Λεωνίδας Κανάρης - Νέο CD

    odeiofdl
    24.06.2005, 11:15




    H Subways Music παρουσιάζει το album "Greek Impressions". Σπουδαία και πρωτότυπα έργα Ελλήνων συνθετών για κιθαριστικό ντουέτο ερμηνευμένα από τους γνωστούς και ιδιαίτερα δραστήριους κιθαριστές και συνθέτες Γιώργο Φουντούλη και Λεωνίδα Κανάρη σε ένα CD διάρκειας 70 σχεδόν λεπτών.
    Ο Γιώργος Φουντούλης έχει αναπτύξει σημαντική δράση ως σολίστας σε Ελλάδα και εξωτερικό, έχει προσκληθεί σε πολλά διεθνή φεστιβάλ, διοργανώνει ο ίδιος διεθνή φεστιβάλ στην Ελλάδα, είναι καθηγητής Kιθάρας και έχει γράψει μουσική κυρίως για κιθάρα, μουσική δωματίου και τραγούδια, καθώς και διδακτικά βιβλία για κιθάρα. Είναι διευθυντής του «Δημοτικού Ωδείου Γιαννιτσών» και του «Ωδείου Φουντούλη» και διευθυντής του Εξεταστικού Κέντρου του «Trinity College of London» και του «Century University» στην Ελλάδα.

    Ο Λεωνίδας Κανάρης έχει αναπτύξει σε Ελλάδα και εξωτερικό αξιόλογη δραστηριότητα εξίσου ως συνθέτης και κιθαριστής, διευθύνει διεθνή μουσικά φεστιβάλ, είναι αναγνωρισμένος καθηγητής Κιθάρας, Ανωτέρων Θεωρητικών και Σύνθεσης, είναι μέλος του Δ.Σ. της 'Ενωσης Ελλήνων Μουσουργών, διευθυντής του περιοδικού "Μουσικής Αντίφωνον", πρόεδρος της "Ελληνικής Μουσικής Εταιρείας" και συγγραφέας διδακτικών βιβλίων.

    Το CD του εκλεκτού και ιδιαίτερου αυτού κιθαριστικού ντουέτου περιέχει υπέροχες μουσικές δημιουργίες του σπουδαίου Αργύρη Κουνάδη, του αδικοχαμένου Κυριάκου Τζωρτζινάκη, του κορυφαίου δασκάλου Δημήτρη Φάμπα, του κιθαριστή Δημήτρη Νικητού, του ξενιτεμένου στην Αγγλία εδώ και περίπου 40 χρόνια Γιώργου Ζαρμπ, καθώς και των ίδιων των εκτελεστών σε ένα απάνθισμα της λόγιας ελληνικής μουσικής σύνθεσης για την κλασική κιθάρα με κοινό σημείο τις αναφορές στην ατμόσφαιρα της ελληνικής παράδοσης.

    Αρκετά από τα έργα που περιέχονται σ' αυτόν το δίσκο βλέπουν για πρώτη φορά το φως της δισκογραφίας και αναδεικνύουν την Ελλάδα ως χώρα σπουδαίας μουσικής δημιουργίας με ρεπερτόριο που θα άξιζε να βρίσκεται σε ξεχωριστή θέση στο διεθνές στερέωμα.

    Το "Greek Impressions" είναι μία δουλειά που δεν απευθύνεται μόνο στους φανατικούς φίλους της κλασικής κιθάρας, αλλά το ξεχωριστής ομορφιάς μουσικό περιεχόμενό της και η υψηλή ποιότητα των εκτελέσεων εγγυώνται στον κάθε φιλόμουσο αισθητική απόλαυση και ατμοσφαιρική ακρόαση!





    vouliakis
    25.06.2005, 13:02
    Έχουμε ήδη μιλήσει για το πολύ ενδιαφέρον album "Greek Impressions" εδώ...
    odeiofdl
    25.06.2005, 16:46
    Το έχετε ακούσει?
    odeiofdl
    02.07.2005, 16:48
    Στο Hitech του Ιουλίου υπάρχει μια καλή κριτική για το συγκεκριμένο CD.
    odeiofdl
    08.09.2005, 21:11

    Ρίξτε μια ματιά στην ιστοσελίδα

    http://www.studio52.gr/info_en.asp?infoID=00000tll
    yiannisyiannis
    09.09.2005, 09:42
    Θυμάμαι τους δυο αυτούς κιθαριστές, από τότε που παίζαμε κιθάρες με παρέες στο πάρκο της παραλίας του Βόλου, πριν από 25 περίπου χρόνια. Ακόμη και τότε ξεχώριζαν για τη δεξιοτεχνία τους και τη σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπιζαν τη μουσική. Καλή επιτυχία Γιώργο και Λεωνίδα, είμαι σίγουρος ότι η δουλειά σας θα είναι εξαιρετική.
    odeiofdl
    19.09.2005, 23:39
    Πολλά ευχαριστώ για τις ευχές αλλά κυρίως για τη χαρά που μου έδωσε αυτό το μήνυμα! Ανταποδίδω τις ευχές για κάθε επιτυχία και απευθύνω πρόσκληση για συνάντηση στο Βόλο!
    yiannisyiannis
    20.09.2005, 09:42
    Quote:

    Το μέλος odeiofdl στις 19-09-2005 στις 23:39 έγραψε:

    Πολλά ευχαριστώ για τις ευχές αλλά κυρίως για τη χαρά που μου έδωσε αυτό το μήνυμα! Ανταποδίδω τις ευχές για κάθε επιτυχία και απευθύνω πρόσκληση για συνάντηση στο Βόλο!





    Ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου κι αποδέχομαι την πρόσκληση. Όταν οι υποχρεώσεις μου επιτρέψουν ένα ταξίδι στα πάτρια εδάφη του Βόλου, θα επιδιώξω μια συνάντηση. Θα ήθελα ακόμη να σου πω, ότι αναζήτησα το CD σας σε 3 από τα πιο κεντρικά δισκοπωλεία της Θεσ/νίκης. Στα μεν δυο δεν γνώριζαν την ύπαρξή του CD, στο δε τρίτο μου είπαν ότι τελείωσε, αλλά κάποια στιγμή θα το ξαναφέρουν. Αυτά σχετικά με το κύκλωμα διανομής του. Ελπίζω λοιπόν, σύντομα να το έχω στα χέρια μου.
    odeiofdl
    21.09.2005, 14:45
    Χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Είναι αλήθεια πως η 1η έκδοση του CD σχεδόν εξαντλήθηκε. Θα ενημερώσω την εταιρεία.
    Πάντως το δικό σου σε περιμένει στο Βόλο (δωρεάν φυσικά) οπότε μην ανησυχείς!
    odeiofdl
    28.09.2005, 07:54
    Διαβάστε κριτική στο "Δίφωνο" του Οκτωβρίου.
    odeiofdl
    09.10.2005, 18:00
    Στη Θεσσαλονίκη το CD υπάρχει στο Metropolis, στον Αλμπάντη και στο Blow Up.
    odeiofdl
    09.10.2005, 18:04
    Στη Θεσσαλονίκη το CD υπάρχει στο Metropolis, στον Αλμπάντη και στο Blow Up.

    odeiofdl
    19.11.2005, 09:08
    Κι άλλη κριτική για το CD στο "Τζαζ & Τζαζ" Νοεμβρίου
    jorge
    19.11.2005, 12:22